Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.
Pridané: 14.05.2007 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 16604 [Testy a predstavenia - Doplnky]
Začiatkom roka sme predstavili novinku v satelitnej navigácii určenú pre motocyklistov od firmy Garmin - modely zūmo 500/550. Vyšší model z tejto série sme mali možnosť vyskúšať v redakčnom teste.
Základné informácie o dvojici navigátorov si pozrite v nasledujúcom článku:
24.01.2007 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 14401 [Testy a predstavenia - Doplnky]
Spoločnosť Garmin s potešením predstavuje celkom nový motocyklový navigátor určený nielen pre motocyklistov - zūmo. Garmin zūmo je prvý plne funkčný, nekompromisný GPS navigátor vytvorený exkluzívne pre motocyklistov.
Pri rozbaľovaní krabice zuma sa budeš vytešovať ako malý chlapec na Vianoce pod stromčekom. Okrem samotného prístroja tam nájdeš púzdro na bezpečný prenos zuma, komplet držiak na motorku aj so všetkými káblami, ďalší držiak do auta + káble, sieťovú nabíjačku, náhradné kryty prístroja (čierny a strieborný), USB kábel, DVD s mapami, manuál a ako bonus samolepky Garmin.
Obsah balenia |
Auto držiak odložíš hneď bokom a začneš skúmať držiak na motorku. Tu Garmin namiesto vlastného patentu rozumne použil overený systém RAM mount. Je to sada rôznych dielov s guľovým kĺbom, ktoré je možné veľmi ľahko nastaviť do požadovanej polohy. Ak ti predchádzajúca veta celkom neobjasnila o čo ide, pozri si video na konci testu a uvidíš to na vlastné oči. Univerzálny diel z dielne RAM mount je možné prichytiť na rúrku riadidiel štandardného priemeru alebo na uchytenie brzdovej páčky (resp. spätného zrkadla) Ja som zvolil montáž na rúrku a uchytenie tak spočívalo v pritiahnutí dvoch skrutiek a zabralo mi sotva 5 minút. Kĺbový držiak RAM tak bol na mieste.
Garmin dodáva plastovú kolísku samotného navigátora, ktorú treba ešte pripevniť k protikusu RAM. Na to slúžia štyri priložené skrutky. Ďalším krokom bude asi pripojenie napájania. Kábel je dostatočne dlhý opatrený poistkou a podľa návodu zvládne jeho zapojenie každý. Pripojiť ho môžeš rovno na baterku a tak budeš mať zuma neustále pod prúdom. Samozrejme môžeš ho zapojiť do obvodu aj tak aby bol pod napätím iba keď je zapnuté zapaľovanie. Na druhej strane kábel osadený konektorom zasunieš do kolísky a upevníš dvoma skrutkami.
Teraz už môžeš zuma spokojne nasadiť a nastaviť do požadovanej polohy. Mne montáž zabrala asi pol hodinky, no záleží od motorky - aký je prístup k baterke, kadiaľ povedie kábel, či je nutné demontovať nádrž a podobne. Ešte upozorním na to, aby si zuma montoval na ľavú časť riadidiel, nie ako to ukazujú propagačné fotky na letákoch. Je asi dosť nepravdepodobné, že by si ho za jazdy obsluhoval, keďže pravou musíš držať plyn. Samozrejme, obsluhu počas jazdy nikto vrátane mňa neodporúča. Mimo to zumo má ovládacie tlačidlá vľavo práve z tohto dôvodu.
Zumo je však vybavený aj hlasovou navigáciou a možnosťou telefonovania cez Bluetooth. Preto je potrebné prepojiť zumo so slúchadlami. Buď prostredníctvom interkomu (pripojenie slúchadiel a mikrofónu do držiaka zumo) alebo pomocou bezdrôtovej náhlavnej sady Bluetooth. Jednu sme už testovali: Test motocyklového Bluetooth handsfree Cardo Scala Rider. Ak chceš aj počúvať hudbu, odporúčal by som stereo riešenie.
