Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (6)  [Verzia pre tlač] Tlač

„Blog“ Projekt z cesty do terénu - MX trať Dubňany

 Zdieľať

Pridané: 26.09.2012 Autor: Milan Mikulík - mikulec
Čitatelia: 6845 [Testy a predstavenia - Predstavujeme]

A tak som si povedal, trocha aj na základe vašich popudov, že pojazdím viaceré trate v mojom blízkom aj ďalekom okolí a pekne vám sem s toho vždy dám video a krátky opis.

Seriál článkov - Projekt z cesty do terénu:

O našej domovskej trati ste si už mohli prečítať minulý rok. Keďže naša trať je pri daždivom počasí viac-menej nezjazdná, ale trénovať treba, zašli sme do Dubňan. Kde sú Dubňany a ako sa tam dostať asi písať netreba, že? Skôr by som sa povenoval opisu trate a povrchu na akom sa jazdí.

Máj Dubňany

Mapa:

Trať je namotaná na pomerne malom priestore, je komplet umelo postavená a na vrchu je piesok. Takže sa dá očakávať, že práve usmoklené počasie, alebo občasný dážď nie je na škodu. Mokré počasie je vlastne skôr vítané.

Prvý krát som tam išiel s prísľubom, že deň pred tým pršalo a teda bude trať perfektná. Po príchode sme zistili, že síce mohlo pršať, ale vanúci vietor trať stihol osušiť a nás čaká sušina, prašina a hlavne šmykľavina. Ale keď sa na to pozerám po poslednej skúsenosti, kedy bolo napršané až-až a na trati boli obrovské kaluže, piesok miestami rozmáčaný do hĺbky aspoň 20 centi, tak som nakoniec aj rád oboznamovačke na suchom povrchu. V opise trate pochopíte prečo.

Opis trate

Hneď po štarte (myslím tým štart z depa, nie klasický štart zo závodu) na vás čaká lavica, ktorá má plynulý dopad a ak ju aj nedoskočíte presne, nič sa nedeje. Ale ak ju chcete skákať celú, treba trochu gazovať. Nasleduje krátka rovinka, následne vysoký ľavy tobogan skoro o 180 stupňov, ktorý je najlepšie brať čo najvyššie, kde si môžete dovoliť držať plyn a nestratíte tak potrebný výkon, ktorého je v piesku skoro vždy málo.

Znova rovinka, s malým odjebkom a ďalší skok, síce malý, ale hneď za ním ďalší a za ním ďalšia točka s vysokým toboganom doprava. Ten sa dá brať aj vnútornou drážkou, pretože potom nasleduje taká kuleha v podobe skoku, ktorý má vysoký nájazd a tak ako rýchlo nastúpa hore, tak zrazu aj klesne nadol. Motorku treba buď zlomiť, alebo ho skákať s opatrnosťou. Ak sa pomýlite a skočíte ho, tak dopad z dosť vysokej výšky na rovinu vie byť prinajmenšom tvrdý. Boli prípady, kedy si majster zlomil obe zápästia aj členky. Takže tu pozor!

Po tomto skoku treba plyn, zobrať to po ľavej strane a následnú lavicu tak skákať zľava. Je dosť dlhá, tak znova treba rýchlosť na skočenie až na dopad. Dá sa brať aj pravou stranou, ale potom treba motorku trochu lámať.

Nasleduje znova taká fičurka, kedy máte pred sebou skok, ktorý je na vrcholku znova ostro zlomený dole a za ním ide ľavá točka a nasleduje vysoká a dlhá lavica s pozvoľným a plynulým dopadom.

Za ňou ľavá točka a široká dráha (tu je štartovacia rampa), ktorá sa dá brať aj vnútornou drážkou. Tu treba točiť šulcom v hlbokom piesku a nasledujúcu pravú zatáčku brať podľa chuti. Dá sa ísť vonkajškom, kde je malý mantinel, alebo stredom, či vnútrom. Len treba mať na pamäti výjazd zo zatáčky a následne si zvoliť dobrú stopu na ďalšiu lavicu.

Tá je znova nižšia a s plynulým dopadom, ale je trochu doprava, tak treba dávať pozor, nech neskočíte von z trate. Po dopade plná kotláž a do ďalšej pravej 90 stupňovej točky zvoliť stopu podľa kubatúry. Na mojej malej by som najradšej jazdil vonkajškom, aby som nestratil toľko z rýchlosti a následnú vysokú a dlhú lavicu dokázal skákať celú. Pokojne aj po ľavej strane.

Znova plyn koľko ide a ďalšiu pravú točku brať vrchom toboganu, zasadnúť moto tak, aby ďalší malý skok skočila až za vybúchaný bubon. Následne sa natlačiť na pravo a ľavú točku o 180 brať znova vrchom toboganu.

Teraz sa naopak natlačiť zas na ľavo, plyn držať až za malý odhops, do toboganu vpáliť čo najvyššie, zobrať ho vrchom a mať tak dostatočnú rýchlosť na ďalší malý zub a následne cieľovú ľavicu.
A tak dokola, pokiaľ vás to bude baviť.

Táto trať sa mi páčila už pri prvej návšteve, kedy bola síce sušina, ale čo sa týka technickej stránky, tak je podľa mňa krásna. Nie je moc rýchla, je relatívne bezpečná a dá sa na nej jazdiť aj keď je mokro. Poplatok je buď 200 CZK alebo 8 € na deň za motorku.

Samozrejme prikladám video:

Video: „Blog“ Projekt z cesty do terénu - MX trať Dubňany

Motocykel na test poskytla spoločnosť motocorse. Mikulec jazdí do terénu v oblečení Acerbis a na nohy obúva Forma Dominator Comp.

Projekt Z cesty do terénu podporili: Motocorse.sk a acerbis.sk www.husqvarnamotorcycles.sk www.acerbis.sk

Pridané: 26.09.2012 Autor: Milan Mikulík - mikulec Zdieľať

Seriál článkov - Projekt z cesty do terénu:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (6)  [Verzia pre tlač] Tlač

Body a Trasy v tomto článku:

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2025 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 248464 | Včera: 220871