Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty článok o svojej motorke!

Hodnotenie: (7 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (16)  [Verzia pre tlač] Tlač

Cesta na Rally Albania 2014 – Faryn, zaklínač motoriek

 Zdieľať

Pridané: 18.05.2014 Autor: Landal
Čitatelia: 6629 [Technika - Dobré Rady]

Po Harovom minuloročnom článku som predpokladal tak 60%-70% faktického základu a vo zvyšku „tvorivú licenciu“ autora. Tak strašne som sa mýlil...

Seriál článkov - Rally Albania 2014:

Repas môjho podvozku bol vzhľadom na jeho vek pred Albánskom nevyhnutný. Druhým dôvodom je podľa mňa zrejmá úvaha, že nemá zmysel pracovať na všetkom možnom, a pritom to najdôležitejšie – podvozok – nechať bez povšimnutia. Prečo Pavel Fárek? Lebo robil dve motorky dvoch jazdcov, ktoré a ktorých poznám: Klasikinu a Harovu. V prípade Klasiky to bol na viac advík.

Motorku treba k Farynovi dopraviť. Kvôli jeho a mojím možnostiam vykladám elcéštvorku u neho doma len s jeho manželkou. Nechávam moto v garáži u chlapa, ktorého som nikdy nevidel, asi 3x som s ním volal, a rozmýšľam, či robím dobre. Dnes sa tomu v duchu strašne smejem...

 Makov - ufúľaná po niekoľko hodinovom testovaní
Makov - ufúľaná po niekoľko hodinovom testovaní

Po desiatich dňoch cestujem opäť. Počas tejto doby sme spolu viac krát komunikovali o postupe prác a o mojich očakávaniach a jeho možnostiach (vzhľadom na mašinu). V jednom z tých rozhovorov padla veta, ktorú si dobre pamätám: „Hele, ten kokpit máš udelanej pěkně, to se mi líbí, ale jinak všechno špatne...“.

Motorka čaká na trávničku, v chlapovi pri nej spoznávam toho z Harovho článku. Obliekam sa do výstroje, lebo ideme skúšať mašinu. Pavel ju zatiaľ naštartuje a v tom momente som stuhol. Moju motorku poznám, ale toto bol iný zvuk, iný chod. Aby toho nebolo málo, predvádza mi reakciu na plyn, a tá je tiež iná. Skrátka Pavel mi úplne prestavil karburátor a evidentne o hodne k lepšiemu. Začínam sa tešiť. Nanešťastie som zabudol mobil a tak nemal čím fotiť.

 V Piliscséve som si nový podvozok naplno užil
V Piliscséve som si nový podvozok naplno užil

Ideme na hrebene nad dedinou. Dvaja 100-kiloví chlapi na advíku po polňačkách. Podvozok sa očividne chová inak. Prichádzame na miesto „skúšania“. Pavel pomaly a postupne rozpráva o rôznych veciach. Zatiaľ len počúvam. Ukáže mi cestu, kadiaľ sa mám previezť, a potom už idem ja. Je po dažďoch, v ceste sú vymyté hlboké ryhy. Na jednu takú narazím za zákrutou, idem za 3 a viem, že to nedobrzdím. Chystám sa na spätnú šupu od ponoreného predku a nakopnutie od zadku. Zrazu som za rygolóm a nič z toho sa neudialo, motorka jamu vlastne ani nezbadala. Toto nie je náhoda a začínam brať Faryna vážne.

 Spokojný majiteľ spokojnej motorky
Spokojný majiteľ spokojnej motorky

Asi po hodine a pol jazdenia, rozprávania a zoznamovania sa prichádzame k cca 30-40 metrovému strmému a extrémne kamenistému výjazdu (výjazd na Ignis a tie najtvrdšie pasáže z Piliscsévu sú proti tomuto smiešna detská zábavka). Faryn už si získal dôveru a tak počúvam rady, a po nájazde do stupáku nejdem do jednotky, ako by som to urobil predtým, ale držím dva. Letím po kameňoch, motorka drží kontakt s terénom, predok sa mi nedvíha, zadok neodskakuje, preto nestrácam rýchlosť, ani točky, a až tesne pred koncom na kamennom schode viac zo strachu než z potreby radím do jednotky. Celý vyrehotaný čumím na ten stupák, čo som práve vyletel. Vraciam sa, spievam ódy Farynovi a ten ma posiela znovu. Už je mi jasné, že musím zabudnúť na to, akú motorku som mal predtým, a ísť len podľa toho, aké signály mi dáva „TÁTO MOTORKA“. Výjazd dávam s prstom v nose celý na dvojku. Vraciam sa, a tento raz to sám chcem ísť ešte raz. Pri tretej jazde vychádzam celý kopec v stupačkách na primerane vytočenú trojku. Niečo také nepovažujem so starým podvozkom za možné. So starou moto by som to šiel na jednotku, určite by som si musel pomôcť odrážaním nôh a hore by som si strašne blahoželal, aký som hrdina.

 Aj motoricky je teraz prejav celkom iný
Aj motoricky je teraz prejav celkom iný

Dosť bolo obkecov, poďme teraz stručne k podstate veci. Faryn je frajer, ktorý nie je ladič podvozkov, ale je to bývalý krosový pretekár a plnohodnotný mechanik. Je to človek so svojským prejavom a naturelom, ale zároveň človek, ktorého si treba vypočuť a minimálne sa nad jeho radami zamyslieť.

Motorka, ktorú som si od neho odviezol, je na míle vzdialená tej, ktorú som mu doviezol. Peniaze investované do naladenia a repasu podvozku u Faryna boli najlepšie investovanými peniazmi čo sa týka úprav a servisu motoriek z mojej strany za celé moje „motorkárčenie“. Dnes je mi úplne jasné, že tu som mal začať! Je nezmysel riešiť všetko možné a nemožné, a pritom ignorovať fakt, že to najdôležitejšie čo ovplyvňuje chovanie motorky a množstvo jazdcovej námahy je podvozok.

 Doposiaľ nevídané skoky
Doposiaľ nevídané skoky

Asi o týždeň idem k Farynovi zas. Pripravuje mi nový centrál. Ten súčasný je síce dotiahnutý do dokonalosti, ale je limitovaný svojou konštrukciou a strunou. Opäť naložím moto a zverím ju do rúk Faryna – zaklínača motoriek.

Kontakt: Pavel FARYN Fárek +420608713226

Text: Laňďal,
Foto: Hedinka, Laňďal

Pridané: 18.05.2014 Autor: Landal Zdieľať

Seriál článkov - Rally Albania 2014:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (7 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (16)  [Verzia pre tlač] Tlač

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2023 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 39779 | Včera: 113522