Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (43 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (189)  [Verzia pre tlač] Tlač

Pozvánka: Motoride XL BAJA Romania 2011

 Zdieľať

Pridané: 15.08.2011 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 20994 [Novinky - Pozvánka]

Telefonujem na začiatku leta 2011: „Čaf Awia, tu je Haro. Nespravíme spoločne rally v Rumunsku? Ja trať, ubytko a pokec a Ty organizáciu a ostatné...“ Odpoveď po pol sekunde: „Jasné že spravíme!!!“
A tak to začalo.

Seriál článkov - Motoride Enduro Rally:

Prečo „iba“ BAJA?

Nuž pre dva dôvody. Prvý a hlavný je nedostatok času na klasickú itíkovú rally. Terénov na 200km etapu je v okolí hotela viac ako dosť, ale v časovej tiesni sme túto alternatívu zavrhli už v počiatku. Tým druhým je bohapustá opatrnosť. Organizujeme pretek v prakticky ľudoprázdnej oblasti v cudzine a preto je dobré mať trať namotanú na malej ploche, s rýchlou možnosťou pomoci a bez nebezpečenstva zablúdenia. Prvý ročník je potrebné uskutočniť v „skúšobnom„ režime.

Označená a jednoznačne čitateľná trať v štýle baja bude hlavne o rýchlosti a vytrvalosti. O uplatnení motoriek, pri zrode ktorých stáli práve diaľkové vytrvalostné závody. Veď Afriky, Supertenerky, LC8-ky, Bigy a mnoho iných boli v prvopočiatkoch ostré špeciály, neskôr pod tlakom trhu scivilizované. Ale zostali so športovým charakterom dodnes. Klasické diaľkové súťaže sú hlavne o kilometroch po stredne náročných terénoch, o veľkom výkone využiteľnom na danom podklade. Aj o veľkej váhe stroja nevadiacej skúsenému jazdcovi. Tiež o sústredení sa na jazdu v rýchlosti počas niekoľkých hodín. To chceme ponúknuť, ako nostalgickú spomienku na časy bez 450-tok, keď aj GS-ká dokázali vyhrávať.

Preto BAJA.

Izvoare, Baia Mare:

Nie ďaleko za rumunskými hranicami je banícke mesto Baia Mare a nad ním sa vypína veľká náhorná planina bez dedín, asfaltiek a civilizácie. Iba salaše, drevorubači a horské stredisko Izvoare pozostávajúce z hotela a zo zopár chatiek a vlekov. Všetko v nadmorskej priemernej výške 800 – 1.000 m.n.m. Najnižší bod trasy má 700 a najvyšší až 1.300 m.n.m. Samotný je hotel v 900 m.n.m.


Zväčšiť mapu

Po horách sa vinú nádherné šotolinové a kamenisté cesty, slúžiace na presuny v rámci oblasti a na hospodárske účely. Zrejme aj preto boli tieto atraktívne úseky zahrnuté v 2008-om do Central Europe Dakar Rally ako symbolická náhrada za zrušený Dakar 2008. Budeme jazdiť po miestach kde to Katroš natieral Despresovi, kadiaľ vypaľoval Robbie Gordon a súťažné trucky.

Krajinu tvoria „poiany“, trávnaté pasienky osadené v obruči krásnych lesov. Korunou krajiny je majestátny Ignis, hôľny hrebeň s vysielačom na vrchole. Jeden z našich cieľov. Cesty sú normálne prístupné a ich používanie v rámci národného parku nie je taxatívne obmedzené. Pri očakávanej elementárnej slušnosti v jazdení sa nám jej dostane hojne späť. Nákladiaky s drevom uhnú, horári po motorke nestrelia a bačovia zamávajú. Proste iný vesmír.

Na jazdenie nie je potrebná zvláštna povolenka v prípade, že sa budeme pohybovať po bežných horských cestách. Preto sa trať namotala iba na nich.

Ubytovanie

Všetci súťažiaci a organizátori budú bývať v oplotenom komplexe hotela v Izvoare. K dispozícii bude asfaltové parkovisko, spoločenská sála na rozpravy, gril, elektrina a voda na zapojenie WAP-ky a prípadných mechanizmov na údržbu.

Bývanie je v dvoch kategóriách: hotel a stan.

