Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

styx-std-05-10

Hodnotenie: (13 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač

Triumph Tiger 800 XC - adventure po Anglicky

 Zdieľať

Pridané: 13.04.2012 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 22369 [Testy a predstavenia - Test]

Po cestnejšie zameranom Tigrovi 800 som mal možnosť vyskúšať aj jeho dobrodružnejšieho kolegu XC. Tentoraz s ABS a sadou doplnkov.

Tiger a Tiger XC

Na potešenie mnohých fanúšikov prišiel Triumph hneď s dvojicou modelov, aby tak vyhovel obom ,,táborom" cestných endurákov. Tiger 800 je cestovné enduro postavené na liatych kolesách rozmerov 19 a 17 palcov a je nasmerované skôr pre asfaltovo-orientovaných turistov. Model XC sa líši hlavne kolesami s výpletom, vpredu 21-palcovým, vyššími zdvihmi, krytmi rukovätí a ďalšími doplnkami, ktoré z neho robia mašinu stavanú viac do terénu a na odvážnejšie dobrodružné cesty. Vyberie si každý.

 Triumph Tiger 800 XC
Triumph Tiger 800 XC

Test Triumph Tiger 800

02.08.2011 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 27259 [Testy a predstavenia - Test]

-

Triumph Tiger 800 - turistická šelma z ostrovov

Triumph Tiger 800 bol jedným z minuloročných jesenných prekvapení a jeho príchod isto potešil mnohých fanúšikov cestovných endúr. O to viac nás potešilo, že Triumph prišiel hneď s dvojicou modelov: Adventure verziou XC a cestnejšie orientovaným modelom, ktorý sme mali možnosť vyskúšať.

 

Zoznámenie

Oba modely majú toho veľa spoločného, no líšia sa niektorými podstatnými detailami. XC stojí na podvozku s vyššími zdvihmi (220mm resp. 215mm vzadu) a vpredu nájdeme toľko milovníkmi offroadu ospevované 21 palcové koleso. Daňou za tieto úpravy je už ale aj vyššia výška sedla (845 mm), ktorá už nemusí celkom vyhovovať jazdcom z nižším vzrastom. Čo majú však oba modely rovnaké je rám a nový trojvalcový radový motor, ktorý poskytuje najvyšší výkon v segmente. Taktiež trojvalec nenájdete v ponuke žiadnej konkurencie.

Dizajnovo sa XC-čko od svojho súrodenca dá ľahko odlíšiť aj vďaka zobáku, krytom rukovätí a vypletaným kolesám. Nami testovaný model bol navyše vybavený aj niektorými doplnkami zo sady originálneho príslušenstva. Na cestu nám lepšie posvietili halogénové reflektory do hmly a batožinu som si mohol namiesto obvyklej rolky pohodlne uložiť do dvojice plastových kufrov.

Jazda v meste

Takmer každá jazda začína v meste a nebolo tomu inak ani tentoraz. Tiger sa tu cíti ako ryba vo vode vďaka ľahkej ovládateľnosti. Široké riadidlá dobre padnú do ruky a s motorkou, ktorá nemá veľkú nadváhu nad hranicou 200kg sa dobre manipuluje. Ak si k tomu pod mestom predstavíme rozbité cesty Bratislavy nemôžem sa potešiť len enduráckemu podvozku a veľkému prednému kolesu. Vďaka tomu si XC pláva cestami Bratislavy s kľudom anglického gentlemana bez ohľadu na to, čo je pod kolesami.

 Zadná kyvka je odpružená centrálom cez prepákovanie ktoré ale trochu presahuje spodnú hranu motora
Zadná kyvka je odpružená centrálom cez prepákovanie ktoré ale trochu presahuje spodnú hranu motora

Pri mojej výške niečo málo nad 180cm mi neprekážala ani výška sedla a bez problémov som dočiahol nohami na zem. A to som vyskúšal sedlo aj v hornej polohe. Vďaka tomu je posed veľmi pohodlný, vzpriamený a kolená nie sú príliš pokrčené. Ďalšie body za ergonómiu dostávajú spätné zrkadlá so skvelým výhľadom vzad.

