Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač

Malé české skútre JAWA

 Zdieľať

Pridané: 05.07.2012 Autor: gilbert
Čitatelia: 11393 [História]

Pioniere sa vyrábali na Slovensku, ale Jawa, ako výrobca prototypu s pedálmi sa bránil tomu, aby slovenský Pionier nemal pedále. Pedálový prototyp českí konštruktéri nazvali Jawa 359 model 550.

Seriál článkov - História Pionier:

Na báze svojho jawáckeho prototypu preto začali sériovo vyrábať nasledovníka 359-550 a síce model 551, ktorý mal pedále a používal viaceré komponenty z konkurenčného mopeda Stadion, ktorý mal šikmý valec. Týkalo sa to kompletných kolies radiacej páčky na riadidlách, zapaľovania, prevodovky a mnoho ďalších drobností. Neskoršie model JAWA 551(01) konštruktéri modernizovali na Jawa 551 (02) Sport. Obidva modely vošli do povedomia ako Jawetta. Aj napriek tomu, že sa Pionier začal vyrábať na Slovensku pokračovala pražská konštruktérska kancelária Jawy vo vývoji "svojej" Jawy 50.

Ako základ jej poslúžili mopedy overovacej série, ktoré boli v počte 50 kusov vyrobené na Slovensku na "laické skúšky". V Prahe začali s prepracovaním Jawy 359 tiež na motocykel. Podľa mojich získaných no neoverených informácií prvým krokom bolo okapotovanie mopeda Jawa 359, pričom predpokladám, že pedále neboli odstránené a neskoršie bol použitý motor už z prepracovanej Jawy 359 (bez pedálov) na Slovensku.

Podľa dobovej reklamnej fotografie pravedpodbne do Jawy 359 - 550, alebo slovenského Pioniera 550 (bezpedálového) bolo zakomponované plexisklo a chrániče nôh spolu s podlahami. Tieto doplnky boli plastové zo sklolaminátu. Plexisklo bolo ukotvené na vyvýšených riadidlách typických pre prototyp Jawa 359. Bol v ňom otvor na reflektor. Plexisklo bolo súčasťou prednej vidlice a spolu sa otáčala celá zostava. Celková koncepcia obidvoch pohyblivých blatníkov bola zachovaná ako aj jednohrbové sedadlo. Boli to len prototypy okapotovaného mopeda, ktoré sa sériovo nikdy v Čechách a na Slovensku nevyrábali. Na Slovensku existovali aj takéto modely, no tiež v sérii to určite nebolo.

Vtedajší "domáci úpravcovia", ktorí mali kontakt na výrobu v Manete robili už vtedy rôzne vylepšenia, no tieto s vývojom a výrobou priamo nesúviseli. Príkladom bol "Jednohrb" so štvorstupňovou prevodovkou a hlavou valca s centrálne umiestnenou sviečkou, či okapotovaná 550-ka s kolesami 555. Tomu sa ale budem venovať na inom mieste.

V ďalšej fáze česká vývojová kancelária pražskej Jawy vyrobila prototyp mopeda, ktorý sa tváril ako 555, no mal motor s pedálmi z Jawy 359. Naj známejším dielom bol prototyp už predtým spomínaného skútra. Tieto prestavby brali komponenty opäť z 50 kusovej série Jawy 359 z Považia. Technologicky najnáročnejšia bola stavba skútra. Prvým krokom bolo prepracovanie pôvodného rámu Jawy 359. Nosná rúra rámu nad motorom bola predĺžená. Motor bol kompletne použitý zo slovenského Pioniera 550 s jedinou zmenou a to predĺžením sacieho potrubia karburátora na ľavej strane motora. Zadná časť rámu nad kolesom bola prepracovaná a spevnená pre aplikáciu dvojsedla. Zadná kyvná vidlica ostala bez zmeny vrátane jednej tlmiacej struny pod sedadlom. Kompletné kolesá boli z Jawy 359, teda polonábojové s pneumatikami 2,50 x 16. Tieto plášte podobne ako neskoršie u Pioniera 555 neboli dimenzované pre dve osoby. Aký účinok brźd bol som nezistil, no predpokladám, že účinnosť bola mizerná.

V Považských strojárňach tieto polonábojové brzdy klasifikovali ako neúčinné, preto pre Pionier 555 boli v sérii použité kolesá celonábojové s väčším priemerom čelustí a hrubšími, teda pevnejšími špicami. Na Slovensku prepracovali aj sekundárny reťazový prevod a ovládenie zadnej brzdy. Na skútri zadná polonábojová brzda bola uprostred rozety sekundárneho reťazového prevodu ovládaná tiahlom ako u Jawy 359. Táto technológia bola pre: či slovenský Pionier 550, či český model JAWA 550 dostačujúca. Neviem si ale predstaviť, či by na prototype skútra takáto polonábojová brzda ovládaná tiahlom ubrzdila plne naložený rozbehnutý skúter, ktorý bol evidentne ťažší oproti Jawe 359. Priemer čelustí polonábojových kolies bol dokonca totožný so Stadionom, Jawettou, či neskorším slovenským mopedom Babetta. Skúter bol koncipovaný pre dve osoby a Babetta bola jenomiestna.

