Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty èlánok o svojej motorke!


Diskusia Diskusia (0)

Obersalzberg, Nemecko - Bod záujmu - Tip na Výlet

Obersalzberg bol počas 2.svetovej vojny po Berlíne defacto druhým sídlom nemeckej vlády. Svoje honosné rezidencie v tomto prekrásnom horskom prostredí mali v tesnej blízkosti významní pohlavári Tretej ríše: Adolf Hitler, Hermann Göring a Martin Bormann, ktorý bol zároveň šéfom celého nacistického komplexu. 25.apríla 1945, pár dní pred koncom vojny uskutočnilo spojenecké letectvo masívny nálet bombardérov na Obersalzberg, pri ktorom bola väčšina budov zničená.

K najznámejším budovám a stavbám Obersalzbergu počas vojny patrili:

- Berghof – (zbúraný) Hitlerov dom, niekedy omylom nesprávne označovaný ako Orlie hniezdo, pôvodne Haus Wachenfeld a neskôr prebudovaný na Berghof. Tvrdí sa že Hitler v Berghofe s Evou Braun strávil až tretinu celého svojho času vo funkcii kancelára. Prijímal tu väčšinu zahraničných diplomatických návštev, napríklad 28.7.1940 zavítal do Berghofu aj Jozef Tiso. V roku 1945 dostal pri nálete Berghof minimálne dva priame zásahy leteckou bombou. Jeho ruiny stáli až do 30. apríla 1952 keď ich bavorská vláda – na výročie Hitlerovej smrti – vyhodila do vzduchu. Zbytky garáže pri objekte neboli zlikvidované až do roku 1995, keď američania vrátili Obersalzberg bavorskej vláde. Dnes v lesíku za Hotelom Zum Türken je možné nájsť iba zbytky betónových základov Berghofu, pričom pôvodné miesto bolo v r. 2000 z veľkej časti zasypané odpadom zo zlikvidovaného bývalého Platterhofu.

- Domy Martina Bormanna a Hermanna Göringa – (zbúrané) Bormannov dom, násilne prevzatý pôvodný Haus Hudler bol rovnako ako Berghof zasiahnutý pri nálete v apríli 1945 a zbytky domu boli kompletne odstránené v rokoch 1951 a 1952. Dom bol napojený na komplikovaný systém podzemných tunelov ktoré zostali v tejto časti zachované, pre verejnosť sú však uzavreté. Göringov dom bol ako jeden z mála budov a podobne ako Orlie hniezdo darčekom od NSP v roku 1933. Neskôr bol zväčšený a prebudovaný a pribudol vonkajší bazén. Zaujímavosťou je fakt, že Bormann nedovolil prepojiť podzemný kryt tohto domu so svojím. Oba domy stihol rovnaký osud, pričom v súčasnosti na jeho mieste stojí luxusný InterContinental Resort Hotel.

- Hotel Zum Türken – (dodnes existuje) podľa legendy pochádzajúci už od r. 1683 – bol spolu s ostatnými budovami Obersalzbergu pod nátlakom odpredaný nacistom v roku 1933. Slúžil ako sídlo SS - Führerleibwache (Hitlerovej osobnej stráže) a neskôr na Bormannov pokyn bol pridelený Reichssicherheitsdienst (RSD), Hitlerovej osobnej bezpečnostnej službe podobnej Gestapu. Pri bombardovaní v roku 1945 bol ťažko poškodený a následne boli jeho trosky vyrabované (rovnaký osud postihol po vojne aj ostatné budovy Obersalzbergu). Po vojne sa ho podarilo pôvodným majiteľom získať späť, opraviť a zrekonšruovať a dodnes slúži ako turistický hotel. V jeho suteréne sa nachádza jeden zo vstupov do bunkrového komplexu a bývalé väzenské cely.

- kasárne SS – (zbúrané) pozostávali z kasární, kuchyne kancelárskej budovy pre veliacich dôstojníkov, telocvične, garáží a dielne. Zničené pri aprílovom nálete, pričom zvyšky budov, základy a podzemné tunely boli zlikvidované a zasypané v rokoch 2001 a 2002.

- Platterhof – (zbúraný) najskôr hotel, od roku 1943 vojenská nemocnica, po vojne ho Američania zrekonštruovali a pod názvom Hotel General Walker slúžil ako oddychové a relaxačné centrum Americkej armády. V roku 1995 bol navrátený späť nemeckej vláde a v roku 2000 ho zbúrali. Dnes je na jeho mieste parkovisko pre turistické autobusy.

- Bunker a systém podzemných tunelov – (dodnes existuje) dal ho budovať Bormann od roku 1943 keď spojenecké letectvo začalo bombardovať územie Nemecka. Tento rozsiahly viacpodlažný podzemný komplex obsahoval vlastné generátory elektrickej energie, vykurovanie, ventilačné a komunikačné systémy, zásobníky nafty, luxusne zariadené priestory pre Hitlera, Evu Braun celú jeho suitu atď. Nikdy nebol úplne dokončený. Väčšina tohto podzemného komplexu je verejnosti neprístupná ale aj z toho mála čo sa dá vidieť sú omračujúce jeho enormné rozmery a komplikovanosť. Nedokončená časť je prístupná z Dokumentačného strediska, ďalšia z Hotel Zum Türken, kde je však zakázané fotografovať.

Nad Obersalzbergom sa na skalnom brale vo výške 1834 m nachádza najznámejšia dodnes zachovaná budova celého komplexu Tretej ríše – Kehlsteinhaus (zvaný tiež Orlie hniezdo alebo Teehaus), cieľ našeho výletu. Oficiálnu webovú stránku Orlieho hniezda nájdete tu (anglicky) a tu (v štyroch jazykoch).

Články:

Detaily:

Stiahni si bod:

LOC súbor (*.loc) - pre rôzne GPS programy
KML súbor (*.kml) - pre Google Earth
Krajina:Nemecko
Región:Juh
Typ:Pamiatka
Pridal:Awia 28.07.2009 (21:56)
Poloha:N 47.633 E 13.035
Približná poloha:nie
Čitatelia:12941
Povrch:asfalt

Mapa: Zobraz miesta v okolí na Dynamickej Mape

Body v okolí:

Body vo vzdialenosti do 50 km. Zobraz body v okolí na mape.

Č.Názov:Typ:Vzdialenosť:
1.Kehlsteinhaus - Hitlerovo „Orlie hniezdo“, NemeckoPamiatka2.3 km J
2.Rossfeldpanoramastrasse (1570 m n.m.), Berchtesgaden, NemeckoTrasa4.4 km V
3.Königssee, NemeckoJazero6.1 km JZ
4.Friesachers Heuriger, RakúskoReštaurácia13.2 km S
5.Hangar 7 - RedBull Múzeum, Salzburg, RakúskoMúzeum18.0 km S
6.Hrad Hohensalzburg, RakúskoHrad18.0 km S
7.Salzburgská katedrála, RakúskoKostol18.3 km S
8.Rodný dom Wolfganga Amadea Mozarta, Salzburg, RakúskoMúzeum18.6 km S
9.Ľadová jaskyňa Eisriesenwelt, RakúskoPrírodný úkaz18.6 km JV
10.Salzburg, RakúskoMesto19.1 km S

Adamoto Flash

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2019 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 125955 | Včera: 227977