Motor je rovnaký ako v základnej verzie Tigra (na rozdiel od BMW, kde je motor "cestnejšej" F650GS uškrtený). Do mesta je vhodný vďaka lineárnemu prejavu a schopnosti potiahnuť bez reptania v širokom spektre otáčok. Aj pri XC-čku som odsledoval pekné bublanie do výfuku, ktoré sa objavilo pri podraďovaní. Čo sa mi však už v meste zdalo iné boli brzdy. Tieto mali doplnkový systém ABS a zdali sa mi o čosi lepšie ako v základe. O tom však neskôr.

Na cesty necesty:

Z mesta sa dostávam na chvíľu aj na diaľnicu. Predpisovú 130-tku dosahuje Tiger na šestke pri otáčkach niečo málo pod 6000, takže asi tak ako sme zvyknutý pri štvorvalcoch. Motor si kľudne pradie a jazdec nie je vyrušovaný žiadnymi nepríjemnými vibráciami. Stále zostáva slušná dynamika aj na nejaký ten predbiehací manéver. Predné plexi som chválil už aj pri základnom Tigrovi a aj tu odvádza dobrú prácu. Na mnohých motorkách je nutné sériové plexi vymeniť alebo aspoň zvýšiť. Tu má podľa mňa optimálnu výšku už z fabriky. Škoda, že sa nedá ľahko posúvať alebo meniť jeho sklon. Fúkať bude iba naozaj na vyšších jazdcov sediacich na sedle v hornej polohe.

Pod plexi sa nachádza moderná a dobre čitateľná prístrojovka s množstvom funkcií: 2x trip a každý obsahuje: spotrebu okamžitú aj priemernú, dojazd na nádrž a prejdené km, ďalej čas jazdy a priemernú rýchlosť. Otáčkomer je analógový, kontrolky dobre viditeľné a pekne je vyriešené aj podsvietenie prístrojovky v noci. Ovládanie palubného počítača je tlačidlami na prístrojovke. Turistu potešia aj praktické detaily ako ľahko dostupné žiarovky v hlavnom svetlomete alebo nastavovanie výšky svetlometu páčkou bez náradia. Tá je doplnená aj o preklápač, ktorým ľahko a rýchlo sklopíte svetlo po zaťažení motorky. Keď sme pri svetlomete, ten je zdvojený a vybavený žiarovkami 55/60W a svieti naozaj ukážkovo.

 Prehľadná prístrojovka s kopou funkcií
Prehľadná prístrojovka s kopou funkcií

Šport

Šport je kategória, ktorá pri Tigrovi rozhodne nemôže chýbať. Ako som už písal pri základom Tigrovi tu hrá prím motor. Kým v nižších a stredných otáčkach je to taký krotký, lineárny, pekne dávkovateľný poslušný turista, má aj niečo, čo u konkurencie s menším počtom válcov nenájdete. A nemám na mysli len to, že má v segmente najvyšší výkon ale aj to, že jeho správanie vo vysokých otáčkach je ako na športovom naháči. Jednoducho povedané, ak dostaneš náladu sa športovo odviesť pustíš uzdu fantázii a motor do horného pásma a razom sedíš na naháči.

Podvozok XC-čka je ale naladený mäkšie, predná vidla je endurácky mäkká a Tiger sa pri ostrom brzdení dosť ponára. Je to vec, na ktorú si musíš zvyknúť a potom sa aj ostrejšia jazda zmení na zábavu. S týmto ale "bojujú" všetky cestné endurá s 21-tkou vpredu a vyššími zdvihmi. A keď sme pre brzdách, pri základnom modeli som nebol extra nadšený, brzdy na môj vkus potrebovali trochu viac sily do páčky. XC bolo vybavené ABS-kom a neviem, či sú tam kvôli tomu aj iné zmeny v systéme (vizuálne žiadne nenájdeš). No brzdilo to o poznanie lepšie. Po vyskúšaní oboch by som si veru za ABS-ko priplatil.

