Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.
Pridané: 06.06.2008 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 56407 [Testy a predstavenia - Test]
Skôr som čakal blesk s jasného neba než to, že sa na novej osemstovke povozím už v apríli. A že bude krásne zabehnutá, s dobrou výbavou a že s ňou pôjdem pozrieť Central Europe Rally, sa mi ani nesnívalo.
Dobrý dojem mi mohlo pokaziť jedine premenlivé počasie, ale nestalo sa. Veď uznaj: 13 stupňov a dážď na juhu Slovenska, 25 stupňov v Budapešti, cestou späť znova silný dážď a kosa, to je na slučku. Stále však žijem. Bavoráčik mal u dodávateľa počasia asi nejaké kontakty, lebo aj po iné dni som musel na ňom mávať zapnuté vyhrievané rukoväte, ale hneď po odovzdaní udreli skoro tridsiatky.
Že je to bavorák, bolo známe na prvý pohľad asi aj mojej babke. Motorku s takými čudnými tvarmi si nedovolia postaviť nikde inde. Napriek tomu sa mi zdá, že dizajnéri asi brali sedatíva, lebo F 800 GS má veľký podiel normálnych línií, o ktorých sa napríklad R 1150 GS nemôže ani snívať. Osemstovka je už pri prvom ohmatkávaní tvrdo pôsobiaci stroj, v porovnaní s akoukoľvek ryžou je zreteľný rozdiel asi ako medzi drevorubačom a informatikom. Spracovanie je na vysokej úrovni, komponenty sú kvalitné... Ale to je vykúpené aj vysokou cenou.
Ovládače sú od staršieho géeskového súrodenca, takže aj ovládanie blinkrov je klasické bavorácke. Treba pochváliť veľmi dobrý výhľad zo zrkadiel, ani pri obsadení dvoma ľuďmi v nich nie je vidieť takmer žiadne oblečenie, iba cestu za sebou. Do očí bije nádobka brzdovej kvapaliny, ktorá sa počas jazdy tak trasie, že človek má chuť vpáliť do nej päsťovku. Spínacia skrinka má atypické umiestnenie – v plaste medzi riadidlami a jazdcom, bližšie ku riadidlám. Hneď vedľa nej je 12 V zásuvka, samozrejme tradičná bavorácka, teda úzka, ku ktorej treba použiť buď adaptér alebo prerobiť koncovku na spotrebiči. Tankvak sa dá použiť iba originálny, lebo priestor na jeho umiestnenie je plastový a má tak trochu špecifické proporcie (najmä kvôli tej spínačke – cez tankvak je k nej sťažený prístup).
Pred jazdou mi bolo jasné, že malé GS bude veľmi dobre postavená motorka. Ale to je napríklad aj veľké GS, ktoré ma však nechytilo za srdce tak, ako by teoreticky mohlo. Teraz je situácia iná a ja sa v sedle F 800 GS sám seba pýtam, či mi naozaj vlieza pod kožu bez toho, že by som protestoval. Vlieza. A dosť. Najväčší podiel má na tom vydarený motor a nadpriemerný podvozok. Strojovňa ťahá už od neuveriteľných 2000 otáčok bez odvrávania, šklbania reťazou alebo trhania celou motorkou. Ukrižujte ma, ale tak sa správa aj pri obsadení dvoma osobami a na šiestom kvalte... Pri turistickej jazde by úplne stačilo, keby otáčkomer končil pri číslici 5. Fakt, motoru sa páči najmä v režime 3 000 - 5 000 točiek. A v rámci toho so spolujazdcom de luxe predbiehaš aj kamióny na okreskách. Na výkonový deficit sa nikto sťažovať nemôže, k dispozícii je 84 koní (chalani z Fastbikes nám namerali dokonca o takmer 8 koní viac, než udáva výrobca).
Posed je o niečo menej pohodlný než na veľkom GS, menej pohodlný než na Africe Twin. To kvôli úzkemu a tvrdému sedlu. Výrobca ponúka dva voliteľné typy sedla (vyššie a nižšie), ale aj tak sú oba rovnako tvrdé. Kónické a kvalitné riadidlá sú optimálne široké, o výške sa dá polemizovať až pri konkrétnom jazdcovi. Ja mám 188 cm a aspoň o tri cenťáky by som ich zdvihol, najmä pre pohodlnejšiu jazdu v stupačkách (tá je na tomto modeli menej pohodlná než napríklad na Xchallenge). Vtedy sa zídu aj tradičné zubaté stupačky (stačí z nich za pár sekúnd vybrať gumenú vložku).
