Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.
Pridané: 29.06.2011 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 15394 [Testy a predstavenia - Test]
Tak ako každý rok KTM inovovala celú modelovú radu endúr EXC a tak ako každý rok pripravila aj testovací deň noviniek, na ktorom sme nemohli chýbať.
Po veľmi úspešnej motokrosovej sezóne, v ktorej nová 350 SX-F v rukách Tonyho Cairoliho získala svetový titul MX1 v prvom roku jej nasadenia chystá KTM podobný kúsok aj vo svete endura. 350 EXC-F je úplne nový bike vyvíjaný v spolupráci s Davidom Knightom a Johnym Aubertom. Ľahký chróm-molybdénový rám, nové PDS zadné odpruženie v kombinácii s silným a kompaktným motorom.
KTM ponúka naozaj širokú škálu enduro modelov a všetky prešli úpravami pre modelový rok 2012, počnúc rámom až po mnoho vylepšení na motoroch. Motor 250 EXC-F bol vylepšený, 350 je úplne nová trieda a 450 a 500 EXC dostali úplne nové SOHC motory. Odteraz sú všetky štvortakty vybavené Keihin vstrekovaním. S dvojtaktami si KTM hraje v posledných rokoch vlastnú ligu. 250/300 dostali elektrické štartéry a všetky aj 6-stupňové prevodovky. Dvojtakty sú tak ľahko ovládateľné a lacné stroje pre naozaj náročné endro jazdenie.
Všetky EXC dostali nové rámy. KTM je značka ktorá stále produkuje motorky s oceľovými – lepšie povedané chróm-molybdénovými rámami. A prečo aj nie, keď sú stále o 0.5 kg ľahšie ako konkurencia a pritom sa s nimi ľahšie pracuje, zaberajú menej miesta pre nádrž a komponenty motora a sú jednoduchšie na údržbu.
Zadné PDS odpruženie. V prípade enduro EXC modelov sa už roky KTM taktiež drží svojho zavesenie bez použitia prepákovania. Okrem jednoduchšej montáže a úspory hmotnosti je tento systém oveľa odolnejší oproti rozbitiu v náročných skalnatých sekciách, ktoré sa na enduro tratiach čoraz viac využívajú, keď žiadna časť zavesenia neprečnieva pod kyvnú vidlicu. Pre rok 2012 je tlmič od WP dlhší o 7mm a uložený viac ležato a spojený s novou jednoliatou hliníkovou kyvnou vydlicou.
O predné odpruženie sa stará overená obrátená vidla WP, vybavená novými vložkami a tesneniami a nastavením pre každý model.
Nádrž, sedlo a plasty sú komponenty rokmi overené. Aj tu sa však inovuje pre dobrý kontakt medzi jazdcom a motorkou s pomocou Stefana Evertsa. Zadný blatník je rozšírený a predĺžený. Užitočný je aj držiak motorky v zadnej časti nad blatníkom, ktorý je teraz chránený pred blatom od zadného kolesa. Nádrž je 9 litrová a vyrobená z priesvitného polyetylénu. Dostupné sú aj 13 l nádrže pre štvortakty a 10 l pre dvojtakty. Airbox je dobre chránený pred špinou a výmena filtra je už tradične možná bez náradia.
Zmenami prešli aj výfuky. Štvortakty dostali výfuky s zväčšeným profilom a redukujú hluk presne na hodnotu 112 dB stanovených FIM. Dvojtakty dostali pre zmenu pevný plastový držiak, ktorý upevňuje hliníkový tlmič k rámu.
Kolesá všetkých EXC modelov sú teraz strieborné, spolu so stredmi. Sú tak odolnejšie proti hrubému zaobchádzaniu a škrabancom, ktoré vznikajú pri prezúvaní. Ráfiky sú už tradične Excely.
Chladiaci systém obsahuje overené riešenie keď kvapalina smeruje priamo z hlavy cez rám (krk riadenia) rovno do chladičov bez dodatočných hadíc. 450 a 500 EXC sú v sérii vybavená ventilátorom.
