Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.
Pridané: 15.11.2021 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 9856 [Testy a predstavenia - Test]
Keď sme toto leto po prvý raz vyskúšali nový dvojvalec od Aprilie v novom Tuone 660, nemali sme ako tušiť, že už na jeseň vyskúšame aj jeho ďalší derivát v toľko očakávanej novinke Tuareg 660. A to v krásnych zákrutách na Sardínii, kde ešte stále panuje leto!
Text: Peter Fischer (výška 188 cm, hmotnosť 85 kg)
Foto a video: Peter Fischer, Aprilia.media
Tí, ktorí sa narodili ešte v minulom tisícročí, pravdepodobne vedia, že Aprilia vyrábala modely Tuareg v kubatúrach od 50 až po 600, a to zhruba osem rokov, pričom posledné kusy zišli z linky v roku 1992. U nás nastal masívnejší motorkový boom o niekoľko rokov neskôr, a s ohľadom na kúpyschopnosť obyvateľstva ho tvorili najmä kusy dovezené zo zahraničia - práve vtedy sa ku nám dostal Tuareg. Vo všetkých jeho možných objemoch šlo vždy o jednovalec s veľmi klasickými enduro črtami. Viaceré mali dokonca vysoký blatník, dlhočizné manžety na prednej vidlici, či dokonca mriežku na svetle. Aprilia sa s kubatúrou 125 a 600 (a neskôr aj 450) zúčastnila aj Dakaru.
Aprilii teda chýbalo čistokrvné enduro celé roky. Samozrejme, ide skôr o cestnú značku, Aprilia sa angažuje vo WSBK aj MotoGP a ich superbajky a naháče sú famózne po všetkých stránkach, ale čoraz väčšiu obľúbenosť cestných endúr už nemohli ignorovať. Najmä po tom, čo predstavili úplne nový dvojvalec, veď to by bol hriech nedať ho do endura. Preto prichádza nový Tuareg, ktorý v jednej farebnej variante jasne odkazuje na endurácke dedičstvo, ale najmä sa pozerá ďaleko dopredu: popri až sparťanskej enduráckej koncepcii priniesol najširšie nastaviteľnú elektroniku z celej triedy.
Spomínam si, že keď som po prvý raz videl zábery nového Tuarega, pomyslel som si, že asi ide o nejaký dakarský špeciál. Predná maska ho veľmi pripomínala. A konečná podoba je rovnaká: moderná, ľahká, sexi. Je až neuveriteľné, koľko hmotnosti vedeli konštruktéri ušetriť oproti starému Tuaregu, ktorý mal kovové lešenie, analógové budíky, dve paraboly na svetlá, a ešte aj kopec plastu naokolo. Na novinke je lešenie plastové, prístrojovka ľahká asi ako mobil, a chráni ich iba holé plexi. Svetlomet je kompletne ledkový, čiže ľahučký. Opakujem sa, ale predok je veľmi sexi!
Aj zadok je nesmierne ľahký. Pozostáva vlastne iba z rúrkového priehradového podsedlového rámu, na ktorom je sedlo a blatník. Tie čierne bočné plasty by tam ani nemuseli byť. Aprilia vlastne vzala motor a nad neho nádrž, ktorú rozšírila natoľko, aby dostatočne chránila pred vetrom, a všetko ostatné sú iba čisto endurácke komponenty - vypletané kolesá 21/18 (bezdušové!), kompletne nastaviteľný podvozok Kayaba s vysokými zdvihmi, uzučké a rovné sedlo, a tam by sme vlastne mohli skončiť. A keďže v cestných motorkách majú jeden z najpraktickejších a najširšie nastaviteľných elektronických balíčkov, podobne postupovali aj tu. Trakčná kontrola sa totiž dá nastavovať a vypínať jednoducho aj počas jazdy a ABS je možné vypnúť úplne, teda aj na prednom kolese. Pre ortodoxného enduráka čistá spása.
Z toho všetkého vyplýva, že Tuareg nie je len Tuono na vyšších zdvihoch, ale ide o kompletne novú motorku. Dokonca aj samotný motor je v ráme pootočený smerom dozadu o takmer 10 stupňov a má inú olejovú vaňu. Jeho výkon Aprilia stiahla z 95 na 80 koní, ale krúťak posilnila na 70 Nm, samozrejme, s vrcholom v podstatne nižších otáčkach, iba 6 500. Časť toho zabezpečili vačky s iným profilom, zvyšok elektronika. Mimochodom, 75 % krútiaceho momentu je na plyne od 3 000 otáčok, 90 % od 5 500. Pálenie je po 270 stupňoch a zvuk je na úrovni, čiže žiadne lacné kompromisy, pekný endurácky prejav. Prvý kvalt je kratší, ale konečný prevod je rovnaký ako na Tuone alebo RS, teda 17/43.
