Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (11 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (21)  [Verzia pre tlač] Tlač

Projekt z cesty do terénu: Výber motorky - dvojtakt verzus štvortakt

 Zdieľať

Pridané: 11.04.2012 Autor: Milan Mikulík - mikulec
Čitatelia: 20736 [Testy a predstavenia - Test]

Dvojtakt alebo štvortakt? Túto otázku si kladieme viacerí, keď vyberáme moto do terénu. Skúsme to nejako rozobrať a nájsť konečne odpoveď na túto otázku. Ja už som si vybral. A výber tejto moto bol asi ten absolútne najťažší.

Seriál článkov - Projekt z cesty do terénu:

Nejasné rozhodovanie

A prečo najťažší? No lebo srdce kričí po voňavučkom „zastaralom“ dvojtakte, ale rozum vraví, ber technicky prešpikovaný štvortakt. Čím viac sa pýtam, tým som zmätenejší. Každý si vraví svoje, možno má dokonca aj každý tú svoju pravdu a výber preto bude dobrý vždy. Niekto povie, že 2T je zastaraný motor bez nových vývojov, bez ďalších technických špekulácií. Čo je na jednej strane pravda, ale netreba zabúdať, že niektorí výrobcovia na 2T ešte nezanevreli. Pracujú ďalej na nových motoroch, hľadajú rozumné využitie tohto na údržbu pomerne lacného motora. Lenže niektoré fabriky 2T úplne vyradili z produkcie, sústredia sa výlučne na 4T a jeho dokonalé využitie. Keď už je ťažší, drahší a náročnejší, musí byť jednoznačne výkonnejší a pre jazdcov využiteľnejší.

 Malý motor dvojtaktu s typickým veľkým kolenom...
Malý motor dvojtaktu s typickým veľkým kolenom...

Poďme sa na to pozrieť ešte podrobnejšie

Na začiatok treba napísať, že sa bavíme o MX strojoch a toto je všeobecný opis, ktorý netreba konkretizovať na určité stroje, pretože by to nie vždy sedelo

Niekto mi spomínal, že hlavný dôvod, prečo sa 2T prestali tak hojne používať, bola ekológia. Je to možné, ale na jednej strane tomu až tak neverím a už vôbec ma to nezaujíma. Keď vidím na cestách staré 148, 815, Avie a pod. ...., keď sa pozriem na americké autá a ich spotrebu, keď sa pozriem do Číny, Indie, na oblohu... 4T krosy to určite nezachránia. Čo si ale myslím ja? Prečo je už viac 4T aj keď ich údržba je drahšia? Možno za mňa odpovedia niektoré fakty.

Prejav motoru, ako charakteristika, výkon a jazdné prejavy.

O odbornú konzultáciu som požiadal človeka, ktorý nielen takéto stroje servisuje, ale ich aj sedlá na pretekoch. Karol karol1 Körmöczy: z motoservisu Petra, ktorého určite poznáte viacerí, minimálne tu z MR.

 Vysoká hlava s ventilmi štvortaktu
Vysoká hlava s ventilmi štvortaktu

Charakteristika

2T – Asi prvé čo každého napadne, je spôsob, akým dvojtakt pracuje. „Dlho“ sa nič nedeje a potom zrazu výbuch výkonu, ktorý motorku vystrelí vpred. No, nie je to už až tak pravda, ale stále je to podobné. K tomu vôňa ricínu, vysoké otáčky, jednoduchá, ale o to častejšia údržba.

4T – Väčšinu ľudí napadne skoro lineárne prdkajúci motor v nízkych otáčkach, ktorý ťahá vždy a stále. Ono už ani toto nie je až tak pravda, ale je to znova asi to najvýstižnejšie. Síce niekedy podymujúci, to možno aj preto, lebo nechceme investovať do generálky, ale takmer stále s dostatkom výkonu.

Karol karol1 Körmöczy:

Prdkajúci štvortakt - len sluchovo, lebo vlastne počujeme iba každú druhú otáčku, ale v porovnaní 250/4T vs. 125/2T viac točí 250/4T. Napriek tomu pocitovo 250/4T lepšie ťahá "od spodu".

