Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Sponzorstvo po novom aj pre hobíkov

 Zdieľať

Pridané: 12.09.2016 Autor: Landal
Čitatelia: 3747 [Novinky - Oznam]

Čo priniesol nový zákon o športe nám hobíkom alebo o sponzorstve v športe.

Od začiatku tohto roku máme v platnosti nový zákon o športe. Môžeme polemizovať o kvalite tohto legislatívneho diela, ale to nám v praktickej rovine nepomôže. Poďme si radšej rozobrať ekonomické dopady novej právnej úpravy na nás, nadšeneckých športovcov.

Zákon o športe definuje aj šport, ktorý je vykonávaní športovcami z radov verejnosti, bez osobitných licencií. Tento druh športu je označovaný ako „šport pre všetkých“ a športovci vykonávajúci tento druh športu sú „športovcami športu pre všetkých“ - to sme my!

Nový zákon o športe zaviedol aj nový zmluvný typ, ktorý doteraz v právnom poriadku zadefinovaný nebol. Je ním „zmluva o sponzorstve v športe“. Sponzor (ten kto poskytuje peniaze alebo materiálne plnenie) môže sponzorovať alebo priamo športovca, alebo športovú organizáciu. Nakoľko prvá možnosť sa nás netýka (právne dôvody) a druhá áno, budem sa venovať len tejto.

Aby sa prostriedky poskytnuté na podporu športu, vrátane podpory športovcov športu pre všetkých, považovali za sponzorské, musia byť splnené zákonné podmienky. Ide najmä o nasledovné:
- Sponzor musí mať za daný rok, kedy chce uplatniť sponzorské ako daňový výdavok, kladnú daňovú povinnosť (musí mať daň na zaplatenie).
- Sponzorovaný subjekt musí spĺňať kritéria podľa zákona o športe na príjem sponzorského.
Sponzorská zmluva sa musí zverejniť do 30 dní od uzavretia, taktiež spôsob využitia sponzorského musí byť zverejnený.
- Sponzorovaný (spravidla to bude občianske združenie registrované ako športový klub) musí využiť sponzorské na podporu športu/športovcov.

Zmluva o sponzorstve v športe je nový nástroj umožňujúci podnikateľským subjektom uplatniť náklady poskytnuté na podporu športu ako daňové výdavky. Nejde to len tak, je na to potrebné splnenie byrokratických podmienok, ale oplatí sa to.

Občianske združenie Máme radi rally je registrovaným športovým klubom, je členom príslušného športového zväzu a spĺňa podmienky pre možný príjem sponzorského. Toto sponzorské ďalej používa alebo na podporu svojich konkrétnych členov, alebo svojich aktivít. Túto možnosť ponúkam širokej hobby verejnosti. Každý má nejakú firmu vo svojom okolí, či už podniká sám, alebo niekto v jeho rodine, alebo má možného podporovateľa „z vonku“. Možnosti ako dostať náklady na výkon športu, resp. jeho podporu, do „daňových výdavkov“ sú dané, sú značne široké a môže ich využiť aj sponzor hobby pretekára zúčastňujúceho sa napr. Mastodont cup-u.

V prípade záujmu o bližšie informácie ma prosím neváhajte kontaktovať, či už telefonicky alebo aj na stretnutiach/súťažiach.

PS: tento článok nie je právnou analýzou ale len účelovým a informačným zjednodušením danej právnej oblasti pre širokú neprávnickú verejnosť.

Športu zdar!
Laňďal

Pridané: 12.09.2016 Autor: Landal Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2023 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 292170 | Včera: 234144