Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.
Pridané: 27.02.2012 Autor: Varan
Čitatelia: 12917 [Testy a predstavenia - Test]
Posledných pár rokov sa množia motorky s obsahom medzi 250 a 450 ccm. Na čo je to dobré, respektíve pre koho sú, sme chceli prísť prostredníctvom TEčky. Aká teda je?
Nami testovaná 2012ka sa od 2011ky líši len minimálne, výrobca sa chváli, že motor je rovnako ľahký ako na 250ke a teda najľahší v triede s váhou 22 kg vďaka čomu je schopná v triede E2 konkurovať strojmi do 450 ccm.
Motorku sme dostali ,,fungel“, takže prvé 4 motohodiny bola plne zaškrtená a čakal nás zábeh. Odkškrtenie spočíva vo vybratí dorazu plynu pri škrtiacej klapke, výmene rozety, vybratie upchávky z výfuku, zaslepenie otvoru pre lambda sondu a nastrčenie odporu do konektoru lambda sondy.
Pri väčšine motoriek hodnotím aj dizajn, no tu ide naozaj o triedu, kde by to nemalo byť rozhodujúcim faktorom, aj keď musím uznať, že určite nevyzerá nemoderne. Ťava. Prvé, čo ma napadlo, keď som ku nej prišiel. Sedlo je naozaj veľmi vysoko a s mojimi 180timi centimetrami som nohu musel dvíhať dosť vysoko. Po nasadnutí motorka dosť klesne, čo okamžite vo mne vyvolalo dojem, že zadný tlmič je vzhľadom na mojich skromných 60 kilov mäkký. Všetko štandard, akurát pri pravom ovládači je modré tlačidlo MAP, ktoré slúži na prepínanie 2 prednastavených palivových máp, avšak funguje len pri plne otvorenom motore. Riadidlá sú široké akurát, ich širší, pomaly sa zužujúci priemer vzbudzuje pevnosť a masívnosť. Panel okrem nutných kontroliek a aktuálnej rýchlosti ukazuje jeden z údajov: celkové počítadlo, denné počítadlo, počet motohodín, stopky a číselne aktuálne otáčky motora. Tlačidlo na prepínanie funkcií má veľmi tvrdý stisk a preto zo strachu o ulomenie panelu som ho vždy druhou rukou pridŕžal.
302,4 ccm, titánové ventily, elektronické 45mm vstrekovanie Mikuni, dvojité CDI mapovanie a výfukový systém Leo Vince v základe. Po otočení kľúčikom sa ozve vstrekovanie a motor krásne chytá na šupu aj v najstudenšom počasí. Zvuk za prítomnosti výfukovej upchávky je veľmi skromný, motor si len tak potichučky ševelí. Po zábehu vyberám upchávku a usmievam sa z príjemne hlbokých, no nie otravných basov. Bohužiaľ, k testu sme nedostali komplet príbal, takže odblokovanie po zábehu spočívalo len vo vybratí dorazu plynu a výfukovej upchávky, čo znemožnilo vyskúšanie plne otvoreného motoru a palivových máp. Rovnako sa nedala vymeniť rozeta, sériová reťaz bola pochopiteľne krátka na o 10 zubov väčšiu rozetu.
Nebudem tu písať o jazde po ceste, pretože obutie nemalo v láske asfalt a naviac by to bolo asi zbytočné. Staviam do stúpačiek a prvé, čo som zaregistroval, sú, pre mňa, nízko položené rajdy. Ďalší jazdci, ktorí sa zviezli, tento pocit nemali, no ja som sa ho nedokázal zbaviť. Asi mám dlhé nohy. Pri pokojných presunoch terénom motor pekne reaguje odspodu s čistým a hladkým priebehom výkonu, nemá na spodku takú dieru ako 250ky. Časté radenie nie je nutné, pokiaľ nepotrebuješ veľa výkonu. Radenie išlo krásne hladko bez rušivých akustických prejavov, za celú dobu sa mi nepodarilo trafiť ani raz falošný neutrál, no rýchlosti mi prišli dlhé a po otočení plynom nadoraz nebolo cítiť ten kopanec výkonu, takú tu agresiu, chuť po otáčkach. Pripisujem to už spomínanej, malej rozete.