Naživo Tuareg pôsobí ako vysoká motorka, ale Aprilia si dala záležať na tom, aby sedlo nebolo úplne vysoko. Je vo výške len 860 mm a je dosť úzke, čiže jazdec sa nemusí pri došliapavaní na zem veľmi rozkračovať, takže Tuareg je vhodný pre rôzne postavy. V turnusoch po nás jazdili aj malé baby a všetko zvládli. Okrem toho, že sedlo je úzke, je aj typicky endurácky rovné a ľahko umývateľné. Pod ním je presne nula milimetrov kubických odkladacieho priestoru, pretože všetko zaberá blatník, akumulátor a spodok nádrže. Tomu sa nemožno čudovať a len to dosvedčuje, ako si Aprilia dala záležať na centralizácii hmotnosti.
Keď už vývojári robili celú motorku od podlahy novú, rovnako pristúpili aj k prístrojovke. Má antireflexný povrch a úplne novú grafiku, za príplatok potom aj konektivitu s možnosťou zobrazovania navigačných pokynov. Už Tuono aj RS nás prekvapili intuitívnym prostredím, a to je na Tuaregu ešte lepšie. Ako som spomínal vyššie, napríklad zásah trakčnej kontroly sa dá meniť alebo vypínať jednoducho a rýchlo aj počas jazdy, a to malou páčkou, ktorou sa inak ovláda tempomat. Tuareg má štyri jazdné módy, z toho dva sú pevné: Urban a Explore, potom upraviteľný Individual, ale v móde Offroad si jazdec môže úplne vypnúť ABS, prípadne ho nechať iba na prednom kolese. Trakčná kontrola má tri úrovne plus vypnutá, motorová brzda je nastaviteľná v troch úrovniach. Jednotlivé módy nemenia výkon či charakter motora, upravujú iba zásahy spomínaných elektronických systémov.
Náš guide nasadil na prázdnych sardínskych cestách peknú paľbu hneď od hotela. Koniec koncov, okrem mňa šli za ním samí Taliani, takže všetko pod 150 km/h bolo ako spomalený film. Práve tu sme hneď ocenili výbornú ochranu pred vetrom. To plexi nielenže dobre vyzerá, ale aj funguje ako má, rovnako aj rozšírená nádrž s bočnými plastami. Už po pár kilákoch som si všimol, že na pravé lýtko mi ide dosť veľa teplého vzduchu. Zaujímavé, že pri státí ho až tak cítiť nebolo, ale iba v rýchlostiach zhruba nad 100 km/h. Keď vezmem do úvahy, že vonku bolo 20 stupňov, tak pri 30 by to mohlo byť aj otravné. Teplo šlo od zvodov, ktoré sú vedené popri motore na pravej strane.
Spomenul som si, ako som pri testovaní Tuona 660 sníval, že kedy sa povozím na endurku s týmto motorom, a ajhľa, dnes na ňom vymetám dokonalé zákruty. Tuareg má slušne široké riadidlá v takej akurát výške. Posed je až taliansky uvoľnený. Stále mám pocit, že sedím na motorke s väčším objemom a som si takmer istý, že v zákrutách som vďaka vzpriamenému posedu a dobrej ochrane pred vetrom rýchlejší než by som bol na Tuone, ktoré má o 15 koní viac. A kým prístrojovka na naháči nám pri športovaní blikala ako stroboskopy, na Tuaregu využívam celé otáčkové pole akoby ani neexistovali nejaké fyzikálne zákony. Celé znamená od 2 000 do 10 000, čiže krásnych osemtisíc točiek, na parádu! A aj keď primárnym konkurentom Aprilie je v tomto prípade Tenere 700, po celý čas som sa cítil akoby som sedel na Afrike s trochu cestnejším podvozkom a nižším sedlom.
Neskôr, keď sme sa vracali do hotela, sme sa so skupinkou Talianov dokonca odtrhli naším guidom, a neuveriteľne sme si užili jeden menší horský priechod. Okrem toho, že ma pri srdci nesmierne hrialo to, že som tým šialeným Talianom stíhal, mi napadla jedna vec - dať na Tuarega 17-palcové kolesá s cestným obutím. To by bolo motocyklové nebo! Niečo ako bolo kedysi Dorsoduro. Ok, výkon by mohol byť tých 100 koní, nech nežerem. Prosím, prosím! Per favore!
Tuaregu naozaj chutia dobré zákruty. Čakal som, že na asfalte bude uplávaný, ale tlmiče sú nastavené skôr na tvrdo. Všetci sme boli obutí na štupľových Pirelli Scorpion Rally STR. S cestnejšími gumami to musí byť ešte väčšia radosť. A všetky naše stroje mali aj príplatkový quickshifter, ktorý sme ospevovali už na Tuone. Funguje skvele, a aj bez neho je preraďovanie viac ako kultivované; žiadne kovové šupy, neutrál nájdeš hneď.
