Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty článok o svojej motorke!

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (3)  [Verzia pre tlač] Tlač

Skúsenosti s náhradami škôd z povinného zmluvného poistenia, 3. časť

 Zdieľať

Pridané: 12.06.2007 Autor: Vadim
Čitatelia: 12195 [Novinky - Oznam]

V prvej a druhej časti nášho smutného miniseriálu som sa pokúsil vysvetliť, aký jednoduchý a bezrizikový biznis je inkasovanie platieb Povinného zmluvného poistenia (PZP) a uviedol som zopár príkladov toho, ako poisťovne odmietajú preplácať vzniknuté škody

Seriál článkov - Skúsenosti s náhradami škôd z PZP:

V tretej časti poradím nepripraveným, čo treba robiť po nehode, aby sme eliminovali možné zámienky na odmietnutie náhrady škody.

Na čo určite nesmiete zabudnúť:

 1. Takmer neprekonateľným problémom bývajú nehody, keď vinník s obeťou nehody nemali priamy kontakt. Najčastejšie sa takéto prípady stávajú v prípade oslnenia, vyhýbania sa vozidlu v protismere, alebo môže byť obeť vinníkom vytlačená z cesty, do iného účastníka cestnej premávky alebo pevnej prekážky, prípadne môže byť poškodená predmetom vyhodeným z vozidla, alebo kameňom vymršteným kolesom vozidla vinníka. Aj keď v toto prípade je označenie „vinník“ dosť nevhodné. Výstižnejšie by som ho nazval „povinne zmluvne poistený“.
 2. V takomto prípade nezvykne pomôcť ani priznanie si zodpovednosti vinníkom, pretože poisťovne argumentujú možnou dohodou účastníkov nehody. Tu naozaj pomôžu len svedkovia nehody. Čím „náhodnejší“, tým lepšie. Viem, že v takýchto vyhrotených situáciách sa svedčenie svedkov ťažko zabezpečuje, ale vedia to aj poisťovne a preto sa podľa toho aj správajú. Avšak ide o vaše peniaze a preto si musíte sami zvážiť či a ako svedkov nehody presvedčiť, aby vám boli ochotní svedčiť.

 3. Druhou obľúbenou zámienkou k neuhradeniu škody je neprítomnosť polície na mieste nehody. Preto volajte políciu k nehode aj v prípade že je zjavné, výška škody nedosiahne „zákonný“ 10-násobok minimálnej mzdy. Prítomnosť polície vám aspoň čiastočne „zdôveryhodní“ spôsob priebehu nehody. Policajti sa k nehodám, pri ktorých je výška škody zjavne nižšia, ako „zákonná“, stavajú odmietavo a je na vás, ako ich dokážete presvedčiť že výška škody môže byť podstatne vyššia, ako je „zjavné“. Argumentovať môžete napríklad skriveným rámom motocykla.

 4. *Je veľmi dôležité, prinútiť policajta, aby aj fotograficky zdokumentoval stav vozidiel po nehode a aj miesto nehody z rôznych uhlov. V prípade jeho neochoty je nutné na to písomne upozorniť v zápise o nehode.

  *V dnešnej dobe kvalitných fotoaparátov v mobiloch je užitočné nafotiť si nehodu okamžite a najradšej aj s EČV prípadných svedkov nehody. Z policajnej evidencie sa dajú majitelia týchto vozidiel bez problémov identifikovať.

  *Bulvárne médiá, ktoré tak veľmi nemáme radi, sa tiež potešia materiálu, ktorý môžu odprezentovať a ktorý im zvýši sledovanosť, prípadne predajnosť. Preto si do mobilu pridajte aj tieto kontakty. Žiadna poisťovňa sa nepoteší prípadnej reportáži o nehode a následnom odmietaní preplatenia škody.

  *Poisťovne s obľubou škrtajú zo zoznamu poškodených súčiastok. Ako zámienka im slúži možné poškodenie po nehode. Budú vám do očí tvrdiť že súčiastka bola poškodená už pred nehodou, alebo až po nehode. Či už úmyselne, alebo pri nakladaní, preprave alebo vykladaní z odťahového (prepravného) vozidla. V prvom prípade pomôže podrobne si zapísať priebeh nehody, kým ho máte v čerstvej pamäti. V ďalších uvedených prípadoch pomôže kamera v mobile.

  *Poisťovne spravidla preplácajú diely použité k oprave vozidla podľa faktúry vystavenej servisom. V prípade vašej požiadavky (písomnej) vám preplatia diely aj bez účtov, podľa svojich tabuliek, ale budú to ceny nižšie, ako skutočné.

 5. Trochu mimo tému, ale pre vás, ako poškodených mimoriadne dôležité: poistnú udalosť musí vinník nehody bezpodmienečne nahlásiť na príslušnom tlačive. Inak totiž poistovňa poistnú udalosť vôbec neregistruje. Vinníka nehody musíte prinútiť, aby tlačivo vyplnil a do 14-tich dní odovzdal v tej poisťovni, ktorej platí PZP. Vysvetlite mu, že tým sa zbaví akýchkoľvek finančných následkov nehody, ktorú zapríčinil. Ak nehodu nenahlási, bude namiesto poisťovne uhrádzať škodu on.

Čomu sa určite musíte vyvarovať:

Je možné, že sa vám zdá že toho, čo musíte a čo nesmiete je naozaj priveľa. Navyše ak ste zranení, v časovej tiesni a rozumom vám poletujú myšlienky na to, koľko energie a peňazí vás bude stáť oprava. V tom prípade si určite v ďalšej časti prečítajte moju radu, ako sa týchto starostí zbaviť už pred nehodou.

BULDOG motocykle. Článok vyšiel v Motomagazíne.

Pridané: 12.06.2007 Autor: Vadim Zdieľať

Seriál článkov - Skúsenosti s náhradami škôd z PZP:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (3)  [Verzia pre tlač] Tlač

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 88399 | Včera: 159882