Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Slovakia MX & QUAD Championships - MotoCorse cup 2015 – Beckov

Pridané: 18.05.2015 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 4313 [Šport - Motocross]

Druhé preteky seriálu štvorkoliek a motokrosu SLOVAKIA MX & QUAD CHAMPIONSHIPS – MOTOCORSE CUP 2015 pokračovali v máji na piesočno-šotolinovej trati pod hradom Beckov.

Seriál článkov - Motocorse cup 2015:

text: Maroš Palesch

Rušno bolo už v sobotu a ešte rušnejšie v nedeľu, v samotný deň pretekov. Na štartovacej rampe stálo stodeväťdesiatjeden pretekárov a to nielen mužov. Na sedadlá krosových motoriek a štvorkoliek usadlo dovedna aj šesť dievčat.

Predpoludním všetkých šestnásť kategórií absolvovalo zoznamovací tréning. Potom nasledoval kvalifikačný tréning, ten sa už jazdil naostro, pretože podľa jeho výsledkov jazdci štartovali v oboch finálových rozjazdách.

Po malých úpravách trate nastal ten správny okamih na štart finálových rozjázd. Prvou disciplínou boli štvorkolky, kategórie Hoby, Junior II a Senior. Desiatka jazdcov, na špici Roman Brúder, no v druhej jazde mu nevyšiel štart a druhá seniorská rozjazda bola korisťou Mira Jágrika, v juniorke II bojovali medzi sebou Denis Šetek a Ondro Salač, ktorý mal nakoniec v rukách víťazný pohár a zaujímavá bola kategória hobby, kde mladá Klára Kuběnová z českého Rýmařova, ukázovala chrbát chlapom v tejto štvorkolkovej kategórii v oboch finálových rozjazdách.

Boj o prvenstvo v triede MX Open začiatočník zvádzali najmä motokrosári Marian Hajes, Lukáš Krčmárik a Ján Ciho. S plným počtom bodov stál na najvyššom stupni víťazov práve Ciho.

V motokrosovej triede MX2 začiatočník bolo na štarte tiež husto, no na špici to nebolo jednoznačné do konca medzi Marekom Tekeľom, Jozefom Šefčíkom, Lukášom Mrázom a Davidom Snopekom. V konečnom súčte je bol prvý Snopek, ktorý vyhral druhú finálovú rozjazdu.

V Beckove bola zaujímavá najmladšia štvorkolkárska skupina Junior I. Na jej štart sa postavilo osem jazdcov. Sedem chalanov, Honzík Brhel, Adam Vanko, Timo Žubor, Alex Jantoš, Jiko Brhel, Alex Szabó a medzi nimi malá bojovníčka Laura Mitášová. Vedzte, že napriek tomu, že jazdili títo drobci skrátenú časť trate, s podstatne slabšími štvorkolkármi než velkáči, bojovali o každý meter a sekundu. Prvú rozjazdu vyhral Timo Žubor, ktorý v Beckove štartoval v tejto sezóne prvý krát. V druhej mal žiaľ kolíziu s Laurou Mitášovou a obaja ju už nedojazdili. Druhá rozjazda bola síce trofejou Adama Vanka, no v celkovom súčte sa z prvenstva tešil Honzo Brhel, ktorý v oboch jazdách obsadil druhé miesto a no súčet 44-och bodov ho v Beckove katapultoval na prvú priečku.

Po štvorkolkovej najmladšej juniorke stáli na štartovacom rošte páni veteráni na dvoch kolesách. Dvadsaťštyri jazdcov medzi 40-tkou a 60-tkou ukázalo mladým ako sa to má robiť a bolo sa na čo pozerať. Víťaz skupiny MX4 Robo Flendrovský z Pezinka predviedol doslova motokrosovú školu pri prejazde každým tobogánom a to nádherným zápichom a následnej profesorskej otočky cez nohu, čím šetril čas pred svojimí prenasledovateľmi Ivanom Černým a Robinom Zigom. V kategórii MX4+ si prvenstvo vyjazdil Slavomír Mrázik pred Ladislavom Rúžičkom a Jozefom Valachovičom.

Po starších pánoch nastúpili na štartovaciu rampu najmladší motokrosári v kategóriách MX65 a MX85. V oboch kubatúrach pretekali aj dievčatá, v 65-ťke Natália Burdová, ktorá skončila v celkovom súčte tretia a v 85-ťke Eva Bunová, ktorá dojazdila na ôsmom mieste. Prvenstvo si 50-timi bodmi zaknihovali, v silnejšej kubatúre Jakub Leskovský a v MX 65 Bence Somoghy z Maďarska.

Rušno bolo aj v štvorkolkových triedach Profi a Elit. Smolu mal poľský jazdec Jan Guzinski, ktorého v prvej rozjazde zradil motor, no druhú dojazdil v elitoch na treťom mieste, no dvadsať bodov mu na stupeň víťazov nestačilo. Prvý, s plným počtom bodov dojazdil Krištof Kárai z Maďarska, ktorému sekundovali dvaja Patrikovia, Gál a Masaryk. Prvenstvo v Quad Profi bolo záležitosťou čecha Dana Picmausa, ktorý na trati doslova lietal, jeho najlepší čas na kolo sa pohyboval okolo minúty a štyridsiatich piatich sekúnd. Obe jazdy vyhral systémom štart-cieľ. Druhý dojazdil Adam Crman a tretí Denis Vanko, ten mal však za sebou náročný víkend, jazdil až dve podujatia. V sobotu v Čechách v Březové nad Svitavou a druhé tu v Beckove.

Hustý štart bol následne aj na dvoch kolesách v hobíkovských kubatúrach MX Open a MX2. V openoch si prvenstvo kontroloval Tomáš Černák, o druhú a tretiu priečku bojovali Dávid Noskovič a Lukáš Golej, viac bodov mal vo finálnom súčte Noskovič, Golej skončil tretí.

V MX2-ke hobby si prvenstvo vyjazdil v oboch rozjazdách Roman Skoček, druhé Martin Brezničan a tretie miesto Michal Tuka.
Po hobíkoch štartovali profíci s dvoma kategóriami juniorov, 125 a 250. Najväčší boj zvádzali dvaja Tomášovia, Barnošák a Pravda. Ten vyhral aj prvú finálovú rozjazdu. No druhá jazda sa Barnošákovi vydarila a stala sa jeho triumfom, o čom svedčí aj jeho plný počet bodov, čo ho posunulo na celkovú prvú priečku v Beckove pred druhým Tomášom Pravdom a tretím Pavlom Berecom. V juniorke 250-tke sa zadarilo najlepšie dvom Patrikom, Kunovi a Burzovi a do tretice Palovi Munkovi. V juniorke 125-tke stáli na stupni víťazov českí jazdci Ladislav a Petr Kolajovci, tretí dojazdil zverenec trénera Dušana Predanócyho Christofer Mudraninec.

Pridané: 18.05.2015 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať