Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty článok o svojej motorke!

Hodnotenie: (23 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (194)  [Verzia pre tlač] Tlač

Test rakúskej športovkyne KTM 990 Adventure

 Zdieľať

Pridané: 24.09.2007 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 27736 [Testy a predstavenia - Test]

Dobré veci bývajú až na koniec? Áno, v tomto prípade to tak bolo.

Ten koniec je myslený samozrejme obrazne, aj keď už sa dá povedať, že sezóna za sebou pomaly zatvára dvere. Preto som sa počas testu cítil ako keď dá Motorhead na koncerte svoje najlepšie songy ako posledné.

Zoznámenie

Na miesto prebratia motorky ma doviezla manželka v aute, čiže sme išli v pohodičke a podľa predpisov. Keď som pri odchode už sedel na motorke, Gabika mi ešte stihla ukázať, aby som šiel pomaly, nech za mnou stíha. Ale áno, neboj sa! Lenže to som ešte nevedel, na akú provokatérku som si sadol... Hneď pri výjazde na hlavnú cestu bola káteemka smädná po plyne, tak som jej dal čo si žiada. A pýtala si aj kvalty, tak som ich tam nahádzal, až ma Gabika pri najbližšej odbočke dobehla. To som si len všimol zdvihnutý ukazovák a na perách niečo ako "šak počkaj doma!". No tak sorry, ona strašne provokuje!

Dosť bolo beletrie, poďme hovoriť o štíhlej, vysokej a dlhonohej rakúskej slečne. Konkrétne táto zaujme chrumkavým prejavom v podobe dvoch Akrapovičov. Najprv v slušáckej hlukovej úrovni, ale po vybratí homologačných vložiek z tých dvoch otvorov (áno, znie to strašne dvojzmyselne) je to už trošku iné kafé. Dá sa s ňou pekne manipulovať na mieste, pravdepodobne v tomto smere ľahko porazí svojich konkurentov. Sedlo je síce vysoko (86 cm, rovnako má aj BMW R 1200 GS), ale je úzke, takže dočiahnuť na zem oboma labami by mal aj priemerný Slovák. Po otočení kľúčikom si striekačky natiahnu šťavu, ručička otáčkomera skontroluje celé pracovné pole a displej ešte hrdo ukáže, že vpredu je dvadsaťjednotka.

Spomínané striekačky tam bzučia od minulého roku. Predtým mala táto edvenčr karburátory a o štyridsať kubíkov menej. No a aby som nezabudol, na cesty bola pustená v roku 2003. Rok predtým na nej nebohý Fabrizio Meoni prevalcoval Dakar a štartoval na nej aj ďalšie dva ročníky, pokiaľ organizátori nezmenili pravidlá, ktorými veľké litrové dvojvalcové motory vytlačili preč. Veľký podiel na stavbe tohto stroja má práve Meoni, ktorý s fabrikou spolupracoval na vývoji ešte dlho predtým (približne od roku 1999, kedy litrový dvojvalec už reálne vrčal kdesi v útrobách mattighoffenskej továrne). Súťažnú premiéru mala LC8 v októbri 2001 na rely faraónov v Egypte, Meoni na nej, ako inak, vyhral.

 KTM 990 Adventure - slečna je prudko fotogenická, že?
KTM 990 Adventure - slečna je prudko fotogenická, že?

Jazda v meste

KTM 990 Adventure

Neviem prečo sa mi do žíl pustilo toľko adrenalínu hneď v prvých metroch na tejto strojovni. Bude to zmesou zvuku, hravého motora a terénneho podvozku. Veľmi dobre sa na tom kvaltuje, motor aj s prevodovkou majú športový nádych a napríklad trojka sa tam dá hodiť v ešte relatívne nízkych otáčkach. Motor má svojský zvuk, akýsi kovovejší akcent. Patrí sa pochváliť, že je to jeden z najkompaktnejších litrových dvojvalcov na svete. A asi aj najtočivejších, lebo otáčky letia besne hore a dosť rýchlo aj dole.

