Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (32 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (54)  [Verzia pre tlač] Tlač

Lietanie prvou triedou - Honda VFR1200F

 Zdieľať

Pridané: 28.04.2010 Autor: Milan Mikulík - mikulec
Čitatelia: 20506 [Testy a predstavenia - Test]

Pripútajte sa prosím, o chvíľku rolujeme na ranvej. Sedíte v prvej triede medzikontinentálných letov tesne nad zemou. O vaše pohodlie sa budú starať naše letušky - výkon, pohodlie, aerodynamika a ovládateľnosť. To samozrejme nie je všetko, čo máte zahrnuté v cene letenky tesne presahujúcu hodnotu 14 000 €.

Celý týždeň krásne prší, ja sa teším na Sand Rally do Malaciek, preberám konečne balík s novým oblečkom od 4SR. Vo štvrtok sa dozvedám, že od piatka máme ako prví na SLovensku k dispozícii VFR na redakčný test.

Základné infošky

 Honda VFR1200F

Jej parametre si zámerne pozerám až v posledný deň čo z nej vystúpim. To že to je dvanástka som vlastne vedel dávno, veď to si prečíta každý na boku motorky. Presne je to 1237 kubických, štyroch do véčka uložených valcov s priemerom 81mm. Nový motor s nezvyčajným rozložením piestov pracuje s jedným vačkovým hriadeľom v hlavách, vďaka čomu sa múdrym mozgom z Hondy podarilo znížiť hmotnosť a veľkosť.

 Honda VFR1200F
Pôdorys motora je menší než má VFR800! Valce zvierajú uhol 76 stupňov, vyprodukujú výkon 173 absolútne ovládateľných koní s krútiacim momentom 129 Nm a toto všetko sa cez kardan presunie na zadnú, jednostranne uchytenú stodeväťdesiatku. O bezpečné pristátie sa postarajú presne dávkovateľné brzdy obdarené kombinovaným brzdovým systémom a ABSkom. Vpredu dvojkotúčová 320tka v kombinácii s radiálnym šesťpiestikom, vzadu kvôli kardanu 276 milimetrový kotúč a dvojpiestikový brzdič. Spočítané podškrtnuté, 267 kíl so sedadlom vo výške 81,5 centimetra, čo mi pri mojej výške 176 cm spôsobovalo menšie komplikácie s manipuláciou na mieste.

Vitajte na palube...

 Honda VFR1200F

Prepáčte, ja nemám byť pilot! Ja som pasažier prvej triedy, znejú slová z mojich úst na adresu nášho fotografa, ktorý sa už aj za mňa sáčkuje... “Davaj, ideme het pofocit volačo!“ Čo mi iné zostáva ako ho zobrať a bezpečne dopraviť do požadovanej destinácie. Nasleduje prvá a tuším aj jediná turistická jazda. Všetko, čo nasledovalo potom, jazdu pripomínalo len zriedka. V skutočnosti väčšinu času strávite tesne nad zemou a konečne ako pasažier. Stačí sa pohodlne usadiť na veľké sedadlo, cvaknúť po radičke a už sa len nechať obskakovať stevartkami.

Kokpit

 Prístrojovka ako z lietadla
Prístrojovka ako z lietadla

Palubovke dominuje veľký analógový otáčkomer s červeným poľom až za desiatkou. V menších digitálnych bočných paneloch nájdete informácie o vašej nadzvukovej rýchlosti, množstve metanolu, zaradenej rýchlosti, prevádzkovej teplote, teplote vzduchu, hodiny, najazdené kilometre a tripy. Kontrolky sú jasne viditeľné, umiestnené nad otáčkomerom. Ovládanie svetiel je skoro klasické, až na prepínač smeroviek. Ten je usadený v najnižšej polohe akej asi mohol byť. Treba si na to zvyknúť a to bude trochu trvať. Štandardne sa mi stávalo, že som namiesto zapnutia smerovky vylúdil nádherný zvuk z klaksóna. V konečnom dôsledku je to určite pohodlnejšie, ale ten zvyk z ostatných moto, ten tam jednoducho je.

 Pozmenená poloha ovládača smeroviek a klaksónu
Pozmenená poloha ovládača smeroviek a klaksónu

Motor a prevodovka

Graf vykonu Honda VFR1200F
Priebeh výkonu a krútiaceho momentu

Len pre porovnanie, nová VFR oproti "starej" osemstovke, ktorá je stále v ponuke, trochu pocvičila a pribrala do motora 455 kubíkov. Takýto nárast objemu je priamo úmerný nárastu výkonu a krúťáku. Krúťak si polepšil o 49 Nm a do stáda pribudlo 64 kobýl. Z grafu je síce vidieť mierny prepad od štyri po päťtisíc otáčok, ale pri jazde to nejak nepociťujete. Už od minimálnych otáčok motor na jazdca pôsobí so svojím takmer lineárnym priebehom výkonu ako véčkový dvojval, s tým že vo vysokých otáčkach nepoľavuje a pokračuje ako radový štvorval. Je to skoro ideálne skombinovanie vlastností dvojvalcového véčka s neúnavným radovým štvorvalcom vo vysokých točkách.

