Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Veteránske galérie na Morave 2 - Múzeum Lesná u Znojma

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 10.11.2014 Autor: gilbert
Čitatelia: 5041 [Mototuristika - Európa - Výlet]

Ako som naznačil v letnom putovaní po južnej Morave absolvoval som návštevu viacerých múzeí a veteránmi. Po najbližšom Tatra múzeu v Bítove moje jazdenie na skladačke ma zaviedlo do múzea v dedinke Lesná.

Mojou ambíciou bolo nalodiť sa aj so skladačkou na nejakú loď v našej zátoke a po vystúpení pri priehradnom múre ísť po vlastnej osi do Lesnej, ktorá je od priehrady vzdialená asi 8 kilometrov. Žiaľ počasie mi nedovoľovalo realizovať svoj zámer, preto som sa prispôsobil výletu, kedy sme tri rodiny navštívili Moravské Budejovice a Jaromeř nad Rokytnou. Na spiatočnej ceste sme si spravili malú zachádzku a Zafira zakotvila v Lesnej pred dovolenkovým kempingovým komplexom s reštauráciou, penziónom a múzeom priamo v reštike. Samozrejmosťou je Welness a fitness s možnosťou priviesť, alebo požičať si horský bicykel. Areál je vo viacerých spojených gazdovských dvoroch. V hlavnom dvore je vonkajšie sedenie a vnútri reštaurácia.

Dve okná žltého priečelia sú úvodnou halou s najzaujímavejšími exponátmi, ktoré sú aj na predaj. Sú rozostavené tak, aby boli prístupné skúmavému oku nejedného návštevníka, ktorý si zájde čo len na jedno pivo. Hneď po zaplatení "obzeračného" som dokumentoval všetko čo som považoval za zaujímavé. Prvá ma zaujala Jawa 500 OHC s veľkými bubnami, ktorá bola pekne zreštaurovaná. Postupne som prešiel popri okne plnom prilieb, okolo, pri prilbách stojaceho motokola (mopeda) Jawa Robot a okolo viacerých starodávnych Jáw. Viac k oknám do ulice prvorepublikové Jawy pokračovali popri stene až do samého priečelia k motokolu ČZ a ostatnou Jawou Rumpál stojacou v náprotivnom kúte.

Jawa 500 OHC po dôslednej renovácii
Jawa 500 OHC po dôslednej renovácii

moped Jawa Robot
motokolo ČZ
Jawa Rumpál
špičkový model S11

Mopedovému sektoru dominovali viaceré varianty Stadiona S11 a v kúte to bolo nejedno motokolo ČZ. Späť popri druhom múre som míňal pretekové motocykle a sekciu motocyklov ČZ nielen s medzivojnovými modelmi. Než som opustil túto výkladnú skriňu míňal som zahraničné veterány Norton, či BMW, ktorým sekundovali Jawy 500 OHC. Rodina zostala v altánku na dvore, no keďže opäť začalo pršať presunuli sa do vnútra, kde ich tiež obslúžili. Dcéra ma usmernila na jednu zastrčenú miestnosť, ktorá ale nebola to pravé orechové. Nachádzalo sa tam všetko od starých šijacích strojov, žehličiek, televízorov, lyží až po jeden jediný motocykel. Zhodnotil som to tak, že na záver tam ešte nakúknem. Cez dvor som sa dostal do starej stodoly, ktorá zrejme spájala priestory viacerých dvorov v ktorých bolo veľké množstvo veteránov a to nielen motocyklových. V najbližšej prechodnej miestnosti boli exponáty z Považských Strojární doplnené rôznymi bicyklami a Velorexom.

dve varianty Stadiona S 11
sekcia športových moto
sekcia ČZ
predvojnové modely v klasickej čiernej

Boli tam poväčšine Pioniere "Jednosedadláky" 555, ktorým sekundovala najvýkonnejšia slovenská motorka SK 90 Roadster. Oproti bol tiež Jednosedadlák s reumaplechmi a zablúdený Stadion, či Pérák a nejaký bicykel. V ďalšej tiež priechodnej miestnosti bol tiež Pionier, no Jednohrb, všelijaké bicykle, z ktorých ma zaujalo náradie bratov Pospíšilovcov, ktorí dlhé roku hrávali bicyklebal. Keď už ich roky dobehli a unudení tým, že vo svete nebolo nikoho, kto by ich porazil išli do dôchodku. Prezentácie tohto športu tým absolútne prestali a od vtedy už nebol žiaden priamy prenos, ani len záznam v žiadnej televízii. Ďalej v miestnosti boli trojkolky prezentované nestárnucim klasikom Velorexom a nákladnou trojkolkou Zündapp a autoveterány prechádzajúce do exponátov domácich motocyklových značiek Jawa a ČZ. Bolo ich tam naozaj dosť. Vrcholným exponátom bola okrytovaná Jawa bez plexiskla a bez výfuku. Po niekoľkých schodíkoch, zrejme pôvodnej pajty vedľajšieho dvora som sa ocitol v dvojtaktnom 50-kovom svete doplnenom Warburgom a iným zahraničným autom.