Súčasné 250/2T točia okolo 7500-8000rpm, pričom 450/4T bežne do 9000rpm. Zase je to len oblb, lebo pri štvortakte počujeme len každú druhú otáčku, čiže 4T pri 9000rpm sa javí ako 2T pri 4500rpm.

Výkon

2T – Síce dokáže vyprodukovať vyšší počet konských síl, ale ten krútiak je o trochu menší a teda o to častejšie treba pracovať z radičkou. Prirátajme k tomu trochu výbušný prejav, minimálnu schopnosť motora dobrzďovať pri uberaní plynu a máme tu stroj, ktorý si kúpime skôr pre jeho cenu a náklady na údržbu. Ale jazda na ňom bude pre amatéra skôr „utrpenie“.

4T – Nemôžem povedať, že nedokáže ponúknuť dostatok koní, ale ten krútiak je úžasný. Je omnoho lineárnejší, uhladenejší a keď k tomu prirátame možnosť palivových máp, dobrzďovací efekt pri ubratom plyne a s tým spojenú lepšiu trakciu v zákrutách, nevadí možno ani vyššia cena.

Jazdný prejav

2T – Keďže treba viac točiť, viac radiť, viac brzdiť a viac vedieť, je jasné, že takýto stroj v rukách amatéra, presadajúceho z motoriek ktoré majú výkonu až až, by vyzeral všelijako, len nie tak ako má. Myslím si, že by som sa to dokázal naučiť, ale nie tak rýchlo ako na 4T. Je zas pravda, že ak sa naučíš na 2T techniku jazdy, presadnutím na 4T budeš len vytešenejší, opačne to bude asi horšie :-)

4T – Plynu stačí menej, tým pádom netreba toľko šaltovať, pred zatáčkou stačí viac-menej ubrať a motorka sa postará o dosť vecí za vás. Tým, že po ubratí plynu pribrzďuje zadné koleso, motorka sa tak povediac učupí a zvýši prítlak na predné kolo. Je to výhoda na tvrdých povrchoch a pre jazdca, ktorý zliezol z cestnej mašiny a je zvyknutý na grip predného kola, je to vítaná vlastnosť. O to je to ale zas horšie v piesku. Tam sa predné zaborí a točiť šúlcom treba aj tak. Len aby sa to predné kolo držalo čo najviac nad pieskom.

Karol karol1 Körmöczy:

Brzdenie motorom - to môže byť zbytočne vysiľujúce a navádza k "dovážaniu" sa do zákrut.

4T viac odpustí, ale kto chce spraviť výsledok, ani tam sa nevyhne šaltovaniu, pretože sa ľahko skĺzne do "vozíkania". 2T núti byť stále v strehu a priebeh výkonu neťahá tak ruky ako na 4T. Je to paradox, ale na 2T človek krúti šulec s menším rešpektom, takže aj keď sa to nezdá, výsledok môže byť lepší.

Manévrovateľnosť - síce má ľahší dvojtakt navrch, aj keď je to v značnej miere aj otázka položenia ťažiska - viď "nové" Husabergy s otočeným motorom a geometrie rámu. Z vlastného pocitu, radšej SUZUKI RMZ250 ako KTM EXC 300/2T.

Výhod pri 4T som videl viac a preto som si ho nakoniec aj vybral, ale je možné, že keď sa naučím niečo viac, vlastne skôr keď budem mať pocit, že už sa nemám na 4T kam pohnúť, presedlám na 2T a budem si cibriť techniku. Možno neskoro, ale aj tak nejdem trénovať na AMA ani Svet :-)

V tabuľke sú v skratke rozpísané plusy a mínusy, štýlom plus je menej náročný, výhoda, kladná vlastnosť a mínus je presný opak, to je asi jasné.

Plusy a mínusy

Jazda:

Vec2T 4T
Nutnosť otáčok
Správne radenie
Brzdenie motorom
Záťah odspodu
Manévrovateľnosť
Skoky
Požiadavky na jazdca
Prínos jazdcovi

Údržba:

Vec2T 4T
Tankovanie -benzín+olej
Periodicita generálky
Cena generálky
Náročnosť servisu
Riziko poškodenia motora
Nadobúdajúca cena

Z tabuľky vyplýva že jazdecky je prívetivejší štvortakt. Na druhej strane pokiaľ ide o údržbu tak plusy prevažujú na strane dvojtaktu.