Vysoký posed na 990 zabezpečuje dobrý výhľad na okolitú premávku, v naširoko daných zrkadlách zas dobre vidieť situáciu za chrbtom. Len škoda, že sa pri určitých otáčkach roztrasú ako keby mali turboparkinsona - zo škodovky za mnou je vidieť len veľkú šmuhu. Na druhej strane je tu výborný podvozok, ktorý ideálne filtruje chybičky krásy našich ciest. Také úseky, ktorým by sa človek na cesťáku alebo skútri radšej vyhol, sa dajú na LC8 zobrať bez spomalenia rovno stredom a to s úsmevom pod prilbou.

 KTM 990 Adventure 2007
KTM 990 Adventure 2007

Šport

KTM 990 Adventure

Pri tejto KTM by sa patrilo hovoriť skôr o terénnom športovaní. Podvozok s dlhokánskymi zdvihmi je dosť mäkký, aj keď plne nastaviteľný. Je stavaný presne do terénu, nie na asfalt. Pocit občasného vlnenia som však mal stále, akoby boli mäkké gumy alebo uvoľnená hlava riadenia. Ale všetko záleží od jazdca, dá sa to hodiť aj na koleno. 990 Adventure sa vďaka svojej koncepcii do zákruty doslova pýta a preklopiť ju hneď na druhú stranu je motorkárska radosť. K tomu tie Akrapoviče a motor s kondičkou športovca... Stroj s hutným zarachotením vyrazí aj od 2000 otáčok a bez problémov sa nechá točiť až kdesi za 8500, kde prekročí výkonový vrchol. Ťahá ako drak, krútiak má špičku v 6500 a práve tam je odozva na plyn naozaj ukážková.

Podstatnou vecou je vypínateľné ABS. Zapnuté ABS krotí zadné koleso v podstate okamžite (ľahký zadok = strata adhézie), ale predok sa mi nepodarilo vyprovokovať až k zasiahnutiu systému. KTM má dobre stavanú prednú brzdu (všade pancierové hadice), stále však treba myslieť na tie dlhé zdvihy - toto nie je cesťák, motorka si pri prudkom brzdení najprv pekne kľakne, až potom sa dá očakávať nejaké lepšie brzdenie.

Sériové kónické hliníkové riadidlá Renthal sa mi zdajú byť položené príliš nízko pre jazdu v stupačkách, ale to sa dá vyriešiť dodatočnými štokmi. Samotné riadidlá nielenže vyzerajú robustne, oni sú v skutočnosti tvrdé ako z kameňa, čo je pre divokú jazdu v teréne potrebné. Ich šírka bola pre mňa optimálna, možno nejaký bahnomil by siahol po niečom širšom. Nádrž je dobre tvarovaná, pri jazde v stupačkách nezavadzia, ale vytvára dobrú oporu pre kolená. A keď je reč o stupačkách, tie sú čisto kovové a zubaté, ako sa na správny tereňák patrí.

 KTM 990 Adventure 2007
KTM 990 Adventure 2007

Pri lietaní v teréne je jazdec limitovaný pneumatikami. Sériové obutie je skôr cestovnejšie, takže stačí trocha vlhka v teréne a o zábavu je postarané. Pri tomto type stroja by som neváhal mať natrvalo obuté v štuple ako Mitas E-09 alebo Continental TKC 80. V teréne si tento podvozok príde na svoje. Vpredu maká obrátená 48-milimetrová vidlica White power, vzadu jednotka rovnakej značky, všetko plne nastaviteľné. K činnosti podvozku naozaj nemám výhrady, je stavaný na terén a má veľa možností nastavenia, takže každý si ho upraví podľa svojich potrieb.

Menšou komplikáciou pri technickejšej jazde môže byť činnosť vstrekovania. Na pravú ruku si treba dať pozor, lebo inak motorka pri zatváraní a otváraní plynu skáče ako divá koza, akoby mala rukoväť len dve polohy - plný kotol alebo nič. V meste to človek ani nepostrehne (možno tak pri pomalej jazde v zápche), ale tu v teréne, kde nemáš čas zamestnávať mozog ďalším extra spojkovaním, je to skôr na obtiaž. Opakujem, že hovorím o pomalšej a technickej jazde na jednotke. V iných situáciach sa to neprejavuje.

 KTM 990 Adventure 2007
KTM 990 Adventure 2007

Turistika

Nájsť vhodný pomer medzi dobrou prejazdnosťou terénom a pohodlím na turistiku je ťažké, lebo sú to dva protiľahlé póly. U 990 Adventure je ten pomer v prospech terénu a v neprospech diaľkového hltania kilometrov, pretože motorka je stavaná kompaktne a funkčne, aby bola málo zraniteľná. Z toho vyplýva menšia ochrana pred vetrom a vodou. Ten vietor sa dá dodatočne odstrániť originálnym turistickým štítom alebo dodatkovým deflektorom Touratech, ktorý sa namontuje na sériové plexi, ale vody špliechajúcej rovno na nohy sa človek už tak ľahko nezbaví.

KTM 990 Adventure

Čistej funkčnosti podľahla aj nádrž, ktorá je celá plastová a strmo tvarovaná, takže obyčajný tankvak je nepoužiteľný. Tu musí byť tankvak popruhový a rovno na mieru. Pozorné oko si určite všimlo, že KTM má dva tankovacie otvory. To preto, lebo nádrž je delená po stranách. Je prepojená, ale tankovaním do oboch hrdiel sa skôr naplní (prepájacia hadička sa dá uzavrieť ventilom, takže aj v prípade prerazenia jednej nádrže sa dá pokračovať ďalej). To tankovanie je tiež špeciálne, neodporúčam strčiť tam pištoľ a pustiť ju naplno, lebo benzín sa odrazí zvnútra a poletí celý naspäť von. Chce to správny grif a trošku trpezlivosti. A možno by nezaškodilo, keby fabrika spravila otvor presne na pištoľ, ktorý by zabránil spätnému špliechaniu.

Praktickou vecou je odkladací priestor na nádrži. Vojde sa doň asi tak mobil s peňaženkou, ale tiež záleží aký si bohatý a čím telefonuješ, lebo toho miesta tam nie je zas až toľko. Pod sedlom je miesto akurát tak na palubné náradie, inak nič (veľa miesta zaberá ABS). Vzadu má káteemka hliníkovú platňu, ktorá pri turistickom využívaní volá po namontovaní kufra. A pri väčšej turistike si slečna pýta aj bočné kufre. To nie je žiadny problém, na trhu je široký výber od plastových Givi, cez Hepco & Becker, až po hliníkové Touratech, to všetko aj v oficiálnej ponuke KTM.

Pochvaľujem bočný stojan, ktorý je dlhý, dobre tvarovaný a drží motorku vlastne na všetkom. V sérii je našťastie aj hlavný stojan, ktorý sa pri turistike vždy zíde. Vyhodiť naňho motorku je síce trochu drina, ale ako pri všetkom ostatnom, je to o dobrom grife.

A čo spolujazdec? V rámci minuloročnej inovácie sa myslelo aj naňho, preto je nové sedlo lepšie tvarované. Ani to však nezabránilo posúvaniu spolujazdca smerom dopredu. Madlá na držanie sú tiež akési minimalistické, určite by bodlo, keby boli viac vpredu. Túto situáciu čiastočne vyriešia tri kufre, pri ktorých bude mať človek vzadu možno pocit väčšieho bezpečia. A ak by niekto ukazoval na jazdcove sedlo s tým, že je príliš úzke, tak mu odporučím 500-kilometrovú jazdu. Sedlo je vpredu dobre tvarované a vôbec by som sa neobával dlhých etáp. Bežne sa dá vo dvojici a s batožinou udržovať 150 km/h, len k turistike s prevažujúcimi presunmi a asfaltom naozaj odporúčam vyššie plexi.

Pri rátaní spotreby som sa dopracoval k číslam okolo 7,4 - 7,7 - 8 litrov na stovku. To je spotreba kombinovaná, čiže mesto, diaľnica aj terén (a spolujazdec). Viem, že sa dá spraviť aj menej, ale keď ona tak provokuje...

Konkurencia

Z hľadiska terénu ju ťažko niečo porazí. Veru, táto motorka má už odkrútené ťažké dakarské kilometre a je to z nej aj cítiť. Takže predpokladám, že ak o nej niekto uvažuje, tak vie, čo chce. Preto môžem za prvého konkurenta považovať verziu S, ktorá má pekné dakarské farby, vyššie zdvihy (plus 55 mm vpredu aj vzadu), svetlú výšku a tým pádom aj sedlo (pozor, 915 mm!). Cena je rovnaká a preto dilema väčšia.

