Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (14)  [Verzia pre tlač] Tlač

Projekt z cesty do terénu – Výživové doplnky

 Zdieľať

Pridané: 04.10.2012 Autor: Milan Mikulík - mikulec
Čitatelia: 4236 [Testy a predstavenia - Doplnky]

V článku o fyzickej príprave som spomenul niečo o upravenom jedálničku a výživových doplnkoch. Pri mojich skorších aktivitách som bol spokojný s výrobkami od firmy AMINOSTAR, tak som aj teraz siahol po ich produktoch.

Seriál článkov - Projekt z cesty do terénu:

Trošku som odďaľoval uverejnenie tohto článku, ale chcel som ho mať podložený aj z pretekov. A ako ste si mohli prečítať, konečne som bol na prvých a chystám sa na ďalšie. Takže nie len v tréningoch, či pri testovačkách, ale aj v závodoch sa spolieham na doplnky od Aminostar. Možno aj z toho pramenila moja výdrž a energia počas celého dňa.

Určite všetci vieme, že pitný režim je dôležitý a o to viac pri športových aktivitách, kedy sa z tela stráca veľa tekutín (potenie) a s nimi aj minerálne látky ( sodík, draslík a horčík ). Následne na to sa v svaloch tvorí kyselina mliečna a kyselina močová a tie vyvolávajú svalové kŕče alebo tuhnutie svalstva. Takéto vychytávky sú pre nás nežiaduce, veď kto má rád stuhnuté predlaktie a následne pridaný plný kotláš pred skokom alebo točkou? Alebo kto je spokojný s tým, že vďaka úbytku energie podá výkon, vlastne skôr nepodá a zrazu sa len vozká a čaká, kedy už traťový komisár odmáva koniec? Asi nikto, že?

Odborné popisy si môžete prečítať v odkazoch, ale veľa z nás to ani nečíta, že. Jednoduchšie je, ak mi to niekto povie a najlepšie polopate. Poznám to z praxe, keď som predával aj tieto produkty. Najlepšia je ale vlastná skúsenosť. Preto vám sem v skratke rozpíšem niečo z mojich doplnkov. Nie sú to žiadne laboratórne zistenia, len obyčajné konštatovanie z vlastnej skúsenosti.

Pitný režim

Pitný režim zabezpečujem hlavne sirupom Iontstar. Vďaka glukóze a fruktóze mi doplní potrebné cukry na doplnenie energie. Sodík, draslík a horčík na hydratovanie organizmu a správne fungovanie svalstva. Ionstar je mojím najviac využívaným prípravkom.

Poprípade mám aj Flash XT, ktorý je obsahovo na tom o niečo lepšie ako Iontstar a je v práškovej forme. Plus obsahuje „zloženie NoCramp“, ktoré chránia športovca pred svalovými kŕčmi. Pri dávkovaní sa určuje dávka na pripravenie isotonického aj hypotonického nápoja.

Možno treba napísať niečo aj z odborného hľadiska, keďže sa tu píše niečo o Isotonickom a Hypotonickom nápoji.

Isotonický a hypotonický nápoj zaisťuje kvalitnú rehydratáciu organizmu behom akejkoľvek fyzické aktivity. Môže to byť silový aj vytrvalostný šport. Oproti obyčajnej vode majú tú výhodu, že doplňujú energiu, vitamíny a minerály, ktoré telo stratí behom fyzického výkonu.
Energia je doplňovaná pomocou rýchlych sacharidov. Skladbu vitamínov a minerálov má každý výrobca mierne odlišnú. Každopádne tie základné obsahujú zrejme všetky produkty. Vďaka obsahu všetkých dôležitých vitamínov a minerálov potlačujú kŕčové problémy.
Rozdiel medzi isotonickým a hypotonickým nápojom je v koncentrácii minerálnych iónov, vitamínov a energie na jednotku tekutiny.
Príjem i výdaj minerálnych iónov by mal byť v rovnováhe.

Isotonický nápoj má rovnakú koncentráciu minerálnych iónov ako telesné tekutiny. Takže je vhodný pri výkonoch , ktoré nepresiahnu 60 minút. Ak by sa užíval aj pri dlhších aktivitách , mal by na svedomí únavu a výkon by klesol, pretože by telo malo v sebe väčšie množstvo minerálov ako potrebuje.

Hypotonický nápoj má menšiu koncentráciu minerálnych iónov než telesné tekutiny. Vhodný je pri akejkoľvek telesnej aktivite. Najme pri dlhších aktivitách než 60 minút. Môže sa užívať aj behom dňa, napríklad v práci.

Tieto dva produkty nekombinujem a väčšinou užívam Ionstarový sirup, ktorý mi na bežné trénovanie absolútne postačuje. Bežne si zarobím jednu 1,5 litrovku, ale niekedy mi je málo a preto brávam ešte aj malú pol litrovku, ako železnú rezervu.

 Testovanie KTM a Non-Stop driver
Testovanie KTM a Non-Stop driver

Zdroje energie


Ak idem trénovať na viac ako dve hodiny, brávam si so sebou aj Carbogel, ktorým doplním potrebné minerály a energiu. Je zložený z komplexu sacharidov, kde sa jedny uvoľňujú okamžite a druhé až následne na to a tým je zabezpečené rovnomerné využitie energie.

Pri akciách typu „predstavovačky nových modelov“, kde sa väčšinou noc pred testovaním predebatí pri vínečku, mám vyskúšaný Non-stop Driver. Ráno ma dokáže rýchlo nakopnúť a presvedčí ma posadiť sa do sedla. Či už pri Husqvarnách alebo teraz s KTMkami mi veľmi pomohol.

Poprípade niekedy šupnem GTI, ktoré má tiež podobné, „životabudičské“ schopnosti. Odporúčaná dávka sú dve kapsule, ale niekedy dám len jednu. Všetko to riešim tak nejako podľa toho, ako sa cítim.

Ak by som mal povedať niečo „reklamné“ k týmto produktom, tak nebudem tvrdiť, že vám zvýšia výkonnosť a budete víťaziť vďaka „sirupom, prášku alebo tabletám“. Ale môžem povedať, že s nimi to ide lepšie, o niečo ľahšie, a regenerácia po výkone nie je taká „bolestivá“. Mne sa každopádne osvedčili už dávno pred tým, ako som sadol na krosu. Užíval som ich hlavne pri bajkovaní a neskôr na okruhových dňoch. Teraz som nemal nad čím rozmýšľať a okamžite som siahol znova po týchto produktoch.

Pridané: 04.10.2012 Autor: Milan Mikulík - mikulec Zdieľať

Seriál článkov - Projekt z cesty do terénu:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (14)  [Verzia pre tlač] Tlač

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 98958 | Včera: 178508