Poďme sa teda pozrieť na samotný navigátor. Je celý plastový s pogumovanými bočnými časťami, rohy sú zaoblené. Výrobca propaguje vode odolný dizajn podľa štandardu IPX7 (zodpovedá ponoreniu do hĺbky 1 metra po dobu 30 minút) Prednej časti dominuje rozmerný LCD displej, vpravo je tlačidlo na zapnutie prístroja a vľavo sú štyri ovládacie tlačidlá. Displej je samozrejme dotykový, takže väčšinu funkcií ovládaš prostredníctvom neho.
zumo 550 |
V dolnej časti je konektor na pripojenie do držiaka. Spodok je naviac odklopný a nájdeš pod ním mini USB konektor a slot na SD kartu. Tieto sú utesnené gumovým tesnením a spodné veko drží v zatvorenom stave magnet. Na zadnej strane zuma nájdeš len batériu namontovanú od výroby a konektor na externú anténu.
Model zumo 550 je vybavený internou pamäťou 2 GB. V nej je už prednahratá celá mapa západnej Európy (City Navigator Europe v. 9) + detailná cestná mapa Slovenskej republiky (Slovakia roads v 4.5) Mapu pokrytia jednotlivých štátov si môžeš pozrieť v článku: Garmin zūmo 500 & 550 - GPS navigácia pre motocyklistov. V internej pamäti ti zostáva ešte cca 700 MB priestoru na ďalšie mapy, hudbu vo formáte MP3 alebo fotografie.
Pozri si video |
Ukážka funkcií |
Podľa hesla lepšie jedenkrát vidieť ako tisíckrát počuť (čítať) som sa rozhodol pripraviť video ukážku základných funkcií zuma. Video nie je reklamným šotom, ale názornou ukážkou jednotlivých funkcií. Má dĺžku 10 minút, uvidíš v ňom všetko od upevnenia zuma na držiak, cez navigačné funkcie, spojenie s telefónom, ukážku navigácie za jazdy až po prehrávanie hudby.
Základnou funkciou navigátora je doviesť zblúdenú dušu (teba) v neznámej oblasti do zvoleného cieľa. Celý systém menu zuma je oproti starším alebo turistickým modelom Garmin zjednodušený. Dôvod bol asi jasný. Väčšina používateľov nevyužívala všetky funkcie a možnosti konfigurovania jednotlivých dátových polí a obrazoviek. Zumo tak má menu čo najjednoduchšie a rozloženie obrazoviek je pevne dané návrhármi. Po štarte sa zumo rozbehne do základnej obrazovky, ktorá má dve hlavné tlačidlá: Kam viesť a Ukáž mapu. Naviac tu uvidíš silu signálu, čas a môžeš sa prepnúť na prehrávač hudby alebo do konfiguračného menu.
Ak chceš navigovať, začneš tlačidlom Kam viesť. Môžeš začať navigovaním na zvolenú adresu. Zumo ťa postupne vyzve na zadanie krajiny, mesta (tiež PSČ), ulice a čísla. Na vkladanie názvov použiješ dotykovú klávesnicu. Na výber sú dva režimy: s malými písmenkami (celá abeceda na jednej obrazovke) alebo veľké písmená (na obrazovke je naraz len 5 znakov + posuvník) Je taktiež možné zapnúť automatický mód, ktorý zapína veľké písmená iba keď je zumo v držiaku. Tak ako píšeš zumo vyhľadáva a preto zvyčajne nie je nutné písať celé názvy miest a ulíc. Vyhľadanú adresu si potom môžeš pozrieť na mape, a jednoducho spustiť navigáciu.
Navigovať sa môžeš tiež k rôznym bodom záujmu (v kategóriách jedlo, ubytovanie, palivo, atrakcie atď), mestám, križovatkám, obľúbeným bodom, trasám a podobne. Poteší tiež rýchla navigácia domov, alebo zoznam posledne nájdených bodov.