Podvozok? Jedna báseň. Zadný, plne nastaviteľný tlmič Kayaba vrátane nastavenia pomalej aj rýchlej kompresie spolu s prednými, samozrejme obrátenými vidlicami od rovnakého výrobcu s priemerom 48 mm s nastaviteľnou kompresiou a útlmom. Ako som už spomínal, stále som mal pocit, akoby to bolo mäkké. Menšie nerovnosti nebolo ani cítiť a cítil som sa na nej tak akosi komfortne.
Prichádzam k miestnej enduro/countrycrossovej trati, kde vyskúšam najmä ovládateľnosť a podvozok. Prvé malé skoky, hrby, veľké kamene a roletky ma vrátia do reality a vyvedú z omylu o mäkkom podvozku, kedy prichádzam na to, že mäkký naozaj nie je a všetko funguje ako má. Okamžite cítim úplnú dôveru a každé kolo dávam rýchlejšie a rýchlejšie, až sa sám seba (alebo jej?) začínam báť. Je taká ľahučká, že mám pocit, že idem na o triedu menšom bajku. Naozaj, reklamné texty neklamú a kto by si myslel, že riadiť 310inu je o niečo ťažšie ako dva a polku, je na veľkom omyle. K brzdám netreba písať litánie, vpredu dvojpiestik, vzadu jeden, Brembo, pancierové hadice. Dobre a citlivo dávkovateľné, nevädnúce, paráda. V ťažkom teréne skutočne oceníš výhody tejto 310iny. Netreba až toľko spojkovať, zároveň je ľahučká a nikdy ťa neprekvapí prebytočný výkon.
Aj keď je to enduro, na MX trať som ju jednoducho musel zobrať a skúsiť, čo v nej je. Obavy o neschopnosť nešli ani tak od motora, ktorý samozrejme MX 250kám vôbec nestíha, ten výbuch a sila motokrosového motoru vo vysokých otáčkach mu jednoducho chýba napriek väčšiemu objemu, ale na majstrovstvá v motokrose ju predsa nikto kupovať nebude. Treba však spomenúť, že vo vysokých otáčkach sa cítil veľmi dobre a nebolo cítiť pred obmedzovačom to endurácke vädnutie, jednoducho išlo to stále a radenie šlo tiež veľmi hladko aj pri takomto štýle. Podvozok. Po pár kolách som musel zastaviť a popremýšľať, o čo tu ide. Cítil som zmätok. Ako je to možné? Najprv som mal pocit, že je mäkký, no ako krásne zvláda MX trať a zároveň je príjemný aj pri ostatných režimoch jazdy, doteraz nechápem. Áno, keď netrafíš skok a dopadneš pred dopad presne oboma kolesami naraz, predné vidlice si cvaknú, ale to nie je nič nezvyčajné. Dokonca jeden miestny senecký palič povedal: ,,Paráda, veď ten podvozok, no čistý motokros. Až sa mi zdalo, že zadok zbytočne tvrdý, nefiltruje jemné nerovnosti.“ Tak, to je už vec osobného doladenia.
Už sa pomaly stmieva, keď vysadám na vysoké, úzke sedlo a beriem do rúk široké rajdy. Padnú mi hneď do rúk a ja začínam tušiť, že to nemôže byť zlé zvezenie. Poteší ma ešte elektroštartér, hydrospojka a jej ľahký chod. Jednotka tam cvakne skoro sama a ja vyrážam. Spojka zaberá už keď sa jej dotknem, na čo si musím zvyknúť. Motorka úplne čerstvá, priškrtená – strašne hluchá. Podvozok sa mi hneď po sto metroch zdá byť mäkký (nechcene porovnávam s Kafkou - KX250F ), rolety eliminuje veľmi dobre, aj malý skok je po dopade taký čistý. Príjemné prekvapenie. Nájazd na väčší skok už taký príjemný nie je. Mám strach, aby som vôbec preskočil čo treba a nedopadol do protivky... Preskočme radšej túto časť a poďme sa pozrieť na časť jazdenia, keď bola odblokovaná.
