Pridaj aj ty cestopis!

Heroický výkon tímu Maco Racing v Le Mans

Pridané: 20.04.2022 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 4512 [Šport - Cestné Motocykle]

Do svojej dvadsiatej kompletnej sezóny na motocyklových majstrovstvách sveta Endurance vstúpil slovenský tím Maco Racing. Na 24-hodinových pretekoch vo francúzskom Le Mans sa na tímovom motocykli Yamaha ako jazdci predstavili Anthony West (AUS), Enzo Boulom (FRA) a Richárd Bódis (HUN). Náhradníkom bol Slovák Tomáš Svitok.

Maďarský pretekár na poslednú chvíľu zaskočil za ďalšieho zahraničného jazdca, ktorý ale nakoniec zo zdravotných dôvodov nemohol štartovať. V tréningoch a kvalifikáciách si slovenský tím počínal s istotou a na štartovom rošte vybojoval jedenástu pozíciu. Už v úvode pretekov havaroval Boulom a po jeho páde nasledoval prepad na posledné, 51. miesto. Po dlhej oprave motocykla tím bojoval o lepšie pozície, čo sa mu aj darilo a postupne sa prepracoval na 30. miesto.

Maco Racing Le Mans 2022 Anthony West

Problém nastal, keď maďarský jazdec nemohol ďalej pokračovať a v druhej polovici pretekov zostala na striedanie dvojica West – Boulom. Nakoniec po heroickom výkone skončil slovenský tím na 32. mieste celkovo, čo zároveň znamenalo 11. miesto do priebežného hodnotenia svetového šampionátu.

Maco Racing Le Mans 2022 Enzo Boulom

Za neuveriteľnú bojovnosť bol tím Maco Racing ocenený Anthony Delhalle EWC Spirit Trophy. Duch francúzskeho jazdca, ktorý zomrel v marci 2017, zostáva živý na vytrvalostných majstrovstvách sveta FIM s trofejou, ktorá odmeňuje individuálny alebo kolektívny výkon počas pretekov. Majiteľ tímu a obaja pretekári dostali trofej priamo od vdovy po Anthony Delhallovi, ktorá bola v Le Mans prítomná spolu s dvomi deťmi.

Maco Racing Le Mans 2022

Druhé podujatie šampionátu sa uskutoční 4.-5. júna ako 24-hodinové preteky v belgickom Spa-Francorchamps.

Martin Kuzma, majiteľ tímu:
„Po nedávnom teste v Le Mans som musel hľadať nového jazdca, čo sa nám aj podarilo a v nedeľu, keď tím cestoval do Francúzska bolo všetko dohodnuté s pretekárom z majstrovstiev sveta Moto2. Mal sa k nám pripojiť priamo na mieste. Žiaľ, v stredu mu pre zdravotné ťažkosti nebolo povolené štartovať a ja som opäť musel hľadať náhradného jazdca. Tým bol nakoniec Richárd Bódis.
Kvalifikácia nám vyšla v pohode, len Anthony West nemal na trati priestor na dráhe na zajazdenie rýchlejšieho kola, ale aj tak sme do pretekov štartovali z jedenástej pozície.
Po štarte bol na trati Safety Car a hneď po jeho odjazde postihol veľký pád Enza Bouloma. Dlhý čas trvalo, kým sa motocykel dostal do boxu a následne sme ho museli prestavať prakticky nanovo. Následne šiel na trať Anthony, aby vyskúšal, či bude motorka fungovať, a či budeme pokračovať ďalej. Motorka bola v poriadku, ale strata bola obrovská. O mne je ale známe, že sa nikdy nevzdávam a pokúsili sme sa teda vybojovať aspoň niekoľko bodov do šampionátu.
Ďalším problémom bolo odstúpenie Bódisa zo zdravotných dôvodov a ja som musel opäť rozhodnúť o pokračovaní v pretekoch. Jazdci súhlasili s tým, že sa pôjde ďalej, Enzo cítil pre ten svoj pád povinnosť pokračovať, tak na to obaja tlačili naplno. Ku koncu už celkom bez spánku, a tak posledný pit stop sme trošku natiahli, nech si oddýchnu. Nakoniec sme si teda cieľ splnili a odvážame si z Le Mans body do svetového šampionátu.
Veľmi ma potešilo ocenenie Anthony Delhalle EWC Spirit Trophy, všetci v tíme si to zaslúžili. Celý tím počas týždňa pracoval na sto percent, ďakujem Anthonymu, Enzovi aj mechanikom za všetko, najmä za to, že po takom zlom úvode pretekov dokázali udržať motiváciu a súdržnosť, sú to ozaj profesionáli. Takisto patrí veľká vďaka nášmu masérovi, že doslova pri živote udržal oboch pretekárov až do konca.
Na záver patrí moje poďakovanie všetkým našim partnerom a fanúšikom za podporu, ktorú vždy cítime a vážime si ju.“

Pridané: 20.04.2022 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať