Pridaj aj ty cestopis!

Majstrovské enduro 2023 v Gelnici – krásny enduro víkend

Pridané: 30.08.2023 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 1658 [Šport - Enduro]

Počas uplynulého víkendu v dňoch 26.-27.8.2023 sa v Gelnici uskutočnilo predposledné podujatie tohtoročného seriálu Medzinárodných majstrovstiev SR, Slovenského pohára a Pohára SMF endura a country crossu. Skúsený organizátor majstrovstiev sveta enduro GL Moto team Gelnica pripravil pre štartujúcich jazdcov na poslednej zastávke seriálov na Slovensku vynikajúci enduro víkend na krásnych i keď náročných tratiach svetového formátu.

Majstrovské enduro 2023 v Gelnici

Podujatia za zúčastnilo celkom 169 jazdcov v triedach MM SR, Slov.pohára a Pohára SMF a 47 jazdcov Majstrovstiev Maďarska. Krásne i keď náročné trate v okolí Gelnice preverili jazdecké schopnosti všetkých jazdcov, ktorí si pochvaľovali i divácku kulisu a vynikajúce zázemie porovnateľné zo svetovým šampionátom. Organizátor niesol celé víkendové podujatie ako memoriál Jaroslava Díra, ktorý nás tragický opustil počas úvodného dňa júlových MS v Gelnici.

V absolútnom poradí bez rozdielu triedy zvíťazil v sobotu i v nedeľu Štefan Svitko pred druhým Thomasom Hostinským, pričom v nedeľu bol rozdiel medzi nimi len 00:00:30 st. V sobotu obsadil tretie miesto absolútne Marek Borák z ČR a v nedeľu náš Tomáš Zboran. Marek Borák sa v súčte dvoch súťažných dní postavil na stupienok najvyšší v triede MM SR E1, Štefan Svitko s stal samozrejme víťazom svojej triedy MM SR E2 a triedu MM SR E3 vyhral Boris Liška.

Medzi juniormi si víťazný pohár z Gelnice odviezol Tomáš Vašek z ČR, druhý skončil Tomáš Vanovčan a tretí Jaroslav Dubóczi (obaja SVK). Medzi kadetmi sa najlepšie s nástrahami gelnickej trate popasoval Jakub Janeka, pred druhým Lucasom Gaňom a Oliverom Janúchom. Medzi najmenšími dorastencami zvíťazil Simon Líška z Haviar teamu pred Alexom Zuberským (Bosorák cross team) a ANičkou Miniarovou (Haviar team). Rovnaké poradie je i v priebežnom sezónnom dorastenecnej triedy.

V ženskej kategórii sa na trať vydali len dve dievčatá Tamara Rohárová a Natália Bučová, avšak pre mladučkú Tamaru bola trať v Gelnici ešte dosť náročná a tak bola v cieli hodnotená len Natália Bučová. V seniorskej majstrovskej triede po dvoch náročných dňoch vyhral podľa očakávania Martin Gottvald pre druhým Radekom Bohuslavom a tretím Ondrejom Štofkom. V staršej super seniorskej pohárovej triede sa počas dvoch dní najlepšie darilo Květoslavovi Kovářovi (ČR/lic.SMF) pred druhým Igorom Ďurčekom (SVK) a tretím Zdeněkom Gottvaldom (ČR/lic. SMF).

V slovenskom pohári v E1 zvíťazil Karel Trtek(ČR/lic.SMF), v SP E2 Jakub Gorecký (SVK) a v SP E3 Peter Podhorský. V jednotlivých triedach hobíkov sa na stupienok najvyšší postavili: Hobby E1 Patrik Ďuro, Hobby E2 Daniel Čmelo, Hobby E3 Ján Čarnogurský. Prvenstvo v regionálnej súťaži E1 získal Vladimír Štefanka a v E2/3 Viktor Volner.

Veľké poďakovanie patrí organizátorskému GL Moto Teamu Gelnica, ktorý po náročných majstrovstvách sveta zvládol pripraviť i vynikajúci náš medzinárodný šampionát, čím pomohol športovej komisii EaR SMF vyriešiť nevyhnutné úpravy v kalendári sezóny 2023.

Tohtoročná “enduro” sezóna SMF vyvrcholí až na konci októbra (28-29.10.2023) v susednom Maďarsku – Varsány.