Terénnych vložiek nakoniec nebolo veľa, pretože na Sardínii pred naším príchodom celkom netypicky dlho pršalo, a tak všetko bolo rozmáčané. Jeden off-road bol vlastne len na niekoľkých desiatkach metrov, kde si všetci porobili akčné fotky, a zvyšok až pri hoteli presne vtedy, keď som ja musel nakrúcať video. Niektorí kolegovia okolo mňa boli skúsení enduráci a po návrate nedali na Tuarega dopustiť, a to ani vtedy, keď nablízku nebol nikto z Aprilie. Samozrejme, pri ich patriotizme ich tešilo najmä to, že sa môžu dobre povoziť na kvalitne postavenom endure, ktoré je z Talianska. Lenže aj keby sme sa na to pozreli čisto pragmaticky a laboratórne, čo iné môže vzniknúť keď skombinuješ dobrý motor s oceľovým rúrkovým rámom, kvalitným plne nastaviteľným odpružením Kayaba so zdvihmi 240 mm a svetlou výškou 240 mm? Ochrana pred vetrom je dobrá aj na turistiku a pritom nič neváži, Tuareg má hmotnosť sústredenú okolo motora - pohotovostná je 204 kg, suchá 187 kg. Tu sa nedá nájsť nič nepremyslené ani lacné.
Budem sa opakovať, ale dobrému enduráckemu hardvéru sekunduje premyslený softvér. Za jazdy nastaviteľnú (a vypínateľnú) trakčnú kontrolu nenájdeš u žiadneho konkurenta, úplne vypínateľné ABS iba u jedného.
Keď si zabudneš rúško a musíš sa poň vrátiť, prídeš posledný na večeru. To by mohol byť trapas. Lenže nie vtedy, keď posledné voľné miesto zostalo pri vývojároch z fabriky. Ciao, io sono Pietro, máte tu voľné? Sí, jasné, sadni si. O niekoľko pohárov vína neskôr sme debatovali celkom uvoľnene, a fakt fakt fakt silno som sa ich snažil presvedčiť, že svet potrebuje Caponorda V4. Oni sa len ľahko usmievali. Potom som im teda hovoril o motardovej verzii 660. Pri nej sa usmievali rovnako, ale rôzne šumy nasvedčujú, že niečo také asi možno jedného dňa dajme tomu príde. Och!
Pokračovanie článku na ďalšej strane: Konkurencia, Záver, Video, Čo by ťa mohlo zaujímať a Technické parametre.
Foto: | |
Všeobecné informácie: | |
Výrobca: | Aprilia |
Model: | Tuareg 660 |
Rok: | 2022 |
Novinka: | NOVINKA 2022 |
Kategória: | Cestovné enduro |
Motor: | |
Typ motora: | radový dvojvalec (4T) |
Objem: | 659 ccm |
Max. výkon: | 80.0 k (58.8 kW) / 9520 ot. |
Max. krútiaci moment: | 70 Nm / 6500 ot. |
Kompresný pomer: | 13.5:1 |
Vŕtanie x Zdvih: | 81 x 63.93 mm |
Palivový system: | vstrekovanie |
Rozvod: | DOHC (4V) |
Chladenie: | kvapalinou |
Pohon / Podvozok: | |
Prevodovka: | manuálna 6-stupňová |
Sekundárny pohon: | reťaz |
Zdvih vpredu: | 240 mm |
Zdvih vzadu: | 240 mm |
Brzdy vpredu: | dvojkotúčová radiálna 4 piestiková |
Priemer bŕzd vpredu: | 300 mm |
Pneu vpredu: | 90/90-21 |
Brzdy vzadu: | jednokotúčová |
Priemer bŕzd vzadu: | 260 mm |
Pneu vzadu: | 150/70 R 18 |
Hmotnosť / Rozmery: | |
Suchá hmotnosť: | 187 kg |
Hmotnosť s náplňami: | 204 kg |
Výška sedla: | 860 mm |
Rázvor: | 1525 mm |
Dĺžka: | 2220 mm |
Šírka: | 965 mm |
Svetlá výška: | 240 mm |
Objem nádrže: | 18 l |
Dynamické Parametre / Spotreba: | |
Spotreba paliva: | 4 l/100km |
Dojazd po rezervu: | cca 337 km |
Servisný interval: | 10 000 km |
Doplnková výbava: | |
ABS: | áno, v sérii |
Vypínateľné ABS: | áno, v sérii |
Trakčná kontrola: | áno, v sérii |
Palivové mapy: | áno, v sérii |
Palubný počítač: | áno, v sérii |
Tempomat: | áno, v sérii |
LED svetlomet: | áno, v sérii |
LED denné svetlá: | áno, v sérii |
Zákrutové svietenie: | nie |
LED smerovky: | áno, v sérii |
Anti-hop spojka: | áno, v sérii |
Quick-shift: | za príplatok |
Vyhrievané rukoväte: | za príplatok |
Farebná TFT prístrojovka: | áno, v sérii |
Iná výbava: | plnenastaviteľný podvozok Kayaba |
Poznámka: | |
Poznámka: | Cena 04/2022: od 12 199 eur |
Pridané: 15.11.2021 Autor: Peter Fischer Zdieľať
© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 11093 | Včera: 184123