Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (9 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (27)  [Verzia pre tlač] Tlač

Kto maže – tomu sa dobre nosia!

 Zdieľať

Pridané: 20.02.2015 Autor: Landal
Čitatelia: 4557 [Technika - Dobré Rady]

Prečo je dobré krémovať koženú obuv? No lebo je to dobré pre jazdca!

Mnohí z nás využívajú na cestovanie koženú obuv. Prináša vhodný komfort ako na motorke, tak aj pri prípadných vychádzkach a peších vložkách. Osobne mám už vyše 5 rokov Forma Adventure, čo je to isté (s iným logom), ako napr. Diadora Adventure a obdobné celokožené adventure modely. Dnes už sú užívané síce len na cestovanie (ale také trochu viac off zamerané), ale voľakedy som ich ničil aj na pretekoch a pri endurových výjazdoch.

Ošetrujem ich krémom na koženú obuv s včelím voskom. Ak ale nie je nič iné po ruke, tak aj poctivá indulóna je dobrá vec. Natierané sú viac krát za sezónu a vždy po umytí. Za tie roky sú tak naimpregnované, že výborne odolávajú dažďu a snehu. Návleky na nohy vôbec nepoužívam. Fyziku proste neobabreš, cez mastnotu sa voda nedostane. Na týždenné a dlhšie výjazdy brávam sebou aj krém, hubku a handričku a krémujem cca po 3-4 dňoch v závislosti od podmienok.

 Bežná údržba
Bežná údržba

Potiť som sa potil vždy, a vždy budem, v súvislosti s mastnotou presiaknutou kožou nebadám nejaké zhoršenie potenia nôh. Na posúdenie tohto faktoru ale nie som úplne vhodný adept, jediné čo dokáže odvetrať moje nohy sú sandále.

S krémom sa vôbec netreba babrať, to nie je mikrochirurgia oka! Naniesť hrubú vrstvu, v miestach švov a spojov vmasírovať a nechať vrstvu, inde rovnomerne rozotrieť. Kartáčovanie pri nanášaní krému má za účel zohriať krém, aby lepšie vsal do kože. Ja to riešim tým, že natreté topánky odložím na teplé miesto (v zime napr. na radiátor, v lete môže byť na slnko). Keď potom o pár dní čižmy vezmem do ruky, je krém krásne vstrebaný a na miestach švov/spojov kože s plastom vidieť vrstvičku zatuhnutého krému. Ak ste skôr vyznávači „fešoňstajl“, tak si môžete topánky pred použitím preleštiť kefou. Ak skôr idete na „drsoňstajl“, tak tam ten krém nechajte, zvyšuje odolnosť obuvi v náročných podmienkach a uľahčuje čistenie (po určitý čas samozrejme, kým sa nezotrie).

 Po nakrémovaní
Po nakrémovaní

Na mojich čižmách nie je za 5 rokov koža nikde načatá (okrem odrenín od pádov), žiadna stopa po náznakoch prasklín z ohýbania. Topánky sú stále pohodlné, nadobudli nevídanú odolnosť voči vode a snehu, a za tie roky sa v pohodlnosti skôr priblížili papučkám. Skrátka, kto maže, tomu sa dobre nosia!

Laňďal

Pridané: 20.02.2015 Autor: Landal Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (9 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (27)  [Verzia pre tlač] Tlač

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2025 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 6184 | Včera: 232880