Country cross Žaškov odštartoval enduro sezónu 2020

Pridané: 23.07.2020 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 4000 [Šport - Enduro]

Počas víkendu 18. - 19. 7. 2020 sa v Žaškove uskutočnilo úvodné podujatie tohtoročného seriálu medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky v endure a country crosse SMF. Po dlhej pauze spôsobenej ochorením COvid-19 sa na štarte stretlo až 272 pretekárov zo 4 krajín, medzi ktorými nechýbal i Štefan Svitko, ktorý celé podujatie so svojim Cross teamom zastrešoval.

Trať v Žaškove je širokej verejnosti dobre známa a ani tohtoročné predpovede zlého počasia neodradili účastníkov prísť a zahájiť sezónu 2020. Počasie z piatka na sobotu nedalo spať mnohým. Dážď premočil trať, ktorá bola v sobotu pre prvý ranný štart veľkou skúškou. Blato preverilo techniku celého štartovného poľa a podmienky ukázali, kto sa ako pripravil na oddialený úvod sezóny.

Country cross Žaškov 2020

Organizátor pred pretekmi upravil okruh a z celkovej dĺžky 12 kilometrov musel vynechať niektoré zradné úseky. Aj napriek tomu nechýbali náročné miesta, ktoré dali zabrať mnohým. Blatisté výjazdy, šmykľavé zjazdy, niekoľko šikmín a odklonených zákrut, ktoré doplnila pasáž z takzvaného extrém testu či motokrossová časť so zaujímavými skokmi ako pre pretekárov, tak pre divákov. Najrýchlejším pretekárom prvého štartu sa v sobotu stal víťaz kategórie Supersenior Květoslav Kovář (KTM/CZE). Tu rozhodovali skúsenosti, ktoré dopĺňala rýchlosť v náročných podmienkach. V nedeľu sa o príjemné prekvapenie postaral mladík na 125-ke Jakub Repáň (KTM/SVK), ktorý zvíťazil v prvom štarte a celkovo aj v kategórii Hobby E1.

Druhý štart o 13tej hodine mal už podmienky na trati o niečo lepšie, keď sa vyhádzalo lepivé blato a vyjazdili koľaje, vďaka ktorým sa dalo zrýchliť. Tu predviedol svoje zručnosti momentálne najznámejší slovenský pretekár a hlavný organizátor Štefan Svitko (KTM/SVK), ktorý na domácej trati doslova lietal a zvíťazil počas oboch súťažných dní absolútne a tiež aj vo svojej kategórii MM SR E2. Diváci si pri sledovaní jeho jazdy prišli na svoje a nejednému sa pritom zatajil dych.

Tretí štart prvého aj druhého dňa sa konal približne o 15:30 hod. Štartovali jazdci nového šampionátu štvorkoliek, ktoré sú divácky atraktívne a na žaškovskom countrycrossovom okruhu to nemali títo pretekári vôbec jednoduché. Trať bola mierne upravená, štvorkolky nejazdili úzke pasáže v lese, ale ani im nechýbali technické a náročné úseky. Počas tohto preteku dominoval Juraj Varga (YAMAHA/SVK), ktorý aj napriek drobným technickým problémom a rýchlej oprave vyhral prvý aj druhý súťažný deň. Príjemným prekvapením bola jazda mladučkej 11 ročnej juniorskej pretekárky Laury Mitášovej (KTM/SVK). Tá sa vyrovnala dospelým pretekárom a trať zvládala hravo a s prehľadom. Pre štvorkolky bol Žaškov už druhým podujatím tohtoročnej sezóny.