Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

motozem-11-2019-std

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Trenčín - Zaujímavosti blízkeho okolia

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 12.07.2001 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 19163 [Mototuristika - Západné Slovensko - Výlet]

Trenčín má vo svojom okolí množstvo zaujímavých pamatihodností, mi Vám prinášame v stručnosti len niektoré z nich...

Adamovské Kochanovce - kaštieľ

Obec sa nachádza v Trenčianskej kotline pod výbežkom Bielych Karpát. V časti Adamovce, na okraji anglického parku, stojí barokový kaštieľ z pol. 18. stor. so zachovanou pôvodnou výzdobou. V časti Kochanovce je verejnosti neprístupný klasicistický kaštieľ zo zač. 19. stor. a barokový kostol s hodnotným interiérom.

Beckov - zrúcaniny hradu

Obec Beckov leží v údolí Váhu, pod výbežkami Považského Inovca. V obci sa nachádza pôvodne gotický kostol z čias okolo 1400, ktorý bol v 17. stor. renesančne prestavaný. Kostol má hodnotný interiér. Ďalšími významnými kultúrno - historickými pamiatkami sú barokový kostol s bývalým františkánskym kláštorom z konca 17.stor., tri neskororenesančné kúrie zo 17. stor. a jedna klasická kúria z 18. stor. Na židovskom cintoríne na úpätí hradného vrchu sú kamenné empírové náhrobníky. V renovovanej budove bývalej ambrovskej kúrie je umiestnené Múzeum Beckova. Dominantou obce je zďaleka viditeľný Beckovský hrad, národná kultúrna pamiatka, ktorý sa výpína na strmom, 70 m. vysokom brale priamo nad obcou vo výške 245 m. Prvá zmienka o hrade pochádza z obdobia okolo roku 1200. Pôvodne gotický hrad bol neskôr prestavaný na renesančné panské sídlo. V 18. stor. vyhorel. Ruiny hradu sú v súčasnosti zakonzervované. V hornom hrade zostali zachované zvyšky klenieb a nástenných malieb. V súčastnosti na hrade prebieha archeologický výskum, nie je však sprístupnený. Oblasť ponúka možnosti turistiky. V blízkosti leží letný rekreačný areál Zelená voda.

Bezovec - rekreačné stredisko

Rekreačné stredisko letnej a zimnej turistiky, postavené pod vrcholom Bezovca /743 m/ v pohorí Považský Inovec, ponúka možnosti ubytovania a stravovania. Okolie s dobrými lyžiarskymi terénmi vybavenými lyžiarskymi vlekmi je vhodné na prevádzkovanie zimných športov. Značkované trasy na Tematínsky hrad, Topoľčiansky hrad a hrebeň Považského Inovca vytvárajú dobré podmienky pre turistiku.

Bošáca - etnografická lokalita

Kopaničiarska obec. V obci je barokový kostol z prvej tretiny 18. stor., neskôr klasicisticky upravený. V miestnej časti Zemianske Podhradie sa dá obdivovať renesančný kaštieľ, empírovo postavený, s parkom zo 17. stor. a helmovými vežami na strechách,. Obec je známa zachovalou ľudovou architektúrou, krojmi, výšivkami, čipkami, ako aj pálením slivovice.

Brunovce - kaštieľ

Na okraji obce stojí neskororenesančný kaštieľ z druhej pol. 17. stor. s charakteristickými cibuľovitými strechami na štyroch nárožných vežiach. Pôvodne bol opevnený valom a priekopou, neskôr barokovo upravovaný. Okolo kaštieľa sa rozlieha anglický park z konca 18. stor. V bývalej kaplnke sa zachovala bohatá výzdoba klenieb.

Čachtický hrad - zrúcaniny hradu

Pôvodne gotický hraničný strážny hrad z prvej polovice 13. stor. bol prestavovaný a rozširovaný v 15. -17. stor. Pre verejnosť je v súčasnosti uzavretý. V obci Čachtice je však možné navštíviť gotický kostol z konca 14. stor., gotickú kaplnka zo 14. stor., renesančný kaštieľ z r. 1668, renesančnú kúriu zo začiatku 17. stor. V kaštieli je zriadené múzeum.

Dubnica nad Váhom - kaštieľ

Mesto je postavené v údolí Váhu uprostred Ilavskej kotliny. K kultúrno-historickým pamiatkam mesta patrí renesančný kaštieľ z r. 1642, barokovo prestavaný začiatkom 18. stor., s barokovou kaplnkou, menší barokový kaštieľ z prvej pol. 17. stor., barokový kostol z pol. 18. stor. s hodnotným interiérom a stĺp hanby z r. 1728. Mesto slúži tiež ako východisko pre turistiku v Strážovských vrchoch.

Dubník - turistické stredisko

Rekreačná oblasť s dvoma vodnými nádržami sa nachádza v Myjavskej pahorkatine. Poskytuje bohaté možnosti ubytovania, stravovania, kúpania, rybolovu, vodných športov, vrátane športového potápania a surfingu. Okolie je vhodné na nenáročnú turistiku, z oblasti vedie značkovaná trasa do Starej Turej s pokračovaním k Čachtickému hradnému vrchu.

Ducové - archeologická lokalita

Ducové sú miestnou časťou obce Moravany nad Váhom. Medzi obcami Ducové a Hubina sa nachádza národná kultúrna pamiatka skalnatý ostroh Kostolec / 240 m/. Od pol. 9. do 10. stor. stálo na návrší sídlo veľkomoravského veľmoža. Dnes je na vrchole chránená archeologická lokalita areál dvorca s čiastočnou rekonštrukciou zrubového opevnenia.

