Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (23 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (36)  [Verzia pre tlač] Tlač

Amerika 2016... brm brm... 5/5

 Zdieľať

Pridané: 01.03.2017 Autor: duggo
Čitatelia: 17567 [Mototuristika - Amerika - Cestopis]

Plán bol pozvoľna sa presunúť južne 170 km do Los Angeles, cestou si pozrieť slávny nápis Hollywood a ubytovať sa na lodi Queen Mary 2, z ktorej je spravený hotel. Ja ako bývaly kulturista a celkovo fanúšik toho športu, som mal ešte jeden asi najhlavnejší bod z bucket listu nesplnený, návšteva posilovne Golds Gym na pláži Venice beatch v Kalifornii.

Gold's GYM
Gold's GYM

A tak sa aj stalo, pocity keď som stál pred ňou sú nepopísateľné, ešte väčšie, ked som tam vošiel, na neuverenie som tam mal tú čest vidieť cvičiť Kay Greena, nakúpil som si tam celkom peknú hromadu vecí. S Robom, ktorý tam so mnou bol, sme sa ešte zastavili a pofotili priamo na pláži Venice, kde kedysi behal David Hasselhoff v červených trenírkach s Pamelou a presunuli k lodi.

Cestu už píšem velmi skrátene, Los Angeles je celkom velké mesto, prívlastok by sa hodil skôr obrovitánske, druhé najväčšie v USA po New Yorku, Samotné mesto ma 4 milióny obyvateľov a spolu s okolím, ktoré patrí tiež k mestu, má dokopy 12 miliónov. Slušná kopa a velkosť. Robo mapu ani navigáciu nemal, a ja som mal telefón v bočnom vačku, ktorý za jazdy na diaľnici vyťahujem a priebežne sledujem odbočky. Doteraz tomu Robo neverí čo videl, môj spôsob jazdy, ani ja tomu neverím, že som trafil presne tam kde sme chceli, a nehavaroval. Predsa len sme sa predierali premávkou na viacprúdových diaľniciach s množstvom mostov a odbočiek, do toho obrovské autá. Za tých 4000 km, čo som mal už za sebou, som už vyťahoval telefón poslepiačky. Ak si zaciatočník, nič podobné nech ťa ani nenapadne napodobňovať. Ale chválim všetkých tých vodičov za kľudný spôsob jazdy, Slováci by sa mohli velmi priučiť.

Queen Mary 2
Queen Mary 2
Je čas na poslednú noc. Vykladáme veci v kajutách lode Queen Mary 2 z roku 1934, tento zaoceánsky parník, 300 metrov dlhý kolos je dnes prerobený na hotel a múzeum. Až do konca pätdesiatych rokov brázdil Atlantik, po 30 rokoch prevádzky s titulom s modrou stuhou za najrýchlejšiu loď stojí teraz pevne ukotvený na brehu mesta Long Beach. Čo je ale celkom zaujímavé a čo som v čase ked sme tam spali netušil je, že na lodi strašia duchovia. Počas jej dlhej existencie sa do jej histórie zapísalo kopec úmrti, podľa záznamov na lodi straší až 150 rozličných duchov. Kebyže toto viem, spal by som určite radšej vonku pod motorkou. Ale nič netušiaci ľudia sú odvážni, a tak sa prechádzame po celej lodi z hora z dola a celkom sladko sme sa aj vyspali. Veľmi pekné a zaujímave miesto.

Ráno sme motorky vrátili požičovni a presunuli sa pomaly na letisko, 11-hodinový let do Londýna som už nejako zmákol, už by si človek myslel, že po tom všetkom by už aj stačilo, to by ma ale nemohli zadržať na checkine v Londýne kvôli nedopitej flaške s vodou, ktorú som mal v taške, a pustil som pred seba dve ženy s taškami plnými omalovátok a voňaviek s ktorými sa nechceli rozlúčiť. S kľudom Angličana ma tam nechali zmeškať prestupový let do Viedne. Iba som chalanom bez rozlúčenia zamával cez okno na štastný let a nabudúce budem vedieť, že galantnosť sa na letisku neodpúšťa. Musel som počkať tri hodiny na dalšie lietadlo. Ešte dlhé dni som doma vstrebával zážitky, ktoré sa na mňa počas cesty po USA nalepili.

Asi by to chcelo záver celej cesty. Ďakujem chalanom a Janke, a hlavne Daliborovi, za to, že som tam bol a mohol to absolvovať. Na našej stretávke som započul niečo o ďalšej USA ceste, sekvojách, San Francisku... No uvidíme.

Každý si to predpokladám velmi užil, nikomu sa nič nestalo, aj keď sme sa zopárkrát rozdelili. Ako ste si všimli, hrady, zámky, a vojenské pevnosti by ste tam hladali márne. Cesty v USA sú značené veľmi dobre a neni ich tam až tak veľa, že by človek dokázal zablúdiť. Autá su pre Američanov náboženstvom.

Vzdialenosti sú trochu vačšie ako v EU, preto je pohodlná motorka výhodná. Medzi mestami je púšť a skaly a silný vietor. Teda USA dole na juhu ako sme boli. Z ľudí tam ide mamvpičizmus, su takí troška iní ako my, životom ošlahaní Slováci, presso kávu tam kúpiť nedostanete vôbec nikde. Okruh, ktorý sme prešli, je asi najvhodnejší čo sa týka času a zaujímavostí čo sa dá vidieť za dva týždne. 11 dní sme jazdili na motorkách, prešiel som 4 300 km, boli sme v štyroch štátoch - California, Arizona, Utah, Nevada. Náklady na cestu spolu cca 3700 eur, letenka 850, motorka 180 na deň, takže 2000 eur. Nocľah je lacnejší ako v EU, benzín stojí polovicu čo u nás, jedlo je tiež lacnejšie a potom plus kto koľko minie. Požičať si kabriolet Ford mustang stojí asi 60 na deň, trikrát menej ako motorka. Len tak pre predstavu.

Amerika je ako stvorená pre cestovateľov, rád sa tam niekedy vrátim. Moje fialové lakte vám ďakujú, ak ste to dočítali :)

The End

Duggo

Kuk videjká:

Príjazd do Palm Springs

Las Vegas strip cars, raz týždenne majú jazdu po stripe, zrovna sme ju chytili.

Ťahanie Toyoty za karavanom

Na odpočívadle

Death Valley

Grand Canyon

<

Pridané: 01.03.2017 Autor: duggo Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (23 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (36)  [Verzia pre tlač] Tlač

Body a Trasy v tomto článku:

Galéria ku článku:

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 97996 | Včera: 178508