Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (8 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (26)  [Verzia pre tlač] Tlač

Jesenné potulky Fischbacherskými Alpami

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 20.10.2006 Autor: MaAT
Čitatelia: 8208 [Mototuristika - Európa - Výlet]

Nemám vo zvyku písať o každom motovýlete, ale... Veď posúď sám. Možno vás inšpirujem na výjazd ešte túto sezónu.

Fischbacherské Alpy sa nachádzajú na východnom výbežkom centrálnych álp. Rozkladajú sa južne od rieky Murz až po Wiener Neunstadt a Šoproň na severovýchode. Známe sú predovšetkým lyžiarskym strediskom „Semmering“. Ich najvyšší vrchol „Stuhleck“ (1783 m) bol prvým vrcholom v Rakúsku zdolaným na lyžiach. Pochopiteľne v zime (v roku 1891). Pravdepodobne aj tento pioniersky počin sa významne zaslúžil o to, že v Semmeringu bolo vybudované jedno z prvých stredísk zimných športov v Rakúsku. Toľko informácie z wikipédie a teraz niečo praktické.

Masív Fischerbachských Álp sa nachádza cca 200 km od Bratislavy a je dobre dostupný po platených rýchlostných komunikáciach S4 aS6 cez Eisenstadt alebo diaľnicou A4 - A2 cez Viedeň.

Stuhleck vyhlad na vychod

Aktuálna cena desaťdňovej diaľničnej nálepky pre motocykel je 4,3EUR. Na najvyššom „passe“ Pfaffensattel (1372 m) je platená štvorkilometrová šotolinová odbočka vedúca na vrchol Stuhleck. Cesta je pomerne dobre zjazdná, je otvorená od 15. apríla do konca októbra a poplatok 1,5 EUR, sa platí po výjazde na vrchol v chate „Alois-Günther Haus“. Stuhleck je najvýchodnejší alpský vrchol výrazne vytŕčajúci z pásma lesa, ktorý na týchto miestach siaha do výšky cca 1500 m. Výhľad z neho, či už na okolité dvojtisícovky alebo všadeprítomné rakúske vrtule určite stojí zato.

 Cesta na Stuhleck
Cesta na Stuhleck

Ďaľšie passy cez hrebeň: Feistriztsattel 1290 m na ceste č. 407, 1099 m na ceste č. 72 alebo 1171-metrový „Auf der Schanz“ na ceste č. 114. Pre dobrodružnejšie povahy doporučujem polooficialny platený prechod hoľou, z dediny Ratten cez hoľu Pretul do mestečka Mürzuschlag.

V dedine Ratten obočiť na sever. Po par kilometroch je pri malom hospodárstve závora. Po zaplatení 2 EUR/motocykel sa peknou asfaltkou vystúpa k mackdonaldizovanému salašu Roseggerhaus (1600 m). Ďalej sa dá po dobre udržiavanom lesnom úseku dostať do štyri kilometre vzdialeného horského hotela Bärenkogelhaus. Tu si obsluha strčí ďalšie 3 EUR za použitie lesnej cesty do kešene a nasleduje cca 6 km klesania na hlavnú cestu S6 k mestečku Mürzuschlag.

 Bärenkogelgasthaus
Bärenkogelgasthaus

Myslím, že pre nie endurojazdcov bude zjazdnejší opačný smer Mürzuschlag – Bärenkogelhaus, hlavne kvôli strmým úsekom, kde podklad tvorí ujazdená a za vlhka značne šmykľavá hlina. V tomto prípade treba z cesty S6 použiť exit Mürzuschlag-WEST a následne smer Ganztal/Bärenkogel.

Výlet do Fischbacherských Álp z Bratislavy dá zabrať necelých 500 kilometrov motorke a asi 10 hodín „Aršom“ na nej. Záznam prejdenej trasy aj s jednotlivými zaujímavými bodmi si môžete pozrieť na mape tu: Fischbacherské Alpy.

Mapa:

Pridané: 20.10.2006 Autor: MaAT pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (8 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (26)  [Verzia pre tlač] Tlač

Body a Trasy v tomto článku:

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2021 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 6524 | Včera: 165994