Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia


Diskusia Diskusia (0)

Pyramídy Giza, Egypt - Bod záujmu - Tip na Výlet

Giza, Egypt

Pyramídy sú jedným z najznámejších symbolov starovekej egyptskej civilizácie. Najznámejšie a najväčšie sú pyramídy v Gize pochádzajúce zo 4. dynastie (asi 2589 - 2454 pred n. l.).

Veľká pyramída v Gíze (známa aj ako Cheopsova alebo Chufevova pyramída) je vysoká 138 metrov (pôvodne mala asi o 10 m viac) a šírka základne je neuveriteľných 230 m. Pyramída je vybudovaná z lokálneho žltého vápenca. Na obloženie pyramídy sa použil biely turský vápenec. Obloženie po arabskom vpáde strhli a použili na stavbu Káhiry. Vnútorné komory, chodby a stropné dosky sú z asuánskej žuly. Každý kváder, vrátane obloženia, je individuálne opracovaný, aby zapadol presne na určené miesto. Vo vnútri má Veľká pyramída tri komory a Veľkú galériu.

Rachefova (Chefrénova) pyramída je druhá najväčšia a polohou prostredná z pyramíd pri Gize. Pôvodne bola vysoká 143,5 m (dnes 137,3 m), jej pôvodná základňa mala 215 m. Jej pôvodné obloženie sa zachovalo len na jej vrchole. Aj keď je menšia ako Cheopsova pyramída, pôsobí vyšším dojmom. Môže zato umiestnenie na vyššom mieste, ako aj strmší sklon stien.

Menkaureova pyramída je najmenšia pyramída, ktorá sa v Gize nachádza. Základňa pyramídy meria 108,4 m a vysoká je „iba“ 66,45 m. Na stavbu sa použilo väčšie množstvo žuly, čo bol prestížnejší materiál ako pieskovec. Bola to vraj najkrajšia pyramída vďaka obloženiu. V dolnej tretine z asuánskej červenej žuly, v strednej tretine z bieleho turského vápenca a špička znovu z červenej žuly.

Spôsob stavby pyramíd je zahalený rúškom tajomstva rovnako ako aj dokonalá geometrická precíznosť a presnosť stavby. Predpokladá sa však bežný postup stavby pomocou rôznych drevených pomocných zariadení. Kusy kameňa vylamovali v kameňolomoch drevenými kladivami, do kvádrov ich opracúvali dlátom a dreveným kladivom. Ťažké kvádre posúvali po guľatých brvnách, ktoré museli byť vždy vlhké. Každý kváder musel zapadnúť na svoje miesto. To je obdivuhodné, ak si uvedomíme, že priemerná hmotnosť jedného kvádru Cheopsovej pyramídy je asi 2,5 tony a je ich tam použitých 2,5 milióna. Podľa Herodota pyramídu za vlády Chufua stavalo 20 rokov asi 100 000 ľudí, čo sa dnes z viacerých dôvodov pokladá za nereálne.

Články:

Fotogaléria:

23.03.2007 - Awia

Panoráma Giza

Detaily:

Stiahni si bod:

LOC súbor (*.loc) - pre rôzne GPS programy
KML súbor (*.kml) - pre Google Earth
Krajina:Egypt
Región:Údolie Nílu
Typ:Zaujímavosť
Pridal:Awia 23.03.2007 (03:37)
Poloha:N 29.981 E 31.134
Približná poloha:nie
Čitatelia:8565
Nadmorská výška:57.0 m n.m.
Povrch:asfalt

Mapa: Zobraz miesta v okolí na Dynamickej Mape

Body v okolí:

Body vo vzdialenosti do 50 km. Zobraz body v okolí na mape.

Č.Názov:Typ:Vzdialenosť:
1.Sakkara, EgyptPamiatka14.8 km JV
Ducati-09-2019

Suzuki Testovacie dni

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2019 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 212681 | Včera: 147771