 Honda VFR1200F

K prevodovke nemám žiadne výhrady. Je doladená k určeniu stroja, takže pri dlhších presunoch na najvyššom prevodovom stupni nejazdíte vo vysokých otáčkach. Naopak, keď máte chuť na rýchlejší štart z križovatky, nerobí jej to žiadny problém. Hydraulická spojka nepatrí k najjemnejšej mechanike na trhu, ale taktiež nemusíte mať stisk ako kulturista.

Dizajn

 Honda VFR1200F

Zatiaľ som sa viac stretol s názorom, že dizajn nie je práve silná stránka hondičky. Ja sa ale musím priznať, že môjmu úchylnému pohľadu lahodí. Žiadne kolotočárske čačky, šminky či pozlátka. Malý decentný znak na boku skoro stratený v mori nádhernej, hlbokej červenej perleti. Predné svetlo s čírou optikou nielen dobre vyzerá, ale jeho vlastnosti určite oceníte počas večerných ultrarýchlych presunov. Výzor ešte doplňujú malé led-diódy v spätných zrkadlách. Zadné svetlo, smerovky a držiaky pre spolujazdca sú v podobe čertovských rohov. Na čo sa pozriem, to musím pochváliť. Na zadné koleso sa dokonca aj bojím spomínať.

 Honda VFR1200F
V podstate aj tak zatracovaný výfuk má niečo do seba. Síce nevie obstarať hardkorovú muziku, to mu ale odpúšťam, keď sa jedná o turistickú prepravu. Tvarovanie kapoty nie je len dizajnová záležitosť. Prepracovaná aerodynamika zabezpečuje ľahké a presné ovládanie pri vyšších rýchlostiach. Tlak vzduchu prechádzajúci cez tvarovanie kapoty motorku bezpečne stabilizuje a ukludňuje. Pri jazde si to vôbec neuvedomujete, ale akonáhle presedláte, je vám to jasné okamžite.

Jazda

 Honda VFR1200F

Ak by som ju mal opísať jedným slovom, asi by som povedal CHCEM! Motor ide vždy, všade a stále ako potrebujem. Má síce podľa grafu malý prepad medzi štyrmi až piatimi tisícami otáčok, ako som už spomínal vyššie, ale to mi v žiadnom prípade nerobí vrásky na čele.

 Honda VFR1200F
Vždy, keď som chcel predbiehať, či som mal dvojku, trojku, bolo to úplne jedno. Aj tak som vždy predbiehal s úplnou rezervou. V rýchlosti 20 alebo o jednu nulu viac som nepociťoval boj s ovládaním alebo vetrom. Sedel som pohodlne, takmer vo vzpriamenej polohe na diaľnici, v meste, ba aj v ostrých zákrutách, určených skôr motardom. Žiadne vysadačky či vystrčené kolená sa nekonali. (Vlastne okrem prvého dňa, pokiaľ sme si k sebe hľadali cestičku.) Na začiatku som mal síce pocit, že ju musím trochu do náklonu tlačiť, ale stačilo málo a ona ma presvedčila, že to je len malá návyková zmena oproti iným mašinám. Plexi by mohlo byť trochu vyššie, pretože všetok nápor vzduchu smeruje priamo na prilbu. Dá sa to každopádne vyriešiť dokúpením turistického deflektoru.

Turistika či športovec

 Honda VFR1200F

Pri novej dvanástke Véfre si z predajne odvážate vlastne dva bajky v jednom. Na okruh vzdialený 200 – 300 km sa dopravíte pohodlne v pohodičke ako turista, tam iba zhodiť kufre (lebo iné odkladacie priestory tu nenájdete) a môžete sa postaviť na štart. Pre mňa je taká zväčšená a poturištená superšportová raketa. Výkon ako superšport, nastaviteľné pruženie, ľahučké ovládanie, veľmi dobré obutie. O dokonalý kontakt s asfaltom sa starajú papučky v podobe Dunlop Sportmax RoadSmart, ktoré držia ako prikované. Keď sme motorku prebrali, mala niečo okolo 600 km, teda gumky boli na okrajoch absolútne nedotknuté. Aj keď teplota vzduchu neprekročila skoro nikdy hranicu 15 stupňov, nebol problém ísť skoro až na hranu. Posed síce už ako superšport nie je, ale nie je ani radikálne turistický. Z toho mi stále vyplýva, že jazdím na mašine dvoch tvárí. Či už budete hltať stovky kilometrov, alebo ukrajovať kolo čo kolo desatinky na okruhu, táto červená kráska vám bude výborná partnerka.

