Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (126)  [Verzia pre tlač] Tlač

Darujme krv! 1/2

 Zdieľať

Pridané: 19.11.2004 Autor: roentgen
Čitatelia: 18328 [Novinky - Pozvánka]

Sú situácie, keď sa musíme spoľahnúť jeden na druhého. Tento rok bol nešťastný, stratili sme veľa kamarátov. A tí, ktorí, ktorí mali viac šťastia a utrpeli „len“ zranenia rôzneho druhu a potrebovali transfúzie krvi sa museli spoľahnúť na to, že niekto tú krv daroval. Ale vtedy asi na to nepomysleli...

Seriál článkov - Daruj Krv:

| Seriál článkov: Daruj Krv |

Ľudská krv sa totiž nedá kúpiť a je zatiaľ v plnom rozsahu nenahraditeľným liekom, ktorý sa umelým spôsobom vo všetkých zložkách nepodarilo ešte vyrobiť. Potrebujeme ju na na prepravu dýchacích plynov (kyslík a oxid uhličitý), výživných látok (glukóza, mastné kyseliny, aminokyseliny), účinných látok (hormóny, enzýmy, vitamíny), produkov chemického rozkladu výživných látok ako aj tepla. Takisto má funkcie pri zastavovaní krvácania a v obrane organizmu.

Čo už máme za sebou?

 Odznak z prvej akcie
Odznak z prvej akcie

Na jar tohto roka vznikla na Motoride iniciatíva darovania krvi pod „tajným“ heslom „Dobrovoľní darcovia orgánov idú darovať krv“. Už sa konali dve takéto akcie. V marci a júli sme paralelne boli darovať krv v Bratislave a Košiciach. Spolu sa zúčastnilo 34 ľudí a darovali sme približne 12 litrov krvi. Vždy to boli veľmi príjemné stretnutia. Všetci, čo sme tam boli, si myslíme, že takáto akcia má význam a preto chceme osloviť aj ďaľších, nielen v Bratislave a Košiciach, ale aj v ostatných miestach, aby sme rozšírili rozsah tejto, už fungujúcej, „tradície“. Navyše sa blížia Vianoce a tak od nás dostane niekto aj takýto darček... Preto Vás týmto pozývame, pridajte sa!

 Vadim a Peťo pri odbere
Vadim a Peťo pri odbere

Čo nás čaká?

Posledný tohtoročný termín „motodarovačky“ krvi bude 29. novembra. V Bratislave na Transfúznom oddelení vo FNsP Ružinov a v Košiciach vo FNsP, Trieda SNP 1. Podrobnosti upresníme v diskusii, zatiaľ sa plánujeme stretnúť o 8:00 hod.

 Časť Košičanov pred odberom
Časť Košičanov pred odberom

Ako to prebieha?

Tí, čo už boli darovať krv vedia, že to nie je nič strašné. Pre tých, ktorí ešte neboli a chceli by to skúsiť, zopár poznámok, ako to pri odbere prebieha.

Po príchode si každého darcu zaevidujú, preto si treba so sebou zobrať občiansky preukaz a kartičku poistenca. Dajú nám teplomer a vyplniť dotazník, kde sú rôzne otázky o tom, či nie sme rizikoví – aké sme prekonali závažné ochorenia, aké užívame lieky, či nemáme rizkové správanie v zmysle konzumácie drog a neviazaného sexu. V jednej kolonke – máte rizikové zamestnanie alebo koníčky? - píšeme áno. :-) Potom každému odoberú vzorku krvi (či nemá chudokrvnosť alebo prebiehajúci zápal) a každého vyšetrí lekár/ka. Medzitým popíjame čaj alebo džús a čakáme, kým sa dostaneme na odber. Tam každý dostane špeciálne lôžko, poleží si a medzitým mu odoberú jeho najvzácnejšiu tekutinu. Odber zriedka trvá viac ako desať minút. Po odbere si každý chvíľku odpočinie a potom sa čakáme v jedálni, kde nám dajú niečo pod zub, aby sme vládali odísť... A to je všetko.

Dobré je ešte vedieť, že deň pred odberom sa neodporúča jesť nič mastné a vysokokalorické a takisto konzumovať alkohol. Dobré je zvýšiť prívod tekutín. Takisto ráno neraňajkovať, len vypiť čaj, džús alebo minerálku.

Predchádzajúce darovačky:

Viac o našich prvých dvoch darovačkách sa dozviete tu:

Kto potrebuje ešte viac informácii tak www.darujkrv.sk alebo môže napísať na môj mail petersky@crick.fmed.uniba.sk.

Prosíme všetkých, čo sa rozhodnú pridať, aby sa ozvali do diskusie k tomuto článku alebo aspoň na uvedenú emailovú adresu. Keby bol záujem veľmi veľký, tak musíme na to upozorniť príslušné transfúzne stanice, aby sa na nás pripravili. :-) Takisto všetci, čo chcú ísť darovať a nie sú z BA ani z KE, nech dajú vedieť a poradíme im najvhodnejšie odberové miesto. Tešíme sa na Vás!

roentgen a Awia

Pokračovanie: Dotazník pre darcov krvi, plazmy a krvných buniek.

>

Pridané: 19.11.2004 Autor: roentgen Zdieľať

Seriál článkov - Daruj Krv:

| Seriál článkov: Daruj Krv |

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (126)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2023 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 297622 | Včera: 208912