Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Motoshop Žubor požičovňa

Hodnotenie: (23 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (62)  [Verzia pre tlač] Tlač

Pozvánka: 12. Motoride stretko, 16. - 18. 8. 2013, jazero Izra, Slanské vrchy

 Zdieľať

Pridané: 08.08.2013 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 15003 [Novinky - Pozvánka]

Už len necelé dva týždne nás delia od 12.-teho ročníka turistického Motoride stretka. Tentoraz sa stretneme na východe v Slanských vrchoch na brehu malého jazierka a pojazdíme nádherné kopce Slovenského Rudohoria, prejdeme na Spiš, ochutnáme halušky, pozrieme si hrad a prejdeme sa popod najvyšší priehradný múr u nás.

Seriál článkov - Motoride Stretko:

O čo ide?

mr-stretko-izra-by-Harly

Už dvanásty ročník turisticky zameraného stretnutia pre všetkých priaznivcov stránky motoride.sk. Ak chceš vedieť viac, pozri si reportáže z minulých ročníkov. Na sobotu je pripravený spoločný výjazd. Nejde o žiadny komerčný motozraz s kopou programu, iba o stretnutie a spoločné jazdenie každý rok v inom kúte našej republiky.

16. - 18. 8. 2013, jazero Izra, Slanské vrchy

Jazero Izra je jazero v Slanských vrchoch na juhovýchodnom úpätí Veľkého Miliča (895 m n. m.). Leží v katastrálnom území obce Slanská Huta v nadmorskej výške 434 m n. m. Zaberá plochu 3,70 ha, maximálna dĺžka jazera je 250 m a šírka 212 m. Vzniklo zahradením doliny jedného z prítokov Izry - Malej Izry, zosuvom pôdy. Info: izra.sk

Košice 2013 - Európske hlavné mesto kultúry

 Dóm sv. Alžbety - najvýchodnejšia gotická katedrála
Dóm sv. Alžbety - najvýchodnejšia gotická katedrála

Európske hlavné mesto kultúry je prestížny titul, ktorý na podnet gréckej ministerky kultúry Meliny Mercouri udeľuje Európska únia mestám členských štátov od roku 1985. V septembri 2008 bolo mesto Košice ako prvé na Slovensku ocenené prestížnym titulom Európske hlavné mesto kultúry. Aj preto sa stretko tohto roku koná neďaleko metropoly východu. Kedykoľvek na stretko prídete nenechajte si ujsť návštevu mesta. Či to bude v piatok podvečer, alebo v nedeľu cestou zo stretka. Tu vám poskutnem niekoľko tipov na miesta, ktoré by ste mali navštíviť.

Video: Navštív Košice 2013

Moje tipy:

Určite za návštevu stojí Hlavná ulica. Podrobný popis a 4 360-stupňové panorámy si môžeš pozrieť tu: Košice, Hlavná ulica.

PANO Pozri si panorámu
Košice, Hlavná ulica, Slovensko<br />
Urbanova veža, Dóm Sv. Alžbety
Dóm sv. Alžbety
Vyhliadková veža a Košický hrad (zrúcanina), Slovensko - Bod záujmu
Vyhliadková veža

Dóm sv. Alžbety - je to najväčší kostol na Slovensku a zároveň „najvýchodnejšia“ gotická katedrála v Európe. Za návštevu stojí prehliadka najvyššej severnej veže katedrály, z ktorej sa naskytne naozaj nevídaný výhľad na mesto. Za vústup po 166 schodoch v úzkej gotickej veži zaplatíte vstupné 1,5 EUR.