Sedlo mi cez môj zadok dáva vedieť, že fakt sedím na endure a že by som sa mal viac vzchopiť, opustiť asfalt a lietať v teréne. Tam mi určite príde vhod aj nejaký ten vánok naviac, ktorému sa bavoráčik vôbec nebráni. To malé plexi vpredu by som mohol rovno zahodiť a hádam by som to ani nespoznal. Fakt, osemstovka nemá žiadnu ochranu pred vetrom, čo znova jasne poukazuje na mimoasfaltové zameranie. Skromný dodatok – na tejto motorke som spravil aj 650 km za deň. Bez ohľadu na to, že väčšinu z toho v daždi a so spolujazdcom, na druhý deň by som to radšej neopakoval.
A preto ma trochu prekvapujú príplatkové funkcie, ktoré sa hodia skôr na väčších hltačov kilometrov – napríklad palubný počítač alebo ABS. Počítač, ako je u tejto značky zvykom, ukazuje nadpriemerne veľa informácií (zaradený stupeň, priemerná a momentálna spotreba, dojazd na nádrž, teplota vzduchu...), okrem toho v základnej verzii ukazuje stav palivovej nádrže, teplotu chladiacej kvapaliny, čas a obligátne kilometrové údaje. A to ABS je akosi čudne nastavené, spína strašne skoro, a tak musím brzdiť hádam aj očami. Našťastie je vypínateľné, po novom aj pri naštartovanom motore.
Silný protiklad k citlivému ABS je divoký plyn. Evidentne sa tvári, že pozná len dve polohy, a to „plný kotel“ alebo „rýchle vypnutie plného kotla“. Podľa mňa je to zmesou nízkej hmotnosti, veľkej porcie newtonmetrov a hrubo nastaveného vstrekovania. Ktovie, ako by si s tým poradil jemnučký karburátor. Lebo toto je zdutá nasratá koza! Predstav si toho spolujazdca vzadu, ktorý nemá možnosť oprieť sa o kufor... Ak ešte máš tričko s nápisom „If you can read this, that bitch fell off“, daj ho mame oprať, určite sa ti zíde. Takýto plyn je extra nevítaný v teréne, lebo s tým paradoxne hladkým obutím zadné koleso driftuje jedna radosť alebo s jazdcom v stupačkách cvičí ako s panáčikom na hrazdičke. Hladkým obutím myslím tie cestné gumy, ktoré sú v sérii na každom stroji. Nie, zákazník nemá na výber. A to je, vzhľadom na určenie stroja, veľmi čudné.
Ak si teda odmyslíme sériové obutie ako limitujúci faktor pri jazde v teréne, všetko ostatné je tip-top pripravené na prach, blato, skoky, drifty a s tým súvisiace pády. Oceľový rúrkový rám je asi to najlepšie, čo sa v stroji s týmto určením mohlo objaviť. Nádrž je pod sedlom, čo značne znižuje ťažisko. Predná obrátená vidla (nenastaviteľná) je už na pohľad svalovec a rada si poriadne zamaká. Veľmi dobre vychytáva menšie nerovnosti a s väčšími si bez odvrávania poradí tiež. Našťastie aj ten divoký plyn sa dá riešiť, a to prestavením palivovej mapy v autorizovanom servise. Motor potom nepohrdne ani 91-oktánovým benzínom, ale lepšou pridanou hodnotou bude pokojnejšia reakcia plynovej rukoväte (diskutované s majiteľom). To ocení aj spolujazdec, ak už náhodou majiteľa nepresvedčil s nožom v ruke ku kúpe zadného kufra.
Palubný počítač hlásil pri rôznych režimoch jazdy a častom nulovaní spotrebu 5,2 litra na stovku. Test zahŕňal presun po diaľnici, po okreskách, výlet do terénu, prejazd plnou Budapešťou, väčšinou vo dvoch a v daždi. Určite sa dá spraviť menej, ale aj viac, napríklad pri pomalom prejazde ťažkého terénu. Ako som spomínal, nádrž je pod sedlom. Veko je na pravej strane sedla, takže pri tankovaní treba zosadnúť. Najlepšie sa tankuje, keď je motorka na bočáku (hlavný stojan za príplatok...).
Ako je u bavorskej značky zvykom, ku 800 GS ponúka kopu doplnkov a príslušenstva. Zvykom Touratechu zase je rozšíriť túto ponuku o ďalšie neuveriteľne veľké množstvo položiek. Až sa čerstvému majiteľovi môže zakrútiť hlava... Skromne odporúčam investovať hlavne do padákov a ochrany motora. Zospodu síce šusplech je, ale chýba hlavne v prednej časti, kam pri jazde na šotoline odlietajú kamene z predného kolesa.
