Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty cestopis!

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Triumph Trident 660 (2021), elegantný Sherlock Holmes pre začínajúcich 1/2

 Zdieľať

Pridané: 27.02.2022 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 7246 [Testy a predstavenia - Test]

Hádam ešte nikdy sme sa nevozili na toľkých úplne nových modeloch ako v uplynulom roku. Časť z nich si vynútili nové emisné normy, časť snaha značiek priblížiť sa širšiemu okruhu jazdcov. Úplne nový Triumph Trident 660 je jasným bojovníkom v triede stredných naháčov, ktoré si kupujú začínajúci jazdci vrátane žien, a mnohí z nich vo verzii pre vodičáky skupiny A2.

Text: Peter Fischer
Foto a video: Peter Fischer

Triumph Trident 660 (2021)
Triumph Trident 660 (2021)

Samozrejme, už z názvu je každému jasné, že v Tridente vrčí trojvalec. A aj keď Triumph vraví, že ide o nový motor, objem 660 je veľmi podobný objemu 675, čo sú známe trojvalce zo Street Triplov, alebo predtým z Daytony; stačí sa pozrieť na kartre a príbuzenstvo je zreteľné. V motore je však 67 nových komponentov vrátane tých najpodstatnejších, teda piestov, valcov a rotujúcich častí, veď koniec koncov iné je aj vŕtanie a zdvih, a logicky aj zdvihový objem.

Triumph Trident 660 (2021)
Triumph Trident 660 (2021)

Okolo tohto motora vznikol celý nový rad takzvaných entry modelov - Tiger 660 Sport otestoval Awia nedávno, a už aj vrabce na streche vedia, že príde aj adventure endurko s vypletanými kolesami. Aby sa tento modelový rad jasne vyhranil, nemohol mať v názve Street, ani Triple. Triumph siahol po historickom názve Trident. Niesli ho jeho prvé trojvalce pred viac ako päťdesiatimi rokmi.

Nový Trident 660 v skratke

Triumph Trident 660 (2021)
Triumph Trident 660 (2021)

Ku Tridentu prichádzam v deň vyzdvihnutia po prvý raz. Predtým som ho nemal kde vidieť, veď všetky výstavy boli zrušené a showroomy zavreté, pretrpeli sme päťsto logdaunov. Nie je to nijako veľký stroj, ale pokojne by to mohla byť aj deväťstovka. S ohľadom na kategóriu má Trident nadmieru kvalitné spracovanie, nehovoriac o celkovom dizajne a dojme - krátky zadok s držiakom značky a smeroviek za zadným kolesom, páčky kovovej farby, leštené konzoly stupačiek s plutvičkami, skutočne vkusná okrúhla prístrojovka s inverzným LCD displejom a TFT obrazovkou, výrazná grafika s dobre zvolenými farbami alebo napríklad lakovaný blatník na podsedlovke. Všetko tip top sedí, je to pevné a hodnotné, klobúk dole! Fakt si viem predstaviť na Tridente babu dochádzajúcu do práce, aj Keanu Reevesa idúceho na odovzdávanie Oskarov. Trident podľa mňa nemá z hľadiska dizajnu slabé nedotiahnuté miesta. Všetko je také kompaktné, ucelené, akurát sa sem hodiace, že si to nevieš predstaviť v inom tvare. Trident poteší odhaleným motorom, aj elegantnými anglickými krivkami.

Triumph Trident 660 (2021)

Triumph Trident 660 (2021)
Triumph Trident 660 (2021)
Triumph Trident 660 (2021)
Triumph Trident 660 (2021)

Do prístrojovky si vieš naťukať svoje meno, Trident ti potom po jazde poďakuje; ja som tam mal THANK YOU MOTORIDE. Drobnosť, ale aká osobná a potešujúca! Za príplatok môžeš mať konektivitu, ktorá ti po spárovaní s mobilom vie na prístrojovke zobrazovať navigačné pokyny, prípadne vieš tadiaľ kontrolovať svoju Gopro kameru. Toto je dva svetelné roky pred väčšinou konkurentov.

Triumph Trident 660 (2021)

Urbi et orbi

Tri hrnčeky si len tak bzučia, cvak za jedna a šup šup do mesta. Je jasné, že ulice sú pre Tridenta primárnym pracovným prostredím, prepletá sa nimi s ľahkosťou. Už na tretej križovatke som si pri spomaľovaní na červenú všimol, že čisto elektronický plyn si vyhodnocuje moje medziplyny po svojom. Je tam jednoducho oneskorenie, akýsi nesúlad medzi tým čo počujem a tým, čo robí moja ruka. V zákrutách je to paradoxne menej citeľné, akoby presne prehodené so Speed Triplom RS, na ktorom ma prekvapila neskoršia reakcia plynu na výjazde zo zákrut. Trident dáva výjazdy bez zreteľného oneskorenia. To je vlastne veľmi dobrá skutočnosť. Môžeš tu mať aj príplatkový quickshifter, ktorý celkovú ľahkosť a obratnosť ešte posilní.

Za mestom, kde sú rýchlosti vyššie (inak maximálka je okolo 200 km/h), ma prekvapila menšia ochota Tridenta vytáčať sa. Najprv som si povedal, že by som k nemu nemal pristupovať ako ku menšiemu Speed Triplu alebo Tigeru 800 a brať ho tabula rasa, ale potom som si spomenul na jeho konkurentov, a to už je neúprosné. Fúha, veď mám ten silnejší mód, je sucho a teplo, čo sa deje? Podvozok miluje náklony, Trident sa rád preklápa, len motor akoby robil svoju prácu tak na 80 %. Akoby mali vnútornosti 500 kíl a dusili sa nadbytkom vzduchu. Nad zhruba 6 000 otáčkami, kde je vrchol krútiaceho momentu, Trident stratí dych, a výkonový vrchol je vtedy ešte kozmicky ďaleko, až za desiatimi tisíckami, a celý motor na seba upozorňuje značným hlukom. Neviem či majú toto na svedomí ekoteroristi alebo ký ďas, ale zlatý Street Triple! Normálne som si chvíľu myslel, že do môjho kusu niekto omylom namontoval dvojvalec zo Street Twina.