Ďalšou prechádzkou po Hlavnej ulici nevynechajte: Urbanovu vežu (hneď vedľa dómu), Spievajúcu fontánu (hlavne večer), Štátne divadlo, Immaculata - morový stĺp, alebo Dolnú bránu - podzemné archeologické múzeum. Viac si pozri tu visitkosice.eu: Prechádzka Starým mestom

Vyhliadková veža a hrad - Vyhliadková veža vysoká 21,5 m sa nachádza v mestskom lesoparku na kopci Hradová. Je postavená vo výške 466 m n.m. a zo svojho vrcholu poskytuje výhľad nielen na Košice, ale ja na široké okolie. Neďaleko sa tiež nachádzajú pozostatky stredovekého Košického hradu s unikátnou trojuholníkovou baštou.

Veža je v auguste otvorená len do 19:00 hod. Rátajte s prechádzkou cca 10 min kľudným tempom od parkoviska. Vstupné 0,70 EUR. Info tu


Sobota, výjazdy

Ako každý rok, pripravili sme pre vás niekoľko alternatívnych výjazdov. Výjazd "Kojšovka, Spiš" organizujeme ako spoločnú jazdu, kým ostatné sú úplne individuálne. Itineráre na všetky výjazdy budú dostupné pri registrácii.

1. spoločný výjazd - Kojšovka a Spiš:

Hlavným lákadlom výjazdu by mal byť prejazd cez Kojšovskú Hoľu 1246 m n.m. Táto asfaltová cesta je počas celého roka uzavretá pre bežnú premávku. Oficiálnou cestou som ale požiadal Obvodný lesný úrad o jednorázové povolenie prejazdu. Naša žiadosť ešte čaká na poslednú pečiatku, ale na základe ústneho prísľubu verím, že sa to podarí. V prípade zamietnutia povolenia dôjde k úprave trasy.

Tento výjazd organizuje Motoride.sk. Pokiaľ budete mať záujem sa ho zúčastniť spoločne s nami v skupine, budete sa musieť v piatok pri registrácii na neho prihlásiť. Hlavným lákadlom výjazdu by mal byť prejazd cez Kojšovskú Hoľu 1246 m n.m. s prestávkou na jej vrchole, kde sa nachádza meteorologická stanica s radarom, ktorý pokrýva územie celej republiky a slúži na predpovede počasie. Je to výrazný hôľny vrchol s kruhovým výhľadom do okolia, ktorý je nazývaný familiárne aj "Kojšovka". V závislosti od počasia je možné z jeho vrcholu vidieť aj Vysoké Tatry.

 Kojšovská hoľa (1245,7 m n.m.)
Kojšovská hoľa (1245,7 m n.m.)

Druhým lákadlom je návšteva najväčšieho hradu u nás - Spišský hrad - Národná kultúrna pamiatka a lokalita Svetového dedičstva UNESCO určite stojí za návštevu. Vstupy každú polhodinu, vztupné 5EUR

 Spišský hrad - jeden z najrozsiahlejších stredovekých hradov Európy
Spišský hrad - jeden z najrozsiahlejších stredovekých hradov Európy

Ešte pred návštevou hradu sa zastavíme na obed na Spišskom Salaši a vyrazíme na cestu spať, k vodnej nádrži Ružín, prevezieme sa popod najvyšší priehradný múr na Slovensku (64m) popod Sivec, údolím Hornádu až do Kysaku a následne späť do Slanských vrchov.


Zväčši mapu

Itinerár: Výjazd Kojšovská Hoľa, Spiš

 Ružinska priehrada (železničný viadukt a Sivec)
Ružinska priehrada (železničný viadukt a Sivec)

2. alternatívny výjazd - Kojšovka a Dobšiná - do sveta nekonečných zákrut:

Druhá trasa je v prvej časti identická s prvou trasou no po prejazde Kojšovskej Hole (tento prejazd musí byť v jednej skupine) sa stočí na juho západ po nekonečných zákrutových cestičkách rôznej kvality, cez Smolník, Úhornú okolo Krásnej Hôrky ( v rekonštrukcii) do Rožňavy, potom Dobšinský kopec, Dedinky, Palcmanská Maša, Mlynky, Hnilec, Nálepkovo, Gelnicu a cez Folkmár a Jahodnú až do Košíc. Z toho množstva zákrut sa vám bude večer točiť hlava.