Brzdy

 Honda VFR1200F

Predné šesťpiestiky patria medzi špičku v brzdách. Nástup sily je pekne čitateľný a ľahko dávkovateľný. ABSko sa mi podarilo zaktivovať asi dva alebo trikrát, každopádne pomohlo zachrániť situáciu. Zaujímavosťou je, že keď začnete brzdiť najprv zadnou a potom prednou brzdou, brzdný účinok je lepší ako v opačnom garde.

Mestská jednotlivá preprava

 Honda VFR1200F

Tak tá sa asi konať nebude. Párkrát som sa na nej viezol do práce a vždy som bol rád, že som už mimo mesta. Jazdiť na jednotke skoro na voľnobeh a manévrovať s viac ako dvaapol metrákovou Jozefkou mi fakt nestojí za tie zvedavé pohľady, čo ma prenasledovali pokiaľ som sa im nestratil s dohľadu. K tomu ešte časté zapínanie ventilátora pri teplotách málokedy presahujúcich pätnásť aprílových stupňov.

Záver

 Honda VFR1200F

Dizajn je pre mňa takmer dokonalý, motor famózny, brzdy zodpovedajúce výkonu a hmotnosti stroja, ba ešte o niečo lepšie. Kapota si plní výborne svoju prácu a nápor vetra odvádza okolo vás. Posed neúnavný, zato vhodný aj na svižnú turistiku, či na okruhové „nakládačky“. Ovládanie na mieste trochu obtiažnejšie kvôli hmotnosti a výške sedla, čo sa ale vo vyšších až vysokých rýchlostiach mení na úžasné až ľahučké hrajkanie sa. Spotreba nad sedem, ale nie je sa ani čomu čudovať. Na tomto zázraku sa bohužiaľ nedá jazdiť na spotrebu. Horšie je, že spojenie väčšej spotreby s menšou nádržou robí dojazd cca 200 kilometrov, čo je na turistu málo. VFR by som odporučil skôr vyjazdenejším jazdcom. S Cacaom sme sa zhodli na predstave, že ju bude sedlať jogurťák v najlepších rokoch. Myslíme tým chlapa, čo chce ukludniť manželku, že už je z neho turista, ale aj tak bude potajomky jazdiť okruhy.

Konkurencia

Ako sa aj sama Honda nechala počuť, VFR má byť priama konkurencia nemeckému BMW K1300S, ktorý sme už mali v teste. Keby som ich mal zrovnať, tak by som... Ale o tom možno inokedy v nejakej porovnávačke. Ďalej sa do ringu môže postaviť Suzuki GSX1300R Hayabusa, od Kawasaki ZZR1400 a o niečo väčší turista GTR1400 a doplníme to ešte Yamahou FJR 1300.

Plusy a mínusy

motor, motor a motor, brzdy, dizajn manévrovateľnosť na mieste, dojazd, odkladacie priestory

Druhý názor:

Dominik Juriš Cacao

 Honda VFR1200F

Luxusná aura, ktorú si u mňa nová VFRka vytvorila od svojho predstavenia minulého roku, sa vytratila hneď pri preberaní od dovozcu. Lesknúce sa krvavo červené kapotáže, čisté a uhladené línie z fotiek boli preč vďaka hustému lejaku, ktorý sa spustil hneď po naštartovaní. Na druhej strane treba uznať, že toto bolo ideálne počasie na preverenie jej turistických kvalít. Kopem jednotku a vyrážam.

Mokré cesty, solídnych 10°C a prepletanie sa bratislavským obchvatom o štvrtej popoludní smerom na Záhorie mi nepriniesli zrovna pohodový štart. Oveľa viac ma tešilo, že plexištít a kapotáže odvádzajú svoju prácu poctivo a až na vytŕčajúce kolená som bol relatívne suchý. Horšie to bolo s rukami, ktoré túžili po vyhrievaných rukovätiach. Letné rukavice neboli to pravé do tohto počasia.

 Honda VFR1200F

Pri výkone cez 150 koní na zadnom kolese a masívnom záťahu motora treba na vode narábať s plynom veľmi opatrne. V týchto podmienkach si ale rozhodne budete pochvaľovať ABSko, ktoré zasiahne práve v tých najpotrebnejších okamihoch. Taktiež musím pochváliť stabilitu motorky v akýchkoľvek podmienkach. Dážď, silnejší vietor, zima, nerovnosti na ceste, koľaje s vodou a ani hrboľaté záplaty nerobili tomuto stroju problémy. Kvalitný podvozok a väčšia hmotnosť zaručujú komfort na každom kilometri. Za jazdu v nečase dávam jedna mínus, kvôli absentujúcim vyhrievaným rukovätiam v základe, aj keď je fakt, že ani iné turistické stroje neponúkajú túto vymoženosť v základnej cene.