Vo Sverepci som mal možnosť vyskúšať 7 modelov EXC. Rozdelil som ich do troch skupín: malé štvortakty, dvojtakty a veľké štvortakty. Aj keď v prípade novej 350 by sa dalo diskutovať kam asi tak patrí.
Napriek tomu, že trať v Sverepci dobre poznám chalani z KTM pripravili pre nás naozajstné prekvapenie keď vynechali tradičné motokrosové sekcie a väčšinu trate namotali v hustom lese pomedzi stromy. To pravé endurácke jazdenie, na mokrom povrchu s množstvom koreňov, brod potoka, výjazdy a strmé zjazdy. Hlavne z rána po výdatných dažďoch bolo jazdenie na mokrých blatistých koreňoch tou pravou skúškou a dalo nám všetkým dobre zabrať.
Ako prvú si na trať beriem obľúbenú a pre mňa overenú dva a polku. Tá je pre mňa vždy takým ideálnym kompromisom medzi výkonom, trakciou a ovládateľnosťou a na spoznávanie novej trate je najlepšia. Prvý výjazdik, lesná sekcia v pohode a tu zrazu prepáskovanie do pomalej šikany a šup do tmavého lesa. Chalani už hovorili čosi o mokrých koreňoch a tak spozorniem. Jedna pravá a strmo dole po koreňoch. Chrumkavé. Ľavotočivá a traverz po vyšmýkaných koreňoch a motorka mi pekne uteká z rúk dole svahom... Uff ustál som to. Takže o tomto to dnes bude? Žiadna paľba na širokej motokrosovej trati a skoky? To je enduro...
Pokračujem podobným úsekom do ďalšej ľavotočivej a okolo stromu prudko hore. Akcelerácia na koreňoch dáva priestor trošku popracovať s hydraulickou spojkou, ale po chvíli už letím hore pomedzi stromy. Malá lúčka a v nej strmý zjazd v jednej koľaji otočka okolo nohy a znovu do lesa na rýchly korenistý a blatistý úsek. Viem ako to na koreňoch treba, veľmi jednoducho, plný kotol :-) Držím sa tohto hesla asi tri kolečká kým mi niektorý s pozdĺžnych koreňov neuniesol predné koleso asi 2 metre bokom a dodnes netuším ako ten strom stihol uskočiť :-) Ale znovu bez pádu ale o čosi triezvejší.
Na trati ma čakal ešte brod potoka, pekne výbrúsený jednokoľajový výjazd z potoka, prejazd cez brvno a ďalšie motačky pomedzi stromy kým sa dostanem na lúku. Skoky sú opáskované a ide sa bokom, jedno kolečko za nami.
A aká bol dva a polka? Super, na to čo som potreboval, na zoznámenie sa s traťou, na rozjazdenie. Vzhľadom na náročný mokrý terén určite nie prislabá. Sedlo sa mi zdalo akési mäkšie a pohodlnejšie ako bolo zvykom, ale zas až toľko som jeho služby nevyužil. Do jazdy som sa tak pohrúžil, že som ani neskúsil prepnúť palivové mapy. Inak prepínač na výber z dvojice je priamo na rukoväti vedľa plynu – veľmi praktické.
Z 250 presadám hneď na novú 350 EXC-F plný očakávania. Motor je úplne nový DOHC motor vyvinutý pre enduro. Zo špičkovým výkonom viac ako 45 koní by mal byť dostatočne silný aby konkuroval akejkoľvek 450-tke v E2 kategórii. Rozmery motora sú však takmer identické s 250-tkou pri takmer rovnakej hmotnosti cca. 28.5kg.
Jazdec ma na výber z troch máp a v PowerParts katalógu nájdete aj nástroj na zaznamenávanie charakteristík motora a na úpravu máp a zapaľovania pomocou notebooku
350-tka sa na rovnakej trati vyznamenala. Ak by som nevedel na čom sedím naozaj by som tipol dva a polku z pohľadu ovládania. Motoricky bol spodok porovnateľný s 250, alebo možno o kvapku živší ale v hornom pásme 350-tka pekne nakopla a šla. Výkonu je teda viac asi v celom spektre, ale výraznejšie je to tam hore, kde to dobrý jazdec dokáže určite využiť naplno a pravdepodobne ponaháňať aj tie 450-tky.