Prešlo pár dní, Varan je tu znova a ja môžem zas prevetrať TEčku, ale teraz už po zábehu a odškrtenú. Najprv sa vydávam smer mesto (pre zabudnuté rukavice). Motorka si to valí po poľnej ceste 120 bez nejakých problémov, akurát mi vadí, že keď chcem jamu prejsť po zadnom, motorka nejako nechápe, keď zatočím prudko šúlcom, prdel dám úplne dozadu a trochu potiahnem rajdy k sebe. Predné koleso sa takmer neodlepí od zemi a ja to vpálim presne tam, kam nechcem. Predné trubky to ale pobrali vskutku statočne. Jazda či už v stúpačkách alebo v sedle je neotravná a pohodová.
Poďme ale späť na MXtrať. Motorku nakopávam po zvyku nakopávačkou, chytá na šupu, radím jedna, dva, tri, motorka si to valí po roletovanej rovinke a ja v duchu pochvaľujem podvozok. Tobogán berie s ľahkosťou, výjazd na tri cez spojku. Nie že by bol motor slabý, ale kvôli malej rozete (40 zubov) je predsa s použitím spojky výkon ihneď celý k dispozícii. Brzdy sú dobre dávkovateľné, aj keď som mal pocit, že zadná ešte nebola poriadne zabehnutá. Vysoký skok dávam na trojke, v pamäti mám ešte nedávny len tak-tak preskočený skok. Takže sa snažím rozbehnúť viac a skok som preletel ešte dobré dva metre za dopad. Takže prehodnocujem svoju dôveru k Huske. V podstate každý skok som skákal odteraz tak ako na Kafke. Aj tobogány, aj drážky, všetko sa mi ide krásne. Dokonca si viem predstaviť ako by sa na tomto stroji dalo konkurovať aj MX strojom. Síce ak sa dopadlo zle, alebo na rovinu, predok išiel na doraz, až si šuchol zadok blatníka o pneu. Tak by som možno len pritvrdil spodok a bolo by to OK. Čo sa týka motoru, chýbal mi tam ten masakrálny nástup výkonu. Niečo malo na svedomí nekompletné odšktenie a niečo malá rozeta. Inak aj vďaka nízkej hmotnosti sa motorka aj vo vzduchu dala krásne ovládať.
Takže záver mám asi takýto: Motorka, ktorá je určená pre jazdca, ktorý chce jazdiť legálne po cestách, potrebuje niečo, čo zvládne nielen enduro, ale aj MX trať a dizajnovo je inde ako ostatné. Veľmi dobrý kompromis. Som milo prekvapený.
dizajn, ovládateľnosť, 2v1 | na MX slabé prdy od spodu |
V objemovej kategórie od 250 do 450 kubíkov je napríklad Husaberg FE390, ktorý je síce o takmer dve tisícky drahší, no výkonom je bližšie k štyripade a má vyššiu svetlú výšku. Ďalej tu máme novú EXC-F 350, za ktorú dáš o cez 1 500€ viac ako za Husku, no tiež treba spomenúť, že má väčší motor a rovnako ako Berg disponuje väčším zdvihom zadného tlmiču. Na otázku, či stoja za ten priepastný cenový rozdiel, si odpovedzte sami. Do konkurencie by sa dali brať aj 250ky, no tých by tu bolo neúrekom.