Po zvolení cieľa navigácie sa zumo prepne do mapového pohľadu a začne výpočet trasy. Vypočítaná trasa je zobrazená fialovou čiarou a tvar najbližšej križovatky sa zobrazuje v tvare bielej šípky. K dispozícii je samozrejme zoznam odbočiek alebo detailný náhľad jednotlivých križovatiek. Zumo poskytuje 3D pohľad na mapu, ktorý je vhodný pre cestné mapy, ale tiež 2D pohľad pre topo mapy. Voľba pohľadu je ale stále na tebe.
Pripravený navigovať |
Zumo je vybavené dvoma Bluetooth portami. Jeden slúži na pripojenie mobilného telefónu a ten druhý na pripojenie handsfree sady. Keďže nie každý má predstavu ako to funguje, venoval som tomu časť priestoru vo videu.
Pripojenie mobilu je naozaj jednoduché a na spárovanie stačí pár klikov. Keď je to už všetko nastavené, stačí aby sa mobil dostal do dosahu zuma a spojenie nadviažu sami. Mobil tak môže zostať vo vrecku a zumo vám sprístupni zaujímavé funkcie:
Samozrejme, na to, aby si telefón počul, je potrebné pripojiť slúchadlá a mikrofón do držiaka (vhodné je prepojenie s interkomom ak ho na motorke máš) alebo prostredníctvom druhého Bluetooth portu s náhlavnou sadou.
Skrutkovač na bezpečnostnú skrutku |
Zumo je vybavené aj MP3 prehrávačom. Ak rád pri jazdení počúvaš hudbu, je to pre teba dobrá voľba. Zumo ti ušetrí nutnosť voziť so sebou prehrávač. Skladby môžu byť na internej pamäti alebo na SD karte. Ak sú počas navigácie nutné hlasové povely, hudba sa automaticky stíši.
Prehliadač obrázkov: do internej pamäti si môžeš naviac uložiť svoje obľúbené fotografie a kedykoľvek ich tak ukázať svojim kamarátom. Ak máš fotoaparát, ktorý používa SD karty, môžeš zumo využiť ako prehliadač fotiek.
Zaujímavou funkciou je aj ochrana proti krádeži, tzv. Garmin Lock. Ak si ju zapneš, zumo bude vyžadovať pri zapnutí PIN kód. Naviac si nastavíš nejaké miesto, ktoré slúži na odblokovanie zariadenia ak PIN kód zabudneš. Toto miesto budeš vedieť len ty a ak sa k nemu priblížiš na 50 m, zumo sa odblokuje aj bez zadania PIN.
Nemenej zaujímavou je aj funkcia trasového počítača. Ten zobrazuje informácie o prejdenej trase ako celková doba jazdy, doba státia, doba jazdy, maximálna rýchlosť, priemerná rýchlosť a podobne. Trasový počítač si môžete kedykoľvek vynulovať. Čisto motorkárskou perličkou je potom funkcia palivomeru. Nastavíš si dojazd na nádrž a zumo ti potom graficky zobrazuje stav paliva a môže ťa varovať keď ti dochádza. Funkcia je však čiste matematická a funguje len keď je zumo v motocyklovom držiaku. Hodí sa ti najmä vtedy, ak tvoja motorka palivomer nemá.
Zumo sa k počítaču pripája pomocou štandardného konektora mini USB. Novinkou oproti starším Garminom je, že nemusíte inštalovať žiadne ovládače. Zumo sa pripojí ako zariadenie Storage Class a objaví sa teda ako nový disk. V skutočnosti sa objavia disky dva, ten druhý je SD karta.
Pred pripojením zumo uloží všetky body, trasy a záznam prejdenej trasy do súboru vo formáte GPX. Je to univerzálny formát, ktorý podporuje mnoho GPS programov samozrejme vrátane Garmin MapSource. Tento umožňuje spravovať obľúbené body, naplánovať trasy, a prezerať záznam prejdenej trasy. Práve záznam prejdenej trasy je vydarená funkcia (aj keď nieje novinkou) Zumo zaznamenáva trasu optimálnym algoritmom s ohľadom na rýchlosť a členitosť trasy. Pamäť má kapacitu na 10 000 bodov. Jednotlivé trasy si môžete pomenovať a uložiť podobne ako body. Potom si ich môžete navzájom vymienať (aj medzi navigátormi zumo cez SD kartu priamo na cestách) alebo publikovať na internete napríklad aj v Bodoch záujmu a trasách tu na motoride.sk. Samozrejmosťou je prezeranie si trasy na satelitnýcm mapách v programe Google Earth.