Normálne som ľutoval že tohto roku KTM CEE nepozvala medzi novinárov aj nejakých enduro pretekárov (v minulosti s nami jazdil napr. Taddy Blazusiak) Veľmi by ma zaujímal názor profíka na rozdiel medzi tými dvomi strojmi.
Čím dlhšie jazdím, čim viac endúr som mal možnosť vyskúšať na viac tratiach, tým sa mi dvojtakty páčia viac a viac. A preto som sa na ne chystal aj tu vo Sverepci.
A začal som hneď srdcovkou s objemom 300 kubíkov. Nie žeby som bol taký skvelý jazdec s dokázal ten výkon vždy využiť naplno, ale preto, že mi proste vždy sadla do ruky a jazda mala šťavu.
Ako však zisťujem na šmykľavých koreňoch v lese, dnes toto nebude asi môj favorit. Ovládateľnosť je skvelá len ten motor sa derie do otáčok akosi prirýchlo a trakcia na koreňoch nieje celkom podľa mojich predstáv. Bolo tam toho proste veľa a 300-vka so mnou zametá o sto šesť. Znovu jedena koreňová „výhybka“ a znovu sa mi stromy vyhýbajú len tak tak. To bolo druhé varovanie, dnes.
300-vka je tak či onak môj favorit, univerzál. Na preteky sa zatiaľ nechystám, má všetko čo potrebujem a isto by ma pekne vycvičila. Na niektorých tratiach by kraľovala na iných by som sa musel ja prispôsobiť jej motoru, ale rozhodne si myslím, že keby sme mali dlhšie spolužitie ako 20-minútovku, boli by sme pekný pár :-)
Presadám na najmenší dvojtakt, elektrický štartér tu nenájdeme no nakopnutá bola s takou ľahkosťou, že som si to skoro ani nevšimol. 125-ka ma vždy bavila, pretože ju bolo treba žmýkať a priadne často radiť. Nieje to ako jazda na veľkom štvortakte, ktorý všetko odpustí a vytiahne z každej situácie.
Myslím, že toto je motorka, ktorá dokáže veľa jazdcovi dať a veľa ho naučiť. Kvalty tam lietajú hore dole jedna radosť a tak lieta aj motorka. Ovládateľnosť je pritom priam bicyklová, motorom to nebrzdí a tak sa jazdec naučí správne aj "hladkať" páčky oboch bŕzd. Motor dole veľa vody nenamúti a tak má spojka viac práce a sťažovať sa v tomto teréne na nedostatok výkonu by nebolo celkom správne. Naopak, je to práve 125-ka, na ktorej sa mi v Sverepci jazdilo na tejto trati asi najlepšie.
250-tka je už vážny závoďák. Priebehom výkonu podobná 125-ke, teda spodok nič moc, tu sa predsa jazdí vo vysokých otáčkach. Dole nepotiahne tak ako to dokáže 300-vka. Ale čo sa deje hore tu už nieje nič moc na moje ruky :-) Proste ona si letí dopredu rýchlejšie ako ja stíham a zostupujem unavený a vyťahaný. Možno v polovici jazdy som zvažoval, s ktorou mi to ide lepšie či z 125 alebo 250 EXC a bolo to veľmi nerozhodné. Na konci ale vyhrala 125-ka, pretože ma viac šetrila.
V diskusii s ďalšími kolegami ľutujem, že sa mi neušla na vyskúšanie nová EXC 200. Dvojtakt, ktorý si všetci na tejto trati veľmi pochvaľovali. Taký zlatý stred medzi 125-kou, ktorá môže byť niekomu už slabá a 250, ktorá mnohým z nás "trhá ruky" :-)
No a na záver som si nechal veľké štvortakty. Teda nejazdil som tie motorky presne v takom poradí ako sú uvedené v článku. Aj keď paradoxne práve 500-vka ukončila moje testovacie jazdy.
