Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty článok o svojej motorke!

Hodnotenie: (12 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (20)  [Verzia pre tlač] Tlač

Test adrenalínového expresu KTM 1290 Super Duke GT 2/2

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 21.06.2016 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 13563 [Testy a predstavenia - Test]

KTM 1290 SuperDuke GT 2016
KTM 1290 SuperDuke GT 2016

Názor druhého redaktora:

Varan:

Zobrať športového naháča, dať tam nejakú tú kapotu, zväčšiť nádrž a upraviť sedlo, prípadne doplniť úchyty kufrov a hotovo, športový cesťák je na svete. No len to by nebola KTM, keby idú cestou kompromisov. Zabudnite na kompromisy, poďme ale pekne po poriadku.

Najprv mesto

Uchopujem široké rajdy, nastavujem páčky podľa seba a štartujem. Akrapović s db-killerom vydáva zvuk, z ktorého ide strach, no nie je zbytočne uvrieskaný. V hydraulilcky ovládanej spojke je krásne čitateľný cit, ale na to sme u oranžových zvyknutí. Prepletačka mestom sa koná na trojke, štvorka už protestuje, no všetko je v ekonomických otáčkach také zamatové, vyhladené, motorka necuká. V podvozkovom režime Street o nerovnostiach viem, cítim ich, no akoby boli o dve tretiny menšie. V meste sa ale cíti ako vykastrovaný pes, ktorý by aj chcel, ale aj tak nič z toho.

Potom SuperDuke

Nevymäkol? Vyskúšame. Podraďujem, otáčam heftom a nestačím sa diviť. Otáčky letia hore ako besné a podobne aj rýchlosť, ktorou letím ako vystrelený z praku. Áno, asi letím, pretože semiaktívny podvozok ma napriek svojej pevnosti a stabilite nerozhodí ani na väčších nerovnostiach v tempe, ktoré má od turistiky ďaleko. Prepínam teda na Sport, nech je to záživnejšie a emotívnejšie. Podvozok stvrdol, no cítiť to najmä na nerovnostiach, ktoré už tak nezadupáva do zeme a cítiť ich tak ako sa od športového bajku očakáva. V tomto režime sa už v sedle cítim byť potrebný, pokiaľ chcem udržať tempo a nezahodiť to. O chvíľu dráždim aj trakčnú kontrolu, ktorá nie je tak besná a reaguje na výjazdoch zo zákrut veľmi citlivo aj pri buranskom zaobchádzaní s plynom. Rýchle tempo zákrut je radosť a ani na okruhu isto nebude problém s neustále drhnúcimi stupačkami.

Predné monobloky Brembo sú absolútne bez výhrad. Supersilné, citlivé a s perfektným dávkovaním. Pri silnom brzdení na nerovnostiach však cítim reakcie semiaktívneho podvozku z predku. Nie je to síce nič nepríjemné ani rušivé, ale cítiť to.

Dokonalá mašina neexistuje a SuperDuke GT nie je výnimkou. Pri snahe o maximálne využitie výkonu na prvých troch kvaltoch trakčná kontrola pri dvíhaní predného kolesa už nefunguje tak dobre ako pri preklze zadku. Predné koleso odlepí od zeme, trakčná zasiahne a toto celé sa opakuje, takže predné koleso len nervózne poskakuje. Bolo by vhodné oddeliť antiwheelie od trakčnej kontroly alebo zjemniť jej reakcie pri dvíhaní predku. Takisto quickshifter nie je veľmi športovo naladený a pri plnom zrýchlení vo vysokých otáčkach je doba ,,ubratia” pre zapadnutie rýchlosti akási dlhá.

KTM 1290 SuperDuke GT 2016
KTM 1290 SuperDuke GT 2016

A nakoniec GT

Plexi do najvyššej polohy, bočné kufre, naložiť polovičku a prepnúť podvozok do režimu Comfort. Podvozok ani v režime Comfort nevymäkol, pri zrýchlení ani brzdení sa takmer neponára, v zákrutách taktiež necítiť zaváhanie, veľmi sa však zmenila reakcia na nerovnosti. Veľmi oceňujem, že napriek vyrovnanej a pohodlnej jazde nie som okradnutý o odozvu. Motorku nerozhodí ani podpriemerná kvalita okresiek tretej triedy, no v rajdoch stále cítim, čo sa pod mašinou deje.

Hoviem si na sedle z veľmi príjemného materiálu a do nejakých 120 km/h som v absolútnom pohodlí. Pri rýchlejšej jazde už cítiť nápor vetra predovšetkým od ramien hore. Prekvapením tak napriek nie veľmi pohodlne vyzerajúceho zadného sedla bolo hodnotenie zhýčkanej polovičky, ktorá si značne pochvalovala. Vraj dobre vidí ponad mňa, nohy nemá v krkolomnej polohe, sedadlo je veľmi pohodlné, no chýbal topcase, ktorý však nie je v ponuke, čo dosť zamrzí ak sa plánuje cestovanie vo dvoch. Motor má neskutočnú paru už od nízkych otáčok, no napríklad na veľmi dlhej šestke sa mu pod 110 km/h veľmi nechce.

Dá sa s ním jazdiť veľmi kultivovane, plynule a v nižších otáčkach nevyžaduje prehnane citlivú prácu s plynom. V plnom naložení poteší asistent rozjazdu v kopci, ktorý funguje bezchybne. Veľkým prínosom k bezpečnosti vidím v prisvetlovaní do zákrut, ktoré je z funkčného hľadiska vymakané naozaj perfektne, stále vidím presne tam, kam by som chcel vidieť.

Ale ani ako GT to nebude bez výhrad. Motor pekelne hreje na lýtka pri pomalej jazde mestom a zapnúť tempomat bez zmeny cuknutia s plynom je takmer nemožné, tlačidlá nie sú v komfortnom dosahu palca. Ľavý displej pre tripy a nastavenia elektroniky je veľmi zle čitateľný na slnku.

Tak teda SuperDuke alebo GT?

Mašina to dokonalá nie je a asi ani nechce byť. Vie ísť besne ako SuperDuke R, zježiť každý chlp na tele a to bez toho aby akokoľvek vymäkla vďaka prívlastku GT. Pritom vie veľmi rýchlo, komfortne, ale predovšetkým s plnou parádou ukrajovať veľké dávky kilometrov. Nie je veľa motoriek, na ktorých sa dá ísť takáto paľba a potom prejsť vo dvojici Európu. Je celkom drahá, ale vzhľadom na použitie najmodernejších elektronických vymožeností, ktoré nemajú ani mnohé čisto turistické mašiny jej to nemožno veľmi vyčítať. Je jednoducho fakt dobrá, toto v Mattighofene naozaj trafili.

prejav motora, brzdy, športové nadanie, pohodlie aj pre spolujazdca, plná elektronická výbava teplo od motora, ovládanie tempomatu, topcase nie je v ponuke, nervózne reakcie trakč. kontroly pri dvíhaní predku

Konkurencia

Hm, čo je najbližší konkurent? Ťažké, že? Ak by sme vychádzali z toho, že konkurent by mal byť prekapotovaný steroidový naháč s výbavou na úrovni, tak žiadny ani neexistuje. Ok, je tu povedzme BMW R 1200 R, ktorého základná cena je zhruba o šesť litrov nižšia než u GT, ale... Nie, bavorácke erko je niekde úplne inde. To skôr K 1300 R alebo S s rovnakým výkonom a podobnou výbavou, ale vyššou hmotnosťou a úplne iným charakterom. Alebo Kawasaki Z 1000 SX? S prižmúrením oboch očí možno, ale technologicky je pozadu... Prípadne Ducati Diavel, ale aj tá loví v iných vodách. Len nech prosím vás nikomu z vás nenapadne porovnávať KTM 1290 Super Duke GT so strojmi ako BMW S 1000 XR alebo Ducati Multistrada. Nie, GT vychádza z naháča a tak sa na ňom aj sedí, tak sa aj správa. Absolútne žiadna spojitosť s endurom. Preto si myslím, že najbližšieho konkurenta nájdeme práve v radoch KTM, a to najmä preto, že zákazníci KTM sú dosť špecifickí a lojálni. Možno oželieš tú luxusnú GT výbavu a siahneš po najbližšom 1290 Super Duke R, a za usporené dva litre otočíš peknú dovolenku.