Duchonka - turistické stredisko

Prímestská rekreačná oblasť Topoľčian. Vodná nádrž ponúka možnosti kúpania, vodných športov a rybolovu. Na jej západnom brehu uprostred brezovo - borovicového hájika sú lokalizované ubytovacie kapacity, športové ihriská, požičovňa športových potrieb, sauna, kino, stravovacie zariadenia. Oblasť je turistickým východiskom do Považského Inovca.

Drietomská dolina - turisticky významná dolina

Dolina potoka Drietomica je zovretá bočnými hrebeňmi Bielych Karpát. Vedie ňou turistická trasa na vyhliadkový vrch Machnáč. V chotári obce Drietoma je chránená lokalita Drietomské bradlá s odkrytými vrstvami vápencov, kremeňou a bridlíc. V obci bolo odkryté slovanské sídlisko. Na cintoríne sa nachádza klasicistická kaplnka z pol. 19. stor.

Inovec - dominanta Považia

Najvyšší vrch pohoria Považský Inovec /1042 m/ leží na jeho severnom okraji. Zalesnený vrchol však neposkytuje výhľad na okolie. Pod vrcholom je postavená ubytovňa Chata pod Inovcom, v blízkosti ktorej sa nachádzajú dobré lyžiarske terény vybavené vlekmi. Vrcholom prechádza hrebeňová turistická trasa Považského Inovca. Výstup na vrchol je možný z Mníchovej Lehoty, Beckova a Trenčianskeho Jastrabia.

Nové Mesto nad Váhom - historické pamiatky

Návštevníci tohoto mesta na Považí si môžu prezrieť pôvodne neskororománsky kostol z pol. 13. stor., ktorého interiér je zdobený maľbami a štukatúrou. Ďalšími turistickými atrakciami sú mariánsky barokový stĺp z roku 1696, meštianske domy na námestí a Židovský cintorín s pôvodnými kruhovými náhrobkami zo 16. -19. stor. Rekreačný areál Zelená voda v tesnej blízkosti mesta je známy dobrými možnosťami kúpania a vodných športov a samozrejme aj možnosťami ubytovania.

Soblahov - rekreačná obec

Obec leží pod severovýchodnými svahmi Považského Inovca. V obci sa nachádza gotický kostol zo 14. stor., neskôr renesančne prestavaný a klasicistická kaplnka na cintoríne zo začiatku 19. stor. V chotári obce je prameň kyselky. Za obcou je vybudované rekreačné stredisko s možnosťou ubytovania, turistiky a lyžovania. Obec je východiskom na chatu pod Ostrým vrchom.

Topoľčiansky hrad - zrúcaniny hradu

Zrúcaniny gotického hradu sa týčia na mohutnom dolomitovom brale v Považskom Inovci nad obcou Podhradie. Hrad bol postavený v 13. stor., v 16. stor. rozšírený. Počas konzervácie v 19. stor. bola dostavaná dominantná romantická veža. Z hradného vrchu sa návštevníkom naskytne prekrásny výhľad na okolie. Okolo hradu vedie značkovaná trasa do Považského Inovca.

Trenčianske Teplice - kúpeľné mesto

Kúpeľná časť mesta je situovaná v parku prechádzajúcom do lesoparku. Liečivé pramene síranovo - hydrouhličitanovej, vápenato - horečnej, sírnej, slabo mineralizovanej vody, ktoré vyvierajú priamo v bazénoch, sa využívajú na liečbu chorôb pohybového a nervového ústrojenstva. Mesto a okolie ponúka možnosti nenáročných prechádzok po upravených chodníkoch a vyhliadok až do výšky 300 m nad kúpeľmi. Pozoruhodným je kúpeľný dom Sina s kúpeľom Haman z r. 1870 - 1888 postavený v orientálnom štýle podľa projektu F. Schomoranza. V jeho interiéri sa nachádza arkáda s ornamentikou. Ďalšími, najmä architektonickými zaujímavosťami, sú romantický kostol zo začiatku 20. stor. s dreveným vyrezávaným stropom, bývalý spevácky Domov zboru slovenských učiteľov z r. 1930, hudobný pavilón z r. 1932 a sanatórium Espalanade z r. 1933 - 1934. V pôvodnej klasicistickej kúpeľnej budove z pol. 19. stor. je umiestnené múzeum s expozíciou histórie kúpeľov. Na využitie voľného času slúži v letnom období kúpalisko Zelená žaba, v zime sa dá v oblasti lyžovať a počas celého roka sa dajú využívať možnosti turistiky v Strážovských vrchoch.

Veľká Javorina - vyhliadkový vrch

Najvyšší a najvýznamnejší vrch v Bielych Karpatoch /970 m/. Nachádza sa na Slovensko - Českej hranici. Vzhľadom na svoju polohu a výšku ponúka jedinečný kruhový výhľad na Biele karpaty, Strážovské vrchy, Považský Inovec a Myjavskú pahorkatinu. Na vrchole je postavená retranslačná televízna veža. Možnosti turistiky. Lyžiarske terény a vleky. Pod vrcholom je Holubyho chata. Príjazd motorkou až k chate.
Zdroj:www.trencin.sk

Pridané: 12.07.2001 Autor: Tomáš Hajduch - Awia pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Adamoto Flash

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2019 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 98693 | Včera: 135155