Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

RSA sport

Diskusia Diskusia k článku (13)  [Verzia pre tlač] Tlač

Čo trápi slovenských motorkárov, alebo diskriminovaní motocyklisti…

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 10.04.2003 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 13033 [Novinky - Oznam]

Diaľnice, nie je ich u nás veľa, ale predsa. Motorkári sa im väčšinou vyhýbajú. Jazdia totiž pre radosť a na diaľnici je to nuda. Ale niekedy pri nepriazni počasia, pri turistike, alebo jednoducho, keď majú naponáhlo použijú aj diaľnicu.

Seriál článkov - 130 namiesto 90 pre MOTORKÁROV!:

V prípade, že by ich odmerali policajti pri rýchlosti 130 km/h museli by zaplatiť pokutu 7000 Sk a rok by si nezajazdili. Taká je slovenská legislatíva. Akosi sa pri úprave zákona č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách zabudlo na toto nezmyselné obmedzenie motorkárov pochádzajúce pravdepodobne ešte z ďalekej minulosti.

Aj preto vznikla minulý rok z radov motorkárov iniciatíva a snaha niečo s tým spraviť. Ing. Rastislav Záleta zostavil petíciu týkajúcu sa zvýšenia maximálneho dovoleného rýchlostného limitu pre motocykle na diaľnicach zo súčastných 90 na 130 km/h. Vzápätí sa táto aktivita začala propagovať aj na internetovom motorkárskom servri, prostredníctvom ktorého sa pokúsili informovať o nej slovenské médiá a verejnosť. Petičné hárky sa však dostali na pulty slovenských moto-shopov a podpisy sa zbierali aj na motorkárskych akciách. Medzičasom boli kontaktovaní aj niektorí slovenskí poslanci. Odpovedať sa unúval iba pán Jirko Malchárek a to celkom rýchlo. Námet petície síce uznal za opodstatnený, ale zároveň nás informoval, že novelizácia zákona o premávke na pozemných komunikáciách sa mu zatiaľ nevidí reálna.

Odbor dopravnej polície Prezídia Policajného zboru v Bratislave tiež neuznal zákon ako diskriminačný. V čase prijímania uvedenej právnej úpravy bol údajne zohľadnený stavebný a dopravno-technický stav diaľnic a zámerom právnej úpravy je aj ochrana života a zdravia vodičov motocyklov a ich spolujazdcov.

V tejto súvislosti prichádzame k záveru ako hazarduje väčšina európskych štátov so životmi motorkárov… A ešte taký malý detail. Po prekročení hraníc a vstupe na naše územie, by sme márne hľadali informáciu o tom, že motorkári smú u nás jazdiť maximálne 90 km/h. Prípadní zahraniční mototuristi budú pri strete s políciou určite nemilo prekvapení…

TOMÁŠ HAJDUCH, www.motoride.sk

Článok vyšiel dňa 14.3.2003 v Špeciálnej prílohe Autosalón Bratislava denníka SME.

Pridané: 10.04.2003 Autor: Tomáš Hajduch - Awia pošli na vybrali.sme.sk

Seriál článkov - 130 namiesto 90 pre MOTORKÁROV!:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (13)  [Verzia pre tlač] Tlač

Suzuki V-strom 1050 2020

Zontes motorcycles

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2020 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 261892 | Včera: 239509