Zväčši mapu

Itinerár: Výjazd Kojšovka - Dobšiná

3. alternatívny výjazd - do Novej sedlice - drevenné kostolíky:

Tretia trasa vás zavedie na samotný východ Slovenska do Novej Sedlice. Cestou môžete popozerať drevené kostolíky, Beňatinský travertín atď. cca. 300 km ale so zachádzkami ku kostolíkom by to vyšlo aj na viac. Podľa času by sa dal zahrnúť do trasy aj prejazd cez Banské (Herľany).

Inšpirácia: K125 – 1. časť, alebo archanjel Michael na ďalekom východe


Zväčšiť mapu

Itinerár: Výjazd do Novej Sedlice - drevené kostolíky

4. alternatívny výjazd - do severného Maďarska:

Alebo máte chuť sa pozrieť do Maďárska a pozrieť si zámky, hrad Fuzer atď. Zhruba 140 km, zachádzky nie sú veľké, fajnový výlet do horúčav kedy človek nenatočí veľa km ale o to dlhšie môže oddychovať niekde v tieni pri ceste, alebo sa prechádzať v parkoch v tieni stromov.

Inšpirácia: Nečakaný výlet do Maďarska, alebo dvaja turuli na 125-kách.


Zväčšiť mapu

Itinerár: Výjazd do severného Maďarska

Sobota večer - vaša/naša TOMBOLA

Bónusový sprievodný program:

14.08.2013 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 5093 [Novinky - Pozvánka]

-

Pozvánka: Sprievodný program na 12. Motoride stretku - Motoride mini TRIATLON 2013, Izra

Áno, čítaš správne, Po Sand RUN-e, ktorý sme zorganizovali na Sand Rally 2012 si aj tohto roku trošičku zašportujeme. Ide hlavne o zábavu, Motoride Mini Triatlon bude pozostávať z troch disciplín: 1. Plávanie, 2. Beh, 3. Pivo. Zúčastniť sa môže ktokoľvek. Základnú trať zvládne každý za 15 minút. Čítaj ďalej...

 

Motoride stretko je nekomerčná akcia. Komercia a reklama sa na nás tlačí zo všetkých strán a niekedy je dobré si len tak zrelaxovať. Preto sme na stretko doteraz nevolali žiadnych sponzorov a prichádzame s jedoduchou tombolou, ktorá mala premiéru na 10. ročníku a mala veľký úspech: každý z účastníkov môže doniesť a v piatok večer pri registrácii odovzdať cenu do tomboly. Ide o symbolickú cenu, suvenír z vašich ciest alebo z regiónu odkiaľ pochádzate, či domáce ale nedomáce osviežujúce nápoje :-), čokoľvek vtipné... Je to na vás. Účasť v tombole je samozrejme úplne dobrovoľná.

Všetci účastníci potom budú zaradení do tomboly a žrebovať budeme v sobotu večer v kempe.

 Tombola na minuloročnom 11. Motoride stretku v Jelke
Tombola na minuloročnom 11. Motoride stretku v Jelke

Jazero Izra - miesto stretnutia:

Samotné jazero a areál je takpovediac "na konci sveta". Už prístupová cesta vedie po úzkej asfaltke (sem tam horšej kvality, ale druhá polovica je už s novým asfaltom) a vinie sa asi 10 km Slanskými vrchmi. Prístupová cesta začína na kopci nad obcou Slanec a odbočku výrazne označíme.

 Prístupová cesta cez Slanské vrchy, dokonca aj s novým asfaltom v druhej polovici
Prístupová cesta cez Slanské vrchy, dokonca aj s novým asfaltom v druhej polovici

Mapa:

Pri jazere je vybudované malé rekreačné stredisko s chatkami, reštauráciou, mólom a požičovňou člnov. Jazero je pomerne malé, a tak sa voda v ňom relatívne rýchlo zohrieva. Keď sme tam boli "na prieskum" v júni, tak sa už ľudia veselo kúpali. Takže by ste nemali zabudnúť pribaliť ani plavky. Kto by zabudol, môže zobrať svoju polovičku na romantickú plavbu na člnku. Veľmi sa nenarobí, jazero je maličké.

