Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty článok o svojej motorke!


Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia (3)

Balkán - Trojanský horský prechod, Bulharsko - Bod záujmu - Kde si zajazdiť

Pamätník nad Trojanským horským prechodom, nazývaný tiež Beklemeto

Balkán - hora, ktorá dala meno celému Juhovýchodnému polostrovu

Pohorie Balkán, po novom nazývané Stará planina (Staré hory), sa tiahne v dĺžke 560 kilometrov, stredom celého Bulharska, od Srbska až po mys „Emine“ na pobreží čierneho mora. Za svoje meno, ako aj mnoho iných miest v Bulharsku, vďačí Turkom. Tí, po príchode na územie Bulharska, ostali pred ním bezradne stáť a z úst im vykĺzlo: „Balkán“, čo v ich jazyku znamená niečo ako mohutná husto zarastená hora. Či je to len legenda, alebo skutočnosť, to sa už nedozvieme, faktom je že Balkán má pre Bulharov výnimočný význam a dlhé storočia slúžil ako útočisko pri rôznych národnooslobodzovacích bojoch.

Zo severu na juh pretína jeho hrebeň niekoľko zaujímavých ciest, od diaľnic, horských okresiek až po úzke cestičky, ktorých sedlá ležia vo výške väčšinou 1000-1300 m. Najvyšší prechod Trojanský, s dobrým asfaltom, je výške cca 1525 m, nad ním stojí víťazný oblúk s dvoma dátumami, 1878 a 1944. Ten prvý je pravdepodobne, vymanenie sa z tureckej nadvlády a druhý bude súvisieť s druhov svetovou vojnou.

Balkán bude našincovi pripomínať Nízke Tatry. Jeho najvyšší vrchol , vrch Botev, čnie do výšky 2376 metrov nad morom.

Juhozápadne od neho, sa do ešte vyšších výšok týčia vrcholy pohoria Rila, ktoré má viac než desať kopcov vyšších ako najvyšší vrchol Karpát, tatranský Gerlachovský štít (2655m). Jeho najvyšší vrchol Musala ( mus-ala, Aláhova hora 2925m), je zároveň najvyššou horou Balkánskeho polostrova. Na jej úpätí sa rozprestiera významné stredisko zimných športov Borovec, s množstvom luxusných hotelov, zjazdoviek lanoviek a všetkého čo k tomu patrí. Meno Rila znamená v pôvodnom tráckom jazyku „vodnaté pohorie“, podľa množstva ľadovcových jazier (okolo 200) a minerálnych prameňov na podhorí. Cestou cez bulharské vnútrozemie sa nedá vyhnúť, či už typickým bulharským monastirom, ružovým plantážam, levandulovým poliam alebo aspoň viničovým sadom. V lete je vnútrozemie, oproti čulému životu na čiernomorskom pobreží, prakticky vyľudnené. Tento fakt, spolu s dobrou kvalitou bulharských ciest a turistickými atrakciami, ponúka cestovateľom množstvo zaujímavých príležitostí, nielen pri tranzite do cieľových destinácií, ale aj pri viacdňovom pobyte.

Pamätník nad Trojanským horským prechodom, nazývaný tiež Beklemeto
Cesta cez prechod Trojan a k pamätníku

Články:

Detaily:

Stiahni si bod:

LOC súbor (*.loc) - pre rôzne GPS programy
KML súbor (*.kml) - pre Google Earth

Stiahni si trasu:

GPX súbor (*.gpx) - pre rôzne GPS programy a Google Earth
Krajina:Bulharsko
Región:Stredná časť
Typ:Priesmyk
Pridal:MaAT 22.05.2007 (14:04)
Poloha:N 42.777 E 24.614
Približná poloha:nie
Čitatelia:12056
Nadmorská výška:1525.0 m n.m.
Povrch:asfalt

Adresa, Kontakt: