Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Európsky preukaz zdravotného poistenia - Diskusné fórum - Moto poradňa

Máte problém s Vaším strojom ? Skúste sa opýtať. Ostatní motorkári Vám možno budú vedieť poradiť.

Značky: Skúsenosti, Problém, Motor, Karburátor, Elektrika, Podvozok, Kolesá, Pneu, Brzdy, Olej, Administratíva.

Pravidlá správania sa na diskusnom fóre motoride.sk

Pridaj novú diskusiuEurópsky preukaz zdravotného poistenia - Diskusné fórum - Moto poradňa

OO Zruš sledovanie Pridaj nový príspevok 

Značky: Administratíva.

19.01.2008 19:54

Európsky preukaz zdravotného poistenia

robiker
 Kávičkár 

Ikona

Tí, ktorí ho majú a viete o čom to je, kliknite na inú diskusiu. Ale ak máte konkrétne skúsenosti s týmto preukazom v zahraničí, tak by som uvítal príspevky čoho sa treba "držať" a čomu predchádzať aby sme predišli zbytočným komplikáciám. Uvítam aj presnejšie a doplňujúce info...

Čo je EPZP?
Je to doklad o tom, že držiteľ preukazu je poistencom slovenskej zdravotnej poisťovne.
Po predložení prukazu poskytovateľovi v štátoch EÚ bude poskytnutá potrebná zdravotná starostlivosť v rovnakom rozsahu a podľa rovnakých kritérií, ako domácemu občanovi.
Potrebná zdravotná starostlivosť je podľa ods. 3 Nariadenia 631/2004 taká, ktorú vyžaduje aktuálny zdravotný stav pacienta a musí mu byť poskytnutá s ohľadom na povahu dávok a očakávanú dĺžku pobytu, t.j. aby sa nemusel kvôli potrebnému ošetreniu vracať do krajiny poistenia skôr, ako pôvodne zmýšľal. Rozsah potrebnej zdravotnej starostlivosti určuje ošetrujúci lekár, ten by však samozrejme mal byť znalý článkov citovaného Nariadenia.

Účel a určenie EPZP?
Európsky preukaz zdravotného poistenia slúži ako doklad preukazujúci nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členskom štáte EÚ.
EPZP je určený pre krátkodobé cesty, vrátane dovoleniek, služobné cesty, brigády, stáže, študijné pobyty a pod.
EPZP je určený iba pre tých, ktorí cestujú do niektorej z krajín Európskej únie. Na Slovensku neplatí.

Platnosť EPZP?
Európsky preukaz zdravotného poistenia sa vydáva na obdobie 5 rokov, ale ak poistenec zmení zdravotnú poisťovňu, spolu so slovenským preukazom zdravotného poistenia musí doterajšej poisťovni vrátiť aj EPZP.
Nároky na zdravotnú starostlivosť plynúce z členstva Slovenskej republiky v Európskej únii si môžete uplatniť v týchto štátoch:
Belgicko Litva Rakúsko
Dánsko Lotyšsko Grécko
Estónsko Luxembursko Česká Republika
Fínsko Maďarsko Slovinsko
Francúzsko Malta Španielsko
Írsko Nemecko Švédsko
Island Holandsko Veľká Británia
Taliansko Nórsko Lichtenštajnsko
Cyprus Poľsko Portugalsko

Význam EPZP?
Počas doby, kedy sa zdržujete v štátoch EÚ alebo v ďalších uvedených štátoch, máte nárok na ošetrenie za rovnakých podmienok ako domáci poistenci. Znamená to, že pokiaľ si domáci poistenci musia za poskytovanie zdravotnej starostlivosti priplácať (tzv. spoluúčasť), musíte spoluúčasť hradiť aj vy. Okrem spoluúčasti by od vás spravidla nemala byť požadovaná žiadna iná platba - to platí pokiaľ navštívite poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, napojeného na verejný systém zdravotného poistenia. To znamená, že poskytovateľ má zmluvu aspoň s jednou domácou zdravotnou poisťovňou.

Európsky preukaz zdravotného poistenia:
-platí len vo verejnom systéme - v zmluvných zdravotníckych zariadeniach, nevzťahuje sa na ošetrenie u súkromných lekárov,
-nekryje repatriáciu a asistenčné služby,
-pokrýva nevyhnutnú a nie iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť,
-kryje náklady v neobmedzenom finančnom rozsahu,
-vzťahuje sa na všetky vekové skupiny,
-pokrýva aj chronické ochorenia.

Ako získať EPZP?
Na vydanie EPZP je potrebné podať žiadosť o EPZP v pobočke poisťovne v ktorej ste poistení alebo ju môžete poslať poštou. V súlade so zákonom o zdravotnom poistení sa EPZP vydá do 30 dní odo dňa podania žiadosti.
Súčasťou žiadosti je aj uvedenie spôsobu prevzatia EPZP. Poistenec si môže prevziať EPZP osobne v ktorejkoľvek pobočke poisťovni, ktorú uvedie v žiadosti.
Poisťovňa doručí poistencovi EPZP aj poštou na aktuálnu adresu, uvedenú v databáze poisťovne. Na prevzatie EPZP je možné splnomocniť aj inú osobu, identifikačné údaje tejto osoby je potrebné uviesť v žiadosti o vydanie EPZP a označiť, v ktorej pobočke si preukaz prevezme.
Ak poistenec plánuje vycestovať do iného členského štátu počas 30 dňového obdobia, ktoré ustanovuje zákon na vydanie EPZP od dátumu podania žiadosti, poisťovňa mu vydá Náhradný certifikát k EPZP. Náhradný certifikát k EPZP má platnosť maximálne 3 mesiace a poistenec ho získa v ktorejkoľvek pobočke poisťovne. Náhradný certifikát je iba náhradný, nie je alternatívny doklad k EPZP a mal by sa vydávať len v nevyhnutných prípadoch.

Výhody

pre držiteľov EPZP oproti nárokom na základe komerčnej poistky:



* nárok rozsahu zdravotnej starostlivosti nie je obmedzený maximálnou finančnou čiastkou
* nárok nie je obmedzený na choroby vyskytujúce sa u poistenca po prvý raz pri pobyte v inom ČŠ, vzťahuje sa aj na chronické ochorenia. Ak trpí osoba chronickým ochorením, vyžadujúcim pravidelnú starostlivosť napr. dialýza, je potrebné, aby si pacient pred vycestovaním dohodol jej poskytnutie so zahraničným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Poisťovňa mu môže byť pri tom nápomocná.
* poskytovatelia napojení na verejný systém zdravotného poistenia v iných ČŠ sú povinní nárok na základe EPZP uznávať
* nárok je vo väčšine prípadov uplatniteľný aj v prípade, že sa vyskytne pri rizikovej činnosti alebo pri výkone niektorých pracovných činností (napr. u vyslaných pracovníkov, vodičov medzinárodnej dopravy, brigádnikov bez poistenia v inom ČŠ a pod.)
* v prípade existencie nároku poistenca je možné vydať nárokový doklad aj spätne

Nevýhody

nároku na základe EPZP oproti nároku z komerčnej poistky

* nárok na základe EPZP nekryje náklady za spoluúčasť poistenca
* nárok na základe EPZP nekryje náklady za prevoz do SR a repatriáciu
* nárok na základe EPZP nekryje náklady pri ošetrení v zdravotníckom zariadení a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia

Z uvedeného vyplýva, že najvýhodnejším krytím pre cesty do členských štátov EÚ je kombinácia EPZP a komerčného poistenia.

Len doplním, že ja som sa o existencii EPZP dozvedel náhodou pred cca 3/4 roka, keď som si v poisťovni vybavoval zmenu bydliska. Je dosť možné, že je medzi nami aj viac takých málo informovaných ako ja a ešte ho nemajú, pritom jazdia do zahraničia. A vôbec nezáleží, či ako vodič, spolujazdec alebo cestujúci, bezpodmienečne si ho vybavte. Skoro za nič máte aspoň o trošku viacej istoty a podpory keď sa dostanete do problému so zdravotnou starostlivosťou v krajinách EU.
Vybavenie EPZP je bezplatné.

Tak vám prajem, aby ste na svojich cestách Európskou úniou nemuseli tento preukaz použiť.


19.01.2008 20:25

Re: Európsky preukaz zdravotného poistenia

bohusact
 Kávičkár 

Odporúčam neísť bez neho /alebo komerčného poistenia/ ani na poldňový nákup do Viedne. Stačí neškodný pád na hlavu s jej viditelným poranením a vyšetrovací štandart predpisuje vyšetrenie na CT /počítačvý tomograf/. A ten môže stáť aj pár desiatok tisíc. Pri krátkodobom bezvedomí /bez pádu, napr. srdcový kolaps, alebo iná nevolnosť/ sa vyžaduje minimálne dvoj-trojdňová hospitalizácia na ARO-e, čo môže stáť stotisíc.


23.01.2008 17:32

Re: Európsky preukaz zdravotného poistenia

MacOWitza
 Kávičkár 

Ikona

Dnes som sa informoval, najlepšie je ísť do sveta s kombináciou - aj EPZPn aj komerčné poistenie. Na bežné veci väčšinou stačí to prvé, ale napríklad prevoz sanitkou alebo prevoz telesných pozostatkov vykryje len komerčné cestovné poistenie.

8-)


24.01.2008 15:21

Re: Európsky preukaz zdravotného poistenia

bohusact
 Kávičkár 

MacOWitza: Táto kombinácia je ozaj najistejšia. Hlavne do vzdialenejších oblastí, kde by sa nedala doprava domov riešiť vlastnými prostriedkami, alebo pri ťažšom úraze.
Je to viac rokov čo som videl bežné poranenie na hlave so štyrmi stehmi za ktoré zaplatil nepoistený maník 1800 Sk /asi 180 Zl/.

Upravené 1 krát. Naposledy upravil bohusact (24.01.2008 15:25)


26.02.2008 17:19

Re: Európsky preukaz zdravotného poistenia

badin
 Bahniak 

Ikona

Ja mam ten preukaz EPZP sice som ho musim poklopat ;-) v zahranici nepouzil ale ked pojdes s cisto iba s nim bez karticky napr. VSP , ked len na prehliadku k doktorovi na Slov. nezoberu ta alebo si to hradis v plnej vyske


26.02.2008 18:15

Re: Európsky preukaz zdravotného poistenia

dusifuk
 Bahniak 

Ikona

badin:...suhlas s tebou.Takisto som si ho vybavil,ked som pracoval v anglicku,po dobu roku a pol som ho v zahranici nepouzil,no po prichode na SVK hned na druhy den som sa strepal na motorke a roztal si ruku tak ma na pohotovosti vysmiali co to mam,a na zaver sa ma pani sestricka spitala co je to UK tak som to len strcil do vacku a pekne si to zacvakal.

...akurat ked snim pojdete k lekarovi tu na slovensku zoberte si zo sebou aspon 5krat kopiu inac vam ho neuznaju.


10.03.2008 12:28

Re: Európsky preukaz zdravotného poistenia

Boryn
 Turista 

Moja skusenost z Ciech: vobec nevedia na co ta karticka sluzi a stale pytaju doklad z ceskej vseobecnej zdravotnej poistovne o uznani nakladov. Ta ho vyda na zaklade europskeho preukazu,no namiesto karticky potom clovek musi nosit 2 A4.

Skusenost priatelky Cesky na Slovensku: v nemocnici preukaz poznali, no srsali neochotou. Nakoniec, po tom, co som musel ist spravit kopiu uz prebehlo normalne osetrenie.
V prvej lekarni sme s receptom nepochodili, v druhej si ale preukaz bez zavahania okopirovali a lieky vydali.
Keby som bol ale cudzojazycne hovoriacim turistom, co by si nevedel vyargumentovat svoje prava,tak v nasich komunizmom stale deformovanych statoch nepochodim.