Záver

Veru, bol to krásny týždeň s týmto gétečkom! Škoda, že počko nám až tak neprialo, a kulminácia prišla presne v deň odovzdávania. GT sa však v chladnejšom počasí vôbec necítilo zle, ani v hmle a vetre, veď koniec koncov aj takéto situácie patria k cestovaniu.

Veľmi dobre si viem predstaviť, že by sme s manželkou na gétečku križovali Európou. Je pekné, je veľmi funkčné, je závideniahodné. Taliani by doň nasypali určite viac štýlu a tvrdohlavosti, ale... ale Rakúšania to vidia takto a nechajú si to patrične zaplatiť - cena KTM 1290 Super Duke GT je 17 790 eur. To sa môže zdať veľa, ale berme do úvahy, že je to deluxe full verzia, na ktorú si môžeš dokúpiť akurát tak tankvak, pretože všetko ostatné už má.

V KTM nielenže motorky stavajú reálni motorkári, oni tam píšu aj marketingové texty. Napríklad táto veta okopírovaná z ich stránky platí na tisíc percent: "A motorcycle that is equally happy hunting horizons, as it is chasing superbikes." (Motorka, ktorá sa cíti dobre pri naháňaní horizontov, ako aj suberbikov.)

Plusy, mínusy

silná charizma a aura v sérii, nadčasovosť, jemné reakcie plynu, výbava nemotorná manipulácia s bočákom (ťuknutie do quickshifteru), nastavovanie a listovanie v menu

KTM 1290 SuperDuke GT 2016
KTM 1290 SuperDuke GT 2016

Video

Video: KTM 1290 SUPER DUKE GT 2016

Pozadie / Wallpaper:

Článok nemá žiadne Pozadia/Wallpapers v galérii!!!

Čo by ťa mohlo zaujímať:

==KTM 1290 Super Duke GT 2016:==
Servisný interval 15 000 km
Objem nádrže z toho rezerva 23 l (XX l rez.)
Cena motorky 17 790 eur

Ceny vybraných doplnkov:

Kufor topcase

nie je k dispozícii, iba taška na miesto spolujazdca
Nosič bočných kufrov + kufre v sérii
Príplatok ABS v sérii
Turistické plexi 147,42 EUR
Tankvak 156,42 EUR

Ceny vybraných ND:

Páčka brzdy 76,14 EUR
Stupačka 45,60 EUR
Spätné zrkadlo 74,52 EUR
Smerovka 37,32 EUR
Svetlomet 451,02 EUR

Text: Peter Fischer, Varan
Foto: Tomáš Hajduch - Awia

Motocykel na test poskytla spoločnosť KTM CEE s. r. o. Redaktor Motoride.sk oblečený vo 4SR, obutý v čižmách TCX od spoločnosti Styx, s prilbou AGV od firmy Motostore.