Na prvý pohľad nezmyselná motorka. V kategórii E1 (do 250 ccm) ísť nemôže a v E2-jke na silné 450ky nemá. Áno, nemá výkon ako štyri pade, no má ovládateľnosť a váhu 250ky, čo je pri technickejších tratiach nesporná výhoda vrátane lepšie dávkovateľného a nie prebytkového výkonu. Na druhú stranu nie je jednostranne zameraná, ako sa zdá. Je príjemná aj pri pokojnejšej jazde ľahším terénom a zároveň neurobí si hanbu medzi MX strojmi. Ideálna motorka pre toho, kto už má s motorkami skúsenosť a prechádza z cesty do terénu, no bojí sa, že 250-ka bude po chvíli slabá a 450 je už moc a pritom nechce motokros.
ovládateľnosť 250ky, príjemný motor, široké využitie | nemali sme ju plne otvorenú |
Servisný interval | 6000 km |
Spotreba | 4-7 l/100km |
Objem nádrže z toho rezerva | 8,5 l (2,5 l rez.) |
Dojazd (po kontrolku rezervy) | 150 km |
Cena motorky | 7 220,- EUR (Akcivoá cena 6 320,- EUR) |
Text: VaranDriver07
Foto: VaranDriver07, Filip Kalka
Motocykel na test poskytla spoločnosť www.husqvarnamotorcycles.sk. Redaktori Motoride.sk jazdia v oblečení Acerbis a prilbách Suomy od firmy Styx.
Foto: | |||
Pridaj obrázok |
|||
Všeobecné informácie: | |||
Výrobca: | Husqvarna | KTM | Husaberg |
Model: | TE 310 | 350 EXC-F | FE 390 |
Rok: | 2012 | 2012 | 2012 |
Novinka: | NOVINKA 2012 | ||
Kategória: | Enduro | Enduro | Enduro |
Motor: | |||
Typ motora: | jednovalec (4T) | jednovalec (4T) | jednovalec (4T) |
Objem: | 302.44 ccm | 393.4 ccm | 393.3 ccm |
Kompresný pomer: | 13.6 : 1 | 12.3:1 | 11.1 : 1 |
Vŕtanie x Zdvih: | 82 x 57.35 | 95 x 55.5 mm | 95 x 55.5 mm |
Palivový system: | Mikuni D45 | karburátor | Keihin EFI |
Rozvod: | DOHC (4V) | OHV (4V) | |
Chladenie: | kvapalinou | kvapalinou | kvapalinou |
Pohon / Podvozok: | |||
Prevodovka: | manuálna 6-stupňová | manuálna 6-stupňová | manuálna 6-stupňová |
Sekundárny pohon: | reťaz | reťaz | reťaz |
Zdvih vpredu: | 300 mm | 300 mm | 300 mm |
Zdvih vzadu: | 296 mm | 335 mm | 335 mm |
Brzdy vpredu: | jednokotúčová | jednokotúčová | jednokotúčová |
Priemer bŕzd vpredu: | 260 mm | 260 mm | 260 mm |
Pneu vpredu: | 90/90-21 | 90/90-21 | 90/90-21 |
Brzdy vzadu: | jednokotúčová | jednokotúčová | jednokotúčová |
Priemer bŕzd vzadu: | 240 mm | 220 mm | 220 mm |
Pneu vzadu: | 120/90-18 | 120/90-18 | 140/80-18 |
Hmotnosť / Rozmery: | |||
Suchá hmotnosť: | 108 kg | 107.5 kg | 114 kg |
Výška sedla: | 950 mm | 960 mm | 985 mm |
Rázvor: | 1470 mm | 1471 mm | 1475 mm |
Svetlá výška: | 290 mm | 345 mm | 390 mm |
Objem nádrže: | 8.5 l | 9.5 l | 8.5 l |
Poznámka: | |||
Poznámka: | Kick aj el. štartér |
Pridané: 27.02.2012 Autor: Varan Zdieľať
© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 190991 | Včera: 173418