Motoshop Žubor cup 2014 – Čataj 2014

Pridané: 19.08.2014 Autor: Milan Mikulík - mikulec
Čitatelia: 4200 [Šport - Motocross]

Druhý augustový víkend sa už po šiesty krát stretli štvorkolkári a motokrosári jazdiaci v tohtoročnom seriáli MOTOSHOP ŽUBOR CUP. Premiérovo však na novej trati v Čataji pri Senci.

Seriál článkov - Motoshop Žubor cup:

V tomto ročníku je to po Lovčici pri Žiari nad Hronom už druhá nová trať, ktorú preorali ich pretekárske pneumatiky. Počasie tento krát pretekárom prialo. Na štart sa postavilo stošesťdesiatštyri jazdcov. Špičky jednotlivých tried, najmä motokrosári jazdili opäť ďaleko pred ostatnými, radosť sledovať ich únikové umenie, no zaujímavé boli práve súboje medzi ďalšími pretekármi.

Ako prví štartovali jazdci triedy quad hobby. Tam je poradie dlhodobo stabilizované a poradie na prvých troch miestach sa nezmenilo ani po týchto pretekoch. Jednotkou bol opäť Patrik Gál/1/, za ním jazdil Marek Hržič/24/ a prvú trojku uzatvára Ondrej Horinka/40/.

Po nich sa na štartovaciu rampu postavili štvorkolkári seniori, juniori a ladies. V seniorskej partii chýbal Jaro Faktor a tak Pavel Smrček/65/ nemal na trati konkurenta. V druhej finálovej rozjazde mu však na krk dýchal líder juniorov, mladý maďar Krištof Káray/6/, ktorý ho nakoniec aj predbehol. Obaja predviedli pekný generačný súboj lídrov kubatúr.

Z ladies perfektne sadla táto technická trať Sandre Antalovej/114/, ktorá si ju doslova vychutnávala. Žiaľ, na Kláru Kuběnovú bolo mnoho zákrut veľa, jej kondícia nestíhala a nakoniec ani druhú finálovú jazdu nedokončila.

Motokrosári začiatočníci jazdili spoločne v triedach MX2 a MX2 Open. Modran Rado Bačo/336/ a hlohovčan Palo Munka/44/ predviedli excelentný únik od ostatných jazdcov a v oboch finálových jazdách boli ďaleko vpredu. O druhú a tretiu priečku sa v začiatočníckej mx2-jke popasovali Patrik Krušina/100/ a Lukáš Mráz/121/.

Na štartovacom rošte sa stretli aj tí najmladší štvorkolkári v kategórii deti. Líderstvo opať potvrdil Timo Žubor/4/ v oboch finálových jazdách, napriek tomu, že druhý v poradí, Honza Brhel/41/ jazdil v tréningu vyššou rýchlosťou než on. Adam Vanko/131/ dojazdil tretí a štvoricu detí uzatvára Laura Mitášová/88/, ktorá absolvovala už druhé preteky. Premiéru mala táto šesťročná slečna vo Veľkých Uherciach. Po detských quadoch sa na štartovací rošt postavili opäť motokrosári v kategóriách MX4 a MX85, teda veterán a tí najmladší. Tridsaťšestka jazdcov sa vyrútila na trať a bolo čo sledovať. Hviezdou pánov štyridsiatnikov bol záhorák Ivan Černý/22/, ktorému až do posledného metra v oboch jazdách dýchal na krk pezinčan Robert Flendrovský/511/ a to najmä v technických úsekoch. Na rovinkách mu Černý rýchlo unikol. Robo Zigo/5/ bojoval v Čataji s Milanom Jungom/10/ o tretie miesto, ktoré v druhej rozjazde aj potvrdil. V 85-ťke súperili o prvenstvo Jakub Leskovský/114/ s Márkom Harcsom/116/. Viac sa darilo v druhej runde Márkovi a tretiu priečku zajazdil Martin Medňanský/199/. Po dvoch kolesách sa na štart postavili opäť štvorkolky a to v kubatúrach Elit a Profi. Líder elitu Denis Vanko/131/ zo Zbehov jazdil opäť ďaleko v predu pred súpermi a za obe jazdy si pripísal do celkového hodnotenia opäť 50 bodov. Zaujímavé veci sa však diali na trati za ním. Smolu mal Petr Vasiliadis/121/, ktorému sa zlomila zadná náprava štvorkolky a preteky nedojazdil. Hviezdou prvej jazdy bol Vítek Báča/9/. Prečo? No nevedno, či mu bolo teplo alebo v miestnom potoku zbadal dáku peknú rybu, no udicu pri sebe nemal, tak tam skočil aj so štvorkolkou. Chlapci mu ju vytiahli, no celkovo dojazdil až štvrtý. Tretí skončil Andrej Hrčka/7/, ktorý však tvrdí, že problém je v tréningovej a kondičnej príprave, lebo na Slovensku niet, kde trénovať. Druhý v tejto triede nakoniec dojazdil Dominik Škarka/70/.

V profíkoch bolo poradie stabilizované. Prvenstvo zaknihoval Matúš Dodok/44/ z Bytče, druhý skončil Tomáš Jágrik/8/ z Púchova a treťou priečkou to uzavrel považsko-bystričan Mišo Farkašovský/30/. Nasledovali rozjazdy hobíkov motokrosárov tried MX3 a MX2. V prvej rozjazde exceloval bratislavčan Viktor Vodanský/530/, ktorý unikol celej skupine a vozil sa až do cieľa minimálne pol dĺžky trate pred nimi, no v druhej rozjazde ho zastavil pád hneď na prvom vracáku. Motorka bola poškodená a preteky sa preň skončili predčasne, prvenstvo v mx3-jke získal Arnold Štefkovič/199/, ktorého stíhal až do cieľa Alexander Kučes/30/. V mx2-jkách sa na vrchole usadil Daniel Forgáč/13/. V druhej rozjazde skončil tretí, no celkové čatajské prvenstvo mu to neohrozilo. Druhý skončil Roman Skoček/113/ a tretí Martin Truban/1/, ktorý vyhral druhú finálovú jazdu. Aj v rozjazdách posledných troch tried mx profi, mx junior 125 a mx junior 250 bolo na trati rušno. Dvadsaťšestka jazdcov bojovala o to najlepšie umiestnenie. V profíkoch bol hviezdou Michal Novocký/74/, ktorý tiež unikol všetkým ďaleko dopredu a vozil sa bez konkurencie, taktiež Jaro Antalič/144/, ktorý v oboch jazdách skončil druhý. V junioroch 125 si prvenstvo udržal a obhájil Matúš Tomala/81/ pred Dominikom Šiškom/117/ a Dávidom Diamantom/54/. V dvestopäťdesiatkovej juniorke ukoristil prvenstvo Xaver Voros/786/ Druhý skončil Adrián Srogončík/323/ a tretí Marek Hornák/17/. V celkovom hodnotení sa tak poradia v jednotlivých kubatúrach opäť premiešali. Jazdcov seriálu MOTOSHOP ŽUBOR CUP 2014 však čaká ešte jeden septembrový duel, ktorý určí v tabuľkách definitívne poradie tohto ročníka.

Text:Maroš Palesch

Pridané: 19.08.2014 Autor: Milan Mikulík - mikulec Zdieľať