Obaja zástupcovia najvyšších enduro tried E2 / E3 dostali inovované SOHC motory (449.3 ccm / 510.4 ccm) Motory sú kompaktné a inžinierom sa podarilo ušetriť znovu 2,5 kg na hmotnosti oproti predchodcovi. Samozrejme dostali do vienka taktiež vstrekovanie Kehin s voľbou palivových máp automatickým prispôsobením na nadmorskú výšku a teplotu okolia ako u všetkých štvortaktov.
Kým s štvortaktnou 250-tkou mám dobrý vzťah, taký vyrovnaný a v závislosti od trate sa striedame v tom, kto komu naloží, pri 450 je to trochu inak. A tak to bolo aj na tejto trati. Motor má síce dobré gule nato aby poriešil jazdecké chyby a potiahol výkonom všade tam kde to jazdec nezvládne, ale na druhej strane vie aj dosť vytrápiť a unaviť. Bola to už aj jedna z posledných 20-minútoviek a náročnosť trate dávala zabrať aj mojim predlaktiam. 450 EXC proste patrí do rúk vyjazdené enduro jazdca, ktorí jej poriadne naloží.
Na 500-vku, ktorá ma v skutočnosti 510 ccm a je premenovanou predchodkyňou s označením 530 sadám ako na poslednú v poradí. V KTM ju vraj premenovali, pretože sa zákazníci označenia 530 obávali :-) Motoricky vychádza z 450-tky pri rovnakov vŕtaní ma len vyšší zdvih. Toto dáva motoru viac "kladivový" charakter veľkého jednovalca. Som rád že takéto motorky sa ešte robia.
500-vka má len o kvapku vyššiu hmotnosť od 450-tky takže na trati v tomto smere nestráca. Motor si buchoce svoje a ťahá vždy a všade. Palivovú mapu som prepol do režimu lepšej trakcie. Na koreňoch to bol boj a nakoniec som ho aj prehral, keď mi predok ušiel na jednom z početných koreňov a vyvalil som sa. Bolo to znamenie, že je čas ukončiť testovacie jazdy (aj tak som nemal už nič napísané)
Päťstovka pôjde do rúk buď jazdcovi, ktorý che závodiť v najvyššej kubatúre alebo hobíkovi, ktorému sa proste bude páčiť jej ohromný výkon. Je len o málo ťažšia ako 450 a motoricky trochu silnejšia aj na spodku.
Text: Tomáš Hajduch - Awia
Foto: Radek Lavička, Martina Onhajzerová.
Motocykle na test poskytla spoločnosť KTM CEE. Redaktori Motoride.sk jazdia v oblečení Acerbis prilbách Suomy od firmy Styx.
Foto: | ||||
Všeobecné informácie: | ||||
Výrobca: | KTM | KTM | KTM | KTM |
Model: | 125 EXC | 200 EXC | 250 EXC | 300 EXC |
Rok: | 2012 | 2012 | 2012 | 2012 |
Kategória: | Enduro | Enduro | Enduro | Enduro |
Motor: | ||||
Typ motora: | jednovalec (2T) | jednovalec (2T) | jednovalec (2T) | jednovalec (2T) |
Objem: | 124.8 ccm | 193 ccm | 249 ccm | 293.2 ccm |
Kompresný pomer: | 11.0:1 | 11.0:1 | ||
Vŕtanie x Zdvih: | 54.0 x 54.5 mm | 64.0 x 60.0 mm | 66.4 x 72 mm | 72 x 72 mm |
Palivový system: | karburátor | karburátor | karburátor | karburátor |
Chladenie: | kvapalinou | kvapalinou | kvapalinou | kvapalinou |
Pohon / Podvozok: | ||||
Prevodovka: | manuálna 6-stupňová | manuálna 6-stupňová | manuálna 6-stupňová | manuálna 6-stupňová |
Sekundárny pohon: | reťaz | reťaz | reťaz | reťaz |