V hoteli s tromi hviezdičkami sú dvojmiestne izby s vlastnou toaletou a sprchou. Stanovanie za menšie peniaze bude na trávnych plochách v areáli, ale bez možnosti stáleho napojenia na elektrinu. Pre stanujúcich budú otvorené WC pri reštike, ale sprchy k dispozícii nebudú – hotel nie je vybavený ako kemp. Stanovanie chápte ako východisko z núdze, láskavo povolené majiteľom. Osobne odporúčam hotel, pretože v polovici septembra sú noci v horách chladné a prípadný mokrý odev sa v stane nevysuší. Ubytovanci oboch kategórií dostanú 3x raňajky a 2x guláš v základnej cene. Tí hoteloví za 95€, stanujúci za 50. Za 3 noci a za strážené motorky nie málo ani veľa. Platí sa priamo majiteľovi pri príchode.

Priamo pred bránou hotela je cesta a trať zároveň. Okolie ako v rozprávke. Paráda!!!

Trať

Pri satelitnom pohľade sa podobá na veľkú osmičku. Malé bruško je malý červený okruh s dĺžkou cca 15km, veľké bruško je žltý veľký 30km okruh. Spája ich modrá 3km vypaľovačka po doline. Toto všetko absolvujeme v oboch smeroch. Samostatnou časťou je fialový 7km jednosmerný výjazd na Ignis, bonbónik pretekov.

 Majestátny Ignis
Majestátny Ignis

Štart a cieľ pred hotelom, pri šprinte cieľ na vrchole Ignisu. Okruhy budú farebne značené uviazanými páskami na stromoch v dostatočnom množstve aby bolo nemožné zablúdiť. Na kritických miestach K4 a K6(CP2) budú stáť regulovčíci usmerňujúci pretekárov. Úlohou jazdcov je preto iba plne sa sústrediť na jazdu a ťahať za plyn. Určí sa limitný čas, dokedy sa jazdec musí dostaviť do cieľa. V prípade nestihnutia, poruchy alebo nebodaj zablúdenia nasleduje penalizácia, no štart sa do nasledujúcej etapy povolí.

 Trať z vtáčej perspektívy
Trať z vtáčej perspektívy

Aj na pohľad jednoduchá trať má svoje úskalia. Základným nebezpečenstvom sa zrejme ukáže rýchlosť. Niektoré úseky budú rýchlo jazditeľné aj pre neskúsených jazdcov, no každá rovinka niekde končí a treba aj zabrzdiť. Dva nekonečné stupáky na veľkom okruhu sú vlastne starobylé horské kamenné cesty, vyleštené generáciami horalov do kostitrasovej a šmykľavej podoby. A najrýchlejšie úseky majú dve charakteristiky: blato za mokra a prach v suchu. Všetky spomenuté úseky sa stanú problematickými až pri jazde na hrane jazdcových možností a pri únave. To nás viedlo k umiestneniu záverečných častí etáp v okolí hotela, aby všetko bolo pod kontrolou.

Pri sebakontrole je profil zjazdný pre všetkých stredne skúsených jazdcov za každého počasia, paliči to musia preletieť. Žiadne trialy, divoké výjazdy ani bezodné blatá. Za sucha paľba 2-3-4, jednotka v blate na jednom úseku (niekde začala ťažba dreva a časti ciest sa zmenili z reprezentatívnych driftových na hnusné rozbité). Nevadí, pôjdeme pomalšie ale nie pomaly.

Trate sú vopred známe, preto je povolené (povedal by som doporučené) mať na motorke GPS. Pre lepšiu orientáciu a bezpečnosť. Aby sa zachoval diaľkový charakter preteku, sú jazdci povinný niesť si zásobu benzínu na celý pretek so sebou. Napriek tomu že ku koncu vedú etapy okolo paddocku, bude čapovanie paliva odloženého na parkovisku alebo niekde v lese penalizované. Tým sa predíde zvýhodnením ľahkých mašín s malou nádržou. Kto nemá dostatočnú kapacitu nádrže musí namontovať nosič s bandaskou alebo vziať batoh s PET fľaškami.

Kontrolovanou nutnosťou bude aj lekárnička, mobilný telefón, zapnuté svetlo počas preteku a plná krosová výstroj. Pohyb po cestách s lesnými traktormi a Tatrovkami s drevom to vyžadujú.