magnet pre oči anglický Norton
magnet pre oči anglický Norton

druhá hala s produktami z Považia
Jenosedadláky  rôznych modelov v rôznom stave
naj slovenský cesťák Roadster 90
Jednosedadlák s reumaplechmi

Než som sa tam ale fyzicky dostal zaujali ma mladice, o ktorých som v mladosti sníval. Malá Kawasaki 125 s malou kapotážou okolo motora a reflektora, s odlievanými kolesami navodila vo mne svižnú pohodu a Jawa pre Šesťdňovú mi pripomenula doby, keď boli československé stroje konkurencieschopné, no s odretými ušami. Zátišie dopĺňala klasická Jawa 350 634.

iné československé mladice Jawa
iné československé mladice Jawa

50-kovej sekcii v hale dominovali 05-ky a 20-ky za asistencie jedného Mustanga. Niektoré javili známky amatérskej úpravy, hlavne 20-ka s kormánom s hrazdičkou. Za nimi na pódiu boli mopedy Jawetta a Stadion, ktoré beriem ako dvojvaječné dvojčatá. Zahraničný moped Puch mal podobnú koncepciu prednej vidlica ako Jawetta a okapotovaný Puch bol malým motocyklom. Tieto klasické 50-ky dopĺňala jednorýchlostná Babetta. V náprotivnom kúte boli tiež klasické kývačky a tiež 634-ka. Pri vychádzaní z tejto bývalej pajty som narazil na depozitné vozidlá v nálezovom stave a rôznorodé náhradné diely.

ostatná 50-ková hala
sekcia Pionierov
sekcia mopedov
detail na takmer dvojičky Stadion a Jawetta

Postupne som opustil túto halu a po usmerňujúcich šipkách som sa cez "humno" dostal na parkovisko áut ubytovaných hostí v tomto zariadení. V zadnej časti tohoto "zadného dvora" som navštívíl ostatnú halu v ktorej bol sklad náhradných dielov nielen na veterány, ale aj sklad kosačiek, záhradného nábytku a pracovného náradia. Po zmapovaní všetkých výstavných hál som sa vrátil do miestnosti hneď vedľa baru a znovu sa tam poobzeral. Pri tomto podrobnejšom skúmaní som predsa len narazil na nekompletný motor z Považia z Manetu M90. Ten jediný motocykel, čo tam bol bola kývačka unifikovanej rady Jawa-ČZ a na nej ma zaujal nosič, ktorý som len málokedy na dnešných veteránoch videl. V minulosti bol tento praktický nosič dosť bežný, pretože bočné kufre a top case ako ich poznáme dnes, neexistovali. Na prívesný vozík PAV si nie každý netrúfol a jazda s postranným vozíkom, to je podľa mňa kapitola sama o sebe. Nezažil som to, no predpokladám, že štýl je od sólo jazdy na hony vzdialený.

detail na takmer dvojičky Stadion a Jawetta
depozit v poslednom hangári
miestnosť vedľa baru so všetkým možným
užitočný no zrietkavý nosič

Moja dcéra si na jednom takom stroji vychutnala pózovanie znovu, pretože pred našou návštevou v tomto veteránskom raji jej to nestačilo. Myslím, že pútač v podobe červenej side z Ukrajiny na to bol naozaj vhodný. Najbližšie sa pozrieme na múzeum v Znojme.

dúfam, že ju v takom veteráne nestretnem v protismere, asi by som to neprežil
dúfam, že ju v takom veteráne nestretnem v protismere, asi by som to neprežil

Pridané: 10.11.2014 Autor: gilbert pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

[] Živé sledovanie Dakar 2021::

» Dakar 2021 - 12. etapa

20:30 - V článku nájdete video zhodnotenie dnešnej etapy aj celého Dakaru 2021.

11:34 - Martin Michek dostal po dnešnej etape penalizáciu a kvôli nej prišiel o 9 miesto a Dakar 2021 skončí na 10. mieste. Napriek tomu veľká gratulácia!

Galéria ku článku:

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2021 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 55952 | Včera: 181271