Prenos všetkých dát je možný obojsmerne. Smerom zo zuma otvorením GPX súboru v programe MapSource. Smerom z PC nakopírovaním GPX súboru do pamäte zuma. Je to trochu netradičné riešenie oproti starším modelom Garmin, ale má aj svoje výhody. Ak ste na cestách môžete Zumo pripojiť kdekoľvek v internetovej kaviarni a poslať ich napríklad emailom.
Poďme ale k skúsenostiam po mesiaci používania. Zo začiatku som zuma zámerne používal iba na batériu. Dosiahol som výdrž niečo cez 4 hodiny používania non–stop. Tento čas sa ešte predĺžil pri znížení intenzity podsvietenia displeja na 40%. V podstate zumo vydržal navigovať celý deň bežného výletu, keď som ho počas prestávok vypínal. Kto by však jazdil na batériu, keď v balení dostanete napájací kábel.
Displej je kvalitný a dobre čitateľný. Nemal som nikdy problém a ani priame slnko extra neprekážalo. Počas navigácie nie je nutné do zuma zasahovať, vždy zobrazuje to, čo práve potrebuješ vidieť. Maximálne použiješ tlačidlá + a – na zmenu mierky mapy. 3D zobrazenie bolo pre mňa novinkou. Spočiatku som minul niekoľko odbočiek kým som si na neho zvykol. V 3D pohľade nie je tak zrejmá mierka a tak máš pocit, že miesto kde máš odbočiť je ešte kúsok ďalej. Pravdepodobne niekto, kto nebol navyknutý na 2D mód, by nemal problém.
Vyhľadávanie adries. Zuma som kvalitne potrápil. Počas mesiaca som ho používal na nájdenie takmer každej adresy, s ktorou som sa stretol. Natrafil som na menší problém s prekrývaním máp. Keďže zuma dostanete s mapou Európy, ktorá obsahuje aj (čiastočne zmapované) Slovensko a tiež s mapou Slovakia Roads pri vyhľadávaní nájdete dve krajiny: Slovakia a Slovenská rep. Práve krajina Slovakia patrí podrobnejšej mape Slovakia Roads a v nej som bol vždy úspešný. V európskej mape sú zmapované na uličný detail len najväčšie mestá. Navigácia na adresu bola vždy úspešná, len v niektorých prípadoch nesedelo popisné číslo (na ulicu som trafil bez problémov, ale dom s daným popisným číslom bol niekde ďalej).
Zuma som však otestoval aj v zahraničí. Napríklad vyhľadanie hotela v Budapešti bolo úplne bezproblémové priamo podľa mena. Malý problém som však objavil znovu pri pokuse nájsť menšie mestečko Kisvárda v Maďarsku. Nenašiel som ho ani hľadaním adresy ani hľadaním mesta. Znovu sa však jedná o problém prekrývania máp. Maďarsko je totiž v City Navigator v9 zmapované taktiež len čiastočne (hlavne veľké mestá s uličným detailom) a prekrýva základnú mapu. Na tej sa samozrejme Kisvárda nachádza. Po tom ako som mapu City Navigator v9 vypol Kisvárdu som našiel. City Naigátor som samozrejme potom zapol a bezproblémov som sa navigoval do cieľa. Aby som to teda zhrnul. Ak máte v zume nahranú detailnú mapu, ktorá prekrýva základnú mapu, zumo vyhľadáva iba v nej. Čo znie veľmi logicky a vo všetkých štátoch, ktoré sú zmapované na vysokej úrovni to nečiní žiadne problémy. Navigácia je tak kvalitná ako mapové dáta. Pozri mapu pokrytia City Navigator v9. Nebolo by však na škodu, keby v niektorom z ďalších updatov firmwaru bolo rozšírenie vyhľadávania aj o základnú mapu.