KTM sa ale považuje za člena veľkej cestovno-enduráckej skupiny. V nej má ako jediná 21-palcové koleso vpredu, čím dáva jasne najavo svoje zameranie. A zároveň ako jediná v triede musí mať obuté aj duše - BMW GS a Aprilia Caponord síce tiež majú vypletané kolesá, ale s možnosťou použitia bezdušových pneumatík. U KTM je to poctivá stará endurácka škola.

Nuž a z hľadiska turistiky 990 Adventure na konkurentov trochu stráca. Samozrejme, veľa záleží na jazdcovi a v neposlednom rade na destinácii. Už len podľa svojho názvu sa edvenčr pýta niekam mimo civilizácie, ďaleko od ďiaľnic a asfaltu. Tam je to ryba vo vode.

Záver

KTM 990 Adventure je kus dobre postavenej motorky. Je vidieť, že Rakúšania si pri práci dali záležať, najprv dielo otestovali súťažne a potom ho pustili na verejnosť. Je to od základu nová motorka, ktorej vývoj stál nemalé prachy a asi preto je jej nadobúdacia cena trošku vyššia, než by si priala peňaženka slovenského motorkára - 427 600 Sk. Treba sa na to však pozrieť aj z druhej strany - dostávaš za to stroj, ktorý je už v sérii značkovo vybavený a v podstate bez ďalších úprav a doplnkov s ním môžeš ísť domov aj cez polia.

Plusy a mínusy

motor, podvozok, jazda v teréne tankovanie, reakcia vstrekovania, cena

Ceny vybraných náhradných dielov

 KTM 990 Adventure 2007
KTM 990 Adventure 2007

Názor druhého redaktora:

Tomáš Hajduch (Tomáš Hajduch - Awia):

KTM 990 Adventure
Awia

LC8 sa zrodila pre jazdu v teréne. Čo sa týka asfaltovej turistiky, myslím, že sú na scéne lepšie stroje, ale v teréne na LC8 len máloktorá stačí. Preto sa na asfalte nezdržujem, obliekam krosové chrániče a vyrážam na trať. Nie preto, že by LC8 bola pre trať stvorená, ale preto, aby som vyskúšal čo dokáže.

Trať je suchá a tvrdá, dlho sa tu nejazdilo, a tak to nie je bohviečo. K tomu cestné obutie stavia jazdca na tráve alebo v blate do úlohy diváka. S 200-kilovým strojom sa treba najprv zoznámiť. Podvozok funguje skvele a dobre si poradí aj s vyjazdenými koľajami a vlnami. Motor ostrý ako britva nahráva svižnej jazde. Výjazd zo zákruty driftom, rýchly prelet nerovnosťami a nejaký ten skok nie sú problémom. Naopak, pri technicky náročnejsom úseku je motor príliš výbušný a je problém udržať zadné kolo v zábere. Popri zubatých stupačkách ma prekvapuje radička rýchlostí, v mokrých čižmách sa malá páčka šmýka a sem tam sa mi nedarí zaradiť (nastavil by som si ju nižšie). Hmotnosť stroja je cítiť, a tak treba jazdiť s rešpektom. Pri skokoch padá na predok, ak ho dobre nepotiahneš. Celkovo som si však na trati užil kopu zábavy a čoskoro sa dostavila únava...

Presúvam sa na poľnú cestu. Tam je to už iné kafe. Na takéto podklady bola bola LC8 stavaná, na dlhé rýchlostné presuny a la rely: 1 – 2 – 3, plný kotol. Sem tam nejaká tá mláka, malý skok. Ale pozor na cestné gumy. Celkovo môžem povedať, že je to podvozok, čo z LC8 robí kráľovnú veľkých endúr v teréne.

Záver

LC8 je poctivé enduro a vyžaduje si zručného jazdca. Kúpiť ju na jazdenie po asfalte je strata peňazí a samotná KTM-ka sa unudí. Mala by padnúť do rúk ambicióznemu turistovi, ktorý sa nezľakne terénu a vyrazí ju vyvenčiť niekam na koniec sveta. V teréne jej na chrbát mierne dýcha len BMW R 1200 GS, ktorá je o niečo univerzálnejšia, čo v priamom porovnaní s KTM znamená slabšia v teréne a lepšia na cestu. Predchádzajúce modely 950 sa nepreslávili extra spoľahlivosťou. Toto sa samozrejme za 1000 km redakčného testu overiť nedá a tak ostáva iba dúfať, že konštruktéri v KTM popracovali aj v tejto oblasti.