Triumph Trident 660 (2021)
Triumph Trident 660 (2021)

O niekoľko mesiacov neskôr, na jednej zahraničnej testovačke, som sa večer pri poháriku rozprával s jedným anglickým novinárom, a reč prišla aj na Tridenta. Povedal mi, že mali porovnávací test so všetkými konkurentami, a že Trident nevyhral. Nebol ani druhý. Opakujem, že šlo o anglického novinára. Nedal domácu značku na prvé miesto! WTF, sir?

Triumph Trident 660 (2021)

Triumph Trident 660 (2021)
Triumph Trident 660 (2021)
Triumph Trident 660 (2021)
Triumph Trident 660 (2021)

Awia sa na Tridente nevozil, ale s otáčkami na Tiger 660 Sport, ktorý má rovnaký motor s rovnakými výstupmi, vraj problémy nemal. Ja som sa zas nevozil na tom Tigri 660. Som si takmer istý, že celé toto majú na svedomí nové emisné normy, pretože predchádzajúce modely s týmto motorom lietali veľmi slušne, a nemyslím si, že Triumph by ho zámerne pridusil sám, iba s ohľadom na začínajúcich jazdcov. Netuším aké je na toto riešenie, ale jednoznačne viem, že symptómy sú ako keby sa motor dusil v prebytku vzduchu.

Ok, lenže to sa týka iba vytáčania motora pri športovaní. 90 % bežných situácii pokrýva Trident krúťakom, a to celkom luxusne. Celkovo ho má rovnako ako konkurenti, ibaže s vrcholom v najnižších otáčkach, už pri 6 250. Z tohto hľadiska je Trident naozaj krotký, vláčny, a... Taký Charlie Watts, nech mu je zem ľahká. Do robotky, na kofolu, na nákupy, za frajerkou, to mu ide, a to s netuctovým štýlom.

Triumph Trident 660 (2021)

Aj periférny hardvér celkom zodpovedá bežnému používaniu: predná vidlica je nenastaviteľná, ale je to Showa s oddelenými fukciami, čiže v jednom teleskope je pružina a v druhom piestik, čo má okrem iných výhod aj tú, že celá vidlica pracuje jemnejšie. Ako stvorené na naše predpotopné cesty. Vzadu sa dá nastaviť predpätie. A brzdy nie sú ani monoblokové, ani radiálne uchytené, ale robia svoju robotu poctivo, presne tak ako to človek čaká. Brzdová páčka je, mimochodom, nastaviteľná. A koho by to zaujímalo, predné brzdové kotúče sú uchytené priamo na lúče kolesa, teda bez unášačov.

Video: Triumph Trident 660 (2021) - Anglický elegán za výbornú cenu - motoride.sk

Komu by aj takéto porcie štýlu boli málo, Triumph ponúka niekoľko pekných doplnkov a príslušenstva, napríklad hliníkové deklíky pod motor alebo bar-endové zrkadlá či miniplexi. Trident je však sám osebe pekným kúskom, ktorý nestretávaš na každom rohu, preto by som skôr investoval do funkčných vecí, teda celkom určite quickshiftera alebo plnohodnotných držiakov pre spolujazdca, ak s ním jazdíš častejšie.

Pokračovanie článku na ďalšej strane: Konkurencia, Záver, Video, Čo by ťa mohlo zaujímať a Technické parametre.

Foto:
 Triumph Trident 660 2021
Všeobecné informácie:
Výrobca:Triumph
Model:Trident 660
Rok:2021
Novinka:NOVINKA 2021
Kategória:Naháč
Motor:
Typ motora:radový trojvalec (4T)
Objem:660 ccm
Max. výkon:81.6 k (60.0 kW) / 10250 ot.
Max. krútiaci moment:64 Nm / 6250 ot.
Kompresný pomer:11.95:1
Vŕtanie x Zdvih:74.0 x 51.1 mm
Palivový system:vstrekovanie
Rozvod:DOHC (4V)
Chladenie:kvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňová
Sekundárny pohon:reťaz
Brzdy vpredu:dvoj kotúčová 2 piestik
Priemer bŕzd vpredu:310 mm
Pneu vpredu:120/70 R17
Brzdy vzadu:jednokotúčová, 1 piestik
Priemer bŕzd vzadu:255 mm
Pneu vzadu:180/55 R17
Hmotnosť / Rozmery:
Hmotnosť s náplňami:189 kg
Výška sedla:805 mm
Rázvor:1401 mm
Dĺžka:2020 mm
Šírka:795 mm
Výška:1089 mm
Objem nádrže:14 l
Dynamické Parametre / Spotreba:
Servisný interval:16000 km
Doplnková výbava:
ABS:áno, v sérii
Trakčná kontrola:áno, v sérii
Palivové mapy:áno, v sérii
Palubný počítač:áno, v sérii
LED svetlomet:áno, v sérii
LED denné svetlá:áno, v sérii
LED smerovky:áno, v sérii
Anti-hop spojka:áno, v sérii
Farebná TFT prístrojovka:áno, v sérii
Iná výbava:Showa USD a tlmič
Poznámka:
Poznámka:Cena 4/2021: 7 550 eur

>

Pridané: 27.02.2022 Autor: Peter Fischer Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Incheba-2024-side

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 98389 | Včera: 162809