Maco Racing Team jedenásty na 24-hodinových pretekoch v Le Mans 2020

Pridané: 02.09.2020 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 4280 [Šport - Cestné Motocykle]

Po dlhej prestávke spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19 sa cez víkend konalo ďalšie podujatie svetového šampionátu vytrvalostných pretekov motocyklov, 24-hodinovka v Le Mans, ktorá sa mala pôvodne uskutočniť už v apríli. Žiaľ, tieto slávne preteky sa po prvý raz histórii konali bez účasti divákov.

Slovenský tím Maco Racing sa pretekov zúčastnil s trojicou pretekárov Enzo Boulom (Francúzsko), James EllisonStefan Hill (obaja Veľká Británia). Zatiaľ čo prví dvaja za tím štartovali už v úvodných podujatiach seriálu, Hill mal premiéru. Tento 22-ročný pretekár so skúsenosťami zo svetového šampionátu Supersport bol vlani členom víťazného tímu svetového pohára Endurance v triede Superstock.

Po kvalifikáciách, po ktorých slovenskému tímu patrilo 20. miesto na štartovom rošte, boli v sobotu napoludnie odštartované samotné 24-hodinové preteky. Enzo Boulom sa postupne prepracovával poradím až 6. miesto, ale po dvoch tankovaniach prišiel na mokrej trati pád a prepad až do štvrtej desiatky. Vďaka stíhacej jazde sa slovenský tím prepracoval k prvej desiatke, ale po ďalšej zmene počasia prišiel ďalší pád, čo znamenalo konečné 11. miesto v cieli. Pred záverečným podujatím seriálu, 12-hodinovými pretekmi v portugalskom Estorile, je tím Maco Racing na deviatom mieste priebežného hodnotenia.

Martin Kuzma, majiteľ tímu:
„Po takej dlhej prestávke spôsobenej pandémiou bol celý náš tím poriadne namotivovaný na preteky v Le Mans. Pretekári nemali tento rok najazdených veľa kilometrov a tomu sme prispôsobili aj stratégiu. Naša kvalifikácia nebola žiadny zázrak, 20. miesto, ale na preteky sme boli pripravení naplno. Na štart sme postavili Enza a po dvoch zastávkach v boxe sme boli vpredu. Ako to ale pri 24-hodinových pretekoch býva, zmenili sa podmienky a na mokrej dráhe sme sa po páde prepadli na 34. miesto. Po stíhacej jazde a ďalšom páde, kedy sa v sekunde zmenili podmienky na dráhe, sme nakoniec skončili na jedenástom mieste. Nie je to žiadna výhra, ale viac sa už urobiť nedalo. Musím poďakovať celému tímu a mechanikom hlavne za pit stopy, ktoré boli stopercentné. Samozrejme jazdcom a osobitne Enzovi za jeho jazdu. Taktiež našim fanúšikom a partnerom, hlavne Yamahe Motor Europe za podporu.“