Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Motozem

Hodnotenie: (23 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (41)  [Verzia pre tlač] Tlač

Vyskúšali sme Ducati Hypermotard 1100 S

 Zdieľať

Pridané: 24.10.2007 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 22910 [Testy a predstavenia - Vyskúšali sme]

Prvé osobné stretnutie s touto útlou Taliankou som si odbyl v Miláne 2005, keď to bol len prototyp. Potom provokovala na výstave v Bratislave, ušla pred nami na Panonii, aby sme ju mohli vyskúšať koncom sezóny na našich cestách.

Zoznámenie

Supermoto nie je kategória, v ktorej by sa značka Ducati v minulosti prezentovala, a tak boli očakávania naozaj veľké. Veď medzi cesťákmi im to ide, o tom niet pochýb. Vzrastajúca popularita veľkých supermotardov prinútila aj Talianov namiešať nejaký ten koktail. Výsledok máme pred sebou v akej inej ako Ducati červenej farbe.

 Zoznámte sa...
Zoznámte sa...

Mám pocit, že dizajn netreba nejako extra popisovať. Taliani to proste vedia. Čisté jasné línie, neokukané tvary, k tomu známy rúrkový rám, karbónové dielce a mnoho oku lahodiacich detailov. Hypoš jednoducho vyzerá dobre. Dovolím si povedať, že z trojky KTM, BMW a Ducati najlepšie.

Ducati Hypermotard 1100 S
Hypermotard 1100 S

Nám sa do rúk na krátke otestovanie dostala dokonca eSková verzia. Rozdiely sú hlavne v použitých komponentoch pruženia, bŕzd a kolies. Predná obrátená vidla Marzocchi s priemerom klzákov 50 mm je plne nastaviteľná v oboch verziách no eSko má povrch klzákov s úpravou DLC (diamond-like carbon). Ten má byť trvanlivý a hlavne znižovať trenie. Zadná jednoramenná kyvka je pre zmenu odpružená jednotkou od Öhlinsu (v klasickej verzii túto robotu vykonáva tlmič od Sachsu). Ďalšími zmenami sú monoblokové predné brzdy Brembo prebrané zo superbiku 1098 a odľahčené kolesá Marchesini, starajúce sa o zníženie neodpruženej hmotnosti. Celkový dojem dopĺňajú už len doplnky z karbónu. Esko je tak celkovo o 2 kg ľahšie.

Jazda v meste

Po nasadnutí na Hypoša ma prekvapujú kompaktné rozmery. Človek by ani nepovedal, že sedí na litri, ale na bežnom jednovalcovom motarde okolo 600 ccm. Otáčam kľúčik (zabudovaný imobilizér) a prístrojovka sa prebúdza k životu. Napriek tomu, že nie je veľká, poskytuje mnoho informácii ako otáčkomer, rýchlomer, hodiny, ukazovateľ servisných prehliadok, teplotu oleja, stav batérie, počítadlo kilometrov na rezervu, pamäť na kolo a kontrolky tlaku oleja, rezervy, diagnostiky, smeroviek, diaľkového svetla a neutrálu. Všetky funkcie sa pohodlne ovládajú pomocou tlačidla na ľavej rukoväti.

 Malá prístrojovka má základné kontrolky a multifunkčný LCD s kopou informácií
Malá prístrojovka má základné kontrolky a multifunkčný LCD s kopou informácií

Krátke ťuknutie do štartéra a dvojvalec už pradie svoju desmo pieseň, smerujem do mestskej premávky. Asi nikoho neprekvapí, že sa Hypoš ovláda ľahučko. Motor je naladený na dobrý spodok, a tak reaguje na pridanie plynu naozaj agilne. Stačí ho chvíľu dlhšie potiahnuť a predné koleso sa už odlepuje od asfaltu, a to sme sa ešte spolu ani poriadne nezoznámili. Preklápanie do ostrých zákrutiek mu ide a malý kruháč mám chuť dať si hneď dvakrát. V meste je to tak neskutočná zábava, s bojovo naladeným motorom a skvelým podvozkom ťa len tak hocičo nezaškočí.

Ducati Hypermotard 1100 S
...sklopené
Ducati Hypermotard 1100 S
Zrkadlo...

Až na spätné zrkadlá. Tam, kde by si ich čakal, zíva prázdnota, zrak treba sklopiť oveľa nižšie. Taliani tentoraz vydumali dizjnérsky kúsok. Späťáky trčia z boku rukovätí a dajú sa dokonca sklopiť tak, že esteticky skvele splynú s plastovými chráničmi rúk. Tie naviac obsahujú aj integrované predné smerovky z LED diód. Vyzerá to síce skvele, ale praktické to veľmi nie je. Na umiestnenie zrkadiel si treba chvíľu zvykať. Okrem toho rozširujú stroj a pri parkovaní v garáži alebo niekde v meste ich budeš musieť pravdepodobne sklopiť. Samozrejme pred ďalšou jazdou ich budeš musieť nanovo nastaviť. Nakoniec nechcem ani pomyslieť ako sú zraniteľné aj pri tom najmenšom páde.

