Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (46 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (80)  [Verzia pre tlač] Tlač

Motoride Dakar Adventure 2008

 Zdieľať

Pridané: 04.11.2007 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 21554 [Novinky - Oznam]

Traja jazdci, tri motocykle, v sprievode najťažšej súťaže na svete, 30 dní, dobrodružstvo na vlastnú päsť...

Seriál článkov - Motoride Dakar Adventure 2008:

To, že sa pomaly ale isto blíži ďalší ročník dakarskej rally, ťa asi neprekvapí. Možno vieš aj to, že to bude už jubilejný tridsiaty ročník. Tajomstvom nie je ani to, že tam budú štartovať naši jazdci Jaro Katriňák a Ivan Jakeš. A aj preto tam nebudeme chýbať ani my.

Ako to celé vzniklo?

Nápad vyraziť v januári do Maroka a vidieť na vlastné oči dakarskú rally mi behal po mysli už pár rokov. Keď sme plánovali výpravu do Egypta pred rokom, veľmi ma potešila informácia, že Jaro Katriňák bude štartovať na rally faraónov v Egypte. Vtedy sme posunuli termín našej výpravy tak, aby sme boli v Káhire v čase štartu rally. Veci sa nakoniec vyvinuli tak, že Jaro v Egypte neštartoval a nám tak šanca vidieť túto rally so slovenskou účasťou unikla.

Ďalším impulzom pre mňa bol aj fakt, že účasť Slovákov v tejto náročnej súťaži je akosi na okraji záujmu. Ako fanúšik tejto rally a hlavne našich jazdcov, som doslova nariekal nad nedostatkom informácií, ale hlavne fotografií v našich médiách. Fakt je ten, že posledných dvoch ročníkov Dakaru, kde štartovali naši jazdci, sa nezúčastnil žiadny slovenský novinár.

Posledným impulzom, ktorý ma dosť naštartoval, bol výrok nemenovaného motorkára, ktorý sa dostal do mojich uší: "To sa mu jazdí, keby mne dali motorku za jeden a pol milióna a tie prachy, tiež by som sa šiel povoziť do púšte..." To môže asi povedať len človek, ktorý netuší o čom táto súťaž je.

Všetky tieto okolnosti mi rezonovali v hlave a v čase, keď Jaro Katriňák na výstave Motocykel 2007 krstil našu egyptskú knihu pieskom, ja som už plánoval ako sa Dakaru 2008 zúčastniť. Začalo to ťažko, zisťovanie formalít ako víza, návšteva oddelenia cudzokrajných chorôb kvôli nutným očkovaniam, kalkulácie nákladov, prvé rozhovory so sponzormi... Prvé nádeje, optimistické správy a potom sklamania. Najprv sme mali vyraziť dvaja, potom som snoval plány na sólovú akciu a následne to padlo. Náklady boli vysoké a základným problémom bol transport motorky do Portugalska. Keď už som všetko vzdal, prišli s optimistickým plánom Andre a africanPo. Idú do toho so mnou, dodávku zoženieme. Náklady rozdelíme na troch a spoločne sa do toho pustíme. Namiesto pôvodne plánovanej celej trasy Dakaru sa sústredíme iba na Maroko. A tak sme sa do tohto sústa zahryzli naplno. To všetko sa udialo asi pred mesiacom.

Firma Continetal bola jedna z prvých, ktorá nás podporila dodaním pneu TKC 80. Oleje a mazivá pre zmenu venuje Repsol. Najdôležitejší bod - transport - sa však vyriešil len nedávno po rokovaní s Environ Servis tímom, čiže tímom, ktorý organizuje slovenskú výpravu na Dakar. Tím nám zapožičia dodávku, aby sme vedeli dopraviť seba aj motorky do Portugalska. Je rozhodnuté, ideme do toho.

Kto sme:

Tomáš Hajduch:

Asyut  desert road, Egypt 2006
Tomáš Hajduch

Šéfredaktor internetového motocyklového magazínu motoride.sk, vášnivý motorkár a cestovateľ. S motocyklami začal v roku 2000, absolvoval viacero ciest po západnej a východnej Európe (Alpy, Balkán, Rumunsko, Ukrajina) a v roku 2006 dobrodružnú výpravu na motorke zo Slovenska do Egypta – Motoride Expedition Egypt 2006 (Turecko, Sýria, Jordánsko, Egypt). Z tejto cesty spracoval DVD a spolu s Petrom Fischerom vydal cestopisnú knihu.

