Pridaj aj ty cestopis!

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač

MotoGP 2017 - VC Veľkej Británie - Rossi išiel neuveriteľne, vyhral však opäť Dovizioso

Pridané: 27.08.2017 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 4337 [Šport - MotoGP]

Ešte tri kolá pred cieľom to na anglických ostrovoch vyzeralo tak, že Rossi to dá systémom štart-cieľ. Keby sa Dovizioso krásnym výkonom nepresekal zo šiesteho miesta na prvé. Marquezovi sa pokazila motorka, Dovizioso sa tak opäť vracia do vedenia šampionátu.

Seriál článkov - MotoGP 2017:

| Seriál článkov: MotoGP 2017 |

Štartovnému roštu kraľoval Marquez na továrenskej Honde, za ním Rossi na továrenskej Yamahe a domáci Crutchlow na satelitnej Honde. V ďalšom rade stáli Vinales na továrenskej Yamahe, a Lorenzo s Doviziosom, obaja na továrenských Ducati (Lorenzo mal "batmanovskú" kapotáž, Dovizioso mal pôvodnú, bez aerodynamických pomôcok). Pedrosa a Zarco stáli na siedmej a ôsmej priečke.

Du suchého preteku na 20 kôl vyštartoval úplne suverénne Rossi a v podstate hneď od prvého kola si tvoril viditeľný náskok. Preňho to bola tristá veľká cena v kráľovskej triede, a určite by nebolo nič krajšie, keby ju dokázal vyhrať, nehovoriac o systéme štart-cieľ, o ktorom sa mu pravdepodobne ani nesnívalo. Až na pár výnimiek išlo celé pole na tvrdých gumách, vpredu bol výnimkou iba Vinales, ktorý mal vzadu mäkkú, ale výsledok je taký aký je (nechcem predbiehať), takže vydržala :)

V prvom kole sa poradie ustálilo takto: Rossi, Marquez, Crutchlow, Vinales, Lorenzo, Dovizioso a Pedrosa. Ak by sme šli iba po senzáciach, tak by sa dalo napísať, že nasledujúcich 16 kôl sa takmer nič nedialo, iba sa trochu menilo poradie za neuveriteľne rýchlym Rossim. Valeho náskok neustále rástol a vyzeralo to tak, že sa ide "Rossi a tí ostatní". Vyzdvihnúť však treba Doviziosov výkon, ktorý sa hneď zozačiatku pustil do Lorenza a Crutchlowa, krátko potom sa Vinales dostal pred Marqueza.

Po piatich kolách pretek vyzeral tak, že Rossi krúžil s náskokom takmer jednej sekundy, za ním išiel tesný pelotón v poradí Vinales, Marquez, Dovizioso a Chrutchlow, a za nimi po ďalšej sekunde Lorenzo, Pedrosa a Zarco. V nasledujúcich dvoch kolách sa Dovi predral pred Marqueza, čiže na tretie miesto. Zarco predbehol Pedrosu.

V 10. kole sa Marquez dostal pred tretieho Doviziosa, ale ten mu to hneď vracia, aby sa v tom istom kole pustil do Vinalesa. Ten si to samozrejme nedal, ale Dovi je v týchto súbojoch tvrdý, prebojoval sa späť na druhú priečku. Krátko nato Vinalesa predbehol Marquez, takže poradie vpredu vyzeralo Rossi, dlho dlho nič, Dovizioso a Marquez.

Netrvalo to však dlho, lebo Dovizioso začal sťahovať Rossiho náskok. K tomu mu neuveriteľne a nečakane pomohla porucha na Marquezovej motorke (jednoducho kopec dymu a výpadok motora), takže Dovimu sa stíhacia jazda išla určite oveľa pohodlnejšie. Zozadu však ucítili šancu aj tretí Vinales a štvrtý Crutchlow, a tak sa dotiahli na prvú dvojicu.

Ak by bol pretek o tri kolá kratší, vyhral by ho Rossi. Lenže takto v treťom kole pred koncom Dovizioso Rossiho krásne predbehol, a o chvíľu ho nasledoval aj Vinales, takže Vale sa zrazu ocitol tretí. Od toho mometu si Dovizioso tvoril krásny náskok, ktorý vyzeral čím ďalej tým viac nestiahnuteľný. Niekoľko zákrut pred cieľom bol dokonca Dovizioso dlhý, ale Vinalesovi sa aj tak nepodarilo dostať dopredu.

Veľkú cenu Veľkej Británie teda vyhral Talian na talianskej motorke - Dovizioso na Ducati. Je to jeho štvrté víťazstvo tento rok. A keďže vedúci šampionátu Marquez nedokončil, Dovizioso ho odsunul na druhé miesto. Cieľom ako druhý preletel Vinales, tretí Rossi. Ďalej Crutchlow, Lorenzo, Zarco a Pedrosa.

Na špici vedenia šampionátu teda nastala zmena na prvej pozícii; Dovizioso teraz vedie o deväť bodov. Hlbšie nastala výmena na ôsmej a deviatej pozícii, kde Crutchlow predbehol Folgera, ktorý dnes pre zranenie na veľkú cenu ani nenastúpil. Andrea Dovizioso tak má neuveriteľnú východziu pozíciu pred veľkou cenou San Marina, ktorá sa pôjde o dva týždne. Privítať a podporovať vedúceho Doviho na Ducati bude pre Talianov brutálna srdcovka, pretože pre nich je táto veľká cena po domácej veľmi dôležitá a emotívna.