Plusy a mínusy

podvozok, ostrý motor, dakarský imidž spotreba, radička rýchlostí, dušové pneu

Text: Peter Fischer, Tomáš Hajduch - Awia, foto: Cacao

Motocykel na test poskytla spoločnosť MENTOR ride & fly, Bratislava.

Foto:
 KTM 990 Adventure 2007 BMW R 1200 GS 2007 Honda XL 1000V Varadero 2007 Aprilia ETV 1000 Caponord 2004 Suzuki V-Strom 1000 2002
Všeobecné informácie:
Výrobca:KTMBMWHondaApriliaSuzuki
Model:990 AdventureR 1200 GSXL 1000V VaraderoETV 1000 CaponordV-Strom 1000
Rok:20072007200720042002
Kategória:EnduroCestovné enduroCestovné enduroCestovné enduroCestovné enduro
Motor:
Typ motora:vidlicový dvojvalec (4T)dvojvalcový boxer (4T)vidlicový dvojvalec (4T)vidlicový dvojvalec (4T)vidlicový dvojvalec (4T)
Objem:999.8 ccm1170 ccm996 ccm997.62 ccm996 ccm
Max. výkon:98.0 k (72.0 kW) / 8500 ot.98.0 k (72.0 kW) / 7000 ot.94.4 k (69.4 kW) / 8000 ot.97.9 k (72.0 kW) / 8250 ot.97.9 k (72.0 kW) / 7600 ot.
Max. krútiaci moment:95 Nm / 6500 ot.115 Nm / 5500 ot.98 Nm / 6000 ot.97 Nm / 6250 ot.106 Nm / 6500 ot.
Kompresný pomer:11.5:111.0:19.8:110.4:111.3:1
Vŕtanie x Zdvih:100.0 x 60.0 mm101.0 x 73.0 mm98.0 x 66.0 mm97.0 x 67.5 mm98.0 x 66.0 mm
Palivový system:vstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanie
Rozvod:DOHC (4V)OHC (4V)DOHC (4V)DOHC (4V)DOHC (4V)
Chladenie:kvapalinouvzduchom a olejomkvapalinoukvapalinoukvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňová
Sekundárny pohon:reťazkardanreťazreťazreťaz
Zdvih vpredu:210 mm190 mm155 mm175 mm
Zdvih vzadu:210 mm200 mm145 mm185 mm
Brzdy vpredu:dvojkotúčovádvojkotúčovádvojkotúčovádvojkotúčovádvojkotúčová
Priemer bŕzd vpredu:300 mm305 mm296 mm300 mm310 mm
Pneu vpredu:90/90-21110/80-ZR19110/80-19110/80-19.110/80-R19
Brzdy vzadu:jednokotúčovájednokotúčovájednokotúčovájednokotúčovájednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:240 mm265 mm256 mm270 mm260 mm
Pneu vzadu:150/70-18150/70-ZR17150/70-17150/70-17150/70-R17
Hmotnosť / Rozmery:
Suchá hmotnosť:198 kg199 kg238 kg215 kg208 kg
Hmotnosť s náplňami:225 kg275 kg245.5 kg
Výška sedla:860 mm860 mm838 mm820 mm840 mm
Rázvor:1570 mm1520 mm1544 mm
Dĺžka:2210 mm2290 mm
Šírka:950 mm915 mm925 mm876 mm910 mm
Výška:950 mm1430 mm1436 mm
Svetlá výška:261 mm165 mm
Objem nádrže:22 l20 l25 l25 l22 l
Dynamické Parametre / Spotreba:
Max. rýchlosť:217 km/h208 km/h210 km/h215 km/h200 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:3.4 s
Zrýchlenie na štvrť míle:12.3 s
Spotreba paliva:7 l/100km5.5 l/100km6.5 l/100km
Dojazd po rezervu:cca 235 kmcca 272 kmcca 288 km
Poznámka:
Poznámka:Cena: (24.9.2007) 427 600 SkCena: (2.7.2007) 505 000 SkCena: (2.7.2007) 349 900 Sk (ABS + 40 000 Sk)

Pridané: 24.09.2007 Autor: Peter Fischer Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (23 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (194)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 316171 | Včera: 244945