Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty článok o svojej motorke!

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Úspešný záver sezóny 2010 Jaroslava Černého a Bily Racing teamu na ME v Španielsku

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 29.10.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 7007 [Šport - Cestné Motocykle]

Majstrovstvá Európy road racing 2010 – Albacete, Španielsko Jaroslav Černý na vynikajúcom 10.mieste!!!

22.- 24.10.2010 sa na slnkom zaliatom španielskom okruhu Albacete, konali Majstrovstvá Európy cestných pretekov motocyklov.

Na základe postupového kľúča sa na ňom zúčastnil a výborným výsledkom i zakončil sezónu 2010, jazdec piešťanského tímu Bily Racing, Jaroslav Černý z Kľačian. Za Slovensko bojoval ako jediný z celého štartového poľa všetkých tried.

 Jaro Černý
Jaro Černý

Majstrovstvá európy sa modelom jedného preteku jazdia posledné tri roky. Súťaží sa v triedach 125GP, 600 Supersport a 1000 Superstock. Postupujú naň prví štyria jazdci z najlepších národných šampionátov a prví piati zo šampionátu Alpe Adria. Ďalej má usporiadateľ možnosť rozdeliť niekoľko voľných kariet. Tieto karty najviac využívajú španielsky jazdci, ktorí majú potom výhodu znalosti trate. Pretek sa doteraz vždy jazdil na okruhu v Albacete.

Černý postúpil na základe vynikajúcich výsledkov a ziskom vicemajstra šampionátu Alpe Adria v triede 600 Supersport. Jaro mal vynikajúcu sezónu a v triede Superstock 600, ktorú taktiež jazdí, mu za rok 2010 patrí titul šampióna v tomto medzinárodnom seriáli a tituly Majstra Slovenska v oboch triedach.

V iných triedach ako je spomenuté sa európsky šampionát nejazdí a nedá sa doň ani postúpiť.

Rozvrh tréningov a pretekov bol klasický, v piatok dva voľné tréningy, v sobotu dve kvalifikácie, v nedeľu ráno warm up a poobede samotné preteky.

Do piatkových tréningov Jaro nastúpil s cieľom rorpozerať sa a znova sa naučiť okruh. Černý tu naposledy štartoval minulý rok taktiež na ME. Trieda bola nabitá vynikajúcimi jazdcami a pole čítalo 29 pretekárov. Jaro svoje časy na kolo postupne zlepšoval, no sťažoval si na problémy s podvozkom.

Počítali sme, že ako minulý rok, tieto služby budú zabezpečovať špecialisti z Andreani group – servis značky Ohlins z majstrovstiev sveta. Servis ale na pretekoch nebol, no neboli by sme slováci keby sme si neporadili.

Šéf tímu zbadal jedného takto oblečeného technika a tak sme ho oslovili. Volal sa Max a na tento pretek pôsobil v talianskom tíme Aprilie bývalého jazdca MS. Dohodli sme sa, že nám pomôže a nám tak spadol kameň zo srdca.

Max odviedol obrovský kus práce, okrem iného zistil, že máme „unbelievable“ nastavený zadný tlmič.

Černého progres v sobotných kvalifikačných tréningoch nebol taký ako sme si predstavovali. Motor nemal najlepší výkon a po nasadení mäkkej zmesi pneumatík zadné koleso kĺzalo v zákrutách viac ako predtým. Stačilo to len na 17. miesto, čo nebola príliš dobrá východisková pozícia na štarte. Jara preskočili i jazdci, ktorých v Alpe Adrii porazil.

Po 2. kvalifikácii teda technik firmy Andreani urobil ďalšie zmeny na podvozku čo sa ukázalo ako zásadné.

V nedeľu sme sa prebudili do slnečného , no chladného rána, keď teplomer ukazoval 8 stupňov a trať mala približne tak isto.

Do warm upu sme použili staršie pneumatiky, no napriek tomu i chladu Jaro jazdil výborné časy čo bolo silné povzbudenie do popoludňajšieho preteku. Po zosadnutí z motocykla bol nadšený z chovania motocykla, podľa neho najlepšieho za sezónu.

 Wayne Gardner s timom
Wayne Gardner s timom

Štart našej triedy bol na programe o 13.20. Bolo slnečných 22 stupňov i asfalt na dráhe bol pekne rozpálený. Preteky prilákali množstvo divákov a priamy prenos vysielala španielska TV.

Jaro dostal navyše motiváciu v podobe odpustenia šoférovania auta na ceste domov. A to asi zabralo. Na štartovom rošte stálo 29 hladných tigrov a čakalo na zhasnutie červených svetiel. Motory vytočené, svetlá zhasli a boj sa mohol začať.

Černý už klasicky nemal dobrý štart a stratil niekoľko pozícií. V prvej dvojici zákrut si dve pozície berie späť. S napätím očakávame na výjazd jazdcov na cieľovú rovinu. Jazdci sú jeden na druhom, 1. Španiel Morales, 2. Holanďan Schouten, 3. Slovinec Jerman.....a 15. Černý.

V nasledujúcich kolách sa pole začalo trhať, no v jeho strede bola 8 členná skupina. Jazdci išli nadoraz a Jaro sa pomaly prebíjal dopredu. 14., 13., tri kolá pred záverom prechádzal na 12. pozícii, v predposlednom bol 11.

V nájazde do posledného okruhu sme Jara tlačili očami a želali si aby vyšlo i desiate. Pred sebou mal čecha Kalába a v druhej zákrute mu to tam dal. Na cieľovej rovine ešte útočil na deviateho rakušana Polzera, no ten o pol motocykla svoju pozíciu udržal.

„Máme za sebou posledný pretek mojej najúspešnejšej sezóny, 10.miesto bol moj cieľ, pred týmto pretekom. Po kvalifikáciách, kde sme mali problémy, sa nakoniec vo warm-upe všetko zlepšilo, a začal som veriť v dobrý výsledok. Škoda tej kvalifikácie, lebo 6. v cieli preteku nebol o nič rýchlejší ako ja, ale aj tak musím ešte raz povedať, že som spokojný a ďakujem všetkým sponzorom a celému týmu, na čele s Robom, Jožkom, a takisto Mirko pracoval celý rok perfektne. Tento rok som skončil ako najlepší Slovák, ako v Alpe Adrii, tak aj na Európskej scéne, a takisto som bol jediný Slovák, ktorý štartoval na Majstrovstvách Sveta a body mi unikli len tesne. Ešte raz vďaka všetkým a už teraz sa teším na novú sezónu“.

Všetci sme mali obrovskú radosť, veď 10. miesto na ME je veľký úspech. Tešili sa aj predstavitelia šampionátu Alpe Adria a prišla nám pogratulovať i pani Miniconi, slovenka žijúca v Monaku. Táto pani nám i s rodinou veľmi fandila a za odmenu nás zoznámila s bývalým Majstrom sveta triedy 500ccm, austrálčanom Wayneom Gardnerom, ktorému pretekal v triede Honda 100, 12 ročný syn.

Potom nás čakala už len dlhá, 29 hodinová cesta domov.

Chceli by sme poďakovať našim partnerom, bez ktorých by toto všetko nebolo možné. Veríme, že sme im urobili radosť a opäť úspešne reprezentovali Slovenskú republiku. Ukázali sme, že tento šport si zaslúži pozornosť i podporu a máme jazdcov, ktorí sa na vrcholných šampionátoch dokážu umiestňovať no popredných pozíciách.

Pridané: 29.10.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2021 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 72575 | Včera: 154963