Šport

Už z fotiek je každému jasné, že tu pôjde o šport čisto asfaltový. Kým motardy iných značiek sú odvodené zväčša od endúr, v Ducati nebolo od koho dediť, a tak ide o úplný cesťák. Napriek tomu poteší aspoň použitie zubatých stupačiek pre jazdca. Posed je vzpriamený a pohodlný, riadidlá široké, sú blízko a dobre padnú do ruky. Chce to ale zvyk, keďže som na ňu presadol priamo z VTR-ky.

 Hypošovi to sekne aj na okruhu
Hypošovi to sekne aj na okruhu

Púšťam sa teda za mesto a hľadám prvé zákrutové úseky. Najprv pomalšie a skúšam náklony. Motardovým štýlom mi to akosi nesedí, a tak začínam vysadať. A to je ten správny recept na tie dlhšie a tiahlejšie zákruty. Hypoš ide ako po koľajnici a spolieham sa aj na gumy Pirelli Diablo Corsa III. Tempo sa zrýchľuje a ja sledujem len cestu. Otáčkomer je zbytočnosť, na preradenie ma upozorní predné koleso pomaly sa odlepujúce od asfaltu. Naozaj, ak na výjazde zo zákruty poriadne potiahneš za plyn a podržíš to tam, predok ide hore aj bez väčšej snahy jazdca.

Rozbehnuté kobylky treba pred zákrutou ale aj skrotiť. Pri stláčaní prednej brzdy mi začína dochádzať, čo mi Peter Fischer rozprával o tých brzdách na 1098. Štvorpiestikové strmene kúšu nebezpečne a predná vidla ide dole. Na brzdy sa naozaj nie je možné sťažovať, skôr sú zbytočne predimenzované.

 Úzke, ale hlavne pokrútené cestičky Hypošovi pasujú
Úzke, ale hlavne pokrútené cestičky Hypošovi pasujú

Z dlhých tiahlych, kde som Hypoša žmýkal koľko som vládal, som sa presunul na úzke, ostré zákrutky v okolí Banskej Štiavnice. Tu príde vhod krútiak motora a mám pocit že Hypoš to vytiahne so zákruty efektne na každom prevodovom stupni. Takáto charakteristika motora sa mi veru páči, to naozaj môžem. Jazda ako na horskej dráhe, ľavá strieda pravú, ostrá rýchlejšiu, brzda, podradiť a plný kotol. Čas však plynie a aj moja jazda na tejto horskej dráhe sa končí, čas uplynul...

Turistický Hypermotard
Turista

Turistika

Túto kapitolku využijem len naozaj stručne a to na vloženie fotky z tohtoročnej výstavy v Paríži, kde priamo v stánku Ducati stál Hypoš vybavený na turistiku. Komplet obalený v koži s obrovským tankvakom. Ako vidno, nič nie je nemožné.

Hypoša sme mali naozaj iba na krátko, takže nemožno hodnotiť ani pohodlie na dlhšie trasy, ba nemohli sme ani len zmerať spotrebu. Každopádne na "prelet" Slovenskom by mohol byť pohodlnejší ako väčšina superšportov.

Konkurencia

Konkurencia útlej Talianky pochádza z Nemecka (BMW HP2 Megamoto) a Rakúska (KTM 950 Supermoto). Práve Megamoto je papierovo najvýkonnejšie a najľahšie (rozdiel 1 kg oproti Hypošovi) ale jeho nevýhodou bude určite vysoká cena. KTM dokonca cenou mierne podlieza základnú verziu Hypermotarda, má väčší výkon, ale aj hmotnosť. Hypoš má však max. krútiak dostupný jednoznačne v najnižších otáčkach. Keďže sme KTM ani BMW nemali zatiaľ možnosť vyskúšať, bude musieť toto porovnanie zostať v teoretickej rovine.

Záver

Hypoš je veľmi špeciálna motorka. Mal by do nej ísť človek, ktorý vie čo chce. Ak už si vyskúšal rôzne superšporty, naháče ťa nudia a jednovalcové motardy sa ti zdajú slabé, tak práve pre teba vzniká kategória veľkých motardov. Hypoš v základnej verzii ani nie je tak drahý (oproti konkurencii) a určite stojí za zváženie.

Plusy a mínusy

rozhodne dizajn, motor, podvozok, brzdy, fun faktor, pohodlie zraniteľné spätné zrkadlá, smerovky

Názor druhého redaktora:

Peter Fischer (Peter Fischer):

Ducati Hypermotard 1100 S
Herghott

Ducati nás nechala slintať nad prototypom už od roku 2005, kedy sa ukázali nejaké špekulatívne fotky. V novembri vyrukovali s prototypom na milánskej výstave. O rok neskôr už bolo jasné, že Hypermotard sa bude vyrábať a začiatkom leta tohto roku bol aj na Slovensku.