Držiak do automobilu som veľmi netestoval no nemožno mu nič vytknúť. Rýchla montáž, kvalitná prísavka, počas jazdy bez vibrácií. O držiaku na motocykel som už čo to spomenul v časti o inštalácií. Spomeniem teraz ochranu pred krádežou. Motocyklový držiak je v hornej časti opatrený malou skrutkou špeciálneho tvaru a malým skrutkovačom, ktorý si pripojíš na kľuče. Spôsob pripojenia a odpojenia zuma k držiaku si pozri vo videu. Táto skrutka zaistí páčku na uvoľnenie zuma z držiaka. Takto zabráni nechcenému odpojeniu zuma za jazdy, ale slúži aj ako ochrana pred krádežou. Musím však povedať, že mi toto riešenie neprišlo extra praktické hlavne keď som potreboval zuma odpojiť po tme. Celkovo sú však moje skúsenosti s originálnym držiakom veľmi dobré a otestoval som ho ako na ceste tak aj v teréne. Z hľadiska vibrácií mu nieje čo vytknúť a vďaka systému RAM si zuma nastavíš do správnej polohy na každom motocykli.
Okrem štandardného držiaku som mal možnosť vyskúšať aj držiak od nemeckého výrobcu doplnkov firmy Touratech. Tento je určený skôr pre extrémnu turistiku, do ťažkých podmienok a na motocykle typu enduro. Montuje sa na hrazdičku enduro riadidiel, no je ho možné pripojiť aj na RAM mount, ktorý k zumu dostaneš. Aj tento držiak využíva pôvodnú plastovú kolísku Garmin. Medzi jeho výhody však patrí klasický zámok na kľúčik, ktorý je praktickejší ako miniatúrna skrutka. Naviac držiak je dopružený.
Zumo je veľmi vydareným navigačným prostriedkom, ktorý bol rozhodne vyvinutý špeciálne pre motorkára. Vyniká kvalitným spracovaním. Za svoje peniaze (32 990,- Sk - model 550) dostanete navigáciu, ktorú ľahko použijete v aute aj na motorke. V jednom kompletnom balíku tak máte úplne všetko. Vynikajúcim doplnkom je aj Bluetooth prepojenie s mobilom a náhlavnou sadou. V porovnaní s turistickými modelmi Garmin prekvapí zjednodušené, ale o to prehľadnejšie menu.
Konkurenciu má zumo v podobe navigátora TomTom RIDER. Ten som však nemal možnosť vyskúšať a tak je možné porovnať len ťažko. Spomeniem len niekoľko rozdielov, resp. informácií, ktoré som našiel na internete.
Predchádzajúci zoznam berte z rezervou, keďže nejde o moje osobné skúsenosti. Je na vás prečo sa rozhodnete.
celkové kompletné riešenie, kvalita máp, rýchlosť výpočtu a prekresľovania, vodeolodlnosť, univerzálnosť - prenositeľnosť do auta, kapacita pamäte, prepojenie s telefónom, záznam trás | cena, prekrývanie máp, nepraktická bezpečnostná skrutka držiaka |
Video nie je reklamným šotom, ale názornou ukážkou jednotlivých funkcií. Má dĺžku 10 minút, uvidíš v ňom všetko od upevnenia zuma na držiak, cez navigačné funkcie, spojenie s telefónom, ukážku navigácie za jazdy až po prehrávanie hudby.
Členovia motoride.sk môžu kúpiť akýkoľvek navigátor Garmin so zľavou 5% v internetovom obchode www.navigator.sk.
Garmin zumo 550 na test zapožičala spoločnosť CONAN s.r.o. Držiak Touratech zapožičala firma Touranbike.s.r.o.
Pridané: 14.05.2007 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať
© Copyright 2001-2025 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 80663 | Včera: 152773