Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Motoshop Žubor požičovňa

Hodnotenie: (7 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (99)  [Verzia pre tlač] Tlač

Zmeny STK od mája 2018 - nižšie pokuty, zmeny lehôt - pre veľké motoroky zostáva lehota 2 roky a od 2021 aj emisná kontrola

 Zdieľať

Pridané: 24.05.2018 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 64647 [Novinky - Oznam]

Už nejaký čas sa diskutovalo o zmenách STK a predčasne sme sa tešili aj na predĺženie lehôt pre motorky na 4 roky. Nakoniec sa tak stalo, ale len pre malé motocykle a malé prívesné vozíky. Novela vstúpila do platnosti 20. 5. 2018 a prináša niekoľko zmien. Navyše od roku 2021 sa budú musieť podrobiť motocykle nad 11kW aj emisnej kontrole.

Pod hrozbou vysokej pokuty sme nútení STK vykonať aj v zimnom období...
Pod hrozbou vysokej pokuty sme nútení STK vykonať aj v zimnom období...

Zníženie pokút

Doteraz bola pokuta 165 eur za chýbajúcu technickú kontrolu (STK) alebo emisnú kontrolu (EK). Platila aj úľava, pri zaplatení do 15 dní sa pokuta znížila o tretinu - teda 110 eur za jednu kontrolu. Po novom výška pokuty klesá na 55 eur za každú kontrolu, ak majiteľ do 15 dní podrobí vozidlo kontrole a zaplatí pokutu.

Tu mi nedá nespomenúť, že stále sa nik nezamyslel nad opodstatnenosťou "automatických" pokút. Dobre vieme, že vozidlo bez kontroly "nie je spôsobilé na jazdu v premávke", to ale neznamená, že štát by mal formou sankcií automaticky pokutovať majiteľa. Existuje množstvo životných situácií, kedy jednoducho nie je možné vozidlo kontrole podrobiť, ale ak nie je v premávke, nevidím dôvod na sankcie. Štát sa len alibisticky zbavil svojej povinnosti dohliadať na dodržovanie zákona a formou extrémne vysokej sankcie (ktorú teraz znížil) to hodil na občana. Takto podľa mňa zákon pre ľudí nevyzerá...

Niektoré životné situácie, kedy nie je možné vozidlo podrobiť kontrole do ktorých sa môžeš dostať aj ty:

Vo všeobecnosti si myslím, že vozidlo, ktoré nemá kontrolu, no nepohybuje sa v premávke, nemá byť čo pokutované. Systém "dočasného vyradenia" vozidla to nerieši - ak majiteľ nie je schopný ho vyradiť, nehovoriac o tom, že je komplikovaný.

STK

Zmena lehôt kontrol STK:

Pôvodne sa mali niektoré vozidla vylúčiť a pre niektoré kategórie sa mali lehoty výrazne predĺžiť. Tu sme sa tešili ale predčasne. Nové lehoty rieši § 47 vyhlášky č. 137/2018.

Oslobodené sú

Lehota TK predĺžená na 4 roky platí pre:

Emisná kontrola pre veľké motocykle od roku 2021 bude povinná

Emisná kontrola pre motocykle od roku 2021:

Ďalšou novinou je zavedenie Emisnej kontroly pre motocykle kategórii L3eA2, L3eA3, L4eA2, L4eA3 (teda moto a moto so sajdkou nad 11kW), L5e (trojkolka) nad 125 cm3, L6e (ľahká štvorkolka) nad 125 cm3 , L7e (ťažká štvorkolka) nad 125 cm3 a to prvý krát v roku 2021 v lehote do štyroch rokov po prvom prihlásení do evidencie a potom periodicky v dvojročných lehotách.

Emisná kontrola ale nebude platiť pre dvojtakty - Vozidlo so zážihovým motorom mazané zmesou paliva a mazacieho oleja nepodlieha emisnej kontrole.


Ďalšie zmeny

Emisné plakety
Emisné plakety

Medzi ďalšie zmeny patri:

Zdroje: Vyhláška č. 137/2018 Z. z., Vyhláška č. 138/2018 Z. z., 7 veľkých zmien: Ako sa upravia pravidlá na STK?

Pridané: 24.05.2018 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (7 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (99)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2023 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 20850 | Včera: 179391