Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Incheba-2024-std

Hodnotenie: (21 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (43)  [Verzia pre tlač] Tlač

Vírus: CRF 450R. Diagnoźa: Supermoto. Liečba: nemožná...

 Zdieľať

Pridané: 08.12.2010 Autor: Varan
Čitatelia: 17444 [Vaše stroje - Moja motorka]

Stačí sa na nej raz previesť a ste chorí. Šíri sa jazdou bez ochrany rovnako ako AIDS a nedá sa vyliečiť.

A ako takúto zákernú chorobu vyrobiť? Ako základ poslúži Honda CRF 450 R z roku 2004. Áno, presne tá, na ktorej idú sacie ventily do plynu rýchlejšie ako piest. Na to, aby sa jej dalo hovoriť supermoto, potrebuje úpravy ako napríklad tieto:

Iste sa dá vyšperkovať omnoho viac, napríklad antihoppingom, ostrou vačkou, nižšou hlavou, dopredu Marzocchi a dozadu Öhlins TTX, atď., ale je to pre bežného jazdca nutné? Pre mňa určite nie.

Bicykel, alebo vibrátor na benzín?

Vír v nádrži je naozaj obdivuhodný

Hneď po nasadnutí máš pocit, že sedíš na bicykli. Mušia váha, úzke sedadlo, široké rajdy. Ani budíky, ani žiadne zbytočnosti, ktoré by sa dali rozbiť, nehľadaj. Nie je tu nič. Plynová rukoväť, spojková a brzdová páčka, ,,chcípak“ a na hrazde penový valec, ktorý zmierni bolesť, keď dostaneš po držke. Čo viac ti treba?

Štartovanie na kľuku nerobí problémy a na prvú šupu chytí aj za tepla bez použitia dekompresora. Slabé štartovanie znamená väčšinou pri tomto modely problémy s ventilmi. Po štarte vás privítajú silné, teda extrémne vibrácie takmer úplne všade, akurát sedlo ich celkom tlmí a nie je to až také hrozné, ako na rajdoch alebo stúpačkách. Ale aj tak by sa na sedadle dokázala spraviť nejedná nymfomanka už pri voľnobehu. Páčka spojky až vtipne kmitá po celej dráhe jej vôle.

Čo ju ženie vpred

Demonštrujúco agresívne zrýchlenie a atómová reakcia. Inak sa to snáď ani nedá vyjadriť. Neviem, koľko koní má, ale pri takých krátkych prevodoch je to niečo nepochopiteľné, akým štýlom naberá rýchlosť. Do stovky si šestka superšport škrtne len s ozaj dobrým jazdcom, ale na porazenie to nevyzerá. Na zadné ide na všetkých piatich rýchlostiach bez použitia spojky, tak si urobte obraz sami.

Radosť z motora stúpa s rastúcimi otáčkami, teda v prvej tretine nič nečakajte, akurát trhanie reťaze a kašlanie - pre motor utrpenie rovnako ako pre jazdca. Ďalej pokračuje silný a neslabnúci nástup výkonu až ku koncu. Teda tesne pred koncom už výkon samozrejme vädne, takže je zbytočné ťahať ho do úplného maxima na obmedzovač. Odozva na plyn je okamžitá, výkon je dostavený hneď. Pri paľbe je na plyne veľmi dobrý cit, rovnako ako pri jazde po zadnom, ktorá asi na žiadnej motorke nie je tak primitívna a prispela k môjmu novému osobáku kilometer dvesto metrov. Problémy ale nastanú pri ustálenej rýchlosti, kedy motor nevie, či má pridávať alebo uberať, jednoducho cuká, šklbe a pýta si full gas :-)

Podvozok, jazda

Vzadu plne nastaviteľná jednotka, vpredu útlm a kompresia. S podvozkom žiadne problémy, len si ho treba nastaviť podľa štýlu a váhy jazdca. Keby je za čo, šla by dopredu USD vidlica Marzocchi, ale ani na tú sériovú sa nejako sťažovať nemôžem, aj keď rád by som privítal ešte väčšiu tvrdosť. So zadkom spokojnosť. Podvozok nerovnosti na trati poberá super, nenechá sa rozhodiť ani vo vyšších rýchlostiach. Je stabilná a veľmi čitateľná.

