Hodnotenie: (12 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (24)  [Verzia pre tlač] Tlač

MotoGP 2016 - VC Katalánska - Rossiho návrat do boja o titul

Pridané: 06.06.2016 Autor: happy
Čitatelia: 5743 [Šport - MotoGP]

V nedeľu bola odštartovaná v poradí siedma Grand Prix, ktorá bola napínavá od začiatku až po posledného kola.

Seriál článkov - MotoGP 2016:

| Seriál článkov: MotoGP 2016 |

Tento víkend sa niesol vo veľmi smutnej atmosfére po tragédii ktorá sa stala počas tréningov triedy Moto2 - viac v článku “Tragédia na tréningu VC Katalánska 2016 - R. I. P. Luis Salom

VC Katalanska (21) foto motoGP

Už po kvalifikácii sa dal očakávať opäť napínavý pretek. Vyhraj ju Marc Marquez, druhý skončil Jorge Lorenzo so stratou 0.467 sekundy a prvý rad na štarte uzatváral Dani Pedrosa, ktorý strácal až 0.718 sekundy na Marca.

Z druhého radu štartoval Hector Barbera so stratou 0.733 sekundy na Marcom, piaty Rossi s časom o 0.002 sekundy horší ako Hector a šiesty Maverick Viñales.

Začiatok preteku bol naplánovaný na 14:00 hod, nad traťou v krásnom Katalánsku bolo slnečno, teplota vzduchu okolo 27°C, vlhkosť vzduchu 44% a teplota trate dosahovala 48°C.

VC Katalanska (15) foto motoGP

Štart sa ako obvykle veľmi dobre podaril Jorgemu, vynikajúco odštartoval Iannone, Rossi po prvom meranom úseku až ôsmy, ale v tesnom závese za Hectorom Barberom. Prvé kolo viedol Lorenzo, druhý Marquez, ktorý bol pomalší o 0.348 sekundy ako Jorge, tretí Pedrosa. Štvrtý Iannone ktorého v prvej zákrute predbehol Viñales s Rossim a Vale sa dostal už na štvrtú priečku.

Rossi mal výborné tempo, po predbiehacom manévre na Iannoneho strácal niečo cez pol sekundy na Daniho, a veľmi dobre rozbehnutý závod mal aj mladý Viñales ktorý išiel v závese za Rossim. Približne po kole a pol bol Vale už nalepený na Pedrosom, a Viñales, ktorý spravil väčšiu chybu, bol tiež v závese za Rossim.

Medzičasom, keď sa podarilo Rossimu dostať v priebehu pár kôl za Marqueza, predvádzali Dani s Maverickom veľmi pekné predbiehacie manévre, kde si niekoľkokrát vymenili medzi sebou pozície.

VC Katalanska (16) foto motoGP

Už v piatom kole sa podarilo Rossimu predbehnúť druhého Marqueza, šieste kolo začal Lorenzo, druhý Rossi so stratou 0.119 sekundy, tretí Marc +0.383 sekundy, štvrtý Dani a tesne za ním (+0.063) piaty Viñales. Aj keď Rossi nebol na rovinke v úplnom závese za Lorenzom, podarilo sa mu Jorgeho ešte v prvej zákrute predbehnúť a Rossi viedol. Od tohto momentu Jorge Lorenzo začal ako keby spomaľovať, v priebehu krátkej chvíle ho veľmi ľahko predbehol aj Marquez. Jorge mal skoro o pol sekundy horší čas na kolo ako Valentino. Viñales stále bojoval o štvrtú priečku s Pedrosom.

VC Katalanska (22) foto motoGP

Po približne polovičke preteku viedol Valentino Rossi, druhý Marc Marquez +0.287 sekundy, tretí Perosa +3.157 sekundy, štvrtý Viñales ktorý stratil veľa času s Lorenzom keď si niekoľkokrát prehodili pozície, piaty Lorenzo +7.515 sekundy na Valentina.

Jorge Lorenzo pravdepodobne nebol vo svojej forme, jeho čas na kolo bolo čoraz horší, jeho čas v 16 kole bol 1'48.203 a na porovnanie, Rossimu bol zmeraný čas v to isté kolo 1'46.850.

VC Katalanska (23) foto motoGP

Keď zostávalo 9 kôl do konca závodu, Jorge bol stále na piatej pozícii, ale tesne za ním bol už nalepený Andrea Iannone. V jednej ľavotočivej zákrute Iannone nezvládol nájazd do zákruty a už sa nemohol vyhnúť zrážke s Lorenzom a doslova vpálil Jorgemu do zadného kolesa. Ťažko povedať či išiel Jorge skorej na brzdy a vybral si zlú stopu a Iannone to nečakal, alebo to Iannone prehnal, ale obaja jazdci v preteku skončili. Naštvaný, sklamaný a krívajúci Jorge odstúpil spolu s Andrea Iannonem. Iannone sa snažil niečo vysvetľovať Jorgemu, ale jeho to očividne nezaujímalo.

VC Katalanska (24) foto motoGP

Do konca preteku sa na prvých priečkach poradie nemenilo, Marquez sa snažil dobehnúť rýchleho Rossiho. Keď zostávalo 5 kôl do konca závodu, Marquez skúsil predbehnúť Rossiho, ale Vale mu to ihneď vrátil a mohol sa začať napínavý záver preteku.

Marc sa nakoniec dostal pre Valeho a viedol približne jedno kolečko, ale skúsený Valentino si počkal na správnu situáciu a v nájazde do prvej zákruty predbehol Marca z vnútornej strany a nedal mu šancu. Zostávali 2 kolá do konca a Marquez sa nechcel zmieriť z druhým miestom, aj napriek tomu že v celkovom poradí by takto bol o 22 bodov pred Rossim.

Ako sa snažil Marc dobehnúť Rossiho, v jednej zákrute dve kolá do konca závodu, prebrzdil zákrutu a v nájazde do posledného kolečka strácal 2.652 sekundy na Rossiho. Posledné kolo Rossi s prehľadom zvládol a vyhral pretek.