Približne do polovice testovania som si myslel, že medzi konkurentov ef osemstovky patria stroje ako Transalp, V-Strom alebo Versys. Dnes nad tým krútim hlavou a tvrdím, že okruh konkurentov sa zúžil na novú Tenere a blízkeho súrodenca F 650 GS. To kvôli tomu príliš terénnemu zameraniu. Kto si totiž kúpi o sto litrov drahšieho bavoráka na to, aby s ním jazdil po stopách transalpistov alebo v-stromistov, musí byť buď ortodoxný fanúšik BMW alebo človek neznalý veci. Osemstovke nestačí len dobrodružná cesta do menej civilizovaných krajín, ona chce aj jazdu naľahko niekde na trati, skoky a drifty. Veľké GS, najmä 1150, pri nej v teréne vyzerá ako tuleň.
Ááá, to zas bude hádka v diskusii... Za všetkým si stojím, F 800 GS je motorka najmä do terénu. Je veľmi moderná, s príplatkovými funkciami, ktoré sú vhodnejšie skôr na dlhé cesty, ale s ovládaním a podvozkom určeným do blata a prachu. Tomu je podriadené aj osobné pohodlie - sedlo je tvrdé ako za trest a ochrana pred vetrom v podstate neexistuje. Nový kus vyjde na ťažkých 330 000 Sk, nami testovaná verzia stála okolo 375 papierov. Za to kúpiš osemkrát pohodlnejšie japonské litrové cestovné enduro v plnej turistickej výbave a pri troche snahy ti ostane aj na dobrú dovolenku... Tu rozhodnú priority, ciele a hlas srdca.
záťah a výkon motora, podvozok, spracovanie, nastaviteľnosť palivovej mapy, spotreba | ostrý plyn, čudne nastavené ABS, nedostatočná ochrana motora, cestné obutie, tvrdé sedlo, nemožnosť použitia neoriginálneho tankvaku, cena |
Prvý kontakt v Miláne, odvtedy som čakal až na túto chvíľu. 800-vka mi pripadala ako dlho očakávaný model od čias legendárnej Afriky. S dvojvalcovým Rotaxom som mal tú česť už dávnejšie, tak som vedel, že to môže byť len dobré. Takto natešený sadám s veľkým očakávaním na F 800 GS.
O to viac ma prekvapilo moje sklamanie, asi som mal priveľké očakávania. Obutie nechutne asfaltové. Načo tam dávali dopredu 21-tku? Asi preto, že je to IN. Motor mi prišiel od F 800 S nepreladený na cestovné enduro, rovnako divoký. Na ceste to až tak nevadí, no prejazdy ostrých vracákov a spojkovanie na jednotke mi dali za pravdu. Sedlo tvrdé, na to teda nie sme u bavorákov zvyknutí a predné plexi je výsmechom na poli cestovných mašín. Veru cestovných. Mám pocit, že tu sa viac myslelo na slovko enduro.
Aby som však toľko nepindal. Ak sa presunieme do terénu, všetko je razom inak. Tu mi najviac vadí ovládanie plynu - vypínač ON/OFF. Toto však vraj úplne mení výmena palivovej mapy, ktorá uberie pár koníkov, ale po nej BMW zhltne aj 91-oktánový benzín. Potvrdil mi to Peťo Šiška (majiteľ preladenej F 800 GS), ale aj Jaro Katriňák, ktorý sa na TTM 2008 previezol na oboch osemstovkách a príjemnejšia sa mu zdala tá premapovaná.
Či sa F 800GS stane legendou, sa ešte len uvidí. Predpoklady na to má. Motor je skvelý, podvozok tiež. Treba popracovať na ochrane (spodok motora, zvody, kryty rukovätí) pridať nosiče a vyraziť niekam za dobrodružstvom. Na asfaltové cestovanie je tu zástup lepších, pohodlnejších a lacnejších strojov.
