Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač

MotoGP 2017 - VC Malajzie - Dovizioso vyhral, ale o majstrovi sa rozhodne o dva týždne

Pridané: 29.10.2017 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 3619 [Šport - MotoGP]

Opäť sme tu mali mokré preteky, a opäť boli niečím nezvyčajné. Na pódiu skončili dve továrenské Ducati a žiadna Honda, značný čas viedol Zarco a Lorenzo. Marquez dokončil štvrtý, a to znamená, že o majstrovi sveta sa bude rozhodovať o dva týždne vo Valencii.

Seriál článkov - MotoGP 2017:

| Seriál článkov: MotoGP 2017 |

Počasie v Sepangu bolo viac ako premenlivé - v podstate všetky možné jazdy boli mokré, iba kvalifikácie sa šli na oschýnajúcej trati, oficiálne suchej. Už od prvých voľných tréningov bola zreteľná dominancia Doviziosa nad Marquezom, a to aj v časoch, aj vo vyjadreniach. Aj tá podstatnejšia časť, teda kvalifikácie, sa skončili v prospech Taliana - vo výsledku mal tretí najlepší čas, teda štartoval z prvého radu, kým Marquez až z tretieho. Pole position si zajazdil Pedrosa na továrenskej Honde, za ním Zarco na satelitnej Yamahe, tretí spomínaný Dovizioso, v druhom rade stáli Rossi a Vinales na továrenských Yamahách, a Lorenzo na továrenskej Ducati. Z piateho miesta štartoval Marquez, za ním Rins a Iannone, obaja na Suzuki, čo je ich ďalší pozoruhodný výkon.

Suché kvaldy a mokré preteky (alebo naopak) predznamenávajú veľa prekvapení, a ani teraz tomu nebolo inak. V podstate sa všetko točilo len okolo prvej trojky a štvrtého Marqueza, ktorý vyzeral skôr tak, že mu vyhovuje, že dianie môže sledovať takto zozadu. Po istom čase vystriedal Zarca vo vedení Lorenzo, ktorému to na vode ide, a kým on mal široké kapotáže, Dovizioso idúci tesne za ním ich nemal, aj keď ich tento rok takmer vždy v daždi použil. V tomto poradí, teda Lorenzo na čele a Dovi za ním určite mnohým napadla otázka, že ako a či zasiahne tímová réžia a nariadi Doviho pustiť. Predsa len, pre Taliana sú body v tejto situácii omnoho cennejšie než pre Španiela, ale čo je podstatnejšie, ak by Dovi skončil druhý a Marquez štvrtý, Marquez by sa stal majstrom sveta. Netrvalo dlho a Dovi sa dostal dopredu. Štvrtý Marquez nijako neútočil na tretieho Zarca, a piaty Pedrosa, nenávidiaci dážď, už nerobil vôbec nič, iba krúžil.

Nikto nechcel nič riskovať, a tak sa aj dojazdilo. Cieľom teda prešiel prvý Dovizioso, za ním Lorenzo, tretí Zarco. Na štvrtej pozícii prišiel Marquez, ktorý si tak pripísal iba 13 bodov. Piaty Pedrosa, šiesty Petrucci a Rossi až siedmy, pretože na začiatku mal menší incident, ktorý ho posunul dozadu. Vinales dokončil deviaty a z dobre štartujúcich Suzuki skončil Iannone na 17. mieste, a Rins vôbec.

V priebežnom poradí šampionátu sa pozície nemenili vôbec, iba bodové rozostupy. Prvého Marqueza delí od druhého Doviziosa 21 bodov, čo znamená, že ak by aj Dovi vo Valencii o dva týždne vyhral, Marquezovi stačí dojazdiť na desiatom mieste.