Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.
Pridané: 18.01.2011 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 57128 [Technika - Úpravy motocyklov]
Pred pripravovanou cestou do Maroka som sa pustil aj do úprav mojej vernej GS-ky, okrem menšej generálky dostala nové farby, sadu dielov z dielne Touratech, nový zadný tlmič...
Predchádzajúci | Seriál článkov: Motoride Tour de Maroko 2011 | Nasledujúci
Viete ako to chodí. Vždy som tvrdil, že tunig alebo úprava motoriek sú tak trochu zbytočne vyhodené peniaze, alebo teda že najlacnejší tunig je kúpa novej motorky. Sú však isté prekážky, ktoré ti proste nedajú na výber. Buď lepšia motorka (pre teba) na trhu už nie je, alebo tú svoju si si tak obľúbil, že ju jednoducho nechceš vymeniť. U mňa platí asi jedno aj druhé :-)
GS pred úpravou - niekde v Španielsku cestou zo zrušeného Dakaru 2008 |
Aby som vás dostal do obrazu, priblížim trochu moju motorku. BMW R 1150 GS, rok 2002. 132 000 bezporuchových kilometrov. Má za sebou cesty na blízky východ, Afriku (Egypt), Rusko na východe až ku Uralu, mnohokrát Ukrajinu, Rumunsko, Albánsko až po Lisabon a Gibraltar na západe. Postavila sa na štart niekoľkých amatérskych rally a 2-krát odjazdila úspešne Erzberg Rodeo v rakúskych Alpách... K tomu nespočetné hodiny v ťažkom teréne, ale aj dlhé trasy s plnou poľnou.
Ja a GS na Sand Rally 2010 |
Nič nie je večné, aj keď GS má k tomu dosť blízko. Nikdy som ju nešetril, aj keď vždy dostala zaslúžený servis. Jazdy v teréne jej dali zabrať, od podvozka až po motor všetko, často na benzín pochybnej kvality. A tak ako kilometre pribúdali, ozvali sa zvuky z rozvodov. Pred cestou do Maroka som sa rozhodol nazrieť do motora, ktorý od nova otvorený nebol. GS prišla do servisu po svojich.
Zhodiť valce je otázka asi hodiny práce. Tu sme však zistili zdroj podozrivých zvukov. Klzáky napinákov rozvodovej reťaze to nevydržali sa polámali sa. Útržky plastov tak skončili v útrobách motora. Navyše na výmenu klzákov je nutné motor rozpoliť, a tak nezostávalo nič iné, len sa do toho dať.
Príčina opravy - prasknutý klzák napináku rozvodovej reťaze |
Boxer nie je nijako extra komplikovaný motor. Čo však je na tejto motorke komplikované, je sa k nemu dostať. GS nemá rám a motor jednoducho nevyberiete. Zostáva postupne zhodiť zadné koleso, výfukový sústavu, prevodovku s kardanom, podsedlovku, airbox, ABS a celú elektriku a potom zavesiť prednú časť motorku na strop. Z takto obesenej trosky je možné motor demontovať.
Rozpolenie potom už bola hračka. Nasledovalo meranie a skúmanie:
Tieto diely boli pri meraní všetky v tzv. montážnych limitoch. To znamená že diel s takouto toleranciou sa považuje za nový a vyhovujúci pri montáži novej motorky. Väčšie tolerancie sú potom tzv. servisné, kde je možné takýto diel ešte stále použiť no po prekročení servisného limitu treba montovať nový diel.
Tu teda musím uznať, že po 132 000 km bolo opotrebovanie týchto dielov naozaj minimálne a kvalita spracovania tak príjemne prekvapila. Pre ich výmenu som sa rozhodol už len preto, že bol motor otvorený...
rozpolený motor |
Po skompletovaní motora sa GS prebudila s úplne novým zvykovým prejavom. Zostávala ju prebehnúť čo som zvládol začiatkom januára: Ako sa zabieha bavorák alebo pátranie po Jágerskom minarete, všetko doladiť a pustiť sa do úprav.
Popri oprave motora dostala GS aj nové šat, kompletne do biela.
Značku Touratech asi netreba žiadnemu priaznivcovi turistických a športových mašín predstavovať. Keďže som na motorke už niektoré TT doplnky mal rozhodol som ich doplniť. Keďže je mi čím ďalej bližšia športová enduro / rally jazda zameral som sa na doplnky športové. Viac o tom, ktoré doplnky som zvoli, prečo a aj ako som ich montoval sa dozviete v tomto videu:
Doplnky Touratech |
Ešte v predchádzajúcich rokoch som robil ďalšie úpravy. Medzi prvé parila montáž progresívnych pružín HyperPro:
12.12.2007 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 22752 [Technika - Dobré Rady]
Prednedávnom sa Peter Fischer podelil o svoje skúsenosti so sadou Hyperpro na Varadere. Teraz je rad na mne.
Pružiny sa veľmi osvedčili a za relatívne málo peňazí vysoko zlepšili jazdné vlastnosti GS hlavne v teréne. Aj preto som sa rozhodol pre montáž celého zadného tlmiča od tej istej značky - HyperPro 3D SHOCK RESERVOIR aj s HPA teda hydraulickým nastavovaním predpätia pružiny.
