Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty cestopis!

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač

Moja najnevydarenejšia akcia v živote, zatiaľ

 Zdieľať

Pridané: 17.04.2021 Autor: gilbert
Čitatelia: 6017 [História]

Bol som príjemne prekvapený, keď mi dcéra zo školy priniesla zlosovateľné vstupenky na podujatie Majstrovstiev Sveta v motocrosse. Zalovil som v pamäti a spomenul som si na pozvanie na preteky od pani Nataši Oláhovej, keď som s ňou robil rozhovor na pretekoch u nás v Šenkviciach.

Majstrovstvá sveta v motocrosse do 500 ccm vo Fiľakovských Kľačanoch

Mal som v pláne po dohode v rodine, že si spravíme rodinný výlet do Katarinskej Huty a popritom si odskočíme na motocross neďaleko Lučenca.

Skontroloval som rodinnú Rosničku (Škoda 105), založil do dcériných fotoaparátov filmy a aj do svojho Zenitu. Vybavil som nocľah v Hute u známych. Chcel som aby sme boli na chate, no bola obsadená. Bývalí susedia mali na návšteve deti a vnúčence z Bratislavy. Všetko nakoniec bolo zabezpečené, no manželka si nemohla vymeniť nočnú smenu a preto sme ostali v oklieštenej zostave. Cesta bola fajn, šli sme južnou trasou, lebo kupovať diaľničnú nálepku len na víkend sa vtedy nedalo a tušim sa nedá dodnes. Napísal som aj pani Oláhovej, no odpoveď neprišla žiadna. Blyslo mi v hlave, možno aj zabudla, no nechcel som si to pripustiť.

Vydali sme sa teda, keď sa dievčence vrátili zo školy. Po ceste sme chceli vyzdvihnúť sestrine dievčence, no podobne ako u nás doma, tak aj v Senci bola vychystaná len mladšia neter. Doma u babky zostala naša najmladšia dcérka. Prespali sme v Hute u známych a vybrali sa teda na motocross. Neboli vtedy navigácie, tak sme šli podľa mapy, pretože oblasť za Lučencom sme v mojom detstve často nenavštevovali. Mal som naozaj veľké očakávania, že to bude pekná reportáž, no nenaplnilo sa vtedy vôbec nič. To čo som si nechcel pripustiť bolo realitou. Organizátori sa v prvomrade starali o zahraničných účastníkov a nejaký amatérsky motorkový dopisovateľ ich vôbec nezaujímal.

Poriadok zabezpečovali vojaci. Ich predstavy boli ale zvláštne. Do areálu mohli len naozaj elitní návštevníci a zrejme ani novinári sa tam tak ľahko nedostali. Videl som tam na štvorkolke behať už ochrnutého B. Loja. Auto som najskôr musel nechať na okraji. Nechápal som to prečo, no agresivita vojenských psov mi nedovolila to riešiť ako medzi slušnými ľuďmi. Musel som dokonca bojovať o platnosť vstupeniek. Nakoniec som to vzdal a hľadal som iný vchod. Ten som síce našiel, ale bolo to detto. Nakoniec som poprosil sympatických ľudí aby mi postrážili dievčence a utekal som pre auto a nakoniec sme areál celý obišli. Autom to bolo skoro tri kilometre a až tam boli ľudia prístupní. Nebolo to stále ono a dievčence už boli smädné. Našťastie sme v aute mali nejakú malinovku a vodu. Najbližšie stánky s občerstvením boli zas len až asi po pol kilometri. Nevidel som vlastne z pretekov nič a bol som znechutený. Dievčence naopak žiarili, lebo sa mohli pokochať dostihovými koňmi, ktoré sa voľne pásli a nakoniec sme zakotvili na kolotočoch, čo boli tiež obďaleč. V duchu som si nadával do naivných bláznov, keď som si myslel, že pozvanie od pani Oláhovej bude platiť. Postupne som si to dával do kopy. Pre všetkých to bola zárobková akcia a o motorky sa vlastne zaujímali len jazdci a ich doprovody, možno že aj nejaká televízia. Stále mi chýbala tá družnosť ako pri pretekoch v Šenkviciach. Divákov bolo dosť, no každý sa staral len sám o seba a stánkari, tí by najradšej za svetové ceny ošklbali všetkých, ktorí tam boli. Keď sa dievčence začali nudiť, radšej sme vypadli. Prezreli sme si kaštieliky po ceste a ovlažili sa na priehrade Ružiná.

