Čitatelia: 4120 [Šport - MotoGP]

Cal Crutchlow si vybojoval prvé miesto, Marquez prvýkrát bez bodu.

Seriál článkov - MotoGP 2016:

| Seriál článkov: MotoGP 2016 |

Je za nami ďalší víkend, ktorý priniesol chladné počasie, no o to zaujímavejšie preteky.

VC Austrálie sa jazdí okruhu postavenom na krásom ostrove v Tichom oceáne. Phillip Island je ostrov v austrálskom štáte Victoria, približne 150km južne od mesta Melbourne. Tento ostrov je domovom austrálskeho motoristického športu, prvé preteky boli organizované na cestných komunikáciách v roku 1920.

Okruh, aký ho dnes poznáme, bol zaradený do seriálu MotoGP v roku 1997. Najrýchlejšie kolo tu zajazdil Jorge Lorenzo v kvalifikácii v roku 2013 (1'27.899). Dĺžka okruhu je 4,4 km, má 7 ľavotočivých a 5 pravotočivých zákrut a trať je široká cca 13 metrov. Tohtoročný závod bol vyhlásený na 27 kôl - 120,1 km.

Počasie počas víkendu vôbec nebolo naklonené pre ideálne pretekanie na motorkách, teplota okolo 14°C a každý tréning bol vyhlásený ako mokrý, dokonca aj prvá kvalifikácia bola vyhlásená ako mokrá, jazdci v rýchlejšej druhej kvalifikácií mali už trať suchšiu a pretek sa jazdil už za lepších podmienok, trať bola suchá ale teplota bola okolo 12°C.

Kvalifikáciu vyhral s prehladom Marc Marquez s časom 1'30.189, druhý skončil Cal Crutchlow, strácal 0.792 sekundy na mladého španiela. Tretí sa v kvalifikácii umiestnil Pol Espargaro, ktorý strácal 0.918 sekudny na Marca.

Lorenzo a Rossi štartovali v prvej, pomalšej kvalifikácii, v ktorej sa Lorenzovi podarilo zajazdiť najrýchlejší čas a postúpil do druhej kvalifikácie, no v nej sa mu vôbec nedarilo a strácal až 6.651 sekundy na Marqueza. Nakoniec skončil celkovo na dvanástej pozícii. Deväťnásobný majster sveta Valentino Rossi sa umiestil na 15. mieste, čo je jeho najhoršia kvalifikácia za posledných päť rokov.

Preteky boli naplánované na siedmu hodinu ráno nášho času, čo je 16:00 hod miestneho času.

MotoGP 2016 - VC Austrálie

Na štarte chýbal Dani Pedrosa a Andrea Iannone, za Daniho dostal šancu Nicky Hayden a za Iannoneho Hector Barbera, namiesto Barberu dostal šancu domáci pretekár 22 ročný Mike Jones.

Štart pretekov sa nepodaril Marquezovi, trošku zaspal na štarte, no ihneď to dobehol a v priebehu pár zákrut bol späť na prvej priečke a prvé kolečko prešiel s náskokom 0.421 sekundy pred Pol Espargarom.

Od začiatku bol Marquez veľmi silný, dokázal si spraviť náskok až 2.5 sekundy a vyzeralo to ako keby si išiel po ďalšie víťazstvo, no v desiatom kole pri nájazde do štvrtej zákruty sa mu šmyklo predné koleso a padol. Marcovi sa nič vážne nestalo, no v preteku nemohol pokračovať kvôli rozbitej motorke.

Marc Marquez, MotoGP 2016 - VC Austrálie

Cal Crutchlow:

Tento britský pretekár štartoval z druhej priečky, po štarte sa stále držal na čele, no na rýchleho Marqueza nestíhal. Pred Marquezovým pádom bol Cal na druhej priečke, za sebou mal Aleix Espargara ktorý na neho strácal skoro 1.5 sekundy. Počas zvyšku preteku išiel neohrozene na prvom mieste po svoje druhé víťazstvo a cieľovú čiaru prešiel s 4.218 sekundovým náskokom. Týmto sa stal prvým britským pretekárom ktorý vyhral austrálsku veľkú cenu v kráľovskej kubatúre.

Cal Crutchlow, MotoGP 2016 - VC Austrálie

Valentino Rossi:

Rossimu sa počas víkendu nedarilo, v prvom tréningu dostal penalizáciu s dôvodu že jazdil na pneumatikách dlhšiu dobu ako 10 kôl ako bolo predpísané. V tretom tréningu bol na 12 mieste, čo ho dostalo do pomalšej kvalifikácíe. Tá sa mu tak isto nepodarila a umiestil sa až na 15. mieste.

Štart pretekov sa mu ale podaril, po prvom kole bol na 13. mieste a mal výborné tempo. V treťom kole bol už za Lorenzom ktorý bol práve na siedmom mieste a kolo na to sa mu podarilo Jorgeho predbehnúť a Rossi pokračoval vo výbornom preteku.

Valentino Rossi, MotoGP 2016 - VC Austrálie

Po desiatom kole bol Valentino už na druhej pozícii aj vďaka Marquezovému pádu, Cal Crutchlow mal pred ním náskok približne 1.964, no Rossimu sa nepodarilo náskok stiahnuť, dokonca rýchly Crutchlow mal rýchlejšie časy.

Rossi dojazdil na druhom mieste, na prvého Crutchlowa v cieli strácal 4.218 sekundy a týmto druhým miestom si vybojoval ešte stále cenné body a celkovo sa vzdialil o 24 bodov pred Lorenzom.

Maverick Viñales:

Tretí skončil mladý Viñales, štartoval až z 13. miesta a celý pretek sa snažil doslova držať rýchleho Rossiho, čo sa mu aj podarilo a skončil na výbornom 3. mieste. Na druhé Rossiho v cieli strácal skoro sekundu.