Má možnosť 30 klikov útlmu kompresie rozdelenej do HIGH SPEED Compresion a LOW SPEED Compresion tiež v rozsahu 30 klikov. Plus 50 klikov spätného REBOUND útlmu dáva tomuto tlmiču obrovský rozsah tlmenia a jemnosť nastavenia. Je vyrábaný so 16mm tyčou piesta z 42CrMo4 s karbón nitridovou povrchovou úpravou čo mu dodáva stabilitu, tie najlepšie tlmiace účinky a dlhú životnosť bez údržby . Je vyrobený tak aby výmena struny so správnym náradím bola otázkou pár sekúnd. Hyperpro dodáva k týmto tlmičov aj HPA / Hydraulic Preload Adjuster/ je to hydraulický mechanizmus ktorým je ovládané predpätie struny tlmiča len jednoduchým otočeným ovládacieho prvku. Taktiež k možnostiam výbavy tlmiča patrí aj možnosť voliteľnej dĺžky. Tlmiče sú štandardne osadené progresívnou pružinou no lineárne sú tiež k dispozícii.
Zadný tlmič HyperPro |
Pre mňa nemenej dôležitá okrem možnosti nastavenia bola aj vec akú by ste u iných výrobcov tlmičov márne hľadali (pokiaľ moje vedomosti siahajú) A to je možnosť meniť dĺžku tlmiča. Keďže som pred rokom upravil pre GS 21 palcové koleso potreboval som zdvihnúť aj zadnú časť motorky. 21 palcové koleso vpredu namiesto štandardnej 19-tky dvihne predok o jeden palec teda 2,54 cm. Pomocou tlmiča HyperPro mám možnosť rovnako pridvihnúť aj zadok.
Už bolo v článku niekoľko krát spomenuté. Ide o používané predné koleso z modelu BMW R 80 / 100 GS, ktoré som kúpil na ebay.de a preplietol na stred z GS 1150. Koleso mám po viac ako roku dobre otestováné v rôznych terénoch a osvedčilo sa. Umožňuje nahodiť ostré motocrosové pneu v rozmere 90/90 21. Väčšie a hlavne užšie predné koleso je v teréne veľkou výhodou.
Neskôr som pozháňal ďalšie pôvodné predné 19 palcové koleso (vďaka Lako), ktoré používam hlavne na jazdu on-road a 21-tku s permanetne obutou cross gumou zas off-road.
GS počas "zábehu" v Maďarsku, január 2011 |
Túto modifikáciu som poznal už niekoľko rokov. Neskôr som našiel aj jej preklad do češtiny na bmwgs.cz. Pri príležitosti týchto úprav som spravil aj túto modifikáciu. O čo ide:
R 1100/1150 GS má dosť nešťastne vymyslené diagnostiku ABS. Tá sleduje napätie v systéme a v prípade jeho poklesu pod istú kritickú hodnotu ABS odpája. To nieje žiadny problém za jazdy, tam treba tento údaj sledovať. Problém ale nastáva pri štartovaní motorky, keď sa v chladnom počasí, prípadne pri staršej baterke napätie klesá. Zvyčajne stačí motor po krátkej jazde vypnúť a znovu naštartovať a všetko je v poriadku.
Druhým problémom je vypínač ABS. Všetci sme radi, že BMW je jedna z mála cestovných endúr, ktorá tento vypínač má, pretože jazda off-road zo zapnutým ABS je "takmer" nemožná. Na druhej strane pre vypnutie ABS musíte motor vypnúť, stlačiť tlačidlo ABS, zapnúť kľúčik a štartovať. Po ďalšom vypnutí motora a štarte sa ABS znovu zapína. Kto už strávil deň v ťažkom teréne každú chvíľu vypínajúc ABS si už isto prial jednoduchý vypínač Zapnuté / Vypnuté. Táto úprava rieši oba tieto problémy.
Na úpravu potrebujete jedno relé a niekoľko káblov a bužírok, trochu elektronických znalostí a tento návod. Ak chcete aj vypínač tak bude tých káblov a práce trochu viac. :-) Ak si nato netrúfate odporúčam túto prácičku zveriť šikovnému elektrikárovi. Nerobte neodborné zásahy do svojej motorky! Naviac nikto (a ani ja) vám nedá žiadnu záruku a zásahy sú na vaše vlastné riziko.
Funguje to jednoducho. Jednotka ABS je odpojená a až keď alternátor zhasne kontrolku dobíjania (tzn. už je naštartované a moto dobíja) vtedy relé zopne a pripojí jednotku ABS. Akákoľvek slabá batéria vám už ABS nevypne.
Ak si navyše dáte do okruhu aj vypínač, tak ABS je možne kedykoľvek aj počas jazdy vypnúť. Pre opätovné zapnutie je nutné prepínač len zapnúť a spomaliť na rýchlosť cca 5kmh kedy sa ABS zapne.
Inštalované, otestované, funguje skvele :-)
Mnohé úpravy na svojej moto mám už vyskúšané a kvalitne preverené a môžem ich odporučiť. Mnohé sú však nové a otestujem ich už za niekoľko dní v Maroku. Niektoré úpravy si vyžadujú zásah do motorky a sú tu poskytnuté bez akejkoľvek záruky. Ak sa do nich pustíte tak berte na vedomie že tak činíte na vlastnú zodpovednosť. Inými slovami nenesiem zodpovednosť za prípadné škody, ktoré si sami napáchate na vašej motorke, prípadne na vašom zdraví... :-)
23.12.2010 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 11377 [Bleskovky - Predstavujeme]
Ako to už býva zvykom, zima je časom snívania, plánovania, vymýšľania a niekedy aj realizovania našich cestovateľsko-dobrodružných plánov. Po troch rokoch oprašujeme myšlienku navštíviť severnú Afriku...
Pridané: 18.01.2011 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať
Predchádzajúci | Seriál článkov: Motoride Tour de Maroko 2011 | Nasledujúci
© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 6884 | Včera: 331609