Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty článok o svojej motorke!


Diskusia Diskusia (0)

Zamagurie a Spišská Stará Ves, Slovensko - Bod záujmu - Kde si zajazdiť

Zamagurie a Spišská Stará Ves sa nachádza severovýchodne od Vysokých Tatier (cca 50 km). Pieninský národný park, ktorého je súčasťou, vyniká neobyčajnými prírodnými krásami, bralnatými hrebeňmi, bohatou faunou a flórou. V tomto malebnom regióne nájdeme zachovanú ľudovú architektúru, historické i kultúrne pamiatky, liečivé pramene a kúpele, jedinečné a vzácne druhy fauny a flóry, mnoho možností turistiky, cykloturistiky a aktívneho trávenia voľného času. Oblasť má ideálne podmienky na rozvoj cestovného ruchu a agroturistiky, ponúka dostatok služieb a možností ubytovania v súkromí alebo v rodinných penziónoch. Zaujme tiež typický folklór a tradičné goralské jedlá.

Najväčšou atrakciou je splav na tradičných Goralských drevených pltiach, organizovaný v dĺžke 11 kilometrov po rieke Dunajec, pretekajúcou hlbokým kaňonom Pienin s výhľadom na nádherné belostné vápencové bralá, pozoruhodné skalné útesy a tiesňavy.Nástupné miesta na Slovenskej strane sú tri a to asi 1 km za mestečkom Spišská Stará Ves za obcou Majere a na začiatku obce Červený Kláštor, splav sa končí pri obci Lesnica, štátnej hranici s Poľskom. Sezóna trvá od 1. apríla do 31. októbra a dĺžka plavby najkrajšou časťou Pienin, Prielomom Dunajca, je 9 kilometrov. Okrem splavu na tradičných pltiach možte splaviť Dunajec aj na vlastných alebo požičaných lodiach.

Na brehu rieky Dunajec sa nachádza starobylá obec Červený Kláštor, ktorého história sa spája najmä s národnou kultúrnou pamiatkou - Kartuziansko-Kamaldutským kláštorom zo 14. storočia, zasadeným do nádhernej pieninskej scenérie pod vrchom Tri Koruny. Kláštor preslávil najmä mních Cyprián pestovaním liečivých bylín a zostavením rozsiahleho herbára, ktorý je spolu s barokovými plastikami z neďalekého kostola vystavený v rámci expozície Národopisného múzea v objekte kláštora. V časti obce Červený Kláštor – kúpele sa nachádza tiež liečivý mineálny prameň.

Najzachovalejšou goralskou obcou v Zamagurí je Osturňa, ktorá bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V reťazovej zástavbe sa tu nachádza mnoho tradičných drevených trojpriestorových domov s uzavretými dvormi, ktorých rámy okien, nárožné konce brvien i škárovanie medzi brvnami sú často maľované. V obci sa ďalej nachádzajú tri prírodné jazierka a ponúka sa Vám tu čarokrásny pohľad na Spišskú Maguru a Belianske Tatry.

Za návštevu stojí i prírodná rezervácia modrozeleného Jezerského jazera. Nachádza sa uprostred smrekového lesa pod hlavným hrebeňom Spišskej Magury, na juh od obce Jezersko.

Pieninský národný park ponúka veľa možností pešej turistiky. Všetky chodníky sú na Slovenskej strane dobre značené a s kvalitnou mapou si určite vyberiete tú pravú túru pre Vás. V Zamagurí si užijete aj cykloturistiku - prechádza ním Spišská cyklomagistrála a veľa dalších značkovaných cyklotrás. Na svoje si tu prídu aj milovníci poľovníctva a rybolovu, v zime sú tu dobré podmienky na lyžovanie i bežkovanie.

Určite Vám odporúčame aj návštevu Poľskej strany Pienin, kde stojí za zastavenie drevený kostolík v Grywalde, skanzen ľudovej architektúry Kluszkowce,strážny hrad Czorsztyn, zámok Niedzica ktory je hned oproti cez vodnu nádrž alebo kúpeľné mestečko Szczawnica so svojou novovybudovanou tobogánovou dráhou.

Čo si nenechajte ujsť?
- Stará Ľubovňa
- Červený Kláštor
- Ľubovniansky hrad, Ľubovnianske múzeum Stará Ľubovňa
- kúpele Vyšné Ružbachy
- Pieninský Národný park, Tri koruny
- Haligovské skaly
- prielom Dunajca a splav na pltiach po tejto rieke
- Osturňa – rezervácia ľudovej architektúry
- Zamagurské folklórne slávnosti
- špeciality goralskej kuchyne
- atrakcie na poľskej strane stražny hrad Czorsztyn a hrad Nedzica
- pešia turistika, cykloturistika, rafting,mototuristika

Detaily:

Stiahni si bod:

LOC súbor (*.loc) - pre rôzne GPS programy
KML súbor (*.kml) - pre Google Earth
Krajina:Slovensko
Región:Prešovský Kraj
Typ:Trasa
Pridal:sivy490 15.02.2010 (18:09)
Poloha:N 49.382 E 20.363
Približná poloha:nie
Čitatelia:6602
Nadmorská výška:505.0 m n.m.
Povrch:asfalt

Adresa, Kontakt:

V regione posobí klub Zamagurský Klub Motorkárov - www.zkm.sk v prípade akýchkolvek otázok nás možte kontaktovať

Mapa: Zobraz miesta v okolí na Dynamickej Mape

Body v okolí:

Body vo vzdialenosti do 50 km. Zobraz body v okolí na mape.

Č.Názov:Typ:Vzdialenosť:
1.Penzión a kemp Pltník, SlovenskoKemping2.7 km V
2.Pieniny a Červený Kláštor, SlovenskoZaujímavosť4.2 km SV
3.Zamagurie Tri Koruny, SlovenskoPrírodný úkaz5.0 km SV
4.Goralský dvor - Haligovce, SlovenskoKemping5.5 km V
5.Niedzica & Trzy Korony, PoľskoDedina6.0 km SZ
6.Toporec - Veľká Lesná, SlovenskoPriesmyk10.5 km JV
7.Spišská Magura, SlovenskoPriesmyk11.7 km JV
8.Penzion Ždiaran, SlovenskoPenzión14.5 km JZ
9.Termálne kúpalisko Izabela, Vyšné Ružbachy, SlovenskoPláž16.7 km JV
10.Travertínové sochy, Vyšné Ružbachy, SlovenskoZaujímavosť16.9 km JV

Zontes motorcycles

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2020 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 162859 | Včera: 127535