Foto:
 KTM 1290 SuperDuke GT 2016 KTM 1290 SuperDuke R 2016 Ducati Diavel 2016 BMW K 1300 S 2016
Všeobecné informácie:
Výrobca:KTMKTMDucatiBMW
Model:1290 SuperDuke GT1290 SuperDuke RDiavelK 1300 S
Rok:2016201620162016
Novinka:NOVINKA 2016
Kategória:Športovo cestovnáNaháčNaháčŠportovo cestovná
Motor:
Typ motora:vidlicový dvojvalec V75° (4T)vidlicový dvojvalec V75° (4T)dvojvalec (4T)štvorvalec (4T)
Objem:1301 ccm1301 ccm1198.4 ccm1293 ccm
Max. výkon:172.7 k (127.0 kW) / 9500 ot.179.5 k (132.0 kW) / 8870 ot.161.8 k (119.0 kW) / 9250 ot.172.7 k (127.0 kW) / 9250 ot.
Max. krútiaci moment:144 Nm / 6750 ot.144 Nm / ot.130.5 Nm / 8000 ot.140 Nm / 8250 ot.
Kompresný pomer:13.2 : 112.5:113:1
Vŕtanie x Zdvih:108 x 71 mm108 x 71 mm106 x 67.9 mm80 mm x 64.3 mm
Palivový system:vstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanie
Rozvod:Desmodromický rozvod (4V)DOHC (4V)
Chladenie:kvapalinoukvapalinoukvapalinoukvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňová
Sekundárny pohon:reťazreťazreťazkardan
Zdvih vpredu:125 mm125 mm120 mm115 mm
Zdvih vzadu:156 mm156 mm120 mm135 mm
Brzdy vpredu:dvoj kotúčová 4 piestiková radiálnadvoj kotúčová 4 piestiková radiálnadvojkotúčovádvojkotúčová
Priemer bŕzd vpredu:320 mm320 mm320 mm320 mm
Pneu vpredu:120/70 ZR 17120/70-ZR17120/70-ZR17
Brzdy vzadu:jednokotúčová, 2 piestikjednokotúčová, 2 piestikjednokotúčovájednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:240 mm240 mm265 mm265 mm
Pneu vzadu:190/55 ZR 17240/45-ZR17190/55-ZR17
Hmotnosť / Rozmery:
Suchá hmotnosť:205 kg189 kg210 kg228 kg
Hmotnosť s náplňami:228 kg239 kg254 kg
Výška sedla:835 mm835 mm770 mm820 mm
Rázvor:1482 mm1482 mm1580 mm1585 mm
Dĺžka:2235 mm2182 mm
Šírka:860 mm905 mm
Výška:1192 mm1.221 mm
Svetlá výška:140 mm140 mm
Objem nádrže:23 l18 l17 l19 l
Dynamické Parametre / Spotreba:
Spotreba paliva:6.2 l/100km6.2 l/100km
Dojazd po rezervu:cca 278 kmcca 217 km
Servisný interval:15 000km15 000km
Doplnková výbava:
ABS:áno, v sériiáno, v sérii
Vypínateľné ABS:áno, v sérii + Supermoto módáno, v sérii + Supermoto mód
Trakčná kontrola:áno, v sériiáno, v sérii
Palivové mapy:áno, v sériiáno, v sérii
Palubný počítač:áno, v sériiáno, v sérii
Tempomat:áno, v sériinie
LED denné svetlá:áno, v sériiáno, v sérii
El. Podvozok:áno, v sériiza príplatok
Iná výbava:PASC antihop spojka, radiálne M50 monobloky Brembo, 4-piestikyPASC antihop spojka, radiálne M50 monobloky Brembo, 4-piestiky
Poznámka:
Poznámka:100 Nm už pri 2500 ot.z 0 na 200 km/h za 7,2 sek
100 Nm už pri 2500 ot.
Cena 04/2014: 15400,- €
Za príplatok ABS, ESA, ASC,...

<

Pridané: 21.06.2016 Autor: Peter Fischer pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (12 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (20)  [Verzia pre tlač] Tlač

[] Živé sledovanie Dakar 2021::

» Dakar 2021 - 12. etapa

20:30 - V článku nájdete video zhodnotenie dnešnej etapy aj celého Dakaru 2021.

11:34 - Martin Michek dostal po dnešnej etape penalizáciu a kvôli nej prišiel o 9 miesto a Dakar 2021 skončí na 10. mieste. Napriek tomu veľká gratulácia!

Galéria ku článku:

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2021 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 259585 | Včera: 235933