Honda CRF 450R Supermoto

Manipulácia je bicyklová a bezproblémová aj vo vracákoch, kde sa brzdí takmer do nuly. Pôžitok je výjazd zo zákrut pod plným plynom a predným kolesom odlepeným od zeme. Paráda. Každým kolom brzdím neskôr a neskôr a zrýchľujem skôr a viac. Ten pocit je neskutočný. Nenahraditeľný. Nechceš nič iné. Jediné, čo ťa zastaví, sú vyťahané predlaktia a zápästia alebo prázdna nádrž. A keď sa začneš nudiť, vrkni si plynom v plnom náklone a motorka ťa nakopne ako keď svojej starej povieš, že piatok večer budeš s kamarátmi. Takto sa hrať s tou fyzikou (psychikou :-)). Až na samú hranicu, niekedy aj za ňu, ale aj o tom to je. Motorke sa aj tak väčšinou, až na oškreté stupačky a kryty rukovätí, nič nestane, čo určite pomôže odstrániť psychický blok strachu o motorku.

Zozačiatku som na nej jazdil na koleno. Viem, nehodí sa to a vyzerá to smiešne, obzvlášť pri mne, pretože postavou som ako záchodový pavúk. Ale bol som naučený tak jazdiť a baví ma to. Motorku som už spoznal a supermoto štýl si stále viac a viac osvojujem.

Brzdy

Honda CRF 450R Supermoto

Mal si niekedy na motorke čelovicu? Skúsil si už niekedy tieto brzdy? Ak ani jedno, asi to nepochopíš. Dotkneš sa páčky a stojíš na mieste, po prednom chodíš aj keď nechceš. A ak si to doteraz nikdy neskúšal, tak ver, že to príde samo. Nikdy naplno využiteľná sila, ohromná dávkovateľnosť a cit. Páčka je mäkká aj po dobrom odvzdušnení a na prudké zabrzdenie stačí neveľký tlak jedného prstu. Nieže by iné motorky nebrzdili dobre, ale chýba im tá razancia a ostrosť.Aká by bola do premávky?

S pokojom na srdci prehlasujem, že eRjednotka je pohodlná a na turistiku vhodná motorka. Tu všetko vibruje, odozva na plyn je agresívna a pokojná jazda je veľmi ucukaná a nervózna. Na horšom kostitrase som ešte nešiel a obávam sa, že horšie to už byť nemôže. A ostré brzdy tiež nie sú to, čo budeš chváliť pri pokojných presunoch. Nech to len radšej ostane RACING PURPOSE ONLY.

Pár info o prevádzke

Pri mojom sprevodovaní 14/47 je maximálna rýchlosť 151 km/h (podľa GPS) a na trojke je to 107 km/h. Asi najlepšie, čo sa dá na ňu obuť, sú pretekárske slicky Dunlop KR106/108.

Piest má interval výmeny 15 mth, ale aj ak sa nachádzaš na prvých priečkach kategórie Prestige, 40 mth ti vydrží asi určite, ale za predpokladu, že v ňom budeš každých 5 mth meniť olej. Väčšina jazdcov, rovnako ako ja, spolieha na Motul 300V 15W50 Factory Line. Má oddelené mazanie, v motore je 0,7l a v prevodovke 0,6l oleja (ten sa mení každých 15 mth) a lejem tam to isté, čo do motora. Ak všetky mth nenajazdíš na okruhu, tak sa výdrž piestu môže priblížiť aj k stovke! Netreba to však zas preháňať a je lepšie ho vymeniť preventívne, dajme tomu po tej pätdesiatke, pretože keď sa piest ,,rozsype" a zoberie so sebou aj ojnicu, kľuku, ventily, nejaký karter a poškriabe valec, tak sa do tisíc eur nezmestíš. To je však asi najhorší scenár, čo sa môže stať. Problémom sú však sacie ventily, ktorými trpeli CRFky do roku 2006 z dôvodu nepremysleného chladenia a prehrievania najmä ľavého sacieho ventilu, čo spôsobuje jeho rýchle opotrebenie. Ak pravidelne čistíš vzducháč a kontroluješ vôľu ventilov, padnúť by nemali, ale aj tak viac ako piest nevydržia. Ostatne, koľko peňazí ti zožerie, záleží predovšetkým od údržby a štýlu jazdy.

Záver

Nikomu nejdem hovoriť, prečo áno a prečo nie. Niekto tieto motorky miluje, niekto nenávidí a niekto nedokáže pochopiť ich zmysel. Kto o takom niečom uvažuje, musí dobre vedieť, čo chce. V zime pôjdu nové polepy so štartovným číslom, nutná údržba a budúcu sezónu ma čaká slovenský majstrák. Tak dovidenia niekde na pretekoch... Driftu zdar!

Plusy a mínusy

motor, ovládanie, podvozok, brzdy, brzdy, brzdy vibrácie, nákladný servis, problémy s ventilmi u týchto ročníkov, mäkší predok

Pridané: 08.12.2010 Autor: Varan Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (21 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (43)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Incheba-2024-side

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 103149 | Včera: 217436