Zdvih vpredu: | 300 mm | 300 mm | 300 mm | 300 mm |
Zdvih vzadu: | 335 mm | 335 mm | 335 mm | 335 mm |
Brzdy vpredu: | jednokotúčová | jednokotúčová | jednokotúčová | jednokotúčová |
Priemer bŕzd vpredu: | 260 mm | 260 mm | 260 mm | 260 mm |
Pneu vpredu: | 90/90-21 | 90/90-21 | 90/90-21 | 90/90-21 |
Brzdy vzadu: | jednokotúčová | jednokotúčová | jednokotúčová | jednokotúčová |
Priemer bŕzd vzadu: | 220 mm | 220 mm | 220 mm | 220 mm |
Pneu vzadu: | 120/90-18 | 120/90-18 | 120/90-18 | 120/90-18 |
Hmotnosť / Rozmery: | ||||
Suchá hmotnosť: | 94 kg | 96 kg | 102.9 kg | 103.1 kg |
Výška sedla: | 960 mm | 960 mm | 960 mm | 960 mm |
Rázvor: | 1471 mm | 1471 mm | 1471 mm | 1471 mm |
Svetlá výška: | 355 mm | 355 mm | 355 mm | 355 mm |
Objem nádrže: | 9.5 l | 9.5 l | 9.5 l | 9.5 l |
Poznámka: | ||||
Poznámka: | Kick aj el. štartér | Kick aj el. štartér |
Foto: | ||||
Všeobecné informácie: | ||||
Výrobca: | KTM | KTM | KTM | KTM |
Model: | 250 EXC-F | 350 EXC-F | 450 EXC-F | 500 EXC-F |
Rok: | 2012 | 2012 | 2012 | 2012 |
Novinka: | NOVINKA 2012 | |||
Kategória: | Enduro | Enduro | Enduro | Enduro |
Motor: | ||||
Typ motora: | jednovalec (4T) | jednovalec (4T) | jednovalec (4T) | jednovalec (4T) |
Objem: | 248.6 ccm | 393.4 ccm | 449.3 ccm | 510.4 ccm |
Kompresný pomer: | 12.8:1 | 12.3:1 | 11.8:1 | 11.8:1 |
Vŕtanie x Zdvih: | 76 x 54,8 mm | 95 x 55.5 mm | 95 x 63,4 mm | 95 x 72 mm |
Palivový system: | karburátor | karburátor | karburátor | karburátor |
Rozvod: | DOHC (4V) | DOHC (4V) | DOHC (4V) | DOHC (4V) |
Chladenie: | kvapalinou | kvapalinou | kvapalinou | kvapalinou |
Pohon / Podvozok: | ||||
Prevodovka: | manuálna 6-stupňová | manuálna 6-stupňová | manuálna 6-stupňová | manuálna 6-stupňová |
Sekundárny pohon: | reťaz | reťaz | reťaz | reťaz |
Zdvih vpredu: | 300 mm | 300 mm | 300 mm | 300 mm |
Zdvih vzadu: | 335 mm | 335 mm | 335 mm | 335 mm |
Brzdy vpredu: | jednokotúčová | jednokotúčová | jednokotúčová | jednokotúčová |
Priemer bŕzd vpredu: | 260 mm | 260 mm | 260 mm | 260 mm |
Pneu vpredu: | 90/90-21 | 90/90-21 | 90/90-21 | 90/90-21 |
Brzdy vzadu: | jednokotúčová | jednokotúčová | jednokotúčová | jednokotúčová |
Priemer bŕzd vzadu: | 220 mm | 220 mm | 220 mm | 220 mm |
Pneu vzadu: | 120/90-18 | 120/90-18 | 120/90-18 | 120/90-18 |
Hmotnosť / Rozmery: | ||||
Suchá hmotnosť: | 105.7 kg | 107.5 kg | 111 kg | 111.5 kg |
Výška sedla: | 960 mm | 960 mm | 960 mm | 960 mm |
Rázvor: | 1471 mm | 1471 mm | 1471 mm | 1471 mm |
Svetlá výška: | 345 mm | 345 mm | 345 mm | 345 mm |
Objem nádrže: | 9.5 l | 9.5 l | 9.5 l | 9.5 l |
Poznámka: | ||||
Poznámka: | Kick aj el. štartér | Kick aj el. štartér | Kick aj el. štartér | Kick aj el. štartér |
Pridané: 29.06.2011 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať
© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 245988 | Včera: 138515