Video z trate:

Pre krátkosť času sa nám ho nepodarilo zaujímavo zostrihať a tak zverejníme len 4 kratšie videjká, ktoré vám dajú bližšiu predstavu o tom aké trate v Rumunsku na vás čakajú.

Izvoare - od hotela - Motoride BAJA Romania 2011:

Video: 01 Izvoare - od hotela - Motoride BAJA Romania 2011

Izvoare - výjazd na Ignis - Motoride BAJA Romania 2011

Video: 02 Izvoare - výjazd na Ignis - Motoride BAJA Romania 2011

Izvoare - Prejazd cestou na Ignis - Motoride BAJA Romania 2011

Video: 03 Izvoare - cestou na Ignis - Motoride BAJA Romania 2011

Izvoare - haro onboard - lesný výjazd - Motoride BAJA Romania 2011

Video: 04 Izvoare - haro onboard - lesný výjazd - Motoride BAJA Romania 2011

Pretek

Štvrtok 15.9.2011

Piatok 16.9.2011

Sobota 17.9.2011

Nedeľa 18.9.2011

Kategórie: 1V 400 – 600ccm, 1V nad 600ccm, 2V 600 – 800ccm, 2V nad 800ccm. Vyhodnotí sa aj kategória SuperHroch (napr. GS-ká, Varaderá a všetko nad ¼ tony). Kategórie sa vyhodnotia jednotlivo vždy na prvé 3 miesta súčtom časov zo všetkých meraných etáp. Šprint na Ignis sa zaráta do celkového času, ale zároveň je samostatným bonusovým pretekom bez rozdielu kubatúr. Štart šprintu pobeží v opačnom poradí, slabší jazdci v cieli na vrchole sa môžu pokochať výhľadom a súbojmi najlepších pretekárov.

Ostatnô

Súčasťou BAJA sa stanú aj doplnkové služby.

Po trati sa bude pohybovať lekár – motorkár a pohotovostný džíp sa postaví na niektoré zo strategických miest. Povinné bude aj zdravotné poistenie na celé obdobie preteku vrátane návratu v nedeľu.

Ja s Awiom budeme (ako je už zvykom) pretekajúci organizátori. Riaditeľ preteku a jeho štáb sa stanú samostatnou jednotkou. Má to svoje nevýhody v strese a povinnostiach pre nás dvoch, ale výhody pre vás. Budeme stále online s pretekármi na trati preto vyhodnocovanie okamžitého stavu, zodpovedné a hlavne reálne posúdenie situácie sa stane skutočnosťou. Možno rátať so skrátením alebo s predĺžením trate podľa aktuálneho počasia a podobne.

Svetlým vstupom je sponzorská účasť X-FUN MOTO z Blavy. Chalani zabezpečia základný servis v paddocku (dodávka s vybavením, náhradnými súčiastkami, pneumatikami, dušami, s prezúvačkou, skrutkami...). Prkotiny zadarmo, ostatné za dukáty. Zároveň poskytnú štvorkolku so skúseným jazdcom a s vlekom pre prípadné dotiahnutie (opravenie) nepojazdných strojov do cieľa. Budú k dispozícii po celé 3 dni.

 Technickú podporu a servis zabezpečí X-FUN MOTO
Technickú podporu a servis zabezpečí X-FUN MOTO

Dúfame že dodržiavanie etiky k sebe navzájom aj voči prírode sa stane samozrejmosťou. V národnom parku sa môžeme pohybovať po vyznačených tratiach, ostatné je TABU. Za jazdenie po chránenej kvetene, po lese alebo vábnom potoku hrozí diskvalifikácia! Podobne za odhadzovanie odpadkov, vypúšťanie oleja či za nešportové správanie sa.

Haro

Motoride BAJA Romania 2011:

Prečo sa zúčastniť?

  • nádherné trate neďaleko SK / CZ hraníc
  • Na 4 dni treba len deň dovolenky (štvrtok je štátny sviatok)
  • trate zjazdné pre každého jazdca
  • takmer 300 ostrých meraných km
  • skvelá atmosféra

Čo požadujeme:

  • Enduro / MX oblečenie s chráničmi (pancier, chránič chrbtice, kolenné chrániče)
  • Vysoké MX čižmy
  • Povinné poistenie do zahraničia (liečebné náklady, aj pre prípad úrazu a zásahu horskej služby, športové)

Pretek prebehne od 15. 9. 2011 do 18. 9. 2011 v oblasti Izvoare v Rumunsku. Organizátorom závodu je redakcia Motoride.sk.

Kategórie:

  • Endurá jednovalce 400 – 600ccm
  • Cestovné endurá jednovalce nad 600 ccm
  • Cestovné endurá dvojvalce od 600 ccm do 800 ccm
  • Cestovné endurá dvojvalce nad 800 ccm

Závodu sa môžu zúčastniť amatérski jazdci bez licencie, ale aj jazdci so závodnou licenciou. Vstup motocyklov do závodu mimo uvedených kategórii (hlavne malé objemy, začínajúci jazdci 125cc a podobne) je možný len po predchádzajúcej dohode s organizátorom závodu a to za podmienky splnenia všetkých technických a administratívnych požiadaviek, zaplatenia plného štartovného a bez nároku na umiestnenie a výhru. Uprednostňovaní budú jazdci vo vyhlásených kategóriách a počet jazdcov je limitovaný číslom 100! Minimálny počet jazdcov pre zorganizovanie závodu je 40!

Štartovné:

Štartovné pre jazdca na jeden závod je 75 Eur a zahŕňa:

  • parkovanie auta i motocykla v areáli hotela
  • účasť v závode + finále
  • značenie trate
  • časomiera
  • štartovné číslo
  • lekárska pomoc
  • technické zabezpečenie (základný servis / náradie na moto)

Úhrada štartovného je vopred bankovým prevodom do piatka 9. 9. 2011. Po tomto termíne je možné uhradiť štartovné len na mieste pretekov v hotovosti a vo zvýšenej cene 85 EUR.

Štartovné uhrádzajte na č. účtu: 2615282111/1100, IBAN kód SK59 1100 0000 0026 1528 2111, BIC (SWIFT) kód Tatra banky: TATRSKBX, Názov a adresa banky: Tatra banka, a.s., Hodžovo nám. 3, 811 06 Bratislava 1, Slovenská republika. Variabilný symbol uvádzajte vaše štartovné číslo a do správy pre prijímateľa napíšte št. č. a meno pretekára.

Štartovné je nevratné (s výnimkou situácie, ak dôjde k zrušeniu závodu zo strany usporiadateľa).

Ubytovanie:

Na výber z dvoch možností, ktoré obe záhŕňajú stravu (raňajky a večere). Cena je na osobu a celý pobyt (štvrtok až nedeľa) Ubytovanie sa bude uhrádzať priamo na mieste v recepcii hotela.

  • izba v 3-hviezdičkovom hoteli - 95 EUR / osoba / celý pobyt (k dispozícii je 90 postelí)
  • stanovanie / nocľah v aute - 50 EUR / osoba / celý pobyt

Počet závodníkov je limitovaný počtom 100. Na závod je možné sa vopred registrovať a zabezpečiť si tak miesto. Zaregistrovať sa do závodu bude možné aj priamo na mieste akcie, ale len za predpokladu, že bude voľné miesto. Pokiaľ sa nebudete môcť zúčastniť závodu a máte registráciu informujte o tom neodkladne organizátora - Redakciu Motoride.sk. Redakcia si vyhradzuje právo odmietnuť účasť akéhokoľvek prihláseného jazdca, ktorý sa na štart nedostaví zo všetkých podobných akcií, ktoré bude organizovať v budúcnosti!!!

Registrácia:

Tento registračný formulár slúži na záväznú registráciu. Závod sa uskutoční iba za predpokladu že sa prihlási minimálne 40 jazdcov!!!

Vyplnením a odoslaním tohto formulára sa záväzne prihlasujete na preteky.

osôb:
Áno, súhlasím s podmienkami akcie a uhradím uvedené štartovné.

Tešíme sa na tvoju účasť!

Oficiálna štartovná listina:

Pridané: 15.08.2011 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Seriál článkov - Motoride Enduro Rally:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (43 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (189)  [Verzia pre tlač] Tlač

Body a Trasy v tomto článku:

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2025 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 255374 | Včera: 159502