Napriek tomu Jawa svoj malý motocykel vybavila kolesami z Jawy 359 a okapotovala ako dvojmiestny skúter. Kapotáže boli sklolaminátové zložené z viacerých dielcov. Zadný blatník bol celistvý a prakticky zakrýval až po os zadné koleso. Žiaľ pri kontrole karburátora, či nebodaj defekte pneumatiky zadného kolesa sa musel tento celistvý zadný blatník demontovať vrátane elektroinštalácie zadného svetla. Toto malo úplne iné tvary ako mal slovenský Pionier 555. Bolo použité v kývačkách a neskoršie v Pionieri pre Indiu. Kryty nôh a podlahy (skútra) boli podobné ako u okapotovaného (jawáckeho) prototypu mopeda /550/ s pedálmi, teda zo sklolaminátu. Toto okapotovanie mopeda s pedálmi (359) bolo praktické aj pri výmene sviečky, no u skútra bol valec vďaka predĺženej nosnej rúre utopený v tuneli.

Nedokážem si predstaviť ako by sa vymieňala na skútri sviečka schovaná v útrobách tunela. Hlava valca totiž na žiadnom motore od konštruktéra pána Křivku (rozumej všetky 50-ky s ležatým valcom) nemala centrálne uloženú sviečku. Tá bola orietovaná smerom nahor. Centrálny sviečkový otvor sa objavoval len u upravovaných motorov. K tomuto zoskupeniu plastov bol priradený plexištít a pevný predný plastový blatník. Tento predný blatník opticky vykazoval nápadnú podobnosť s predným blatníkom Pioniera 555 od desingéra A. Vačku z Pov. Bystrice. Sériový kovový predný blatník 555 z Pov. Bystrice bol estetickejšie doladený a celkový dojem zo slovenského Pioniera 555 s reumaplechmi bol oveľa príjemnejší. Nadôvažok bola do jawáckeho skútra vložená objemná benzínová nádrž, ktorá vypĺňala celú hornú vnútornú časť krytu nôh nad tunelom v ktorom bol ukrytý motor.

Palivový kohútik bol na ľavej strane nad karbutátorom. Podotýkam, že aj nádrž bola sklolaminátová a pod ňou na pravej strane bola na rane indukčná cievka. Z Jawy 359 boli použité aj ostatné komponenty ako vyššie riadidlá a kryt svetlometu bez, alebo s tachometrom, ktorý jediný nebol plastový. Predná vidlica bola u niektorých exemplárov skútra spevnená plechom ukotveným medzi svetlometom a blatníkom. Jej priemer bol rôzny. U niektorých exemplárov bol rovnaký ako u Pioniera, no niektoré mali priemer väčší a predná vidlica pôsobila teda robustnejším dojmom. Na nej bol ten plech a v ňom bol umiestnený klaksón.

Mimo toho prototyp skútra nemal za sedadlom madlo a teda manipulácia so stojacim skútrom bola naozaj obtiažna, ikeď centrálny stojan plnil svoju funkciu. Celkový dojem bol taký, že klasický slovenský Pionier 555 s reumaplechmi pôsobil pri tomto skútri ako ľahkonohá gazela. Bol to ťažkopádny prototyp s poddimenzovanými kolesami a brzdami. Účelne ale bolo toto vozidlo riešené ako naozaj plnohodnotné približovadlo, ale esteticky mi pripadá naozaj ako po domácky robené. Nechcem nad estetikou tohoto skútra polemizovať, no som rád, že tento projekt ostal len pri prototype. Koľko skútrov bolo vyrobených som nezistil, ale určite ich počet neprektočil 10 kusov.

Prvýkrát bol skúter Jawa 50 predstavený verejnosti zrejme na pražskej výstave 28.4.-12.5.1957 a v dobovej tlači sa objavil vo Svĕte motorů 11/1957. K týmto názorom som dospel po naozaj dôkladnom preštudovaní dobových fotografií a informácií, ktoré som získal zo súkromných archívov vtedajších pracovníkov, ktorí sa priamo podieľali na vývoji a výrobe v Považských Strojárňach. Som im za to vďačný. Páni Bednár, Bizík, Dománek, Jandušík, Nekoranec ing., Ulický či Šimo ako spolupracovníci pána Metzkera s ktorým komunikujem sú zárukou, že fotografie, ktoré mi boli poskytnuté sú autentické. Rád by som teda odbúral všetky tabuizované informácie okolo Pioniera, ku ktorému som si rokmi vytvoril určitú náklonnosť.

Mimochodom, myslím si, že u českej Jawy projekt skúter Jawa 50 nebol jediný esteticky neharmonický. Podobne mi s odstupom času pripadala aj Jawa 650 chopper asi z roku 2000. Aj tento model vyvolával vo mne zmiešané pocity. Model 650 mal nádrž Eltramco z Egypta, čo bol africký montážny výrobca československých kývačiek Jawa, ČZ a výrobca Pioniera 05 /výrobe Pioniera v Egypte som venoval samostatný článok/. Nádrž bola teda z kývačky a motor od Aprílie, ktorý bol srdcom motocyklov Aprilia, BMW, ručne robených strojov Norton a bol srdcom aj iných motocyklov. Ako celok to pôsobilo rozporuplne. Niekedy sa nové so starým skĺbiť celkom efektne nedá. Retro desing nádrže, industriálny desing motora a zbytok custom desing to na tejto Jawe - vytváralo na kolene vyrobené niečo, čo nebolo zladené. Najbližšie bude nasledovať českému projektu: prototyp motocykla Jawa 50 "naked".

Pridané: 05.07.2012 Autor: gilbert Zdieľať

Seriál článkov - História Pionier:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 179172 | Včera: 228886