Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty cestopis!

Hodnotenie: (9 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (27)  [Verzia pre tlač] Tlač

Moto Girl Trip: 06 - prvé dni.. Sudán…

 Zdieľať

Pridané: 30.08.2013 Autor: kacatko
Čitatelia: 7319 [Mototuristika - Afrika - Cestopis]

"Prežiť cestu trajektom do Wadi - Halfi sa oplatí", Katarína Vrábelová sa ešte krátkym slovom a fotografiami vracia k prechodu hraníc z Egypta do Sudánu.

Seriál článkov - Moto Girl Trip:

To čo v skrýva Sudán za svojimi hranicami, človek len tak všade nenájde.
Vypustená kačica, že asfaltka z Egypta do Sudánu je otvorená stále koluje, všetci, ktorí sa nechajú nachytať tak ako 4 expedičné autá, ostanú zaseknutí na dobré dva týždne, kým im nejaký dobrák neobehá papiere v Khartoume, za slušné peniaze, nedopraví na hranice 1000km a nevybaví špeciálne povolenia. Čo sa oproti trajektu neoplatí voliť.

Wadi Halfa je malé chutné mestečko, nájdete čo potrebujete. Biznis mesta funguje úžasne, taký malý štát v štáte. Keď zháňate simkartu – nájdete ju na mieste kde však nieje možné zohnať kredit, pretože kredit predáva predsa bratranec oproti. Oslovíte bratranca, ktorý v stánku na kredity popíja čaj, s úsmevom vytasí dve sumy na stôl..

Ah.. ” iný mobilný operátor” karty schová pod pult, usmeje sa a pošle Vás k pánovi o štyri domy ďalej.. Pán vám z diaľky máva, nalieva čaj a snaží sa vám rukami nohami vysvetliť, že ten predavač pred tým je jeho sestry syn.
Prečo?? citujem : ”keby som ho na trhu zničil, potopil jeho malý stánok s kreditom a on by nemal prácu a peniaze na chleba a rodinu, aspoň minimálne, musel by som sa o neho starať úplne, veď je rodina.. Nosiť mu jesť, starať sa o to ako sa má, musel by som mu pomáhať a vlastne celej jeho rodine. Tak na čo by som s nim súperil? má stánok na kredit a keď mu to stačí, tak mu to stačí, aspoň niečo robí a ja sa nemusím starať” zasmiala som sa.. dávalo to zmysel..

Ktorý sa bohužiaľ opäť nedá aplikovať v Európskych štandardoch.. kde sa ľudia občas vedia kvôli biznisu povadiť s polovicou rodiny tak, že sa nerozprávajú do smrti..

Zostatok Egyptských libier som sa snažila vymeniť v jedinej banke, kde mi pán pri priehradke povedal, že na čiernom trhu to bude oveľa lepšie, zdvihol telefón a zavolal mladého chlapca (predpokladám rodina) a poprosil ho či ma vezme..
6,5 za dolár oproti 5-tim v banke.. Tak som zamenila egyptské a desať dolárov.

Guest hausov je v meste veľa, dôležitý strategický bod na ceste do Egypta, ľudia sa zvyknú ubytovávať po piatich na štvorke, s chladničkami pred hotelíkmi, ktoré krvopotne doniesli z Aswanu trajektom..
Stan a všetky komponenty sú stále zavesené na motorke, o ktorej od včera nemám žiadne informácie a tak jediné čo mi ostáva vziať si izbu. Klasická situácia s cenou za celú izbu – teda dve postele.
Môžeme ťa ubytovať v izbe bez dverí, alebo v sharovanej so ženami.
- “v sharovanej..” spoza chrbta sa mi ozval luxusne po anglicky hovoriaci pán..
- ” nerobil by som to, ubytovaní nie sú len Sudánci, inak by to bolo bezpečné”
Ako by som si mohla dovoliť nerešpektovať upozornenie..
” OK tak dvoj posteľovú za cenu jednej postele a vodu si kupujem len u vás, hm?”
Recepčný sa zasmial a zložila som si veci..

Bolo neskoro, po sprche som sa pobrala do kutice v ktorej sa nedalo vydržať, okno na prízemí bolo nanič, bez sieťky proti komárom a pobehujúci okoloidúci muži videli kompletne dnu, takže síce som mala kyslík, ale riť sa mi potila v dlhých teplákoch a pot mi stekal po chrbte z dlhých rukávov..
Takto oblečená môžem kľudne radšej sedieť a písať vonku..

Motorka nedorazila, telefonovala som spätne s egyptskou stranou a snažila som sa dozvedieť, kde je.. a aká je situácia. Po mätúcich informáciách a mojich neoblomných telefonátoch som sa dozvedela, že vyrazí na druhy deň ráno, teda ak Boh dá. Vlastne čas nebol až taký potrebný mala som čo robiť. Pátranie po človeku, ktorý by mi vedel pomôcť vybaviť všetky papiere skončilo skôr ako sa začalo, to sú tie šťastné dni.
” Pozri, aj pre nich som všetko vybavil” Magdi vytiahol z čiernej pracovnej tašky fotku chalaniskov z Long Way Down. Hahá potešila som sa a vytrhla som mu ju z ruky, origoška s podpisom..

Potrebujeme karnet, fotky, kópie pasu, kopia karnetu, a 110 dolárov a možno ešte nejaké drobné.
Potrebuješ poistenie, pečiatku na prechod, dvojmesačné povolenia o prechode… atď atď.
Motorka stále nechodila, papiere čakali na prípravu.. A ja som začala riešiť vnútornú situáciu tripu, ku ktorej sa schyľovalo.

Divný pocit, každý jeden deň sa vôbec nezlepšuje pocit odlúčenia, ako som čakala. Nebo, ktoré sa zjaví hneď ako slnko zmizne za horizontom je neuveriteľné. Noc je vlastne ešte krajšia ako deň, kým nezavriem oči a nesnažím sa spať.

Po zatvorení oči ma odlúčia od reality vlastné pocity a pripadáte si ako stratený v Matrixe.
Žiadna zaľúbenosť so zahľadenými očami na hviezdy.
Krutá realita pocitu, ktorý sa pred tým neobjavoval vo vašej škále pocitov.
Vyslobodenie prichádza so slnkom a prvou rannou kávou.

A Motorka stále nikde..

Pridané: 30.08.2013 Autor: kacatko Zdieľať

Seriál článkov - Moto Girl Trip:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (9 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (27)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2023 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 201417 | Včera: 148523