Po pár dňoch sadám na VFRku opäť. Slnko síce neroztápa asfalt, ale aspoň neprší. Prevážam sa po známych vedľajších okreskách a užívam si pohodový posed a dostatok výkonu v každej chvíli. Je len na vás, či ráno zaradíte päťku a poprdkávate si po krajinke, alebo kvaltujete ako zmyslov zbavení a deriete tŕne na stupačkách na okruhu. Tento stroj dokáže s miernymi kompromismi takmer všetko. Ak mu odpustíte nadváhu, ktorá väs bude trápiť iba pri manipulácii na mieste, tak máte v rukách stroj, s ktorým môžete precestovať tisícky kilometrov vo dvojici a trojicou kufrov, dať si pohodovú jazdu na nedeľné poobedie, alebo sa ponaháňať s kamarátmi na rýchlom Slovakiaringu.

Plusy a mínusy

brzdy, podvozok, posed hmotnosť, dojazd

Pozadie

 Honda VFR1200F
 Honda VFR1200F
 Honda VFR1200F

Text: Milan Mikulík - mikulec, Cacao
Foto: Cacao

Motocykel na test poskytla spoločnosť Honda Slovakia. Redaktori Motoride.sk jazdia v oblečení 4sr a v prilbách Suomy .

Foto:
 Honda VFR1200F 2010 BMW K 1300 S 2009 Suzuki GSX 1300 Hayabusa 2008 Kawasaki 1400 GTR 2010 Yamaha FJR 1300 2005
Všeobecné informácie:
Výrobca:HondaBMWSuzukiKawasakiYamaha
Model:VFR1200FK 1300 SGSX 1300 Hayabusa1400 GTRFJR 1300
Rok:20102009200820102005
Novinka:NOVINKA 2010
Kategória:Športovo cestovnáŠportovo cestovnáSuperšportŠportovo cestovnáŠportovo cestovná
Motor:
Typ motora:V4 (4T)štvorvalec (4T)radový štvorvalec (4T)radový štvorvalec (4T)radový štvorvalec (4T)
Objem:1237 ccm1293 ccm1340 ccm1352 ccm1298 ccm
Max. výkon:172.7 k (127.0 kW) / 10000 ot.172.7 k (127.0 kW) / 9250 ot.159.1 k (117.0 kW) / 8800 ot.
Max. krútiaci moment:129 Nm / 8750 ot.140 Nm / 8250 ot.136 Nm / 6200 ot.
Kompresný pomer:12:113:112,5 : 110.7:110.8:1
Vŕtanie x Zdvih:81 x 60mm80 mm x 64.3 mm81.0 x 63.0 mm84,0 x 61,0 mm79.0 x 66.2 mm
Palivový system:vstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanie
Rozvod:Unicam (4V)DOHC (4V)DOHC (4V)DOHC (4V)DOHC (4V)
Chladenie:kvapalinoukvapalinoukvapalinoukvapalinoukvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 5-stupňová
Sekundárny pohon:kardankardanreťazkardankardan
Zdvih vpredu:43 mm115 mm120 mm113 mm137 mm
Zdvih vzadu:135 mm140 mm136 mm122 mm
Brzdy vpredu:dvoj kotúčová, 6 piestikdvojkotúčovádvojkotúčovádvojkotúčovádvojkotúčová
Priemer bŕzd vpredu:320 mm320 mm310 mm310 mm320 mm
Pneu vpredu:120/70 ZR17M/C (58W)120/70-ZR17120/70-ZR17120/70ZR17M/C120/70-ZR17
Brzdy vzadu:jednokotúčovájednokotúčovájednokotúčovájednokotúčovájednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:276 mm265 mm260 mm270 mm282 mm
Pneu vzadu:190/55 ZR17MC (75W)190/55-ZR17190/50-ZR17190/50ZR17M/C (73W)180/55-ZR17
Hmotnosť / Rozmery:
Suchá hmotnosť:228 kg220 kg
Hmotnosť s náplňami:267 kg254 kg300 kg
Výška sedla:815 mm820 mm805 mm815 mm818 mm
Rázvor:1545 mm1585 mm1485 mm1520 mm
Dĺžka:2250 mm2182 mm2195 mm2230 mm
Šírka:886 mm905 mm740 mm790 mm770 mm
Výška:1220 mm1.221 mm1170 mm1345 mm
Svetlá výška:125 mm120 mm125 mm
Objem nádrže:18 l19 l21 l22 l24.98 l
Poznámka:
Poznámka:Za príplatok ABS, ESA, ASC,...Cena (27. 5. 2008): 519 900 Sk (ABS)

Pridané: 28.04.2010 Autor: Milan Mikulík - mikulec Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (32 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (54)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 276690 | Včera: 167226