Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty článok o svojej motorke!

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač

Dakar 2019 – Peru a ešte raz Peru

 Zdieľať

Pridané: 19.11.2018 Autor: Peter Haršáni - Haro
Čitatelia: 5829 [Šport - Rally]

Peru bude zrejme znamenať, konečne po roku 2008, návrat ku koreňom Dakaru. Nemám na mysli úplnú zmenu v zmysle korektnosti a spolupatričnosti, toto už v súčasnom ponímaní športu možné nie je. Hovorme skôr o terénoch, pozostávajúcich z dún, piesku, vyprahnutej krajiny a otvorených priestranstiev.

Seriál článkov - Dakar 2019:

| Seriál článkov: Dakar 2019 |

Text: Haro, foto: internet

Po sérii omylov ohľadne usporiadateľských krajín, kedy vlastne iba Čile a zopár terénov v Argentíne zodpovedali zabehanej predstave o púštnej rally, sa konečne organizátori spamätali. Čile sa do programu asi nedostane, pretože príliš urazila ASO. Argentína už nemala čo ponúknuť a Bolívia je nepríjemnou spomienkou na to, ako rally vypadať nemá.

Trasa Dakar 2019 – Peru a ešte raz Peru
Trasa Dakar 2019 – Peru a ešte raz Peru

Po rokoch siahli orgas na pravú púšť, bez naháňania sa za jalovými kilometrami, ktorých súčtom ohúria publikum. A musel to byť radikálny rez medzi akcionármi ASO: Dakar 2019 bude mať „iba“ 10 súťažných etáp a jeden oddychový deň, celkovo bude merať 5.000km a z toho 3.000km špeciálok. Na pohľad sranda, lenže okolo 70% bude tvoriť piesok a duny!!! Ten, kto duny jazdil, vie o čom píšem. Okrem divokej orientácie čaká na účastníkov riadne peklo. Duny v Peru sú obrovské, komplikované a so strmými záveternými hranami.

Video: Official Teaser - Dakar 2019

Ak k tomu prirátame teplo (lebo Peru je dosť na severe južnej pologule, čiže blízko rovníku), tak bude prejazd dunových polí očistcom na zemi. Trate sú sústredené relatívne na malom priestore, v juhozápadnej časti krajiny. Tá poskytuje dostatok púští s dunovými poľami, s vyprahnutou krajinou, s vyschnutými riečiskami aj s vysokými horami. Toto všetko púštna rally potrebuje. Ak k tomu pripočítame ťažkú navigáciu, bude zrejme Dakar 2019 napínavý od začiatku do konca. Bude rozhodovať technika, neskutočná kondícia, poctivá navigácia aj šťastie.

Štefan Svitko bude mať číslo 11 - Dakar 2019 – Peru a ešte raz Peru
Štefan Svitko bude mať číslo 11 - Dakar 2019 – Peru a ešte raz Peru

Vzhľadom k nádielke ostrých kilometrov, teda cca 300km na deň, sú trate už úplne koncipované pre novú generáciu motoriek. Nemám na mysli objem 450cm ako taký. Ten v podstate kopíroval ťažké motorky s motokrosovým motorom. Úplne nová generácia strojov sa od roku 2018 dostala výkonom pred ostré motokrosové špeciály, suchou váhou ich takmer atakuje a ovládateľnosť sa im približuje. Pritom stabilita vo vysokých rýchlostiach zostala, neuveriteľné.

Peruánsky piesok je na pohľad úplná sviňa, niečo medzi Záhorím a Senegalom. Ťažko čitateľné hrany a jamy, podobné ako servíruje v Afrike Tunisko, okorenia pretekárom jazdu. Plný plyn, výborný podvozok a predvídanie asi rozhodnú o umiestnení v jednotlivých etapách.

Bude zaujímavé sledovať našich dvoch účastníkov. Števo Svitko piesok miluje, no duny Peru sú zradné. Mohol sa o tom presvedčiť pri dvoch nekontrolovaných skokoch za dunu, kde sa problematicky určovalo miesto zlomu.

Ivan Jakeš bude mať číslo 21 - Dakar 2019 – Peru a ešte raz Peru
Ivan Jakeš bude mať číslo 21 - Dakar 2019 – Peru a ešte raz Peru

Štýl Ivana Jakeša, ako poriadneho motokrosára, tiež vyhovuje jazde v piesku a v dunách. Otázkou zostáva, nakoľko 45-ročný jazdec dokáže konkurovať nabúšenej omladine s množstvom najazdených rally kilometrov ročne.

Števo bude sedlať najnovší model KTM 450 Rally Replica, Ivan ten predošlý, ale tiež so striekačkou. Štefan sa facebooku vyjadril, že je neuveriteľné, kam sa zase KTM v konštrukcii motorky pohla. Stroj je opäť ľahší, ovládateľnejší, stále v rýchlostiach stabilný a výkonnejší. Motor točí o viac ako 2.000ot/min ako bývalý karburátorový a o 300ot/min viac ako predošlá striekačka. Výsledkom je podstatne vyšší výkon, no predpokladaná výdrž sa znížila zo 400-600mth na asi polovicu, prípadne ešte menej. Vývoj zastaviť nejde a aj tak považujem za zázrak, že moderné motory toto trápenie až po obmedzovač vydržia a nerozsypú sa po 5 minútach jazdy.

Štefan Svitko - príprava na  Dakar 2019
Štefan Svitko - príprava na Dakar 2019

Po rokoch sa fanúšikovia opäť tešia na Dakar. Situácia vyzerá, že konečne prestanú klesať počty prihlásených a Peru môže znamenať zvrat v smerovaní rally. Či to tak bude naozaj, musíme počkať do januára 2019.

Pridané: 19.11.2018 Autor: Peter Haršáni - Haro Zdieľať

Seriál článkov - Dakar 2019:

| Seriál článkov: Dakar 2019 |

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 22785 | Včera: 159847