Turistika

Čo to som už spomenul ale keďže Tiger XC je turista poďme sa na neho pozrieť podrobnejšie. Základom je dobrý posed a výhľad na cestu dopredu a aj dozadu vďaka spätným zrkadlám. Dobré body za ergonómiu som rozdával už v úvode. Pohodliu som nemal čo uprieť. Podvozok XC-čka je stavaný aj do terénu, takže na ceste si hravo poradí s nekvalitnými asfaltkami. Na vyššie zdvihy si jazdec veľmi rýchlo zvykne. Trochu nevýhodu vidím v tom, že na nastavenie predpätia zadného tlmiča budete potrebovať skrutkovač.

Motor má slušný ťah aj v spodných otáčkach a taký elektro-lineárny priebeh výkonu. Jazdí sa ale v trochu vyšších otáčkach ako na dvojvalcoch: 50 kmh = 2000ot, 90kmh = 3900 ot, 130kmh = 5900 ot. Nádrž je plastová, v hornej časti rozšírená. Má divne tvarované nalievacie hrdlo, do ktorého neviete zastrčiť pištoľ a musíte ju celý čas počas tankovania držať.

 Vzhľadom na kompaktný trojvalec, takéto niečo u konkurencie nenájdete
Vzhľadom na kompaktný trojvalec, takéto niečo u konkurencie nenájdete

Na rozdiel od štandardného Tigra som sa tentoraz nevyhol ani dažďu. Ochrana pred vodou bola naozaj dobrá. Veľa práce robí predné plexi, ruky sú "v suchu" vďaka plastovým krytom rúčok. Tie by však mohli byť vyššie, aby lepšie chránili vrchnú stranu rúk. Kolená sú v závetrí, no nohy jazdca - čižmy nie sú nijako špeciálne chránené pred vodou. Nedá sa ale povedať, že by na nohy striekala všetka voda od predného kolesa.

Pokiaľ ide o upevnenie batožiny vzadu nájdeme nosič. Na ten sa dá ľahko chytiť rolka. V zadnej časti nájdeme aj kopu háčikov na uchytenie ďalšej batožiny a aj mohutné madlá pre spolujazdca, ktoré sa dajú tiež využiť. Testovaný Tiger bol vybavený aj dvojicou bočných plastových kufrov. Tie sú v hornej časti zavesené do dvojice hliníkových hákov. Vzhľad podsedlovky teda nekazí žiadny obdĺžnikový rám. Okrem hákov sú tam len pomocné trubky ako opora pre prednú časť kufrov za zadnými stupačkami a vzadu pohyblivá výkyvná opora. Tá sa opiera o zadnú časť oboch kufrov a spája ich. Zaujímavosťou je, že táto opora je pohyblivá a umožňuje pohyb kufrov zo strany na stranu v rozmedzí cca 1-2 cm.

Kufre sú plastové s hliníkovou povrchovou úpravou a logom Triumph. Zamykanie je nastavené na kľúč od motorky, ľahko sa s nim manipuluje, ľahko sa demontuje a má mohutnú rúčku na prenos. Pravý kufor je dosť zmenšený, kvôli výfuku. Do ľavého kufra pohodlne vojde integrálna prilba. Vnútri v kufroch sú popruhy na upevnenie batožiny. Zatváranie fungovalo spoľahlivo.

 Plastové bočné kufre s hliníkovou povrchovou úpravou
Plastové bočné kufre s hliníkovou povrchovou úpravou

Z ďalších doplnkov, ktorými bol Tiger vybavený spomeniem svetlá do hmly. Zapínanie je pomocou vodotesného tlačidla na držiaku ľavého spätného zrkadla. Hmlovky sú dobre umiestnené na boku kapotáže, sú kryté ochranným hliníkový krytom a dobre zapadnú do celkového výzoru. Keď ich zapnete počas dňa Tiger je doslova neprehliadnuteľný. Zapínal som ich aj v hustom daždi, no nevyskúšal som ich špeciálne v hmle.

Keď sa už pohodlne vezieme a máme pobalenú batožinu bude nás určite zaujímať aj množstvo euro dukátov, ktoré nasypeme do nádrže. Keďže som aj na XC nabehal dosť km otestoval som ho vo viacerých režimoch. Na diaľnici pri svižnom tempe (130+ kmh) si Tiger zapýtal 6 – 6.5 l/100km. Spotreba pri pohodovom turistickom tempe bola 5 – 5.5 l/100 km. Pri ostrej športovej jazde, keď pustíte otáčky do horného športového spektra a "presadnete na naháč v Tigrovi" si vie cucnúť aj viac.

Pri turistickej spotrebe, ktorá je pod 6 litrov je dojazd Tigra na 19-litrovú nádrž štandardných cca 250 km. Väčšiu nádrž tak do Európy (a priľahlých kontinetov) asi potrebovať nebudeš.

 Zbalené? Stačí vysadnúť a vyraziť...
Zbalené? Stačí vysadnúť a vyraziť...

Offroad:

S Tigrom som musel zákonite vyraziť aj mimo spevnených asfaltiek. S kuframi a hladkými pneu som sa však nepúšťal do žiadných divočín. Šotolinky a poľňačky sú to, kde sa Tiger cíti ako ryba vo vode. Ak radi na týchto povrchoch driftujete ten motor má aj tu čosi do seba. So širokým rozsahom otáčok sa to dá točiť pekne dlho. Podvozok je priam ideálne naladený na nerovnosti. Predná vidla je v prvej časti zdvihu mäkkučká a perfektne filtruje početné nerovnosti. Zo stupačiek sa dajú vybrať gumenné násadky ,pod ktorými sa skrývajú poctivé endurácke zubaté stupačky. Dá sa postaviť do stupačiek, no pri mojej výške by som privítal vyšší volant. Taktiež nádrž je v hornej časti rozšírená a nedá sa do nej veľmi dobre zaprieť kolenami.

 Poľňačky mú sedia...
Poľňačky mú sedia...

Pre náročnejšie nasadenie do terénu treba ale aj Tigra poupravovať. Spodok motora je chránený iba plastovým chráničom rovnakým ako v základnej verzii. Samozrejme svetlá výška XC-čka je väčšia. Navyše pod motorom je vedené aj výfukové potrubie. Tu to bude vyžadovať poriadny hliníkový chránič. Rovnako by som zainvestoval aj do bočných padacích rámov. Kryty rukovätí sú len plastové a chránia skôr pred vetrom a dažďom ako v prípade pádu.

Celkovo je Tigrík v teréne veľmi vyvážená a hravá motorka. Poteší podvozok, vypletané kolesá a predná 21-tka. Po malých úpravách sa premení na slušný adventure - enduro bike a svojho majiteľa bude tešiť naozaj nezvyčajným motorom.

Konkurencia

Kým základnú verziu Tiger 800 som porovnával skôr s cestnejšie zameranými cestnými endurami vrátane napr. Versysa pre XC dám do konkurentov aj F 800GS a dokonca aj kubatúrou vzdialenú LC8-čku od KTM. Tiger všetkých konkurentov do 800 kubíkov rozhodne valcuje výkonom a krútiakom. Jedine F 800GS má vyšší krútiak a dostupný v nižších otáčkach, čo môže niektorým jazdcom viac vyhovovať.