10.03.2008 16:39

Re: Európsky preukaz zdravotného poistenia

robiker
 Kávičkár 

Ikona

Práve takejto skúsenosti sa obávam...
Takže máme preukazy, doklady, potvrdenia, a je to na houby, pretože zamestnanci inštitúcií nepoznajú medzinárodné dohody o poskytovaní lekárskej starostlivosti ?! :-O


21.11.2011 14:55

Re: Európsky preukaz zdravotného poistenia

v prípade vážnejšieho zranenia ťa odvezie sanitka a v nemocnici vyšetria (štátnej), nikto ťa nebude preberať z bezvedomia, aby si od teba vypýtal kartičku.
je samozrejme dobre ju mať, ale poistený si automaticky, nie preto či máš alebo nemáš kartičku. vlastníctvo kartičky ti žiadne práva nepridáva, ani neodoberá


21.11.2011 15:43

Re: Európsky preukaz zdravotného poistenia

Bopsik
 Geriatrik 

Ikona

Ja som mal prípad z dovolenky v Egypte. Tam uznávajú jedine Allianz. Mal som poistenie Generali, nevedeli o čo ide, čo to je. (Hovorím o komerčnom poistení na dovolenku) Za lekárske ošetrenie som musel zaplatiť keš v dolároch, ale doma mi poiťovňa penis refundovala, a bez problémov.

Takže okrem papierov treba mať aj prašule, alebo aspoň kartičku do bankomatu.

Upravené 2 krát. Naposledy upravil Bopsik (21.11.2011 15:45)


21.11.2011 19:02

Re: Európsky preukaz zdravotného poistenia

side
Darca Krvi  Kávičkár 

Ikona

Mne v Nemecku v štátnej nemocnici zašívali rozbitú hlavu a stačil len preukaz. Nič som neplatil. O mesiac mi vyberali cudzý predmet z oka v súkromnej ambulancii u očného a preukaz doktora nezaujímal. Musel som zacvakať v hotovosti, vypítať doklad, doma ho dať na vlastné preložiť a 2 mesiace sa naťahovať so Spoločnou zdravotnou o preplatenie. Bolo to 40 euro.


11.07.2016 12:35

Re: Európsky preukaz zdravotného poistenia

kukolarik
 Kávičkár 

Ikona

Chalani, mal som nehodu v Rakúsku, vo Viedni, policajti, zachranka, operacia, hospitqlizacia... prosye kompletka a tento ezp od všeobecnej zdravotnej poisťovne to poriesil vsetko. Samozrejme motorku mi nezachránil a následný transport na SR som si riesil individualne, lebo im by to trvalo vybaviť vraj dlho, ale inak vsetko gratis. Nasledne som tam bol asi 5x na kontrole, prevazoch a podobne a platilbsom len parkovanie. Takže si to treba vybaviť, oplatí sa, mne na zaklade mailunto poslali poštou.


11.07.2016 13:13

Re: Európsky preukaz zdravotného poistenia

egres2
 Bahniak 

Ikona

A to máš aký zázračný EPZP???


11.07.2016 14:58

Re: Európsky preukaz zdravotného poistenia

Granatka
 Kávičkár 

Ikona

Re: egres2: ak nebol vinníkom pri nehode, tak sa všetko hradilo z PZP vinníka. Ak bol vinník tak mal zázračný EPZP :-D :-D :-D

bez komerčného poistenia ani na krok ;-)


11.07.2016 15:13

Re: Európsky preukaz zdravotného poistenia

egres2
 Bahniak 

Ikona

Granátka:
Keď si sa ukázala tak mi pošli návrh na poistné do Kazachstanu, Azerbajdžanu a Ruska.



Pridať príspevok môže len registrovaný používateľ, člen Motoride Klubu.

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 253914 | Včera: 201539