Karol karol1 Körmöczy:

Čo sa týka servisu, tak Murphyho zákony vravia "čo sa môže pokaziť , to sa pokazí", alebo inak, keď sa začne "dariť", tak štvortakt vie pri servise vytiahnuť z peňaženky viac peňazí. Predsa len má navyše rozvodovú reťaz, vodítka reťaze, vačku, ventily, vodítka ventilov, sedlá ventilov, kadejaké vahadlá.

Na druhú stranu piest dvojtaktu dostáva viac "na frak" ako piest štvortaktu. Stačí malé zblbnutie tvorby zmesi a je po ňom. Slušivá dierka v strede, alebo odtavená výfuková hrana sú bežné ako snežienky na jar. Trvalá olejová náplň vraví v prospech štvortaktu, ak sa však nechá olej v motore dlho, tak nečistoty v ňom rozpustené sa začnú správať ako brúsna pasta, najmä ak sa jazdí veľa cez spojku.

Nakoniec sa dostaneme k tomu , že najviac záleží na správnej a včasnej údržbe.

Tankovanie - jasne, že pri 4t sa netreba starať o olej, ale zase ho treba vymieňať pravidelne, takže spotreba oleja je v konečnom dôsledku podobná.

4t - 1,5 l /15mh, 2t - cca 5 l paliva / hodina v pomere 1:40 znamená 75 litrov paliva /15mh čo znamená necelé 2 litre oleja. (vychádzam z mojej odsledovanej spotreby na pretekoch)

No a 4T striekačka – veľmi, ale skutočne veľmi frendli pri tankovaní, už aby boli striekačky aj 2T

Ja som si zatiaľ vybral takto, možno časom zmením názor, ale poradiť niekomu jednoznačne, bude asi zložitejšie. Treba si zrátať všetky pre a proti, zamyslieť sa nad tým čo chcem dosiahnuť a možno počúvať srdce, ale aj rozum.

A na záver opakujem ešte raz, je to napísané vo všeobecnosti, samozrejme prejavy rôznych objemových tried netreba miešať. Držme sa tried MX...

Text: Milan Mikulík - mikulec
Foto: Filip Kalka, Milan Mikulík - mikulec

O čo ide?

Počas celého roka vám budeme priebežne prinášať články, fotky a videá, v ktorých hlavnú úlohu stvárni KAWASAKI KX250F model 2012 a mikulec corse.

Článok patrí do seriálu článkov Projekt z cesty do terénu

Projekt Z cesty do terénu podporili: Kawasaki.sk a BBmoto.sk www.kawasaki.sk www.bbmoto.sk

Motocykel na test poskytla spoločnosť U.M.S. s.r.o.. Redaktori Motoride.sk jazdia v oblečení Acerbis a prilbách Suomy od firmy Styx.

Foto:
 Kawasaki KX 250 F 2012
Všeobecné informácie:
Výrobca:Kawasaki
Model:KX 250 F
Rok:2012
Novinka:NOVINKA 2012
Kategória:Cross
Motor:
Typ motora:jednovalec (4T)
Objem:249 ccm
Kompresný pomer:13.5:1
Vŕtanie x Zdvih:77.0 x 53.6 mm
Palivový system:vstrekovanie
Rozvod:DOHC (4V)
Chladenie:kvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 5-stupňová
Sekundárny pohon:reťaz
Zdvih vpredu:315 mm
Zdvih vzadu:310 mm
Brzdy vpredu:jednokotúčová, 2 piestiky
Priemer bŕzd vpredu:250 mm
Pneu vpredu:80/100-21 51M
Brzdy vzadu:jednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:240 mm
Pneu vzadu:100/90-19 57M
Hmotnosť / Rozmery:
Hmotnosť s náplňami:106 kg
Výška sedla:945 mm
Rázvor:1475 mm
Dĺžka:2170 mm
Šírka:820 mm
Výška:1270 mm
Svetlá výška:330 mm
Objem nádrže:7.2 l
Poznámka:
Poznámka:Vpredu dvojkomorová vidlica - Separate Function front Fork (SFF)

Pridané: 11.04.2012 Autor: Milan Mikulík - mikulec Zdieľať

Seriál článkov - Projekt z cesty do terénu:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (11 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (21)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 212008 | Včera: 190481