Máme tu rokmi overeného a stále veľmi polupárneho TransAlpa. Ten neohúri výkonom ale je známy pre svoju priateľskosť ako skvelá cestovná nenáročná motorka. Potom je tu inovovaný V-strom 2012, ktorý dlho kraľoval segmentu a po inovácií s ním treba rozhodne počítať. Oba tieto modely majú zameranie viac na cestu ako do terénu. Inak je nasmerované obľúbené BMW F 800GS. Vpredu 21 palcové kolo, vypletané kolesá, vyššie zdvihy. Rokmi už overený spoločník na ceste za dobrodružstvom aj do terénu je azda najbližším a najvážnejším konkurentom Tigra XC. No a zahrnul som aj LC8-čku, ktorá je tak trochu z iného cesta, pôvodne vyvinutá z dakarského špeciálu je skôr rally motorkou pre športovo zameraného jazdca.

Záver

Triump Tiger 800XC

Triumph spravil dobre, že ponúkol zákazníkom hneď dvojicu modelov. Na svoje si príde každý. Základný model je vhodný pre cestnejšie zameraných jazdcov, má nižšie sedlo, čo môžu oceniť aj nežnejšie cestovania chtivé jazdkyne a samozrejme aj lepšiu cenovku. XC je zamerané na jazdca, ktorý sa nebojí opustiť asfaltky a vydať sa do sveta. Tiger 800 XC môže byť dnes váš za necelých 10 000 EUR a za ABS si priplatíte 700 EUR. Dostanete dobre vyzerajúci robustný bike európskej značky.

Plusy, mínusy

pohodlný posed, výhľad, motor silný odspodu ale aj točivý, ľahko nastaviteľné svetlo, endurácky podvozok plexi napevno (nedá sa posúvať, meniť sklon), nastavenie zadného tlmiča skrutkovačom, rám z jedného kusu, slabšia ochrana spodku motora v teréne

Čo by ťa mohlo zaujímať:

Triumph Tiger 800 XC 2011:

Servisný interval 10 000 km (výmena oleja a nastavenie) 20 000 km (ventily, chladiaca kvapalina, vzduchový filter)
Spotreba 5,7 l/100km
Objem nádrže 19 l
Dojazd (po kontrolku rezervy) 254 km
Otáčky motora pri 50, 90, 130 kmh 2 000 ot. / 3 900ot. / 5 900ot.
Cena motorky 9 980,- EUR
Cena motorky s ABS 10 680,- EUR

Ceny vybraných doplnkov:

Nosič kufra topcase 149 EUR
Kufor topcase 369 EUR
Nosič bočných kufrov + kufre 739 EUR
Príplatok ABS 700 EUR
Vyhriavané rukoväte 199 EUR
Turistické plexi 159 EUR
Tankvak ADVENTURE 204 EUR
Padacie rámy 219 EUR
Ochrana motora 169 EUR
Centrálny stojan 199 EUR
Kryty rukovätí 95 EUR
Kryt svetlometu 55 EUR

Pozadie/Wallpaper

Triump Tiger 800XC
Triump Tiger 800XC
Triump Tiger 800XC
Triump Tiger 800XC

Text: Tomáš Hajduch - Awia
Foto: Cacao

Motocykel na test poskytla spoločnosť Triumph Slovensko. Redaktori Motoride.sk jazdia v oblečení 4SR, Held prilbách Suomy od firmy Styx.