A teraz, v závere sezóny, sa k nemu konečne dostávame naostro (dokonca v lepšej eskovej verzii). Teda už sme sa videli na Pannonii, ale akosi nám ho niekto výfúkol na našu jazdu (čaute chalani!). Teraz naňho máme aspoň viac času, aj keď je oveľa chladnejšie. Dostávame dobrý tip na chrumkavé zákruty a o pár minút sa z neho všetci škeríme. Ale pozor, Hypermotard z teba nespraví majstra sveta len tak zadarmo! Je to tvrdý stroj s veľmi svojským posedom, ktorý ťažko k niečomu prirovnať. Všetko okolo teba je malé ako na pollitri a litrový motor, ktorý už vyžaduje nejaké jazdecké schopnosti, to všetko ženie besne dopredu. A k tomu tá neobyčajná zvuková kulisa...

Hydraulická spojka zaberá na poslednom milimetri, čo ma privádzalo do úplného šialenstva. Aj tie špeciálne späťáky sú tam akurát tak na p(CENZÚRA) m(CENZÚRA). Ale riadidlá sú optimálne široké, úplne stvorené na dobré ovládanie motorky pri šantení. Rukoväte majú vďaka dobrému materiálu a vzorku perfektný grip.

Dať Hypoša na zadné je otázkou dobrého pootočenia plynom. Veď motor má okolo seba minimum hmoty, takže predok letí hore ako divý. A zadok vďaka veľmi dobrým brzdám vyletí tiež bez problémov. Predné obrátené Marzocchi sme z časových dôvodov nenastavovali, ale vraj boli v pôvodnom fabrickom nastavení - a chytali sme na nich dorazy! Patrilo by sa venovať trochu času dobrému nastaveniu.

Záver

Uff, tak toto je trochu iná strojovňa. Neviem, k čomu ju prirovnať. Hypermotard je vyslovený športovec, ktorý sa bude pri obyčajnej jazde na zmrzlinu jednoducho nudiť. On chce teplé gumy, drifty a poriadne otáčky. A to mu dokáže dať len skúsený jazdec, nie hociktorý jogurťák z Hornej Dolnej. A tomu je prispôsobená aj cena - 395 litrov za holú verziu a 445 za eskovú - to je vzhľadom na úzke využitie tohto stroja dosť dosť dosť veľa. Ale pozor, tu nejde o tuctový materiál, Hypermotard je imidžová exkluzivitka!

Plusy a mínusy

vzhľad, imidž, motor, športová jazda cena

Text: Tomáš Hajduch - Awia, Peter Fischer, foto: cacao

Pozadia / Wallpapers

Ducati Hypermotard 1100 S
Ducati Hypermotard 1100 S

Motocykel na test poskytla spoločnosť Ducati Slovakia.

Foto:
 Ducati Hypermotard 1100/S 2007 BMW HP2 Megamoto 2007 KTM 950 Supermoto 2007
Všeobecné informácie:
Výrobca:DucatiBMWKTM
Model:Hypermotard 1100/SHP2 Megamoto950 Supermoto
Rok:200720072007
Kategória:SupermotoSupermotoSupermoto
Motor:
Typ motora:vidlicový dvojvalec (4T)dvojvalcový boxer (4T)vidlicový dvojvalec (4T)
Objem:1078 ccm1170 ccm942 ccm
Max. výkon:89.8 k (66.0 kW) / 7750 ot.104.7 k (77.0 kW) / 7000 ot.97.9 k (72.0 kW) / 8000 ot.
Max. krútiaci moment:105 Nm / 4750 ot.115 Nm / 5500 ot.94 Nm / 6500 ot.
Kompresný pomer:10.5:111.0:111,5:1
Vŕtanie x Zdvih:98 x 71.5 mm101.0 x 73.0 mm100 x 60 mm
Palivový system:vstrekovanievstrekovaniekarburátor
Rozvod:Desmodromický rozvod (2V)SOHC (4V)DOHC (4V)
Chladenie:vzduchomvzduchom a olejomkvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňová
Sekundárny pohon:reťazkardanreťaz
Zdvih vpredu:165 mm160 mm200 mm
Zdvih vzadu:141 mm180 mm210 mm
Brzdy vpredu:dvojkotúčovádvojkotúčovádvojkotúčová
Priemer bŕzd vpredu:305 mm304 mm305 mm
Pneu vpredu:120/70-ZR17120/70 ZR17120/70 ZR 17
Brzdy vzadu:jednokotúčovájednokotúčovájednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:245 mm265 mm240 mm
Pneu vzadu:180/55-ZR17180/55 ZR17180/55 ZR 17
Hmotnosť / Rozmery:
Suchá hmotnosť:179 kg178 kg191 kg
Výška sedla:845 mm890 mm865 mm
Rázvor:1455 mm1610 mm1510 mm
Dĺžka:2350 mm
Šírka:880 mm
Výška:1266 mm
Svetlá výška:190 mm
Objem nádrže:12.4 l13 l17.5 l
Poznámka:
Poznámka:Cena: 1100: 395 000 Sk

1100 S: 445 000 Sk

(19. 10. 2007)
Cena: 582 500 Sk (19. 10. 2007)Cena: 384 200 Sk (19. 10. 2007)

Pridané: 24.10.2007 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (23 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (41)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

stelvio-09-side

tuareg-09-side

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 144188 | Včera: 198437