titulka brožúrky
titulka brožúrky

Niečo zo súčasného internetu:

Po nevydarených Majstrovstvách sveta v Sverepci sa medzinárodná komisia rozhodla pre iného organizátora, a tak Lučenec-Fiľakovské Kľačany dostali historickú šancu. MS v motocrosse v kráľovskej disciplíne 500 ccm budú stáť minimálne 10 miliónov korún. Dňa 16. februára 1999 sa uskutočnilo prvé pracovné stretnutie organizačného výboru. 28 komisií (niektoré naozaj zaujímavé: komisia uzatvoreného parkoviska...) začalo svoje preteky s časom a peniazmi. Trať, ktorej výstavba normálne trvá 1,5 roka sa musí postaviť za 5 mesiacov. Areál leží na pozemkoch 19 vlastníkov, ktorí si na ne zrazu spomenuli a ceny stúpajú. Celkový areál aj s parkoviskami bude mať rozlohu neuveriteľných 24 hektárov. Uvažuje sa, že vstupenky na MS obdržia všetci žiaci základných škôl a chovanci ústavov na Slovensku. Odhad návštevníkov je 50000-100000, pri nepriaznivom počasí 15000. Oficiálne stránky podujatia pripravuje PVT (www.lucenec.sk mali tiež v pláne práce a ...) a budú na www.fabianka.sk a www.naftex-slovakia.sk. Na stretnutí sa zúčastnil aj zástupca Federácie motocrossu Slovenska, ktorý pri svojej 20 ročnej praxi povedal, že ak sa MS podarí zorganizovať, bude to malý zázrak. Držíme palce. Ing. Miroslav Drobný (18. 2. 1999) V dňoch 17.-18. 7. 1999 sa uskutočnia Majstrovstvá sveta v motocrosse do 500 ccm, na kopci pri Lučenci - Fiľakovské Kľačany. Dňa 2. 2. 1999 sa vo Veľkej zasadačke OÚ Lučenec konalo predstavenie súťaže MS. O priebehu akcie informovali: Vladimír Koška - predseda organizačného výboru, p. Baláž - predseda Slovenskej motocyklovej federácie, sl. Gašperíková - kultúrny program (priateľka p. Košku, vekový rozdiel 29 rokov)... Príhovory daľej predniesli MUDr. Jozef Murgaš - primátor Lučenca, p. Jackuliak - prednosta MÚ Lučenec, p. Katriňák - reprezentant SR v motocrosse. Predbežný rozpočet akcie sa odhaduje na 20 mil. Medzi iným je nutné vybudovať: tlačové stredisko odkiaľ bude vysielať 30 televízií, parkovisko pre 80 karavanov, halu s kapacitou 1000 ľudí... Na kultúrnych podujatiach vystúpia: Senzus, stredoslovenskí folkloristi, Traditional jazz band... Hotel Reduta je už dnes celý rezervovaný. A. V. (2. 2. 1999)

Oficiálny program podujatia:

program MS, 17.7.
7.30- 8.30 hod Technická previerka motocyklov vloženého preteku mladých nádejí do 85ccm
9.00-9.20 hod Tréning vloženého preteku mladých nádejí do 85ccm
9.45-9.50 hod Voľný tréning skupiny "A"
9.55-10.00 hod Voľný tréning skupiny "B"
10.00-10.40 hod Voľný tréning
11.00 hod Štart prvej finálovej jazdy vloženého preteku mladých nádejí do 85ccm /15 min + 2 kolá /
12.00-13.00 hod SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE
13.30 hod Štart prvej finálovej jazdy / 40 min + 2 kolá /
14.30 hod Štart druhej finálovej jazdy vloženého preteku mladých nádejí do 85ccm /15 min + 2 kolá /
16.00 hod Štart druhej finálovej jazdy / 40 min + 2 kolá /
17.30 hod Laserová disco show
22.30-22.35 hod Ohňostroj
zdroj: 
www.pronet.sk/fabianka/page1.htmla Peter

Teraz dostupné výsledky:

J. Smets celkovým víťazom GP Slovakia ‘99

FIĽAKOVSKÉ KĽAČANY (SITA, sv) - Celkovým víťazom Grand Prix Slovakia‘99, 8. podujatia seriálu MS v motokrose v triede do 500 ccm vo Fiľakovských Kľačanoch, sa stal Belgičan Joel Smets. Striebornú medailu si odviezol Andrea Bartolini, bronz patrí Shayneo Kingovi. Slovenského reprezentanta Juraja Chylu vyradil nepríjemný pád ešte z kvalifikácie, druhý slovenský pretekár Jozef Drozda na kvalifikačný tréning nenastúpil pre zdravotné problémy.
Výsledky - sobota - 1. jazda: 1. Smets (Belg., Husaberg) 46:48,79 min, 2. Bartolini (Tal., Jamaha) 46:51,96, 3. Johansson (Švéd., KTM) 46:54,14, nedeľa - 2. jazda: 1. Demaria (Fr., Husqvarna) 47:38,19, 2. Smets + 14,32, 3. Shayne (N. Zéland, KTM) + 20,06. Priebežné poradie MS: 1. Bartolini 218 b., 2. Demaria 197, 3. Johansson 168.

Do galérie pridávam mimo fotiek od mojich dcér aj časť brožúrky z MS 500 ccm z roku 1998 vo Sverepci a tiež foto z areálu vo Fiľakovských Kľačanoch dostupné na internete.

A mimochodom v dobovej motoristickej tlači o tomto preteku nebola ani zmienka. Jediné, čo som objavil bola upútavka na ďalší pretek MS v motocrosse 250 ccm vo Fiľakovských Kľačanoch v roku 2000.

Fiľakovské Kľačany 1979
Fiľakovské Kľačany 1979

Elektronický prepis strojom písaného textu

Vážená pani Oláhová,

Bol som nadšený, keď moja dcéra domov priniesla vstupenku na podujatie MS 500 cm³ v motocrosse vo Fiľakovských Kľačanoch. Doma sme sa s manželkou dohodli, že do Lučenca pôjdeme a spojíme príjemné s užitočným.

Môj predpoklad sa nenaplnil pretože to užitočné, ktoré som očakával sa neuskutočnilo. Ako z každého podujatia, tak aj z tohto som chcel napísať nejakú reportáž a poslať do motocyklových redakcií. No moje prekvapenie bolo veľmi nepríjemné.

Najskôr ma vojačik s autom poslal od strednej brány až na okraj, odkiaľ sme museli šlapať k trati. Ďalší vojačik odo mňa pýtal vstupenku, ktorú som po zakúpení nechal v aute. Začal som byť nervózny. Deti som nechal pri chlapcoch v červených vestách. Tí mi síce dovolili parkovať bližšie k dejisku, ale ani po prezentácii vstupenkou ma do areálu nevpustili. Kontakt s vytipovanými domácimi pretekármi, nielen z nášho klubu bol teda nulový. Zábery na ich náradie a ani debata s kamarátmi jazdcami sa teda neuskutočnila. Usúdil som, že som tam vlastne zbytočne.
Nehovorím o tom preto, lebo by ma to štvalo, ale preto, že som bol prekvapený, že na takých fanúšikov ste nemysleli. Asi oficiálni novinári sú pre Vás zaujímaví, nie amatéri. Nehovoriac o tom, že mojim aktivitám by osobný kontakt určite pomohol. Najmä s redaktormi časopisu Moto!-fan. Ešte by ma zaujímalo, prečo po odchode istých ľudí do novovzniknutej redakcie Svet motocyklov z redakcie Moto!-fan, v tejto nastali existenčné problémy. Rád by som videl tých ľudí, ktorí moje príspevky ako mnohé iné preniesli inde a redakcia Moto!-fan ostala bez nich a predpokladám, že v Moto!-fane spravili dlhy, opustili ju a teraz sa tvária, že to nie sú ich plody práce a oni s tým nič nemajú. Pardón odbočil som.
Deti síce mali zážitok, lebo videli motocykle na parkovisku, kone, povozili sa na kolotoči. Radšej sme v nedeľu teda išli do kaštieľa vo Vidinej a na drevenú zvonicu v Starej Haliči.

Mrzí ma to, ale na podobné podujatie konané v podobnom duchu, už radšej nepôjdem. Ak predsa, tak len za peniaze sponzora. Moje zdroje sa už vyčerpali.

PS: Posielam Vám späť vstupenku. Ak boli zlosovateľné a moja vstupenka vyhrala, tak si predplácam aspoň vstupné pre moje dcéry, lebo ocko bol v sobotu dudravý.

19.7.1999, Gilbert

Pridané: 17.04.2021 Autor: gilbert Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2022 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 43221 | Včera: 122995