Foto:
 Triumph Tiger 800 2011 Triumph Tiger 800 XC 2011 Honda XL 700V Transalp 2011 Suzuki V-Strom 650 2012 BMW F 800 GS 2011 KTM 990 Adventure 2011
Všeobecné informácie:
Výrobca:TriumphTriumphHondaSuzukiBMWKTM
Model:Tiger 800Tiger 800 XCXL 700V TransalpV-Strom 650F 800 GS990 Adventure
Rok:201120112011201220112011
Novinka:NOVINKA 2011NOVINKA 2011NOVINKA 2012
Kategória:Cestovné enduroCestovné enduroEnduroCestovné enduroCestovné enduroEnduro
Motor:
Typ motora:radový trojvalec (4T)radový trojvalec (4T)vidlicový dvojvalec (4T)vidlicový dvojvalec (4T)radový dvojvalec (4T)vidlicový dvojvalec (4T)
Objem:799 ccm799 ccm680.2 ccm645 ccm798 ccm999.8 ccm
Max. výkon:95.2 k (70.0 kW) / 9300 ot.95.2 k (70.0 kW) / 9300 ot.60.0 k (44.1 kW) / 7750 ot.69.4 k (51.0 kW) / 8800 ot.85.7 k (63.0 kW) / 7500 ot.106.1 k (78.0 kW) / 8250 ot.
Max. krútiaci moment:79 Nm / 7850 ot.79 Nm / 7850 ot.60 Nm / 5500 ot.60 Nm / 6400 ot.83 Nm / 5750 ot.100 Nm / 6750 ot.
Kompresný pomer:12.0:112.0:110 : 111.5:112:111.5:1
Vŕtanie x Zdvih:74 x 61.9 mm74 x 61.9 mm81 x 66mm81.0 x 62.6 mm82 x 75.6 mm101.0 x 62.4 mm
Palivový system:vstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanie
Rozvod:DOHC (4V)DOHC (4V)SOHC (4V)DOHC (4V)DOHC (4V)DOHC (4V)
Chladenie:kvapalinoukvapalinoukvapalinoukvapalinoukvapalinoukvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 5-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňová
Sekundárny pohon:reťazreťazreťazreťazreťazreťaz
Zdvih vpredu:180 mm220 mm177 mm230 mm210 mm
Zdvih vzadu:170 mm215 mm173 mm215 mm210 mm
Brzdy vpredu:dvojkotúčovádvojkotúčovádvojkotúčovádvojkotúčovádvoj kotúčová (voliteľné ABS)dvojkotúčová
Priemer bŕzd vpredu:308 mm308 mm256 mm310 mm300 mm300 mm
Pneu vpredu:110/80-ZR1990/90-ZR2119M/C x MT2.15110/80-R1990/90-21 54 V90/90-21
Brzdy vzadu:jednokotúčovájednokotúčovájednokotúčovájednokotúčovájednokotúčovájednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:255 mm255 mm240 mm260 mm265 mm240 mm
Pneu vzadu:150/70-ZR17150/70-ZR1717M/C x MT3.5150/70-R17150/70-R17 69 V150/70-18
Hmotnosť / Rozmery:
Suchá hmotnosť:178 kg209 kg
Hmotnosť s náplňami:210 kg215 kg214 kg214 kg207 kg
Výška sedla:810 mm845 mm841 mm835 mm880 mm860 mm
Rázvor:1568 mm1568 mm1515 mm1578 mm1570 mm
Dĺžka:2215 mm2215 mm2250 mm2320 mm
Šírka:795 mm865 mm905 mm945 mm
Výška:1350 mm1390 mm1305 mm
Svetlá výška:177 mm261 mm
Objem nádrže:19 l19 l17.5 l20 l16 l19.5 l
Dynamické Parametre / Spotreba:
Max. rýchlosť:200 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:4.1 s
Spotreba paliva:5.6 l/100km4.5 l/100km
Dojazd po rezervu:cca 254 kmcca 266 km
Doplnková výbava:
ABS:za príplatokáno, v sérii
Poznámka:
Poznámka:Cena 07/2011: 8 950,- EUR (+550 EUR ABS)Cena 04/2012: 9 980,- EUR (+700 EUR ABS)Cena 07/2011: 7 190,00 EUR (+600EUR ABS)Cena 10/2012: 8 290,- EURCena 10/2011: 13 610 EUR

Pridané: 13.04.2012 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (13 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2022 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 11140 | Včera: 211960