Ubytovanie - chatky aj stanovanie

V areáli sa nachádza niekoľko chatiek priamo na brehoch jazera. 4 chatky sú zrenovované a pripravené na prenajatie. Každá chatka má miesto pre 6 osôb. Ďalších niekoľko postelí sa nájde v hlavnej budove a pri jazere sa nachádza aj súkromná chata, ktorá sa dá prenajať. Všetky informácie vám poskytne prevádzkovateľ areálu. Takže pevnú strechu nad hlavou tohto roku nájde cca 40 z vás, rezerváciu si zabezpečí každý sám.

 Chatky
Chatky

Na stanovanie bude k dispozícii plocha miestneho športového ihriska neďaleko hlavnej budovy a jazera. Na fotkách je táto plocha ešte s vysokou trávou, ale tá bude samozrejme pred stretkom pokosená. Kto bude mať chuť sa zašiť, môže si stan postaviť aj pri chatkách alebo niekde na brehu jazera.

Neďaleko kempovacej plochy sú toalety. Keďže areál nebol primárne vybudovaný ako kemp, nie sú k dispozícii sprchy. To ale rieši kúpanie v jazere :-) Prípadne sa môžete na mieste dohodnúť s niekym v chatkách a osprchovať sa tam.

Ceny ubytovania a rezervácia

Ako isto viete, Motoride stretko je nekomerčná akcia, tzn. že sa neplatí žiadne vstupné organizátorom akcie. Vždy je nutné zaplatiť len poplatok za ubytovanie a stravovanie. K nákladom za ubytovanie a stravu treba pripočítať benzín.

Rezervácia ubytovania v chatkách: p. Adamčík - 0905 828 978 - nezabudnite mu povedať že idete na moto akciu. Ak sa neviete dovolať pošlite SMS s vašou požiadavkou, na Izre niekedy nieje dobrý signál. Na daný víkend som už rezervoval všetky ubytovacie kapacity pre motorkárov... Stany rezervovať nie je nutné :-)

Upozornenie

Vzhľadom na mototuristické zameranie tejto akcie chceme upozorniť, že tu nenájdeš žiadne zrazové súťaže, striptíz ani podobné veci. Motoride.sk zabezpečuje len priestor pre ubytovanie, objednávku stravy a jeden spoločný výjazd. Redakcia Motoride.sk nenesie akúkoľvek zodpovednosť za škody na majetku alebo zdraví účastníkov, ktoré si spôsobia nerešpektovaním pokynov organizátora.

Prosíme všetkých účastníkov, aby sa registrovali pomocou prihlasovacieho formulára, aby sme mali predbežný odhad o počte zúčastnených. Za pochopenie ďakujeme.

Prihlasovací formulár:

Pre organizáciu akcie je potrebné vedieť počet účastníkov. Preto ak máte záujem sa tejto akcie zúčastniť, dajte nám o tom vedieť.

Zoznam prihlásených


Vyber spôsob ubytovania

Vyber trasu výjazdu, ktorá ťa zaujala

Vyber iba v prípade keď chceš ísť na výjazd č. 1. Kojšovka, Spiš !!!
Áno, súhlasím s podmienkami akcie a prečítal som si aj upozornenie na tejto stránke.

Zoznam prihlásených

Tešíme sa na vás

Text: Tomáš Hajduch - Awia
Foto: Tomáš Hajduch - Awia, Wikipedia, internet

Pridané: 08.08.2013 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Seriál článkov - Motoride Stretko:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (23 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (62)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Faber-Aprilia-V4-04-05-side

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2023 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 63777 | Včera: 183199