Ondrej Janiga:

Motoride Enduro Rally 2007 - výjazd na hrádzu
Ondrej Janiga

Pracuje v strojárskom priemysle. S motorkami začal v roku 1994 a inklinoval k strojom typu enduro. Už niekoľko rokov absolvuje hlavne dobrodružné enduro výpravy po Európe (Ukrajina, Rumunsko, Poľsko, Česko a pod.)

František Lorinc:

Ukrajina 2007 - Vojenská cesta - schádzame do Lazeščiny
František Lorinc

Pracuje v obchodnej sfére. S motorkami začal ako 15-ročný. Absolvoval viacero ciest po Európe (Ukrajina, Chorvátsko, Česko, Poľsko) Venuje sa už niekoľko rokov hlavne jazde v teréne.

Ciele výpravy:

VIDEO Pozri si video
Motoride Expedition Egypt 2006 Trailer - upútavka na DVD
Video upútavka Egypt

Časový harmonogram:

Júl - november 2007 – rozhovory so sponzormi, prvé očkovania
December 2007 – technická príprava motocyklov + príslušenstvo
1. 1. 2008 - 4. 1. 2008 – prevoz motocyklov do Lisabonu
5. 1. 2008 – štart rally
Asi 10. 1. 2008 – koniec marockej časti rally (pravdepodobne Tan-Tan) – začiatok spiatočnej cesty
Koniec januára 2008 – predpokladaný príchod do Španielska, transport na Slovensko

Technická príprava:

Motto výpravy:

„Prekážky sú tie obávané veci, ktoré zbadáte, keď odvrátite pohľad od svojho cieľa.“
(H. Ford)

Výzva pre firmy - Podpora výpravy:

Výprava bude náročná nielen po organizačnej a fyzickej stránke, ale aj finančne. Podpora je vítaná v nasledujúcich oblastiach:

  • finančná podpora
  • technická podpora (výbava motoriek)
  • mediálna podpora
  • zapožičanie videokamery
  • mobilný operátor
  • poistenie (zdravotné, cestovné)

Ak vás ciele našej výpravy zaujali, máte produkty, ktoré chcete na našej výprave otestovať a spropagovať alebo nám viete pomôcť finančne alebo materiálne, neváhajte nás kontaktovať.

Kontakt:

Ing. Tomáš Hajduch: 0903 31 31 36
tomas.hajduch@motoride.sk

Ondrej Janiga: 0907 23 14 77
janiga@mail.t-com.sk

František Lorinc: 0915 35 06 93
frantisek.lorinc@belimex.sk

Niektoré predchádzajúce akcie:

Podporili nás:

Firma Continetal bola jedna z prvých, ktorá nás podporila dodaním pneu TKC 80. Oleje a mazivá pre zmenu venuje Repsol. Najdôležitejší bod - transport - sa však vyriešil po rokovaní s Environ Servis tímom, čiže tímom, ktorý organizuje slovenskú výpravu na Dakar. Tím nám zapožičia dodávku, aby sme vedeli dopraviť seba aj motorky do Portugalska.

Postupne sa pridali ďalší partneri ako Big Husky, ktorý dodá na výpravu hliníkové kufre, firma Conan dovozca GPS navigácií značky Garmin pomohla s navigáciou.

O naše teplo sa postará termo prádlo od firmy Redis-Pezinok značky Klimatex a spacáky značky Carinthia.

Pred cestou bol potrebný samozrejme aj servis motocyklov. Tu dala pomocnú ruku Honda Slovakia poskytnutím spotrebného materiálu na Ferovu Africu a servisne ju pripravila firma RP Moto Prešov. O oba baworáky sa dodaním materiálu postarala firma ELIT a o servis sa postarala Košická firma Moto Geld. Popradská firma Touranbike venuje náplň UltraSeal do pneumatík a doplnky značky Touratech na Andreho BMW za dotované ceny. Novo zámocká firma motomaxx nakoniec venovala enduro čižmi a chrániče pre Feriho a Andreho.

Mediálny partneri:

MDA-podporujú

Pridané: 04.11.2007 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Seriál článkov - Motoride Dakar Adventure 2008:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (46 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (80)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

06-MG-Stevio-side

Harley-Davidson

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 95146 | Včera: 208048