motor - ťahúň odspodu, podvozok s enduro ambíciami, hmotnosť | reakcia vstrekovania, ochrana jazdca, tvrdé sedlo |
Foto: | ||||||
Všeobecné informácie: | ||||||
Výrobca: | BMW | Honda | Suzuki | Kawasaki | Yamaha | BMW |
Model: | F 800 GS | XL 700V Transalp | V-Strom 650 | Versys | XT 660 Z Ténéré | F 650 GS |
Rok: | 2008 | 2008 | 2006 | 2007 | 2008 | 2008 |
Kategória: | Cestovné enduro | Enduro | Cestovné enduro | Cestovná | Cestovné enduro | Cestovné enduro |
Motor: | ||||||
Typ motora: | radový dvojvalec (4T) | vidlicový dvojvalec (4T) | vidlicový dvojvalec (4T) | dvojvalec (4T) | jednovalec (4T) | radový dvojvalec (4T) |
Objem: | 798 ccm | 680.2 ccm | 645 ccm | 649 ccm | 660 ccm | 798 ccm |
Max. výkon: | 85.7 k (63.0 kW) / 7500 ot. | 60.0 k (44.1 kW) / 7750 ot. | 66.6 k (49.0 kW) / 8800 ot. | 63.9 k (47.0 kW) / 8000 ot. | 70.7 k (52.0 kW) / 7000 ot. | |
Max. krútiaci moment: | 83 Nm / 5750 ot. | 60 Nm / 5500 ot. | 60 Nm / 6400 ot. | 61 Nm / 6800 ot. | 75 Nm / 4500 ot. | |
Kompresný pomer: | 12:1 | 10 : 1 | 11.5:1 | 10.6:1 | 10.0:1 | 12:1 |
Vŕtanie x Zdvih: | 82 x 75.6 mm | 81 x 66mm | 81.0 x 62.6 mm | 83 x 60 | 100.0 x 84.0 mm | 82 x 75.6 mm |
Palivový system: | vstrekovanie | vstrekovanie | vstrekovanie | vstrekovanie | vstrekovanie | vstrekovanie |
Rozvod: | DOHC (4V) | SOHC (4V) | DOHC (4V) | DOHC (4V) | SOHC (4V) | DOHC (4V) |
Chladenie: | kvapalinou | kvapalinou | kvapalinou | kvapalinou | kvapalinou | kvapalinou |
Pohon / Podvozok: | ||||||
Prevodovka: | manuálna 6-stupňová | manuálna 5-stupňová | manuálna 6-stupňová | manuálna 6-stupňová | manuálna 5-stupňová | manuálna 6-stupňová |
Sekundárny pohon: | reťaz | reťaz | reťaz | reťaz | reťaz | reťaz |
Zdvih vpredu: | 230 mm | 177 mm | 150 mm | 210 mm | 180 mm | |
Zdvih vzadu: | 215 mm | 173 mm | 145 mm | 200 mm | 170 mm | |
Brzdy vpredu: | dvoj kotúčová (voliteľné ABS) | dvojkotúčová | dvojkotúčová | dvojkotúčová | dvojkotúčová | jednokotúčová |
Priemer bŕzd vpredu: | 300 mm | 256 mm | 300 mm | 298 mm | 300 mm | |
Pneu vpredu: | 90/90-21 54 V | 19M/C x MT2.15 | 110/80-R19 | 120/70ZR17M/C (58W) | 90/90-21 M/C | 110/80-R19 59 H |
Brzdy vzadu: | jednokotúčová | jednokotúčová | jednokotúčová | jednokotúčová | jednokotúčová | jednokotúčová |
Priemer bŕzd vzadu: | 265 mm | 240 mm | 220 mm | 245 mm | 265 mm | |
Pneu vzadu: | 150/70-R17 69 V | 17M/C x MT3.5 | 150/70-R17 | 160/60ZR17M/C (69W) | 130/80-17 M/C | 140/80-R17 69 H |
Hmotnosť / Rozmery: | ||||||
Suchá hmotnosť: | 178 kg | 190 kg | 181 kg | 183 kg | 171 kg | |
Hmotnosť s náplňami: | 207 kg | 214 kg | 199 kg | |||
Výška sedla: | 880 mm | 841 mm | 820 mm | 840 mm | 895 mm | 820 mm |
Rázvor: | 1578 mm | 1515 mm | 1415 mm | 1505 mm | 1575 mm | |
Dĺžka: | 2320 mm | 2250 mm | 2125 mm | 2246 mm | 2280 mm | |
Šírka: | 945 mm | 905 mm | 840 mm | 840 mm | 865 mm | 890 mm |
Výška: | 1305 mm | 1315 mm | 1477 mm | |||
Svetlá výška: | 177 mm | 165 mm | 245 mm | |||
Objem nádrže: | 16 l | 17.5 l | 22 l | 19 l | 22 l | 16 l |
Dynamické Parametre / Spotreba: | ||||||
Max. rýchlosť: | 200 km/h | 189 km/h | ||||
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: | 4.1 s | 4.3 s | ||||
Spotreba paliva: | 4.5 l/100km | 4.4 l/100km | ||||
Dojazd po rezervu: | cca 266 km | cca 272 km | ||||
Doplnková výbava: | ||||||
ABS: | za príplatok | |||||
Poznámka: | ||||||
Poznámka: | 330 100 Sk (21. 2. 2008) | 239 900 Sk, 265 000 SK s ABS (19. 2. 2008) | 230 000 Sk, 245 000 Sk s ABS (19. 2. 2008) | 239 900 Sk, 259 900 Sk s ABS (19. 2. 2008) | 235 000 Sk (19. 2. 2008) | 270 700 Sk (19. 2. 2008) |
Motocykel na test poskytla spoločnosť Tempus, výkon zmenaraný na brzde vo FastBikes.
Text: Peter Fischer, Foto: Cacao
Pridané: 06.06.2008 Autor: Peter Fischer Zdieľať
© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 110066 | Včera: 120500